Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 29 Αυγ 2011 10:48 #19

  • mples
  • Το Άβαταρ του/της mples
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 181
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0 (9)
Ανώνυμος έγραψε:
mples σ΄ευχαριστώ πολύ. Ο τραπεζικος διαμεσολαβητης τι ακριβως κάνει; Συγνώμη που ρωτάω, αλλα δέν ξέρω από αυτά. Το μόνο που είχα σκοπό να κάνω, είναι να πάω σε δικηγόρο.

κανε πρώτα καταγγελία στον τρ/διαμ. δες τη θα σου πουν με τα χαρτιά που έχεις νομίζω κάτι θα βγάλεις

ο τρ. διαμ. είναι ο χωροφύλακας των τραπεζών και απο οτι ξέρω κάνει καλά τν δουλειά του :)
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 31 Αυγ 2011 18:56 #20

  • Peter
  • Το Άβαταρ του/της Peter
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
Σημαντικά υποχώρησε το ελβετικό φράγκο έναντι του ευρώ από την περασμένη Παρασκευή, ύστερα από απειλή της ελβετικής τράπεζας UBS να επιβάλει προμήθεια στις καταθέσεις των πελατών της, σύμφωνα με το Ρόιτερ.

ΦΡΑΓΚO ΕΛΒΕΤΙΑΣ Αγορά 1,183 Πώληση 1,140

Σιγουρα αυτό δε σημαίνει τίποτα, είναι όμως μια μικρή ένδειξη ότι και η ελβετία προβληματίζεται με την άνοδο αυτή και αυτό δε βοηθά καθόλου στις εξαγωγές τις....
Υπομονή και ψυχραιμία...
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 31 Αυγ 2011 19:06 #21

  • mples
  • Το Άβαταρ του/της mples
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 181
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0 (9)
www.capital.gr/News.asp?id=1272035 ΑΛΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΦΡΑΓΚΟ
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 03 Σεπ 2011 00:40 #22

  • dimitra
  • Το Άβαταρ του/της dimitra
Ουφ, δεν μπορω αλλο. Νιωθω σαν το ασανσερ που παει πανω κατω πανω κατω....δεν μπορω αλλο, ζαλιστηκα....α ρε ατιμο ελβετικο τι μας εκανες......
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 03 Σεπ 2011 00:56 #23

  • Peter
  • Το Άβαταρ του/της Peter
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
Dimitra έχει δίκιο και εγω τα ίδια λέω αλλά από τη στιγμή που το δάνειο το έχουμε πάρει για αρκετά χρόνια θα πρέπει να κάνουμε υπομονή. Μη ξεχνάς ότι για αρκετά χρόνια κερδισμένοι είμασταν .
Τουλάχιστον ας δούμε τα θετικά, ότι δηλαδή το επιτόκιο είναι 0%. Άτοκο δάνειο δηλαδή (μόνο spread + 0.12%). Κάτι κερδίζουμε και αυτό κάτι περισσότερο χάνουμε από τη συναλλαγματική ισοτιμία, όπως και να έχει χαμένοι είμαστε αλλά θα πορούσαν τα πράγματα να είναι και χειρότερα. Όσο μπορείς τουλάχιστον μείωσε τη δόση σου για 1 χρόνο τουλάχιστον.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 03 Σεπ 2011 01:24 #24

  • SPYROS (SPYROS PAP)
  • Το Άβαταρ του/της SPYROS (SPYROS PAP)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0 (1)
Το κακο με μενα ειναι οτι ηταν για 4 χρονια κλειστο. Τον φεβρουαριο ανοιγει, και το επιτοκιο μου τωρα ειναι 3,85 αν θυμαμαι καλα. Και κερδισμενοι δεν ημασταν, γιατι οταν πηραμε αυτο το δανειο, τοτε αρχισε η αντιστροφη μετρηση. Δηλαδη οταν ανοιξει το δανειο, ποσο επιτοκιο θα εχω, ξερεις; Δηλαδη η τραπεζα της ελβετιας εχει 0 επιτοκιο; Και με ποσο επιτοκιο αραγε θα χρεωθω απο την τραπεζα που εχω παρει το δανειο; (που να μην εσωνα να το παρω)
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 03 Σεπ 2011 20:45 #25

  • Peter
  • Το Άβαταρ του/της Peter
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
Όταν λες ότι το δάνειό σου ήταν κλειστό τι εννοείς Σπύρο?
Το τελικό επιτόκιο ενός στεγαστικού δανείου σε ελβετικό φράγκο με κυμαινόμενο επιτόκιο διαμορώνεται ως εξής:
το κέρδος της τράπεζας (spread) που στη δική μου περίπτωση για παράδειγμα είναι 1% + το επιτόκιο της ελβετίας (libor) το οποίο σήμερα είναι 0% + την εισφορά που πληρώνουμε στο Ελληνικό κράτος +0,12% = 1,12%
Θα πρέπει λοιπόν, στη δική σου περίπτωση να δεις το συμβόλαιο που υπέγραψες με τη τράπεζά σου για να μάθεις πιο είναι το spread που συμφώνησες και μετά θα προσθέσεις το +0,12% και ό,τι βγεί είναι το επιτόκιο που θα έχεις.
Εάν έχεις επιλέξει σταθερό επιτόκιο θα πρέπει να δεις και πάλι το συμβόλαιο που υπέγραψες με τη τράπεζά σου.....
Πάντως σήμερα σε συμφέρει να είσαι σε κυμενόμενο επιτόκιο διότι είναι 0.-
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Σεπ 2011 00:54 #26

  • SPYROS (SPYROS PAP)
  • Το Άβαταρ του/της SPYROS (SPYROS PAP)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0 (1)
Peter εννοω οτι απο την στιγμη που το πηραμε αυτο το δανειο, ειναι κλειστο για 4 χρονια, δηλαδη με σταθερο επιτοκιο 3,85 αν θυμαμαι καλα. Χθες εντωμεταξυ πηγα στον δικηγορο το συμβολαιο και κατι αλλα χαρτια για να τα εξετασει, και θελω να δω τι θα μου πει, γιατι απο περισυ μου εκαναν διαφορα σκερτσα απο μεριας της τραπεζας. Δεν ξερω τι ενημερωση ειχες εσυ απο την τραπεζα την δικη σου, αλλα φεσωσαν πολυ κοσμο με αυτου του ειδους τα δανεια, κι οταν ο κοσμος απο περισυ ετρεχε στις τραπεζες να δει τι μπορει να κανει, καμια σωστη ενημερωση δεν ειχαν. Εγω προσφατα γνωρισα καποιον ο οποιος εχει τετοιο δανειο, και θα κινηθει νομικα εναντιον της τραπεζας του. Το τι θα γινει φυσικα δεν ξερω, αλλα ο κοσμος θα πρεπει να αρχισει να ξυπναει σιγα σιγα....
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 06 Σεπ 2011 16:54 #27

  • Peter
  • Το Άβαταρ του/της Peter
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Κάρμα: 0
Παρέμβαση της SNB "οδηγεί" σε κατάρρευση το φράγκο

www.capital.gr/News.asp?id=1275217

Με άμεση ισχύ, η τράπεζα δεν θα ανεχτεί πια την συναλλαγματική ισοτιμία ευρώ/φράγκου χαμηλότερα από το τα 1,20 φράγκα.


Τουλάχιστον έτσι υπάρχει πάτος στη χασούρα μας...
Και πάλι συστήνω υπομονή και ψυχραιμία.....
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα