Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορισμός Αγιοσύνης 08 Ιαν 2018 10:35 #217

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Ασφαλώς -αν βέβαια υποθέσουμε πως υπάρχουν.

Όσο για την ύπαρξη του Ιησού πολλοί είτε την αμφισβητούν εξ ολοκλήρου ή κατά το ήμισυ (δηλ έτσι όπως τον παρουσιάζουν τα ευαγγέλια -τα οποία παρεμπιπτόντως γράφτηκαν αρκετά αργότερα & έχουν υποστεί ουκ ολίγες τροποποιήσεις στην πορεία).

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπούμε σε μια συζήτηση για το αν υπήρξε ή όχι Ιησούς Χριστός ή αν υπήρξε ή όχι, οποιαδήποτε άλλη εμβληματική μορφή οποιασδήποτε θρησκείας.
Και αυτό όχι μόνο γιατί δεν έχω την διάθεση να θίξω την θρησκευτική πίστη οποιουδήποτε αλλά και γιατί κάποιος θα πει ... έτσι και κάποιος άλλος θα πει ... γιουβέτσι και δεν πιστεύω ότι θα βγάλει κανένας άκρη όσο ... ατράνταχτα και αν θεωρεί τα στοιχεία που θα παρουσιάσει.

Αυτό που προσωπικά με ενδιαφέρει είναι ο λόγος της καθεμιάς από αυτές τις εμβληματικές μορφές και σε ότι με αφορά, ο γνήσιος και όχι ο μεταλλαγμένος στην πορεία από κάποιους (λόγω ευνόητων σκοπιμοτήτων) λόγος του Ιησού Χριστού (ή ας τον πούμε όπως θέλουμε ή ακόμα-ακόμα και ας τον θεωρήσουμε κατασκευασμένο για να καλύψουμε τις αμφιβολίες σου), μίλησε στην καρδιά και στην ψυχή κάθε γνήσια καλού (το εκφράζω πολύ απλά) ανθρώπου, ασχέτως και αν ο καθένας έχει το σθένος να τον ακολουθήσει στο 100%. Όπως φυσικά και την αντίστοιχη στάση ζωής.

Τα λοιπά, παιγνίδια εξουσίας συνοδευόμενα σχεδόν πάντα και από πατριδολαγνεία, τα μεταφυσικά για την κονόμα κάποιων, τα χρυσοποίκιλτα άμφια ορισμένων που θα μπορούσαν άνετα να θρέψουν καμιά εκατοστή πεινασμένους για κανένα χρόνο, τα real estate, τα ... Βατοπέδια και οτιδήποτε άλλο παρόμοιο, δεν με αφορούν , ούτε με εκφράζουν προσωπικά.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Θρησκευτικός ρατσισμός 08 Ιαν 2018 12:11 #218

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
...Σούπερμαν με ράσα.
...θρησκειολαγνικές ονειρώξεις...


Ενημερώνω πως οι περιπαιχτικές αναφορές σου εμπίπτουν στα τιμωρούμενα παραπτώματα του νέου αντιρατσιστικού Νόμου που ψήφισαν οι ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ.
Προσωπικά δεν είμαι εκδικητική, αλλά αν συνεχίσεις να μη μπορείς να κρύψεις τα θρησκευτικά σου κόμπλεξ/την κακεντρέχεια στα πνευματικά/την εμπάθεια προς τους πιστούς/την αρνητικότητα προς τους εκπροσώπους Θρησκειών/κτλ κάπου, κάποτε, θα σου ξεφύγει κάποιο παρόμοιο σχόλιο, και θα βρεθείς κατηγορούμενος κι αναγκασμένος να πληρώσεις παχυλές χρηματικές αποζημιώσεις αποκατάστασης.

Ξέρω, είναι δύσκολο να καταπνίξεις το μένος σου, να κρατήσεις μέσα σου το μίσος για το 95% των κατοίκων αυτού του Πλανήτη που πιστεύουν στα Θεία, νιώθεις να καίγεται το μυαλό σου, νιώθεις ανώτερη ελιτίστικη κλίση αποστασιοποίησης, νιώθεις φωτισμένος ηγέτης που θα αφυπνίσει τα χαζά πλήθη, αλλά καταλαβαίνεις πως καλά θα κάνεις να συγκρατηθείς για να μη βλάψεις νομικά και οικονομικά τον εαυτό σου.

Αναρωτήσου ποιος άραγε έχει τόση δύναμη και πειθώ :evil: , ώστε να σε στρέφει μέχρι κι ενάντια στον εαυτό σου και στα οικονομικά συμφέροντα σου, αρκεί να εξυπηρετήσει τους δικούς του σκοτεινούς σκοπούς...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιαν 2018 12:25 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θρησκευτικός ρατσισμός 08 Ιαν 2018 13:00 #219

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Προσωπικά δεν είμαι εκδικητική,

Μακριά από εσένα αυτά τα πράγματα... :woohoo:
Να σου υπενθυμίσω απλά ότι σε περίπου 27 ημέρες θα μπορείς να ξαναρίξεις το κάρμα μου (και ποιος ξέρει ποιου άλλου).

Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι, περιττή η υπενθύμιση.
Το ... ξυπνητήρι θα χτυπήσει άλλωστε όταν έρθει η μέρα/ώρα... :laugh:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θρησκευτικός ρατσισμός 08 Ιαν 2018 13:13 #220

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
batista έγραψε:
...θα μπορείς να ξαναρίξεις το κάρμα μου...

Δεν είμαι μονάχα εγώ που προκάλεσα την πτώση του κάρμα σου από το +27 στο +6, εντός ενός μήνα!
Όλοι συνεισέφεραν προς την ίδια κατεύθυνση.
Μάλλον κάτι γράφεις λάθος εσύ.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θρησκευτικός ρατσισμός 08 Ιαν 2018 13:44 #221

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Δεν σου είπα ότι είσαι η μόνη. Υπάρχουν και άλλοι ...... (κανείς δεν μπορεί να ξέρει πόσοι και φυσικά ο αριθμός απέχει ... δις έτη φωτός, από το ψεύτικό σου "όλοι").

Εσύ όμως έγραψες ότι δεν είσαι εκδικητική, ενώ είσαι ο ... "ορισμός".

Όσο για το τι "δεν γράφω καλά" αναμένω να μου το επισημάνεις για να το ... διορθώσω.
Δεν θα το κάνεις όμως, γιατί με το που θα το κάνεις, την ίδια στιγμή θα εκτεθείς ανεπανόρθωτα. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που επιλέγεις το κάρμα και όχι το επιχείρημα. Είναι τζάμπα (όσο και αδιάφορο φυσικά).
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιαν 2018 13:53 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Θρησκευτικός ρατσισμός 08 Ιαν 2018 19:56 #222

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Δεν είμαι μονάχα εγώ που προκάλεσα την πτώση του κάρμα σου από το +27 στο +6, εντός ενός μήνα!

Και απλά (και μόνο) για να καταδείξω για άλλη μια φορά πόσο ... εύκολα, απλά και ... "αποενοχοποιημένα" γράφεται η συκοφαντία και το ψέμα σε αυτή την ζωή και φυσικά και σε αυτό το φόρουμ (στην λογική του ... "όσοι τσιμπήσουν ... τσίμπησαν"), απλά να σημειώσω ότι το κάρμα ήταν στο +27 στις ... 18 Απριλίου ... 2017 και έπεσε στο +6 στις ... 2 Ιανουαρίου του 2018. :sick:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 09 Ιαν 2018 06:52 #223

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Εγώ πάντως αδελφέ batista θα σου ανεβάσω το 'κάρμα', έτσι γιατί.. μπορώ.

Όσο για τις απειλές της αδελφής.. σόρρυ αδελφή, μάλλον σε αυτό το σάιτ χρειαζόμαστε επειγόντως ευχέλαιο & αγιασμό, μην πω & εξορκισμό καλύτερα.
Αλλά & πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεριζωθούν τα.. δαιμόνια.

Αχαχαχαχαχαχαχα..


funny-pay-exorcist.jpg
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 09 Ιαν 2018 09:53 #224

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Εγώ πάντως αδελφέ batista θα σου ανεβάσω το 'κάρμα', έτσι γιατί.. μπορώ.

Όσο για τις απειλές της αδελφής.. σόρρυ αδελφή, μάλλον σε αυτό το σάιτ χρειαζόμαστε επειγόντως ευχέλαιο & αγιασμό, μην πω & εξορκισμό καλύτερα.
Αλλά & πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεριζωθούν τα.. δαιμόνια.

Αχαχαχαχαχαχαχα..


Κατ' αρχάς, να σε ευχαριστήσω, εν Χριστώ Αδελφέ Γιώργη, για την αύξηση (επειδή ... μπορείς) του κάρμα μου, καθώς αυτό είναι άρρηκτα συνδεδεμένο τόσο με την ... αξιοπιστία μου (όπως γλαφυρά και όλο ... χριστιανικό πνεύμα, αλλά και ... ουσία, αναφέρει και η εν Χριστώ αδελφή Μαρία και όχι μόνο), την μακροημέρευσή μου (live long and prosper...που έλεγε και ο ... Spock), αλλά και την ... πρωινή, μεσημεριανή και βραδινή ... όρεξή μου.

Ταυτόχρονα όμως, θα ήθελα και να σε καταγγείλω για το γεγονός ότι με την κίνησή σου αυτή ... καθυστερείς έναν αγνό και θεάρεστο στόχο της εν Χριστώ αδελφής Μαρίας, ο οποίος ήταν σίγουρα αποτέλεσμα ... Θείας φώτισης και αυτό δεν είναι ... σωστό, ούτε ... Χριστιανικό.

Προκειμένου λοιπόν να μπορέσω να διορθώσω το σοβαρό παράπτωμά σου, εκλιπαρώ την διαχείριση να μου δώσει την δυνατότητα να μειώνω (και μόνο) ο ίδιος το κάρμα μου, προκειμένου να απαλλάξω την εν Χριστώ αδελφή Μαρία και κάποιους άλλους εν Χριστώ αδελφούς, από την υποχρέωση να θέτουν το ξυπνητήρι τους κάθε 32 ημέρες προκειμένου να μου μειώσουν το κάρμα.
Θα μπορέσουν έτσι να εκμεταλλευτούν τον χρόνο αυτό για άλλες θεάρεστες πράξεις, όπως μετάνοιες, προσευχή αλλά και άλλες, για την καταδίκη (από πλευράς μου) των οποίων, με ... καταγγέλλουν σε κάθε ευκαιρία.

Όσο για τα περί ... εξορκισμού, δεν νομίζω ότι θα έφερνε κάποιο αποτέλεσμα, καθώς σε ορισμένους παρατηρώ ότι υπάρχει ... ανοσία σε τέτοια ... counter measures (εξορκισμούς, ομοιοπαθητικές θεραπείες, κ.λπ.).
Το πολύ-πολύ δηλαδή, να ... δαιμονιζόταν και ο ... εξορκιστής, στην διαδικασία...
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιαν 2018 10:16 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 10 Ιαν 2018 08:08 #225

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Μιλήστε με τον Χριστό με μόλις 100 ευρώ την ώρα
www.factchecker.gr/index.php/2017/06/22/...ls-house-university/
(ευκαιρία)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, Δημήτρης (amstrad79)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.158 δευτερόλεπτα