Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 22 Ιαν 2014 15:54 #37

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Το έχω γράψει παλαιότερα ποιος ο λόγος να πας μόνος σου στο στόμα του λύκου ?Τι σου προσφέρει το ελληνικό δημόσιο για να σου φορολογεί τους τόκους σε ξένη χωρα?Αν γίνει κάποια στραβή και χάσεις τα χρήματα σου στη αλλοδαπή τράπεζα το ελληνικό κράτος τι σου προσφέρει?τίποτα μόνο νταβατζιλίκι!Γιώργο συμφωνώ 1000/100
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 22 Ιαν 2014 19:20 #38

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Δεκτά όλα τα παραπάνω, όμως ότι δηλώνεις μπορείς και να το επικαλείσαι.


Για όποιον καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 23 Ιαν 2014 03:54 #39

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους σας,
αναμφίβολα αυτό το κράτος δεν σου προσφέρει τίποτα σε περίπτωση που χάσεις τα χρήματά σου. Επιπλέον συμφωνώ για την υπέρμετρη φορολόγηση χρημάτων που έχουν φορολογηθεί (όλα - όλα) και μάλιστα με το παραπάνω. Αν και λοιπόν υπάρχει συνεχώς και σε μένα η σκέψη, γιατί να τους πληρώνω συνεχώς? να τα δηλώσω να μην τα δηλώσω? τελικά υπερισχύει του συναισθήματος της αγανάκτησης και της αηδίας για το σύστημα και τα λαμόγια του, η απλή λογική τουλάχιστον κατά την άποψή μου. Δήλωσε τα για να μπορείς ανά πάσα στιγμή να επικαλεστείς την καθαρή αποταμίευση πολλών χρόνων. Άνθρωποι είμαστε και για κάποιον λόγο ίσως τα χρειαστούμε άμεσα. Να μην φοβάμαι κανένα για να τα φέρω πίσω με τον ίδιο νόμιμο (όπως έχουν ορίσει) τρόπο, που τα έβγαλα. Ίσως να είμαι φοβητσιάρης...μάλλον είμαι...θα το πολεμήσω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 23 Ιαν 2014 06:00 #40

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Αποφύγετε ότι μπορείτε...μιλάμε για αρπαχτικά χωρίς συναισθηματισμό, δεν έχω χρήματα στο εξωτερικό, με καταλήστεψαν με το κούρεμα των ομολόγων... αποφύγετε ότι μπορείτε μέχρι την ενοποίηση του τραπεζικού συστήματος στην Ευρώπη...στόχος είναι η γενική καταλήστευση, πρέπει να κάψουν πλούτο, να σκάσει η φούσκα...
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιαν 2014 06:00 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 23 Ιαν 2014 10:26 #41

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Αυτό που έγραψα αναφέρονταν στη δυνατότητα επίκλησης του εισοδήματος των τόκων και όχι στην (προφανή) νομιμότητα του κεφαλαίου.

Ανάλογα με την τράπεζα και τη χώρα που τα έχουμε καταθέσει, μπορεί το εισόδημα από τόκους να είναι ασήμαντο, ή μέτριο ή και σημαντικά μεγάλο.



Στα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν συμφωνώ, πεταμένα λεφτά είναι ότι δίνουμε στο άχρηστο κηφηνοκράτος του Ελλαδιστάν και θα καταλήξουν να χρηματοδοτήσουν και άλλους κηφήνες, και άλλους κοπριτο-συνδικαληστές, και άλλους κλέφτες πολιτικούς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 24 Ιαν 2014 12:14 #42

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
vassilis έγραψε:
22 Ιαν 2014 20:54

Άνθρωποι είμαστε και για κάποιον λόγο ίσως τα χρειαστούμε άμεσα. Να μην φοβάμαι κανένα

Άμα έχεις το μετρητό στο χέρι, δεν φοβάσαι κανέναν, ούτως ή άλλως.

Πρόσφατα συζήταγα για μια περίπτωση επέμβασης σε ιδιωτική κλινική (όχι για μένα).
Εμπλεκόμενα στοιχεία:
-Θάλαμος (δωμάτιο και διαμονή) για 4-5 μέρες.
-Χρήση χειρουργείου.
-Χειρούργος και 2 βοηθοί του.
-Αναισθησιολόγος.
-Διάφορες εξετάσεις πριν την επέμβαση.
-1-2 επισκέψεις μετά, για κόψιμο ραμμάτων, κάποιο έλεγχο, κλπ.

Σύνολο 9-10.000 θα πήγαινε ο λογαριασμός.
Είπα λοιπόν στο χειρούργο (που είναι φίλος):
"Ρώτα την κλινική και πες μου:
Ο ασθενής δεν θέλει καμία απόδειξη, δεν εμπλέκονται ασφάλειες, τίποτα, θέλει μόνο να πάει καλά στο σπίτι του. Τα λεφτά θα στα δώσει εσένα (που σε εμπιστεύομαι εγώ) μπροστά, μαύρα, και μοίρασε τα όπως πρέπει. Πόσα να σου δώσει για όλα μαζί?"

Η απάντηση ήταν έτοιμη, χωρίς να ρωτήσει κανέναν:
"5.000. Και δε θα μου τα δώσει μπροστά. Θα μου τα δώσει μετά, αφού πάνε όλα καλά".

Δεν ξέρω λοιπόν, φίλε Βασίλη, ποιον λόγο μπορεί να εννοείς με το "για κάποιον λόγο ίσως τα χρειαστούμε άμεσα". Πιο άμεσο λόγο από μια τέτοια περίπτωση δεν μπορώ να φανταστώ πάντως.
Αν εννοείς να αγοράσεις σπίτι, τζιπ, σκάφος, και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, τι να σου πω... Μην αγοράσεις. Βρες άλλη λύση. Αλλά γενικώς μην δηλώνεις ΤΙΠΟΤΑ απ' αυτά που μπορείς να μη δηλώνεις, γιατί δεν είναι για καλό.

Εδώ ισχύει (διαρκώς) αυτό που οι αμερικάνοι μπάτσοι λένε (μόνο) κατά τις συλλήψεις:

"Whatever you say may be used against you"
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 25 Ιαν 2014 03:46 #43

  • snoopy
  • Το Άβαταρ του/της snoopy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 107
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (-47)
Soto βλεπω , διαφημιζεις την φοροδιαφυγη .
Το γυρισες σε αναρχικος στα γεραματα ?

Mην ξαναψηφισετε, ποτε, πασοκ νδ και βλεπουμε τι θα γινει μετα.
Μου προκαλει μεγαλη θλιψη αυτος ο κυριακος μητσοτακης , ολη η οικογενεια του ζει απο το δημοσιο , κ τωρα δηθεν θελει να κανει απολυσεις ΔΥ για να ξαναπροσλαβει λεει μετα νεους !!!!!
Υπαρχει καποιος απο εσας που θα ξαναψηφισει αυτον τον ανθρωπο για βουλευτη ????
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιαν 2014 03:48 από snoopy.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 25 Ιαν 2014 07:05 #44

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους,
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας δεν κρύβω ότι προβληματίστηκα προς στιγμήν βεβαίως βεβαίως...ένας προβληματισμός που ενίοτε λόγω των χρόνων που με βαραίνουν, έρχεται που και που αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν καταφέρνει να αλλάξει τις τελικές επιλογές μου. Οι οποίες μπορεί να μην είναι και οι ενδεδειγμένες κρίνοντας εκ του αποτελέσματος (μια ζωή πληρώνω..πληρώνω). Πληρώνω γιατί ίσως δεν μπορώ να ξεφύγω, ή δεν θέλω να ξεφύγω και να ακολουθήσω μονοπάτια διαφορετικά από την πεπατημένη.
Αυτή η κατάσταση όμως που περνάμε με έχει φτάσει στα πρόθυρα να αλλάξω τρόπο σκέψης και επιλογών, με γνώμονα μόνο την επιβίωσή τη δική μου και της οικογενείας μου!!! Η σκέψη μου είναι ότι αφού μου τα παίρνουνε με το έτσι θέλω από χίλιες μεριές, άς κάνω και εγώ μια παράκαμψη, και ένα μέρος από τα καύσιμα που θα γλυτώσω, να το διαθέσω κάπου ή σε κάποιους που το έχουν πραγματικά ανάγκη.
Ίδωμεν...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

απόδοση φόρων από τόκους καταθέσεων στο εξωτερικό 25 Ιαν 2014 08:54 #45

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
snoopy έγραψε:
Soto βλεπω , διαφημιζεις την φοροδιαφυγη .
Το γυρισες σε αναρχικος στα γεραματα ?

Mην ξαναψηφισετε, ποτε, πασοκ νδ και βλεπουμε τι θα γινει μετα.
Μου προκαλει μεγαλη θλιψη αυτος ο κυριακος μητσοτακης , ολη η οικογενεια του ζει απο το δημοσιο , κ τωρα δηθεν θελει να κανει απολυσεις ΔΥ για να ξαναπροσλαβει λεει μετα νεους !!!!!
Υπαρχει καποιος απο εσας που θα ξαναψηφισει αυτον τον ανθρωπο για βουλευτη ????

Κατ' αρχήν δεν διαφημίζω τίποτα. Είπα εγώ κάπου "κάνετε αυτό" ή "κάνετε εκείνο" ?
Περιέγραψα μια κατάσταση. Η οποία όσο πάει και εξαπλώνεται. Φυσικό είναι, αφού η φορολογία όσο πάει και επεκτείνεται.

Ξέρεις, φίλε, (είχα μια φίλη με σκύλο που τον έλεγαν snoopy: Ελπίζω να μην είσαι ο σκύλος της) τα γεγονότα που πέφτουν στην αντίληψη μου ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ τα νούμερα με τα οποία όλοι έχουμε αρχίσει και ασχολούμαστε τα τελευταία 3-4 χρόνια:

Τα 10 χιλιάρικα που είναι ο "κανονικός λογαριασμός" της κλινικής, μετράνε στο ΑΕΠ της χώρας. Είναι προσφορά/παραγωγή υπηρεσίας, και μετράει.
Και καταγράφεται, και φορολογείται.
Με βάση όσα έχουμε πει, τα μισά απ' αυτά (δηλαδή τα 5) θα καταλήξουν στο "δημόσιο", εφ' όσον καταγραφούν.
Οι άνθρωποι (της κλινικής) δεν είναι χάπατα. Την ξέρουν τη δουλειά τους, και επομένως το ξέρουν κι αυτό.
Είναι προετοιμασμένοι λοιπόν, και αν κάποιος (πελάτης) συμφωνεί να μην καταγραφεί τίποτα, η εναλλακτική οδός υπάρχει, και εφαρμόζεται.
Το ίδιο γίνεται και σε όλα τα μαγαζιά λιανεμπορίου που μπορούν να μην εμφανίζουν μερικές πωλήσεις, έχοντας κρυφούς τζίρους. Δεν κόβουν την απόδειξη. (Και σου κάνουν έκπτωση τον ΦΠΑ).

Οι "φωστήρες" που διοικούν τη δημόσια διοίκηση (σαν αυτόν που ανέφερες) επίσης την ξέρουν τη δουλειά τους.
(Το ότι άλλο λένε για "δουλειά τους" και άλλη κάνουν στην πραγματικότητα, είναι μια άλλη κουβέντα - ας μην την κάνουμε τώρα).
Και ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ, ότι προς τα εκεί πάει το πράμα. Προς την μαζική απόκρυψη εισοδημάτων και τζίρου.
Που αλλού θα πήγαινε δηλαδή, με το 50% της σοδιάς (ΑΕΠ) να πρέπει να καταλήξει σ' αυτούς?

Όταν λοιπόν λένε:
"Η κοινωνία έχει φτάσει στα όρια της, αποκλείεται να ληφθούν κι άλλα μέτρα"
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εννούν.
Ότι και μέτρα να πάρουν, λεφτά (κι άλλα) δεν θα μαζέψουν.

Τώρα:
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι που σε πείραξε με τον Κυριάκο, και τα έβαλες μαζί του. Αν π.χ. μεθαύριο έρθει κάποιος άλλος στη θέση του, σημερινός του συριζα για να γίνω πιο συγκεκριμένος, π.χ. ο Στρατούλης για να γίνω ακόμα πιο συγκεκριμένος, νομίζεις ότι θα αλλάξουν τα πράματα? Ότι έχει καταλάβει (αυτός) ότι ΜΟΝΟ αν η φορολογία πέσει, από το 50% του ΑΕΠ (σοδιάς) στο 25 ή στο 20%, η χώρα θα δει άσπρη μέρα?
Αμφιβάλλω.
Υποψιάζομαι δε ότι μάλλον θα είναι και χειρότερος από τον Κυριάκο.

Μην το προσωποποιείς λοιπόν το θέμα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν πρέπει να τον ΞΑΝΑψηφίσει κανείς αυτόν, αλλά ΞΑΝΑψηφίζω σημαίνει (εξ ορισμού) ότι κάποτε τον ΠΡΩΤΟψήφισα.
Εσύ είσαι απ' αυτούς?

Γιατί εγώ, όχι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα