Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 16:18 #1

  • kostas (costascopa)
  • Το Άβαταρ του/της kostas (costascopa)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
θα ήθελα να ρωτήσω τοι εξής :

απο μια προθεσμιακή που έχω στην βουλγαρία εισέπραξα καποιους τόκους , οι οποίοι πριν δεν φορολογούνταν αλλά τώρα
φορολογούνται με 10% , πήρα μια βεβαίωση τόκων από την τράπεζα και πήγα στην εφορία να δηλώσω τους τόκους ώστε να καταβάλλω το επιπλέον 5% μιας και το ελληνικό δημόσιο φορολογεί πλέον τους τόκους καταθέσεων με 15 %.
Προς έκπληξή μου η υπάλληλος θέλησε να φορολογήσει τους ήδη φορολογημένους τόκους με 10% από την βουλγαρία με 15% και όχι με 5% . Με αυτό τον τρόπο όμως ουσιαστικά φορολογούμαι με 10%+ 15% = 25%.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ : Με τι επιτόκιο πρέπει να φορολογηθώ ; με 15% που επέμενε η υπάλληλος ή με 5% ώστε συμπεριλαμβανομένου και του 10% που παρακρατήθηκε στη Βουλγαρία να φορολογούμαι συνολικά με 15 % όπως ολοι και όχι με 25% όπως προκύπτει από αυτά που αξ9ιώνει η
Δ.Ο.Υ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 16:56 #2

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Η υπάλληλος έχει δίκαιο, οι τόκοι φορολογούνται και στα δύο κράτη, η Ελλάδα φορολογεί με 15% επί του ΚΑΘΑΡΟΥ ποσού τόκων που εισέπραξε ο καταθέτης, αφαιρώντας δηλαδή από το συνολικό μεικτό ποσό τόκων το 10% που επιβάλλει η Βουλγαρία.Ο φόρος του εξωτερικού ΔΕΝ εκπίπτει
Τελευταία διόρθωση: 28 Αυγ 2013 16:58 από Nick Pap. Αιτία: ```
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas (costascopa)

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 17:03 #3

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Όντως επικρατεί σαν πρακτική οι εφορίες να ζητάνε ολόκληρο το 15% (παρόλου που έχει ήδη πληρωθεί 10% φόρος) βασιζόμενες στην ΠΟΛ.1052/15.3.2007, όπου στο Άρθρο 6 παρ.2 αναφέρει "για την αποφυγή καταβολής φόρου 10% και επί του φόρου που έχει καταβληθεί στην αλλοδαπή (διπλή φορολογία)..θα προβαίνουν στην παρακράτηση φόρου 10% στο καθαρό ποσό που εισάγεται από την αλλοδαπή, δηλαδή μετά την αφαίρεση του ποσού φόρου που τυχόν καταβλήθηκε σε αυτή". Δηλαδή θεωρεί διπλή φορολογία αν φορολογηθεί κάποιος στον φόρο του εισοδήματος και όχι ότι φορολογείται 2 φορές για το ίδιο εισόδημα. Οπότε, βασιζόμενοι σε αυτήν την ερμηνεία, ξανα-φορολογούν στην Ελλάδα ότι έχει απομείνει από τους τόκους.

Όμως στον νέο νόμο 4110/2013, άρθρο 2 παρ. 3, αναφέρει:
«Στους τόκους που αποκτά φυσικό πρόσωπο κάτοικος Ελλάδας από καταθέσεις στην αλλοδαπή ή από ομολογιακά δάνεια που εκδίδονται σε αυτή και παραμένουν στην αλλοδαπή, ο δικαιούχος υποχρεούται να αποδίδει τον οφειλόμενο φόρο δεκαπέντε τοις εκατό (15%) με την υποβολή δήλωσης στην αρμόδια δημόσια οικονομική υπηρεσία μέχρι και την 31η Ιανουαρίου του επόμενου από την καταβολή ή πίστωση έτους, προσκομίζοντας και το πρωτότυπο αποδεικτικό της αλλοδαπής τράπεζας ή πιστωτικού οργανισμού, από το οποίο θα προκύπτει
το ποσό των τόκων που καταβλήθηκε ή με το οποίο πιστώθηκε ο λογαριασμός του στην αλλοδαπή κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος, ο φόρος που έχει παρακρατηθεί και ο χρόνος καταβολής ή πίστωσης.
Από το συνολικό ποσό του φόρου που αναλογεί και πρέπει να αποδοθεί, εκπίπτει ο φόρος που αποδεδειγμένα έχει παρακρατηθεί από τα φυσικά πρόσωπα σε κράτος με το οποίο η Ελλάδα έχει θέσει σε ισχύ Σ.Α.Δ.Φ. για το εισόδημα που προέκυψε σε αυτό και μέχρι του ποσού του φόρου που αναλογεί για το εισόδημα αυτό στην Ελλάδα, εφόσον ο φόρος που παρακρατήθηκε στο άλλο κράτος ορίζεται στις διατάξεις της Σ.Α.Δ.Φ..»

Το τελευταίο είναι σύμφωνο με την κοινοτική οδηγία 2003/48/ΕΚ "(21) Το κράτος μέλος της φορολογικής κατοικίας του πραγματικού δικαιούχου οφείλει να διασφαλίζει την εξάλειψη της διπλής φορολογίας των πληρωμών τόκων που ενδεχομένως να προκύπτει από την εφαρμογή παρακράτησης φόρου στην πηγή, σύμφωνα με τις διαδικασίες που ορίζονται στην παρούσα οδηγία. Για το σκοπό αυτό, θα πρέπει να προβλέπει έκπτωση φόρου ίση με το παρακρατηθέν στην πηγή ποσό, μέχρι του ποσού του φόρου που οφείλεται στο έδαφός του".
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI), miou (ΜΑΝΘΟΣ), kostas (costascopa)

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 17:50 #4

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Tsig δεν είμαι σίγουρος ότι για την περίπτωση της Βουλγαρίας ισχύει η ερμηνεία που δίνεις καθώς ο 4110 αναφέρεται στη ΣΑΔΦ.
Με τη Βουλγαρία ισχύει ο νόμος 2255/94 www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/8605
όπου στο ασαφές άρθρο 11 αναφέρει ότι οι τόκοι μπορεί να φορολογούνται και στα δύο κράτη.
Παρόμοια ερμηνεία έδωσε και κάποιος φοροτεχνικός στο capital
www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1813372
Φαίνεται εντελώς παράλογο αλλά αυτή είναι και ήταν η συνήθης πρακτική δηλ. διπλή φορολόγηση των τόκων χωρίς να εκπίπτει το αρχικό 10%
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas (costascopa)

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 18:37 #5

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Φίλε Nick Pap,
Όπως τα λες είναι, έχει γίνει ξανά συζήτηση και υπάρχει η ερμηνεία που επιτρέπει την διπλή φορολόγηση που, όπως το καταλαβαίνω, είναι αντίθετο με τους νόμους (ειδικά τον 4110) και τις συμφωνίες αποφυγής διπλής φορολογίας. Στην συμφωνία της Βουλγαρίας το άρθρο 11 λέει ότι οι τόκοι μπορεί να φορολογούνται και στα δύο κράτη, αλλά μην ξεχνάμε το άρθρο 23:
"Μέθοδοι για την εξάλειψη διπλής φορολογίας
1. Στην περίπτωση της Ελληνικής Δημοκρατίας, η διπλή φορολογία θα αποφεύγεται ως εξής:
α) Στις περιπτώσεις που κάτοικος της Ελληνικής Δημοκρατίας αποκτά εισόδημα ή είναι κύριος κεφαλαίου το οποίο, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρούσας Σύμβασης, μπορεί να φορολογείται στη Βουλγαρία, η Ελληνική Δημοκρατία αναγνωρίζει:
- ως έκπτωση από το φόρο εισοδήματος του κατοίκου αυτού, ποσό ίσο προς το φόρο εισοδήματος που καταβλήθηκε στη Βουλγαρία."
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas (costascopa)

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 19:11 #6

  • alex.g
  • Το Άβαταρ του/της alex.g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 372
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2 (-1)
Με απλά λόγια, τι κάνει κάποιος; Μπερδεύεται ο κόσμος έτσι παιδιά.. Εφόσον οι τράπεζες στη Βουλγαρία δέχονται να μην φορολογούν τους τόκους μας εκεί εφόσον παρουσιάσουμε επίσημο έγγραφο ότι αποδίδουμε φόρους Ελλάδα, τότε νομίζω το πιο απλό είναι να γίνει έτσι. Σωστά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas (costascopa)

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 19:24 #7

  • kostas (costascopa)
  • Το Άβαταρ του/της kostas (costascopa)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
ΕΓΏ σήμερα στην εφορία που πήγα νααποδώσω τον φόρο που μου αναλογεί ,απέδωσα το 5% στους ήδη φορολογημένους με 10%
στη Βουλγαρία τόκους . Η υπάλληλος μου ζήτησε να αφήσω το τηλέφωνό μου στην δήλωση που υπέγραψα για να με καλέσουν σε περίπτωση που αποφανθούν ότι πρέπει να υποβάλω 15% .
Επίσης φίλε alex , έχε υπ'οψη ότι το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που υπέβαλλα πιν στην τράπεζα της Βουλγαρίας για να μην παρακρατηθεί ο φόρος εκεί , πλέον είναι άχρηστο γιατι από αρχή του έτους γίνεται παρακράτηση 10% στους τόκους.

τελικά tsig , όταν ξαναπάω στην εφορία , και θα ξαναπάω τον Σεπτέμβρη γιατί λήγει μια προθεσμιακή , να τσακωθώ ; να τους αναφέρω τον νόμο 4110 / 2013 ; να δώσω ότι μου ζητάνε ή να καλέσω κανένα νομικό σύμβουλο μαζί μου να εξηγήσει στους υπαλλήλους τι να κάνουν;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 19:38 #8

  • alex.g
  • Το Άβαταρ του/της alex.g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 372
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2 (-1)
kostas έγραψε:
ΕΓΏ σήμερα στην εφορία που πήγα νααποδώσω τον φόρο που μου αναλογεί ,απέδωσα το 5% στους ήδη φορολογημένους με 10%
στη Βουλγαρία τόκους . Η υπάλληλος μου ζήτησε να αφήσω το τηλέφωνό μου στην δήλωση που υπέγραψα για να με καλέσουν σε περίπτωση που αποφανθούν ότι πρέπει να υποβάλω 15% .
Επίσης φίλε alex , έχε υπ'οψη ότι το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που υπέβαλλα πιν στην τράπεζα της Βουλγαρίας για να μην παρακρατηθεί ο φόρος εκεί , πλέον είναι άχρηστο γιατι από αρχή του έτους γίνεται παρακράτηση 10% στους τόκους.

τελικά tsig , όταν ξαναπάω στην εφορία , και θα ξαναπάω τον Σεπτέμβρη γιατί λήγει μια προθεσμιακή , να τσακωθώ ; να τους αναφέρω τον νόμο 4110 / 2013 ; να δώσω ότι μου ζητάνε ή να καλέσω κανένα νομικό σύμβουλο μαζί μου να εξηγήσει στους υπαλλήλους τι να κάνουν;

Φίλε Kosta η CCB λέει ότι δεν κρατάει φόρο εφόσον προσκομίσεις το ανάλογο επίσημο έγγραφο. Σε ποια τράπεζα σου το είπαν εσένα αυτό;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 28 Αυγ 2013 19:49 #9

  • kostas (costascopa)
  • Το Άβαταρ του/της kostas (costascopa)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
στην ALPHA BANK BG
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα