Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ

Απ: Re: Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 28 Νοε 2011 02:43 #37

  • SPYROS (SPYROS PAP)
  • Το Άβαταρ του/της SPYROS (SPYROS PAP)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0 (1)
Επειδη δεν καταλαβα, σε ελβετικο το πηρες; Συμβουλεψου καποιον ειδικο. Εμεις εχουμε παει σε δικηγορο, και υπαρχουν δικηγοροι που ασχολουνται και με τα οικονομικα οσον αφορα τις τραπεζες.Ψαξου σε ειδικο για να σου εξηγησει τα παντα.Μην αφηνεις τιποτα ετσι, γιατι οι τραπεζες ρουφανε το αιμα ολων μας
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: Re: Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 28 Νοε 2011 04:14 #38

  • pacoaris
  • Το Άβαταρ του/της pacoaris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
ναι στεγαστικο 1ης κατοικιας σε ελβετικο το πηρα 69000 εθρο και αντι να προσημειωθει το σπιτι κατεθεσα σε προθεσμιακη 80000εθρο της μητερας μου.εχω πληρωσει γυρω στα 30000 σε δοσεις μεχρι τωρα και για να το εξωφλησω σημερα θελω αλλα 67000.επισης τα 80000 της προθεσμιακης μου τα τοκιζουν με 1,8% επιτοκιο αντι για 4,5%και δεν μπορω να κανω τιποτα για να αλλαξει αυτο γιατι λενε οτι δεν μπορω να παιρνω επιτοκιο μεγαλυτερο απο το επιτοκιο του δανειου!!αυτο δεν ειναι παρανομο?εχετε να μου συστησετε καποιον δηκηγορο????ευχαριστω
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 28 Νοε 2011 16:45 #39

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Από την στιγμή που έχεις υπογράψει την σύμβαση δεν ειναι παράνομο. Επίσης τα λεφτά που κατέθεσες τα κατέθεσες σαν εγγύηση. Το πρόγραμμα αυτό χρησιμοποιείται πολύ στο εξωτερικό και με χαμηλότερο επιτόκιο κατάθεσης. Στην ουσία σου έκαναν όταν πήρες το δάνειο καλύτερη τιμή στο επιτόκιο μιας και αφαιρείς το 1,8 % που πέρνεις από τον προθεσμιακό. Ανέλαβες εσύ όλο το ρίσκο από την συναλαγματική σύμβαση. Βέβαια τότε συνέφερε. Το θέμα δραχμής αφορά όλα τα δάνεια. Βέβαια να ξέρεις οτι κανένας δεν ξέρει το πως θα το χειριστούν όλες ποι τράπεζες γιατί δεν έχει ξαναγίνει ποτέ επιστροφή χώρας απο ισχυρό νόμισμα σε ασθενές υποτιμημένο. Το λογικό εαν γινει αυτό ,που το βλέπω δύσκολο, να αυξήσουν πολύ τα επιτόκια στα δάνεια όπως και στις καταθέσεις. Απλά δεν υπάρχει προηγούμενο και γιαυτο δεν προχωρούν κιόλας.
Δηλαδή θα αποροφήσει το επιτόκιο εως ενα μέρος συνηθως το μισό γίνεται το της εκατο ποσοστο της υποτίμησης του νομίσματος. Αυτό γίνεται στις χώρες εκτος σταθερής ισοτιομίας με επιτόκια; της τάξης του 30% . Βέβαια ξαναλέω αυτό δεν έχει ξαναγίνει και ειναι απιθανο εαν σκεφτείς ότι και οι ιδιες οι τράπεζες έχουν δανειστεί τα χρήματα στην διατραπεζική και απο ΕΚΤ με euribor και ειναι απιθανο να μπορέσουν ποτέ να τα επιστρέψουν πισω με υποτιμημενη δραχμή. Και μην ξεχνας οτι τοσο καιρό μιλάμε για το δημόσιο χρέος και δεν υπολογίζουμε τα 160 περίπου που εχουν δανειστεί οι τράπεζες απο το εξωτερικό.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 23 Ιαν 2012 22:58 #40

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Δάνεια σε Ελβετικό φράγκο. Αγωγή με την οποία μπορείς να ζητήσεις το δάνειο να αποπληρωθεί βάσει της ισοτιμίας EURO-CHF που ίσχυε κατά το χρόνο που υπέγραψες τη σύμβαση

alampasis.blogspot.com/2012/01/euro-chf.html
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 24 Ιαν 2012 07:54 #41

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.σε ευχαιστω φιλε μου.αυτη ειναι η σωστη λυση!!!!!πρεπει να ενωθουμε ολοι που εχουμε τετοιο δανειο και να αντεπιτεθουμε στις ταπεζες ολοι μαζι!!!
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Ιαν 2012 01:09 #42

  • Αντ_Παντ (pantoniadis)
  • Το Άβαταρ του/της Αντ_Παντ (pantoniadis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 94
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Αν και καθυστερημένα διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα ειπώθηκαν.
Πολύ ενδιαφέρον και ο Ανώνυμος που μας παραπέμπει στο ''alampasis.blogspot.com/2012/01/euro-chf.html''.
Χιλιάδες οι παθόντες , αν αναλογιστούμε την εσκεμμένη μη ενημέρωση απο μέρους των τραπεζών για το πρόγραμμα προστασίας της δόσης.
Μειώσεις των μισθών , συντάξεων , επικουρικών ταμείων , κ.λ.π , έχουν φέρει τις οικογένειές μας σε δυσμενή κατάσταση .
Πως αντιμετωπίζεται απο όλους εμάς ενωμένους το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Να συσπειρωθούμε προκειμένου να βρούμε μια λύση.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 28 Ιαν 2012 21:27 #43

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΠΑΝΤ έγραψε:
Αν και καθυστερημένα διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα ειπώθηκαν.
Πολύ ενδιαφέρον και ο Ανώνυμος που μας παραπέμπει στο ''alampasis.blogspot.com/2012/01/euro-chf.html''.
Χιλιάδες οι παθόντες , αν αναλογιστούμε την εσκεμμένη μη ενημέρωση απο μέρους των τραπεζών για το πρόγραμμα προστασίας της δόσης.
Μειώσεις των μισθών , συντάξεων , επικουρικών ταμείων , κ.λ.π , έχουν φέρει τις οικογένειές μας σε δυσμενή κατάσταση .
Πως αντιμετωπίζεται απο όλους εμάς ενωμένους το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Να συσπειρωθούμε προκειμένου να βρούμε μια λύση.

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΕΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΕΟΤΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ Κ ΠΙΟ ΗΧΗΡΟ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΥΜΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ....
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Re: Απ: Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 29 Ιαν 2012 16:41 #44

  • ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΠΑΝΤ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΠΑΝΤ
Καλημέρα.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο Ανώνυμε.
Μας έχουν γεμίσει με ψέματα.
Που είναι το πολυπόθητο νομοσχέδιο που μας πήραν τα μυαλά απο τον Οκτ του 11 για τις ρυθμίσεις των στεγαστικών δανείων.
Είμαι της γνώμης η δημιουργία ενος νέου φόρουμ και όσοι θέλουν ακολουθούν.
Πιστεύω πως μια ομαδική προσφυγή είανι ποιο δυνατή .


Ανώνυμος έγραψε:
ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΠΑΝΤ έγραψε:
Αν και καθυστερημένα διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα ειπώθηκαν.
Πολύ ενδιαφέρον και ο Ανώνυμος που μας παραπέμπει στο ''alampasis.blogspot.com/2012/01/euro-chf.html''.
Χιλιάδες οι παθόντες , αν αναλογιστούμε την εσκεμμένη μη ενημέρωση απο μέρους των τραπεζών για το πρόγραμμα προστασίας της δόσης.
Μειώσεις των μισθών , συντάξεων , επικουρικών ταμείων , κ.λ.π , έχουν φέρει τις οικογένειές μας σε δυσμενή κατάσταση .
Πως αντιμετωπίζεται απο όλους εμάς ενωμένους το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Να συσπειρωθούμε προκειμένου να βρούμε μια λύση.

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΕΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΕΟΤΕΡΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ Κ ΠΙΟ ΗΧΗΡΟ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΥΜΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ....
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: Re: Απ: Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 01 Φεβ 2012 23:13 #45

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα