Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 04 Ιαν 2018 19:50 #199

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Για την 'ταμπακιέρα' τίποτα αδελφή.
Διαβάζεις μάλλον επιλεκτικά & μόνο την αρχή όσων γράφω.

Αλήθεια γιατί υπερασπίζεσαι τόσο ένθερμα το "Άγιον" Όρος? Από συμφέρον? Έχεις πάει?

Anyway δε νομίζω ότι θα συνεχίσω μια συζήτηση μόνο & μόνο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου.
Προτιμώ τον γνήσιο & αμερόληπτο διάλογο & όχι το "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα".

Ας κλείσω με αυτό για όσους έχουν ακόμη λίγο 'νιονιό' (& το χρησιμοποιούν).
"..Δυστυχώς, αν και ζούμε σε ένα κόσμο όπου η γνώση και η τεχνολογία κάνει άλματα, βλέπουμε να κυριαρχεί η προκατάληψη, το παράλογο, το μεταφυσικό και η ευκολοπιστία. Απο "γκουρού" και "θεραπευτές" που υπόσχονται υγεία και ευτυχία (και τα πρόσφατα παραδείγματα στην Ελλάδα ανέδειξαν μόνο την κορυφή του παγόβουνου) μέχρι οργανωμένες θρησκείες ή αιρέσεις που προσπαθούν να εξουσιάσουν τον άνθρωπο για να αποκτήσουν επιρροή και δύναμη (με τραγικά πολλές φορές αποτελέσματα) και απο την καθημερινή αποδοχή του ανόητου και του ανωφελούς (π.χ. αστρολογία) μέχρι την εσκεμμένη διαστρέβλωση επιστημονικών θεωριών και ιδεών για την εξυπηρέτηση προσωπικών ιδεοληψιών ("επιστήμη" της δημιουργίας, φυλετικός διαχωρισμός της νοημοσύνης, ρατσισμός), ο σημερινός άνθρωπος βρίσκεται μέσα σε μια θάλασσα παραλόγου.."
www.skepdic.gr/intro.htm
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 05 Ιαν 2018 02:35 #200

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
soto51 έγραψε:
Στο άλλο θέμα (ράσα με τσέπες που γεμίζουν) θα επανέλθω σε επόμενο ποστ.

Θα σου περιγράψω μια εικόνα, που όσο κι αν έψαξα στο internet δε βρήκα καμία έτοιμη, για να καταλάβεις τι εννοώ. Ελπίζω να καταλάβεις, απ' αυτά που θα σου γράψω. Είμαι σίγουρος όμως ότι την έχεις δει:

Πήγαινε σε ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο. Mall, Ερμού, απ' τα μεγάλα των προαστείων, τέτοιο πράμα. Όχι ώρα αιχμής (Σάββατο ή γιορτές π.χ.), αλλά "νεκρές" ώρες, που δεν έχει πολλή κίνηση. Εργάσιμη ώρα και ημέρα.
Σ' αυτά τα εμπορικά κέντρα τα "μαγαζιά" δεν είναι μεγάλα. Μέσα είναι συνήθως το αφεντικό (ιδιοκτήτης), άντε να 'χει και μια πωλήτρια. Και μιλάω για μαγαζιά με είδη όχι πρώτης ανάγκης, αλλά ψιλοάχρηστα: Αξεσουάρ, είδη δώρων, ανδρική μόδα, παιδική μόδα, "είδη σπιτιού", τέτοια. Που συνήθως είναι 100-300% ακριβότερα σ' αυτά τα μέρη από όσο στην πηγή τους (που δεν είναι σε εμπορικά κέντρα, βέβαια).
Αυτές τις νεκρές ώρες λοιπόν, περπατώντας χαλαρά στους διαδρόμους, θα έχεις δει ότι καμιά φορά "το αφεντικό" του μαγαζιού, αν δεν έχει άλλη δουλειά (ούτε πελάτη) μέσα, κάθεται στην πόρτα και χαζεύει έξω.
Και όλοι αυτοί, όποτε εμφανίζονται, έχουν ένα χαρακτηριστικό ύφος. Το ύφος αυτού που περιμένει τον πελάτη.
Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, εγώ το έχω προσέξει.
Αλλάζουμε χώρο τώρα, και πάμε στο Λαϊκό Νοσοκομείο Αθηνών.
ΜΕΣΑ στον περίβολο του νοσοκομείου υπάρχει εκκλησάκι (λαμαρινοκατασκευή νομίζω πως είναι, αλλά δεν έχει σημασία, ο μεγαλοδύναμος περνάει και μέσα από λαμαρίνες), και έχει και εφημέριο.
Και μπροστά από το εκκλησάκι υπάρχει παρκάκι, με 2-3 παγκάκια.
Για κάποιο λόγο χρειάστηκε να περιμένω στο νοσοκομείο, εκτός κτιρίου να περάσει λίγη ώρα. Καλοκαιρία, λιακάδα, μια χαρά ήταν. Κάθησα σε ένα παγκάκι. 11-12 το πρωϊ.
Ο εφημέριος είχε βγει κι αυτός στην πόρτα του "ναού", να πάρει τον αέρα του.

Λοιπόν, αγαπητέ/ή Καράντη Μαρία (cross):
Το ΥΦΟΣ (και η στάση γενικώς) του ανθρώπου αυτού ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια με των... μαγαζατόρων που σου περιέγραψα προηγουμένως, να περιμένουν τον πελάτη.
Όση ώρα περίμενα εγώ, 1-2 άνθρωποι ήρθαν στον παπά, κάτι του είπαν, μπήκαν μέσα και έκατσαν μαζί 3-5 λεπτά, και έφυγαν.
Άλλοι (2-3) ήρθαν, κάτι του είπαν, φύγανε μαζί προς το νοσοκομείο (ο παπάς κλείδωνε την πόρτα του ναού όταν απομακρυνόταν) και μετά από κανα τέταρτο ο παπάς επέστρεφε.
Ήταν προφανές ότι πήγαινε σε δωμάτιο, όπου κάποια "δέηση" έκανε, υπέρ της αποκατάστασης της υγείας του ασθενούντος προσώπου. Ο συγγενής ερχόταν και τον αγγάρευε.
ΘΕΩΡΩ ΒΕΒΑΙΟ ότι ο παπάς του Λαϊκου για κάθε τέτοια "ενέργεια" τσεπώνει 10? 20? 50? παραπάνω δε νομίζω. Αλλά ότι κάτι τσεπώνει, τσεπώνει.

Η μηχανή είναι στημένη από αιώνες, Καράντη Μαρία (cross). Και έχει φροντίσει να διαλέξει τα καλύτερα σημεία για να εγκαταστήσει τα... POS της. Το νοσοκομείο είναι ένα απ' αυτά. Οί άνθρωποι που είναι εκεί μέσα βρίσκονται (στην πλειοψηφία τους) σε ανάγκη, ανάγκη βοηθείας εννοώ, και αυτήν... "προσφέρει" ο παπάς.
Με το αζημίωτο πάντα.
Τι λες, δεν έχει τσέπη? Που τα βάζει?

Και η ώρα που τον χάζευα εγώ ήταν νεκρή ώρα για το μαγαζί του, γιατί πρωϊ στο νοσοκομείο γίνονται επισκέψεις γιατρών, εξετάσεις σε εργαστήρια, γενικώς υπάρχει κίνηση, και δεν τον θέλουν κι αυτόν στα πόδια τους να μοιράζει ευλογίες και να μουρμουράει με τα σύνεργα. Υποθέτω ότι το απόγευμα θα έχει πολύ περισσότερη δουλειά.
Τι άλλες "αποδείξεις" θέλεις? Αντίγραφο από την... απόδειξη που κόβει ο παπάς για το ποσό που πήρε?

Παραδίπλα είναι η "πιάτσα" με τις νεκροφόρες. Κι αυτοί κυνηγάνε τον πελάτη εκεί μέσα. Ο παπάς τους τον κάνει πάσα, όταν οι δικές του υπηρεσίες παύουν να είναι αναγκαίες.

Θα μου πεις και συ?

Τι είναι "άγιος"?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 05 Ιαν 2018 11:48 #201

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Στο ίδιο ακριβώς δημόσιο νοσοκομείο, έκανε διακονία επί 30 χρόνια ένας γεράκος.
Βοηθούσε ασθενείς και συγγενείς τους δωρεάν.
Ξέρεις ποιος ήταν εκείνος ο παππούλης;

Ο σημερινός Άγιος Πορφύριος!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 05 Ιαν 2018 21:37 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 05 Ιαν 2018 16:15 #202

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Ο σημερινός Άγιος Πορφύριος!

Τι είναι "άγιος"?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 05 Ιαν 2018 17:48 #203

  • Δημήτρης (amstrad79)
  • Το Άβαταρ του/της Δημήτρης (amstrad79)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 55
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -3
Και πως τους βοηθουσε; καθοταν το βραδυ να αλλαζει τους ορρους στους ασθενεις; τους βοηθουσε να πανε στο μπανιο; οταν σταματουσε η καρδια τους, τους εκανε ανανηψη με τον απινιδωτη; ξερω πως τιποτα απο ολα αυτα δεν θα εκανε.
30 χρονια αυτος ο γερακος αλλη δουλεια δεν ειχε απο το να κινειται σαν παρασιτο στο νοσοκομειο; και μια λεπτομερεια, 30 χρονια δεν γινεται να ειναι ενας συνεχεια γερακος. Καποια στιγμη θα ηταν νεος, οταν ξεκινησε αυτη την "ιστορια".
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 06 Ιαν 2018 19:32 #204

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Των 'Φώτων' σήμερα, καλή (μας) 'Φώτιση' !
Είδα χθες αυτές τις αφίσες & τις παραθέτω για κάθε ενδιαφερόμενο (ή ενδιαφερόμενη.. χα χα)

_20180106_180307-min.jpg


IMG_20180105_225552-min.jpg
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 07 Ιαν 2018 00:20 #205

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Είδα χθες αυτές τις αφίσες & τις παραθέτω για κάθε ενδιαφερόμενο



Seminario.jpg



Αν χρειάζεται σεμινάριο, φίλε yorgi για να καταλάβει κάποιος τα αυτονόητα, τότε κλάψ'τον.

Ό,τι και να του πασάρουν (στα διάφορα "σεμινάρια"), θα το χάψει.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 07 Ιαν 2018 01:10 #206

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Να,
θρησκευτικόν πνεύμα και θρησκευτικόν κλίμα:





Όταν ήμουν πιτσιρικάς, και ρώταγα και μάθαινα, είχα ρωτήσει το μακαρίτη τον πατέρα μου γιατί γίνεται όλη αυτή η ιστορία, και πέφτουν οι άνθρωποι στη θάλασσα να πιάσουν το σταυρό κλπ.
Και μου είχε εξηγήσει ότι όποιος πιάσει πρώτος το σταυρό, μετά γυρίζει στην πόλη με τον σταυρό στο ένα χέρι και ένα δίσκο στο άλλο, και ο κόσμος (και οι μαγαζάτορες) του ρίχνουν στο δίσκο λεφτά.

Από μικρός είχα καπαλάβει ότι όλες αυτές οι ιστορίες γίνονται για την κονόμα.

Άλλοι γεμίζουν δίσκους.




Άλλοι γεμίζουν κάλπες.



Κι εμείς πληρώνουμε φόρους για να έχουμε δυνατό Π.Ν. και να συμμετέχει στους διάφορους... εορτασμούς:



ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 07 Ιαν 2018 10:52 #207

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Κι εμείς πληρώνουμε φόρους για να έχουμε δυνατό Π.Ν. και να συμμετέχει στους διάφορους... εορτασμούς:

Καλά τα ... λοιπά περί εκμετάλλευσης της θρησκείας, αλλά το ... πληρώνουΜΕ φόρους που κολλάει;;;;;
Αφού έχεις φροντίσει τόσο για τον εαυτό σου όσο και για τους επαγγελματίες με τους οποίους συναλλάσσεσαι να βγαίνουν στο ... αφορολόγητο και εξ αυτού, να παίρνουν και επίδομα ... πενίας...
Ντάξξξ, πληρώνεις (ίσως) κανέναν ΕΝΦΙΑ (που δεν μπορείς να αποφύγεις όσο "επαναστατικό" πνεύμα και αν διαθέτεις) αλλά το ... πληρώνουΜΕ (γενικώς και αορίστως) που κολλάει;;;;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2018 11:06 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα