Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ

Re: Απ: Re: Απ: Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 02 Φεβ 2012 11:44 #46

  • Αντ_Παντ (pantoniadis)
  • Το Άβαταρ του/της Αντ_Παντ (pantoniadis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 94
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ανώνυμε καλημέρα.
Εχουμε τίποτα νέα ..
Αν θέλεις στείλε μου π.μ
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 00:33 #47

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
Παιδιά για ένα φίλο που πήρε δάνειο σε παλιοφραγκο. Βρήκατε το τηλέφωνο του δικηγόρου; Τον βρήκε στο χρυσό οδηγό αλλά μου λέει ότι δεν σηκώνει τηλέφωνο. Ετοιμάζετε τίποτε μαζικό να λάβει μέρος και αυτός; Πόσα θέλει για την αγωγή;
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 00:37 #48

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΝΕΟΤΕΡΑ ΘΑ ΕΧΩ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ Κ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.
ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ....
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 15:02 #49

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Ο συγκεκριμενος δικηγορος εχει και fb. Στειλτε του μηνυμα ζητωντας του το τηλ, και θα σας απαντησει ο ιδιος. Κι εμεις με τον αντρα μου ειχαμε παρει δανειο σε ελβετικο και την πατησαμε.Εχουμε παει σε δικηγορο (οχι στον ιδιο) και ξεκιναμε με Νομο Κατσελη και μετα με αγωγη.Παιδια ολοι πρεπει να κανουμε μαζικες αγωγες, γιατι αυτα τα πολυδιαφημιζομενα δανεια ηταν σκετη απατη.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 15:55 #50

  • ??
  • Το Άβαταρ του/της ??
οταν καποιος υπογραφη για να παρει ενα δανειο σε ενα ξενο νομισμα που δεν εχει κλειδωμένη ισοτιμία τη ψαχνη τωρα ??
θελω να πω αν το φραγκο ηταν τωρα 1,90 ασ πουμε θα μιλαγε κανεις ??
τωρα που ειναι 1,20 ξυπνησαμε ??
και εγω πηρα δανειο ευτυχώς λιγα και δυστηχως θα το πληρώσω σαν το μα....
χρηματιστήριο ηταν αυτο πεξαμε χασαμε τωρα να παμε να πληρωνουμε δικηγορους να λεμε τι ??
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 17:47 #51

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Η γνωμη σου δηλαδη ποια ειναι; Να στηθούμε μεχρι να βγαλουμε αιμα; Με αυτο το σκεπτικο, μπροστα δεν παμε.Και σκεψου και λιγο οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι που πηραν αυτα τα δανεια, δεν ηξεραν καν τι σημαινει η λεξη "ισοτιμια".Απλα ακουσαν το καθε επιτιδειο τραπεζουπαλληλο οτι τον συμφαιρει, και εβαλε την υπογραφη του.Τι να κανουμε, δεν ειμαστε ολοι "γνώστες" των τραπεζικων προγραμματων, αλλιως δεν θα χρειαζοταν να πηγαινουμε στις τραπεζες και να ρωταμε για το καθε δανειο, απλα θα μας εστελναν οι τραπεζες σε "πακετο" τα διαφορα δανεια τους στο σπιτι μας, μαζι με τις συμβασεις, θα διαλεγαμε ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ποιο απ΄ολα μας συμφερει, θα υπογραφαμε και θα το στελναμε πακετο παλι πισω στην τραπεζα
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 18:00 #52

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
σωστος!!!αλλωστε η αγωγη στηριζεται σε αυτο που λες.οτι μη εξιδεικευμενοι τραπεζικοι υπαλληλοι το εδιναν αερα χωρις να ενημερωσουν για του κινδυνους σε απλους πολιτες που δεν ειχαν ιδεα απο οικονομια.σε τραπεζα πηγαμε να δανειστουμε για να παρουμε ενα σπιτακι και οχι να τζογαρουμε στο χρηματιστηριο!!!!!
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 18:19 #53

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
1ον : οσο καιρο ειχαμε το δανειο, οταν ειχε αρχισει να ανεβαινει η δοση μας και πηγαμε στην τραπεζα να μας πουν τι γινεται, τότε μας εσκασαν το παραμυθι και με το κεφαλαιο.Δηλαδη οτι οσο ανεβαινει η δοση μας (οταν ανεβαινει δηλαδη το ελβετικο νομισμα), ανεβαινει και το ποσο που χρωσταμε, κατι το οποιο δεν μας το ειχαν πει νωριτερα, και οσο και να σας φαινεται περιεργο, δεν το ξεραμε. 2ον : Ποτε μα ποτε δεν μας ειπαν οτι μπορουμε να κλειδωσουμε την ισοτιμια.Αυτο το εμαθα τον Σεπτεμβρη που μας περασε απο το internet, με αποτελεσμα να εχει ανεβει η δοση μας 600 ευρω πανω απο την δοση που αρχικα πληρωναμε. Σκεφτειτε οτι μεχρι και στον Δ/ντη του καταστηματος που πηραμε το δανειο πηγαμε, ρωτωντας τον τι θα γινει αν γυρισουμε στην δραχμη, κι αυτος ο μπουφος δεν ηξερε, και μας ελεγε περι Ευρωπαικης Ενωσεως, οτι μας προστατευει, κι οτι δεν θα γυρισουμε στην δρχ, λες και μας πληρωνε η Ε.Ε. τη δοση μας (Αυτο εγινε πριν απο 2 χρονια, πριν πιασει η κριση και την ΕΕ).Τελικα απαντηση δεν πηραμε, και τρεχαμε στα κεντρικα στην Αθηνα για να παρουμε καποιες πληροφοριες. Τους στελναμε μεχρι περισυ υπευθυνες δηλωσεις ζητωντας τους να κανουμε κατι καλυτερο με το δανειο μας, γιατι θα φτασει η στιγμη που δεν θα εχουμε να πληρωσουμε, αλλα επειδη μεχρι τοτε ειμασταν καλοπληρωτες, μας εγραψαν στα τετοια τους, και μας ζητουσαν και προστιμο 4.500 ευρω για να γυρνουσαμε το δανειο σε ευρω, χρηματα τα οποια δεν ειχαμε τοτε να τα δωσουμε.
Τωρα, αφου φτασαμε να εχουμε 5 ληξιπροθεσμες, και αφου εχουμε επιβαρυνθει 40000 επιπλεον στο δανειο μας, τωρα λησαξανε για διακανονισμο, και παλι αυτα που μας προσφερουν, τωρα πλεον δεν μας συμφερει.Στα τσακιδια ολοι τους λοιπον.Τα νευρα μου πια.Γι΄αυτο μην υπογραψει κανενας καινουργια συμβαση αν δεν ειναι σιγουρος οτι και παλι θα μπορει να ανταπεξελθει οικονομικα.Αν μας κανουν κι εμας ενα "κουρεμα" να πεσει αισθητα η δοση, τοτε το σκεφτομαστε.Και τωρα με τα καινουργια μετρα που ζηταει η τροικα, ουτε για να φαμε δεν θα εχουμε, κι εκει να δειτε το γελιο. Και με αυτα που σας ειπα παραπανω (και ειναι και αλλα πολλα), φαινεται οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν ειχαν τις καταλληλες γνωσεις σε αυτου του ειδους τα δανεια και χαντακωσαν πολυ κοσμο
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 04 Φεβ 2012 19:21 #54

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
Πάντως και εμένα μου το είχανε προτείνει το στεγαστικό σε Ελβετικό φράγκο. Μου λέγανε θα πληρώσεις λιγότερα και συμφέρει.
Τους ρωτάω: Μα αν αλλάξει η ισοτιμία;
Τότε εν χωρώ δύο υπάλληλοι μου απάντησαν, είναι κλειδωμένη η ισοτιμία στο Ευρώ. ευτυχώς που φοβήθηκα (γιατί ξέρω ότι στην Ελλάδα τα λόγια είναι αέρας και υποψιάστηκα ότι δεν είναι όπως τα λένε) και δεν το έκανα.
Μα μετά σου δίνουν να υπογράψεις 20 σελίδες συμφωνητικό, ποιος θα κάτσει να το διαβάσει όλο, θα τους καθυστερήσεις δύο ώρες.
Θα το υπογράψεις και θα την φας!
Στα λόγια κλειδωμένη, στα χαρτιά την έφαγες, ανάμεσα σε ολόκληρο διήγημα που είναι το συμφωνητικό
Τελευταία διόρθωση: 04 Φεβ 2012 19:22 από Ψαχνόμενος (ant).
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα