Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 10 Μαρ 2018 11:25 #280

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
soto51 έγραψε:
Αφού ο θεός είναι "παντογνώστης", "μεγαλοδύναμος" και όλα αυτά, γιατί δεν κάνει κάτι για να σταματήσουν αυτοί οι (πλανεμένοι) άνθρωποι (σαν τον Καζαντζάκη π.χ.) να διαδίδουν συκοφαντίες για το άτομο του?

Ο μεγαλοδύναμος Θεός μας αφήνει παντελώς ελεύθερους να διαλέξουμε, δεν είναι τύραννος ή δυνάστης.
Αν γίνεται κάτι κακό, διχαστικό, εριστικό, είναι γιατί κάποιοι επέλεξαν να ενδώσουν στις προκλήσεις κι οδηγίες των δαιμόνων που στέλνει ο Σατανάς.
Κανένα κακό δε δημιουργείται από το Θεό μας, ο οποίος είναι η πηγή του Καλού, του Αγαθού, της Αλήθειας, της Ειρήνης, κτλ.
Μέχρι και οι σεισμοί, οι καταστροφές, οι πόλεμοι, οι κλοπές, οι φόνοι, κτλ, οφείλονται σε βδελυρές δυνάμεις.
Γίνονται ανεκτά, με πόνο, από το Θεό, που τσακίζεται επειδή βλέπει τα παιδιά του να βασανίζονται συνεχώς από τα πονηρά πνεύματα, αλλά είναι λεβέντης με αξιοπρέπεια, κατά τον Άγιο Παϊσιο τον Αγιορείτη, και δεν επεμβαίνει αυθαίρετα, για να μας στερήσει την ελευθερία επιλογής μας.

Έχει πει οτι θα επέμβει στο τέλος του Χρόνου, μαζικά, και θα εξαφανίσει οριστικά το Κακό και τους πρωτεργάτες του.
Υπάρχουν και λεπτομέρειες, για τη Κρίση, στην Αγία Γραφή, στο Κεφάλαιο της Αποκάλυψης του Ιωάννη.

Προς το παρόν, μπορούμε να λάβουμε άμεσα βοήθεια και σωτηρία, για οτιδήποτε μας ανησυχεί, αν ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ να τη ζητήσουμε από Αυτόν, μέσω Προσευχής, κι αν αυτή η βοήθεια είναι για το συνολικό πνευματικό και σωματικό καλό μας, χωρίς το αίτημα μας να βλάπτει τους συνανθρώπους μας.
Υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις: πρέπει να είμαστε αγνοί, αγαθοί, και να τηρούμε πιστά τις Εντολές του.
Μετά θα μας βοηθήσει υποχρεωτικά, καθώς το έχει υποσχεθεί πολλάκις.

Πρακτικά παραδείγματα:
1) Αν προσευχηθείς να σου φέρει ο Θεός 5 διαφορετικές Ferrari για να κάνεις επίδειξη στους φίλους σου, ώστε να ζηλεύουν, και στις γκομενίτσες της παραλιακής, ώστε να τις εκμεταλλεύεσαι σεξουαλικά, δε θα εισακουσθείς.
2) Αν προσευχηθείς να πεθάνει το αυστηρό αφεντικό σου, να αρρωστήσει ο συνάδελφος σου στη δουλειά ώστε να πάρεις εσύ το πόστο του, να κερδίσεις το Λόττο ώστε να τεμπελιάζεις συνεχώς στην υπόλοιπη ζωή σου, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα γιατί τη ζηλεύεις, να διοριστείς με μέσον στο δημόσιο, να περάσεις τις εξετάσεις χωρίς να έχεις διαβάσει ή κοπιάσει, κτλ, δε θα εισακουσθείς.
3) Αν προσευχηθείς να σωθούν από τους καρκίνους ή να πάνε στον Παράδεισο αγνά, χωρίς πόνους, όλα τα παιδάκια που βρίσκονται νοσηλευόμενα στα νοσοκομεία της Ελλάδος, θα εισακουσθείς.
4) Αν προσευχηθείς να αποκτήσουν οικογένειες ευτυχία και πρόοδο όλα τα παιδάκια που βρίσκονται σε Ορφανοτροφεία, θα εισακουσθείς.
5) Αν προσευχηθείς να κάνει καλό καιρό ώστε να πιάσουν οι σπορές των αγροτών και να έχει η Χώρα θρεπτικά φρούτα και λαχανικά για τον επόμενο χρόνο, θα εισακουσθείς.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 10 Μαρ 2018 12:00 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 10 Μαρ 2018 12:05 #281

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Λίγα βασικά πράγματα για την πραγματική διδασκαλία του Ιησού Χριστού (ασχέτως αν κάποιος πιστεύει, γενικώς, ή όχι), γιατί όλα τα υπόλοιπα αφορούν στους ... επαγγελματίες της θρησκείας και οποιαδήποτε ... ομοιότητα είναι ... συμπτωματική.
Καλό λοιπόν είναι, όταν επικαλούμαστε με τόση ... θέρμη τον Χριστιανισμό, να γνωρίζουμε ότι οι θέσεις μας (και οι πράξεις μας) είναι αυτές που αποδεικνύουν τον αν ασπαζόμαστε τις αξίες και τις διδαχές του και όχι η απλή ... δήλωσή μας.

1. Η ύπαρξη του Θεού
Δίπλα στο φρέαρ της Σαμάρειας, ο Ιησούς είπε σε μια γυναίκα: Ο Θεός είναι πνεύμα, που δεν μπορεί να κλειστεί σε τοπικά όρια και εθνικούς φραγμούς. Είναι πανταχού παρών, έτοιμος να ακούσει όποιον του μιλάει. «Πνεύμα ο Θεός και τους προσκυνούντες αυτόν εν πνεύματι και αληθεία δει προσκυνείν».
2. Ο Θεός είναι πατέρας
Ζητάει, στην Κυριακή προσευχή, να αποκαλούμε το Θεό πατέρα. «Πάτερ ημών, ο εν τοις ουρανοίς». Είναι ένας πατέρας που ενδιαφέρεται για τους ανθρώπους. Απαντάει στις προσευχές, αρκεί να φερόμαστε στους ανθρώπους, όπως θέλουμε να μας φερθούν και αυτοί! Θεέ, συγχώρεσέ μας, όπως και εμείς συγχωρούμε τους συνανθρώπους μας, λέει η Κυριακή προσευχή.
3. Η βασιλεία των ουρανών
Η ψυχή είναι αθάνατη. Ο κόσμος αυτός, αποτελεί τόπο κρίσης. Η αμοιβή των δικαίων και των ταπεινών είναι η αιώνια ζωή. «Εάν μη στραφήτε και γένησθε ως τα παιδιά, ου μη εισέλθετε εις την βασιλείαν των ουρανών» είπε ο Ιησούς. Και «ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται».
Το αναστάσιμο «Χριστός Ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασιν ζωήν χαρισάμενος» εκφράζει με τον πιο φανερό τρόπο την πίστη των Χριστιανών στην αιώνια ζωή. Ο «τον Θάνατο καταπατήσας» υποσχέθηκε ότι θα πάρει τους δίκαιους κοντά του, εκεί που είναι ο ουράνιος πατέρας.
4. Η εντολή της αγάπης
Είναι η πιο σημαντική εντολή. Η αγάπη αυτή είναι πρωτόγνωρη, περιλαμβάνει όσους μας μισούν, μας αδικούν. Η αγάπη έχει τη δύναμη να συνετίσει και να διορθώσει πολλούς, τη στιγμή που η αντιπαράθεση και ο θυμός τους κάνουν όλους χειρότερους.
«Αγαπάτε τους εχθρούς υμών, ευλογείτε τους καταρωμένους υμάς, καλώς ποιείτε τους μισούντας υμάς και προσεύχεστε υπέρ των επηρεαζόντων υμας και διοκόντων υμάς».
5. Οι εχθροί της ψυχής
Ο μαμμωνάς. Το χρήμα και τα υλικά αγαθά. Αν αυτά γίνουν πρώτος στόχος του ανθρώπου, αυτός γίνεται άδικος, εγωιστής, φέρνει τη δυστυχία στους άλλους ανθρώπους. Η απληστία, η πλεονεξία, η αγωνία της απώλειας, σημαδεύουν την προσωπικότητα και της δίνουν απάνθρωπα χαρακτηριστικά.
Η μέριμνα. Η αγωνιώδεις φροντίδα, τι θα γίνουμε, τι θα κάνουμε, μήπως γίνει ότι φοβόμαστε. Ο Ιησούς δίδαξε τη φυσιολογική φροντίδα, που βάζει τα υλικά αγαθά στη δεύτερη θέση, αφήνοντας για την πρώτη θέση την προσπάθεια για βελτίωση την αγάπη, την εμπιστοσύνη στο Θεό. Ο άνθρωπος πρέπει να δείχνει εμπιστοσύνη στον ουράνιο πατέρα, να μην φέρεται με το φόβο και την αγωνία που δείχνουν άτομο που δεν πιστεύει ότι μπορεί ο Θεός να το προστατέψει και να το βοηθήσει.
Η φιλαυτία. Ο άνθρωπος που έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του, δεν αγαπάει κανένα. Φέρεται στους άλλους υποτιμητικά, χωρίς ενδιαφέρον και αγάπη. Προσπαθεί να τους χρησιμοποιήσει για να πετύχει ότι πιστεύει ότι δικαιούται. Εκμεταλλεύεται, καταπιέζει, θεωρεί «υπάνθρωπους» πολλούς από τους συνανθρώπους του.
6) Η αλληλοβοήθεια.
Ο Ιησούς τονίζει με έμφαση την ανάγκη να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Φτάνει στο σημείο να θεωρεί τον εαυτό του οφειλέτη, αν προσφέρουμε βοήθεια σε κάποιο συνάνθρωπό μας! «Αφού προσφέρατε σε έναν από τους πτωχούς αδελφούς σας, σε εμένα προσφέρατε» λέει!
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 10 Μαρ 2018 17:47 #282

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
batista έγραψε:
Λίγα βασικά πράγματα για την πραγματική διδασκαλία του Ιησού Χριστού

Για τη φοροδιαφυγή τι έλεγε;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 10 Μαρ 2018 18:20 #283

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
Για τη φοροδιαφυγή τι έλεγε;

Ήταν υπέρ.
Δεν πλήρωνε μία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 10 Μαρ 2018 19:58 #284

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Θα ... βόλευε, αλλά ως συνήθως η πραγματικότητα ... διαψεύδει.

batista έγραψε:
Λίγα βασικά πράγματα για την πραγματική διδασκαλία του Ιησού Χριστού.
.
.
.
.... Η απληστία, η πλεονεξία ... σημαδεύουν την προσωπικότητα και της δίνουν απάνθρωπα χαρακτηριστικά.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 10 Μαρ 2018 20:00 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Μαρ 2018 05:24 #285

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Ένα απο τα ανεξήγητα θέματα είναι ο ίδιος ο άνθρωπος.
Η ίδια η κατασκευή κ η λειτουργία του ανθρώπινου σώματος.
Τι να πούμε;
Πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι κάτι που δεν έχει εξερευνηθεί πλήρως, ούτε μπορεί ως τώρα να τον πλησιάσει κανένας ηλεκτρονικός υπολογιστής;

Πως υπάρχουν δεκάδες είδη ορμονών, ενζύμων κ άλλων ουσιών που κυκλοφορούν στο σώμα μας κ ρυθμίζουν πολλές λειτουργίες του οργανισμού;

Πως υπάρχει η καρδιά που χτυπάει αδιάκοπα, έχει την ικανότητα να λειτουργεί ακόμη κ μετά απο εφράγματα κ σπάνια αναοτύσσει καρκινικούς όγκους;

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω.
Ας σκεφτούμε λίγο πως η ίδια η ύπαρξη της ζωής είναι ένα θαύμα.
Είτε είναι η ζωή ενός δέντρου, ενός ζώου, ή ενός ανθρώπου.
Πως προήλθε η ζωή;
Ποιός τα ρύθμισε έτσι, τόσο τέλεια, πριν εκατομμύρια χρόνια;
Κ γιατί;

Ήταν τυχαίο άραγε;

Ε οχι και "τοσο τελεια", αγαπητε. Αν ηταν εστω και σχεδον τελεια μετα απο τοσα μυρια χρονια εξελιξης, θα επρεπε -τουλαχιστον- να μη χρειαζονται νοσοκομεια. Καθολου τελεια δεν ειναι, η φυση παιζει με τη μεθοδο της "δοκιμης και του λαθους" (trial and error). Τα πολυ ελλατωματικα αποβιωνουν και σγα-σγα εξαφανιζονται. Τα υπολοιπα επιζουν καμποσο υποφεροντας απο τα ελλατωματα σχεδιασμου, πχ εμεις περπαταμε ορθιοι εδω και δεν ξερω ποσες δεκαδες χιλιαδες χρονια αλλα η σπονδυλικη μας στηλη δεν εχει φτιαχτει για τετοιο φορτιο, ειναι ακομα σχεδιασμενη για τετραποδη βαδιση εξ ου και τα προβληματα που δημιουργει σχεδον στο συνολο του πληθυσμου. Σιγα τη τελειοτητα.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαρ 2018 05:28 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Μαρ 2018 05:57 #286

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
batista έγραψε:
Καλά τα ... λοιπά περί εκμετάλλευσης της θρησκείας, αλλά το ... πληρώνουΜΕ φόρους που κολλάει;;;;;
Αφού έχεις φροντίσει τόσο για τον εαυτό σου όσο και για τους επαγγελματίες με τους οποίους συναλλάσσεσαι να βγαίνουν στο ... αφορολόγητο και εξ αυτού, να παίρνουν και επίδομα ... πενίας...
Ντάξξξ, πληρώνεις (ίσως) κανέναν ΕΝΦΙΑ (που δεν μπορείς να αποφύγεις όσο "επαναστατικό" πνεύμα και αν διαθέτεις) αλλά το ... πληρώνουΜΕ (γενικώς και αορίστως) που κολλάει;;;;;;

Που κολλαει το αοριστως? Σοβαρα? Κολλαει στο οτι οταν βαζει βενζινη στο καρο του πληρωνει τρελλους φορους (και ΦουΠουΑ) που δεκαπλασιαζουν τη τιμη της, κολλαει στο οτι το απλο φαγακι το ψωμακι βρε παιδι μου εχει ΦΠΑ (ενω σε πολλες πολιτειες των -δηθεν "κακων"- ΗΠΑ ΔΕΝ εχει), κολλαει στο οτι η ΔΕΗ του βαζει τελη επι τελων (και πανω σε αυτα ΦΠΑ φορος στον φορο δηλαδη) κολλαει στο οτι πληρωνει ΥΚΩ για να εχει φτηνο ρευμα ο ζαπλουτος επιχειρηματιας στα τουριστικα νησια κλπ κλπ. Ολα πρεπει να τα λεω, τι στο καλο σε αλλη χωρα ζεις?
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαρ 2018 06:07 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Μαρ 2018 06:55 #287

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Ο μεγαλοδύναμος Θεός μας αφήνει παντελώς ελεύθερους να διαλέξουμε, δεν είναι τύραννος ή δυνάστης.
Αν γίνεται κάτι κακό, διχαστικό, εριστικό, είναι γιατί κάποιοι επέλεξαν να ενδώσουν στις προκλήσεις κι οδηγίες των δαιμόνων που στέλνει ο Σατανάς.
Κανένα κακό δε δημιουργείται από το Θεό μας, ο οποίος είναι η πηγή του Καλού, του Αγαθού, της Αλήθειας, της Ειρήνης, κτλ.
Μέχρι και οι σεισμοί, οι καταστροφές, οι πόλεμοι, οι κλοπές, οι φόνοι, κτλ, οφείλονται σε βδελυρές δυνάμεις.
Γίνονται ανεκτά, με πόνο, από το Θεό, που τσακίζεται επειδή βλέπει τα παιδιά του να βασανίζονται συνεχώς από τα πονηρά πνεύματα, αλλά είναι λεβέντης με αξιοπρέπεια, κατά τον Άγιο Παϊσιο τον Αγιορείτη, και δεν επεμβαίνει αυθαίρετα, για να μας στερήσει την ελευθερία επιλογής μας.

Έχει πει οτι θα επέμβει στο τέλος του Χρόνου, μαζικά, και θα εξαφανίσει οριστικά το Κακό και τους πρωτεργάτες του.
Υπάρχουν και λεπτομέρειες, για τη Κρίση, στην Αγία Γραφή, στο Κεφάλαιο της Αποκάλυψης του Ιωάννη.

Προς το παρόν, μπορούμε να λάβουμε άμεσα βοήθεια και σωτηρία, για οτιδήποτε μας ανησυχεί, αν ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ να τη ζητήσουμε από Αυτόν, μέσω Προσευχής, κι αν αυτή η βοήθεια είναι για το συνολικό πνευματικό και σωματικό καλό μας, χωρίς το αίτημα μας να βλάπτει τους συνανθρώπους μας.
Υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις: πρέπει να είμαστε αγνοί, αγαθοί, και να τηρούμε πιστά τις Εντολές του.
Μετά θα μας βοηθήσει υποχρεωτικά, καθώς το έχει υποσχεθεί πολλάκις.

Πρακτικά παραδείγματα:
1) Αν προσευχηθείς να σου φέρει ο Θεός 5 διαφορετικές Ferrari για να κάνεις επίδειξη στους φίλους σου, ώστε να ζηλεύουν, και στις γκομενίτσες της παραλιακής, ώστε να τις εκμεταλλεύεσαι σεξουαλικά, δε θα εισακουσθείς.
2) Αν προσευχηθείς να πεθάνει το αυστηρό αφεντικό σου, να αρρωστήσει ο συνάδελφος σου στη δουλειά ώστε να πάρεις εσύ το πόστο του, να κερδίσεις το Λόττο ώστε να τεμπελιάζεις συνεχώς στην υπόλοιπη ζωή σου, να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα γιατί τη ζηλεύεις, να διοριστείς με μέσον στο δημόσιο, να περάσεις τις εξετάσεις χωρίς να έχεις διαβάσει ή κοπιάσει, κτλ, δε θα εισακουσθείς.
3) Αν προσευχηθείς να σωθούν από τους καρκίνους ή να πάνε στον Παράδεισο αγνά, χωρίς πόνους, όλα τα παιδάκια που βρίσκονται νοσηλευόμενα στα νοσοκομεία της Ελλάδος, θα εισακουσθείς.
4) Αν προσευχηθείς να αποκτήσουν οικογένειες ευτυχία και πρόοδο όλα τα παιδάκια που βρίσκονται σε Ορφανοτροφεία, θα εισακουσθείς.
5) Αν προσευχηθείς να κάνει καλό καιρό ώστε να πιάσουν οι σπορές των αγροτών και να έχει η Χώρα θρεπτικά φρούτα και λαχανικά για τον επόμενο χρόνο, θα εισακουσθείς.

Μου αρεσει η προσεγγιση σου ειδικα το παραδειγμα με τις φερραρι (5 μαλιστα) αλλα μου γενναται μια απορια.

Εγω ειμαι αθεος, οχι αγνωστικιστης, τοσο αθεος που πιο πολυ δεν γινεται. Ομως ειμαι ενα ειδος εν ανεπαρκεια γιατι αν και παντελως αθεος σεβομαι ειλικρινα τους πιστευοντες γιατι αντιλαμβανομαι και την αναγκη τους αλλα και την ελευθερια τους να πιστευουν και κυριως αντιλαμβανομαι τη σημασια που εχουν οι θρησκειες στη συνοχη -και αρα ευρυθμη λειρτουργεια- των κοινωνιών παγκοσμιως. Οταν χρειαστει να μπω σε εκκλησια (κυριως πλεον για κηδειες μια και κοντευω τα 60), δεν κανω μεν τον σταυρο μου (θα ηταν υποκρισια) αλλα μπαινω με ταπεινοτητα και βγαινω με την οπισθεν, ουδεποτε γυρνω τη πλατη μου στο ιερο. Το ιδιο εχω κανει και σε Βατ στην Ασια, ξυπολυτος μπηκα και με προσοχη στα εθιμα τους. Τετοιος αθεος ειμαι, καργα πεπεισμενος οτι δεν υπαρχει τιποτα που να μοιαζει εστω με θεο αλλα και σεβομενος τη γνωμη του 95% των συνανθρωπων μου στον πλανητη Γη. Στην εκκλησια ειμαι μουσαφιρης και τιμω τον οικοδεσποτη μου, τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω.

Δυστυχως δεν απολαμβανω σχεδον ποτε τον αντιστοιχο σεβασμο για την δικη μου αποψη απο τους πιστους και αυτο με πικραινει.λιγακι αλλα ας το ξεχασουμε για την ωρα και ας παμε στην απορια μου:

Δεν θα ζητησω Φερραρι, παραγερασα για τετοια αλλωστε εχω -και οδηγω- πολυ μεγαλη μοτο και μου φτανει και μου περισσευει, ασε που ως ενα σημειο ριχνει στ αυτια στη Φερραρι.
Απο τον θεο θα ζητησω να μην υπαρχουν αρρωστιες ή αν θες να το δραματοποιησω -επειδη βαρεθηκα να πληρωνω ενφια και θελω να φυγω- θα ζητησω να πεσουν ολες πανω μου και να ψοφησω αλλα με τη προυποθεση ολοι οι αλλοι να γινουν καλα. Η εστω ενα μεγαλο ποσοστο αυτων, ας μην υπερβαλλουμε.

Αποριες λοιπον:
1) Ως αθεο, θα με ακουσει ο θεος?
2) Αν ναι, θα τους γιατρεψει?
3) Αν μπορει να το κανει θα ριξει οντως τις ασθενειες σε μενα τον αφιλοκερδως αιτουντα την γιατρια των αλλων? Σαν παναγαθος δεν θα επρεπε να εκτιμησει την αιτουμενη θυσια μου και να την παραλειψει?

Μπορεις να εισαι βεβαια οτι δεν εχουν απο τα βαθη του χρονου ευχηθει στον -εκαστοτε- θεο τους μυριαδες ανθρωποι να εξαλειφθουν οι ασθενειες? Νομιζω πως οχι, τουναντιον το πιθανοτερο ειναι να το εχουν κανει πολλες φορες, Ειδες καμμια ασθενεια να εξαλειφεται? Ακομα και οι απο τον ΠΟΥ ορισθεισες ως "εξαλειφθεισες" (με τεχνολογια ομως οχι ευχολογια), ακομα κι αυτες ολο και καπου εμφανιζονται σποραδικα απειλωντας να εξαπλωθουν ξανα.

Ας μη κολλησουμε μονο στην υγεια ομως, η απορια μου παιζει και στη φτωχια, τη ζηλια, το φονο και πολλα αλλα. Μπορω να γραφω μεχρι τη Δευτερα Παρουσια αλλα θα γινω βαρετος.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Μαρ 2018 07:21 #288

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
Δε διαβλέπεις κάποια εσκεμμένη αδικία σε όλο αυτό, δύο μέτρα και δύο σταθμά;



Συμφωνω. Οχι διαβλεπω, βλεπω μια καραμπινατη αδικια. Ομως το νομικο μας συστημα ειναι ατελες και οσο παει χειροτερευει. Πχ αν πω εναν Αφρικανο "μαυρο" μπορει να διωχθω ποινικα (κι ας εχω τουλαχιστον 10 καταμαυρους φιλους πρωην συνφοιτητες μου απο το εξωτερικο και παιζουμε σφαλιαρες ακομα και σημερα, τους εκτιμω και με εκτιμουν). Αν με πει ενας μεταναστης "Ασπρουλιαρη" (οι μαυροι φιλοι μου μου το λενε για πλακα) και παω να τον μηνυσω θα γελαν κι οι κοτες. Ομοιως αν παει μια γκομενα στο ΑΤ και πει "ο ταδε με βιασε" θα τον βουτηξουν σουμπιτο χωρις πολλες ερωτησεις, θα τον διασυρουν, συλλαβουν ενδεχομενως καταστρεψουν τη ζωη του (και ισως αποδειχθει αθωος οπως πλειστακις εχει συμβει) ενω αν παω εγω και πω "η ταδε με βιασε" θα σκασουν στα γελια. Ετσι ειν αυτα τα πραγματα και εδω εχει δικιο η Εκκλησια κι ας ειμαι παντελως αθεος, του στραβου το δικιο να λεγεται.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαρ 2018 07:25 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα