Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορισμός Αγιοσύνης 07 Ιαν 2018 11:16 #208

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13098
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
soto51 έγραψε:
Τι είναι "άγιος"?

Άγιος είναι ένας άνθρωπος, ο οποίος έχει προχωρήσει τόσο πολύ πνευματικά (με νηστείες/προσευχές/αγρυπνίες/φιλανθρωπίες/ταπεινοφροσύνη/εγκράτεια), ώστε έχει δεχθεί άπλετα τα Θεία χαρίσματα που μεταφέρει ο Παράκλητος, τόσο πολλά ώστε ξεχειλίζουν, που δε μπορεί να τα κρύψει, όσο κι αν προσπαθεί και θέλει να το κάνει λόγω μεγάλης ταπεινοφροσύνης.
Μερικά ειδικά χαρίσματα/δώρα του Αγίου Πνεύματος περιγράφονται στην Αγία Γραφή, και είναι η γλωσσολαλία όλων των ανθρώπινων γλωσσών, η διορατικότητα, η προ-όραση, οι προφητείες, η εξαγωγή δαιμόνων, η άμεση θαυματουργή θεραπεία όλων των ασθενειών, η αόρατη διέλευση από κινδύνους, η ανθεκτικότητα σε κακουχίες, η επιβίωση χωρίς τροφή ή νερό, κτλ.
Οι Άγιοι διατηρούν τα χαρίσματά τους και μετά τον σωματικό θάνατο, κάνοντας αισθητή τη συνεχή παρουσία τους επί Αιώνες.

Πρόσφατα παραδείγματα ήταν οι Γέροντες Μοναχοί Πορφύριος και Παϊσιος, που ήταν παντελώς αγράμματοι κι αναλφάβητοι, αλλά μετά τη Θεία Φώτιση που έλαβαν, κατάφερναν να θυμούνται/αναλύουν/εξηγούν ολόκληρα τα Πατερικά Κείμενα, την Αγία Γραφή, Θεολογικές Ιερές Συνόδους, επιστημονικές ανακαλύψεις, κτλ.
Με υπογεγραμμένες μαρτυρίες πολιτών, έχουν εκδοθεί δεκάδες βιβλία, που αναφέρουν λεπτομερώς πως προκαλούσαν άμεσες θεραπείες μεταστατικών καρκίνων, τυφλότητας, διαβήτη, τραυμάτων τροχαίου, παράλυσης, επιληψίας, κτλ.
Συνομιλούσαν με επισκέπτες πιστούς ξένων Χωρών στις τοπικές γλώσσες τους, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Γνώριζαν τα πάντα για κάποιον που συναντούσαν πρώτη φορά.
Προφήτευσαν επιτυχώς μελλοντικά γεγονότα ή θανάτους.
Απομάκρυναν δαιμόνια που είχαν καταλάβει τα σώματα ανθρώπων μονάχα με την προσευχή τους.
Γίνονταν αόρατοι όταν το ήθελαν.
Καλούσαν δίπλα τους και μιλούσαν σε άγρια θηρία, λύκους/αρκούδες/φίδια/σκυλιά.
Δε βρέχονταν ποτέ στη βροχή.
Επιβίωναν επί μήνες στην έρημο, σε ασκητική εργασία, με ένα παξιμάδι.
Μεταφέρονταν τάχιστα σε άλλες Ηπείρους του Πλανήτη, όταν υπήρχε σοβαρή ανάγκη, κι επέστρεφαν πίσω σε λεπτά.
Εμφανίζονταν ως οπτασίες, σε Εκκλησίες/Μονές/στα όνειρα.
Περιέγραψαν επακριβώς Ιστορικά γεγονότα παρελθόντων Αιώνων, σαν να βρίσκονταν μπροστά.
Φυσικά, όλα αυτά μπορούν και τα κάνουν και μετά θάνατον.

Θέλει προσοχή αδελφοί, γιατί πολλές από αυτές τις ικανότητες μπορεί να τις δώσει και κάποιο μιαρό πνεύμα απώλειας :evil: , για να ξεγελάσει ανθρώπους και να κερδίσει την αθάνατη ψυχή τους.
Αρκετοί μάγοι, γιόγκι, βουδιστές μοναχοί, πνευματιστές, αστρολόγοι, χαρτορίχτρες που έκαναν συμφωνία με δαιμόνιο :evil: , απέκτησαν και διαφημίζουν υπεράνθρωπες ικανότητες.
Υπάρχουν κριτήρια, που δεν ξέρω επακριβώς, ώστε να γίνεται διάκριση Θείων χαρισμάτων, από δαιμονικά.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2018 12:04 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορισμός Αγιοσύνης 07 Ιαν 2018 11:44 #209

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Άγιος είναι ένας άνθρωπος, ο οποίος έχει προχωρήσει τόσο πολύ πνευματικά (με νηστείες/προσευχές/αγρυπνίες/φιλανθρωπίες/ταπεινοφροσύνη/εγκράτρεια), ώστε έχει δεχθεί άπλετα τα Θεία χαρίσματα που μεταφέρει ο Παράκλητος, τόσο πολλά ώστε ξεχειλίζουν, που δε μπορεί να τα κρύψει, όσο κι αν προσπαθεί και θέλει να το κάνει λόγω μεγάλης ταπεινοφροσύνης.
Μερικά ειδικά χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος περιγράφονται στην Αγία Γραφή, και είναι η γλωσσολαλία όλων των ανθρώπινων γλωσσών, η διορατικότητα, η προ-όραση, οι προφητείες, η εξαγωγή δαιμόνων,

Από εμένα τουλάχιστον, δεκτός ο ορισμός, φυσικά μόνο στο ουσιαστικό κομμάτι, δηλαδή στο ποια χαρακτηριστικά (ταπεινοφροσύνη/εγκράτεια και πολλά άλλα ακόμα σημαντικότερα, όπως π.χ. ανιδιοτέλεια, αλληλεγγύη και αγάπη για τον συνάνθρωπό του ασχέτως π.χ. θρησκεύματος ή άλλων χαρακτηριστικών, όπως δίδαξε με τον πολύ απλό του λόγο και ο ίδιος ο Χριστός) θα έπρεπε να διαθέτει κάποιος για να τον αποκαλέσεις "Άγιο" και όχι τόσο στο παραφυσικό ή στις φιλανθρωπίες, νηστείες, προσευχές και αγρυπνίες που μπορεί να τις κάνει, για το θεαθήναι, ακόμα και ο πιο κακόβουλος άνθρωπος.

Όποιος πραγματικά (και όχι μούφα ή τα ... μισά και όσα απλά ... κολλάνε στις πολιτικές ή άλλες ιδεοληψίες του ή στην ματαιοδοξία του) τα διαθέτει σε υπερθετικό βαθμό, θα του ταίριαζε ενδεχομένως αυτός ο ορισμός.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ορισμός Αγιοσύνης 07 Ιαν 2018 21:09 #210

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Δηλ. φίλε Σώτο, συνελόντι ειπείν, 'άγιος' είναι ο Σούπερμαν με ράσα.

batista έγραψε:
Από εμένα τουλάχιστον, δεκτός ο ορισμός, φυσικά μόνο στο ουσιαστικό κομμάτι, δηλαδή στο ποια χαρακτηριστικά (ταπεινοφροσύνη/εγκράτεια και πολλά άλλα ακόμα σημαντικότερα, όπως π.χ. ανιδιοτέλεια, αλληλεγγύη και αγάπη για τον συνάνθρωπό του ασχέτως π.χ. θρησκεύματος ή άλλων χαρακτηριστικών, όπως δίδαξε με τον πολύ απλό του λόγο και ο ίδιος ο Χριστός) θα έπρεπε να διαθέτει κάποιος για να τον αποκαλέσεις "Άγιο" και όχι τόσο στο παραφυσικό ή στις φιλανθρωπίες, νηστείες, προσευχές και αγρυπνίες που μπορεί να τις κάνει, για το θεαθήναι, ακόμα και ο πιο κακόβουλος άνθρωπος.

Όποιος πραγματικά (και όχι μούφα ή τα ... μισά και όσα απλά ... κολλάνε στις πολιτικές ή άλλες ιδεοληψίες του ή στην ματαιοδοξία του) τα διαθέτει σε υπερθετικό βαθμό, θα του ταίριαζε ενδεχομένως αυτός ο ορισμός.

Συμφωνούμε (εφόσον αφήνεις έξω όλες τις μεταφυσικές φαντασιώσεις). Γνωρίζεις όμως κάποιον (ή κάποια για να μην εξαιρέσουμε τις γυναίκες) έστω & με αυτούς μόνο τους όρους (σε υπερθετικό βαθμό ταπεινοφροσύνη/εγκράτεια & ανιδιοτέλεια, αλληλεγγύη και αγάπη για τον συνάνθρωπο)? Εγώ προσωπικά όχι. Ακόμη & οι πιο καλοί/ές εξ ημών έχουμε πάθη, αδυναμίες & (κρυφά ή φανερά) ελαττώματα.

Επομένως ποιον/ποια αξίζει να 'προσκυνήσουμε'? Κάποιον/α 'Χριστό' ή 'Παναγία' ή 'άγιο'/'αγία' των θρησκευτικών βιβλίων ή 'μαρτυρίων'/'μαρτυριών'?
(το ερώτημα είναι φυσικά ρητορικό, αλλά αν κάποιος/α έχει διάθεση να απαντήσει με σοβαρά επιχειρήματα -& όχι θρησκειολαγνικές ονειρώξεις- είμαι πρόθυμος να επιβεβαιώσω το "ο έχων ώτα ακούειν, ακουέτω").
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2018 21:11 από γιώργης (yorgi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρης (amstrad79)

Ορισμός Αγιοσύνης 07 Ιαν 2018 21:16 #211

  • Δημήτρης (amstrad79)
  • Το Άβαταρ του/της Δημήτρης (amstrad79)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 55
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -3
Θα ηταν ωραια πραγματικα να ειχατε, ή να υπηρχε και απο καποιον αλλο, για ολα αυτα που γραψατε εστω και ΜΙΑ αποδειξη. Μονο λογια του αερα, ο τριτος ξαδερφος του θειο μου ηξερε εναν που μαλλον ειχε καρκινο ή πονοκοιλο και ηπιε χαμομηλι με τον Παϊσιο και εγιανε!
Ξερετε τι θα ηταν καλυτερο; Οταν λετε οτι ο Παϊσιος απο αναλφαβητος εγινε πρωτος αναλυτης των κειμενων που αναφερετε (σ.σ. αρα καμμια απολυτως χρησιμοτητα στην ανθρωποτητα) αντι αυτων να μας εγραφε σε κανα χαρτακι καμμια συνταγη για την πυρηνικη συντηξη ή για τον καρκινο.
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2018 21:21 από Δημήτρης (amstrad79).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος), γιώργης (yorgi)

Ορισμός Αγιοσύνης 07 Ιαν 2018 21:22 #212

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Συμφωνούμε (εφόσον αφήνεις έξω όλες τις μεταφυσικές φαντασιώσεις). Γνωρίζεις όμως κάποιον (ή κάποια για να μην εξαιρέσουμε τις γυναίκες) έστω & με αυτούς μόνο τους όρους (σε υπερθετικό βαθμό ταπεινοφροσύνη/εγκράτεια & ανιδιοτέλεια, αλληλεγγύη και αγάπη για τον συνάνθρωπο)? Εγώ προσωπικά όχι. Ακόμη & οι πιο καλοί/ές εξ ημών έχουμε πάθη, αδυναμίες & (κρυφά ή φανερά) ελαττώματα.

Να σου πω την αλήθεια όχι, αλλά θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι υπάρχουν άνθρωποι που πλησιάζουν σε αυτό το πρότυπο ή και το φτάνουν χωρίς αναγκαστικά να είναι τέλειοι (θυμήσου άλλωστε ακόμα και τον Ιησού στον Κήπο της Γεσθημανής και την στιγμή ... αδυναμίας).
Γι αυτό που είμαι σίγουρος είναι πως αν τους βρεις/ούμε δεν θα θέλουν με τίποτα να τους ... προσκυνήσεις/ουμε. Αν το θέλουν, τότε είναι ... μούφα...
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2018 21:44 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Sadeness1990

Ορισμός Αγιοσύνης 07 Ιαν 2018 21:55 #213

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
batista έγραψε:
Γι αυτό που είμαι σίγουρος είναι πως αν τους βρεις/ούμε δεν θα θέλουν με τίποτα να τους ... προσκυνήσεις/ουμε. Αν το θέλουν, τότε είναι ... μούφα...

Ασφαλώς -αν βέβαια υποθέσουμε πως υπάρχουν.

Όσο για την ύπαρξη του Ιησού πολλοί είτε την αμφισβητούν εξ ολοκλήρου ή κατά το ήμισυ (δηλ έτσι όπως τον παρουσιάζουν τα ευαγγέλια -τα οποία παρεμπιπτόντως γράφτηκαν αρκετά αργότερα & έχουν υποστεί ουκ ολίγες τροποποιήσεις στην πορεία).
el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%85%CE%B8...B7%CF%83%CE%BF%CF%8D
mythikismos.gr/

Να υπενθυμίσω επίσης ότι σύμφωνα με ιστορικές πηγές πολλοί ήταν τότε που το έπαιζαν 'Χριστοί' aka 'Υπεράνθρωποι'/'Θεραπευτές'/'Υιοί του Θεού' κλπ & αυτό μάλλον συνέβαινε σε κάθε εποχή. Πχ σήμερα στην Ινδία (κυρίως) οι αμέτρητοι 'Γκουρού' που λατρεύονται από τους οπαδούς τους (μεταξύ των οπαδών υπάρχουν & Έλληνες φυσικά) ως σύγχρονοι Χριστοί. Είχαμε & δω στο Ελλάντα κάποιες πρόσφατες ανάλογες (στυλ 'Γκουρού'/'Χριστός') περιπτώσεις όπως πχ τον Νικόλαο Μαργιωρή (1913-1993) που οι οπαδοί του τον θεωρού(σα)ν "τέλειο άνθρωπο & τέλειο θεό".
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρης (amstrad79)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 07 Ιαν 2018 22:10 #214

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Εδώ 'ξύλο' για το σταυρό..
www.topontiki.gr/article/254011/agrio-xy...si-astynomikon-video
Εκεί πέτρες για τη γη..
indicator.gr/%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE...A%CE%B1%CE%BD-%CF%83
Η θρησκεία της 'αγάπης'.. χα χα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρης (amstrad79)

Ορισμός Αγιοσύνης 08 Ιαν 2018 04:45 #215

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Άγιος είναι ένας άνθρωπος, ο οποίος έχει προχωρήσει τόσο πολύ πνευματικά ....

Πάλι μου βάζεις άγνωστες έννοιες, και θα σε ταράξω στις ερωτήσεις.

«έχει προχωρήσει τόσο πολύ πνευματικά»
Νομίζω στο έχω ξαναπεί, δεν πιστεύω σε πνεύματα. Επομένως το «προχωράω πνευματικά» μου είναι ακατανόητο. Προχωράω γεωγραφικά, το καταλαβαίνω. Προχωράω επιστημονικά, κι αυτό το καταλαβαίνω. Ας πούμε και το προχωράω αθλητικά (σπάω τα ρεκόρ). Πνευματικά όμως, θα πρέπει να το διευκρινίσουμε.

νηστείες >>> εγώ το λέω δίαιτα.

προσευχές >>> ξέρω τι σημαίνει, μιλάω, και θεωρώ ότι τα λέω στο θεό. Εδώ υπάρχουν δύο άτοπα:
1) Προς όποιον και αν μιλάω, ο θεός ξέρει τι λέω (αφού είναι παντογνώστης - θρησκευτική θεωρία αυτή).
2) Μη πιστεύων (εγώ) σε ύπαρξη θεού όμως, δεν έχει νόημα να μιλάω σε κάτι που δεν υπάρχει.

αγρυπνίες >>> εγώ το λέω αϋπνίες.

φιλανθρωπίες >>> Κάνω, καμιά φορά. Δε βλέπω γιατί αυτό βοηθάει στην «αγιοποίηση». Το κάνω για να διευκολύνω κάποιον/ους που βρίσκονται σε θέση δυσκολότερη από αυτή που είμαι εγώ.

ταπεινοφροσύνη >>> Όλα πρέπει να ξεκινάνε από την αρχή ισότητας των ανθρώπων. Παραπάνω ταπείνωση από όση επιδεικνύουν όλοι, δεν ωφελεί.

εγκράτεια >>> σε ποιο πράμα? Π.χ. μου αρέσει ο καπνιστός σολομός. Πόσον να τρώω?

«ώστε έχει δεχθεί άπλετα τα Θεία χαρίσματα που μεταφέρει ο Παράκλητος» >>> «θεία» είναι τα ίδιο με τα «άγια». Τι μου κάνεις τώρα δηλαδή, πας να μου εξηγήσεις μια λέξη χρησιμοποιώντας την ίδια τη λέξη? Ε, δε γίνεται αυτό! Βρες κάτι άλλο. Α, και δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο παράκλητος.

«γλωσσολαλία όλων των ανθρώπινων γλωσσών» >>> θες να μου πεις ότι υπάρχει άνθρωπος που μιλάει ΟΛΕΣ τις επι του πλανήτη υπάρχουσες γλώσσες? Μα είναι πάνω από 500! Ποιος είναι αυτός?

διορατικότητα >>> Ε, καλά! Πολλοί άνθρωποι την έχουν. Κι εγώ εν τινι μέτρω. Αυτό δεν με καθιστά και άγιο!

Προ-όραση >>> δεν ξέρω τι είναι. θα πρέπει να το εξηγήσεις.

προφητείες >>> Ε, καλά! Είναι γνωστό, ότι προφήτες δεν υπάρχουν. Τα έχουμε πει και σε άλλο νήμα αυτά. Αν υπήρχαν, θα έπαιζαν στο χρηματιστήριο και θα γινόντουσαν πολύ-πολύ πλούσιοι. Θα ήξεραν από την προηγούμενη μέρα ποια θα είναι η αξία των πραγμάτων την επόμενη.

η εξαγωγή δαιμόνων >>> Το έχω δει κι εγώ το έργο (Ο Εξορκιστής του William Friedkin, 1973). Μετά δεν πήγα να δω άλλο του είδους, ένα φτάνει. Μα καλά, πιστεύεις ότι γίνονται τέτοια πράματα? Άσε που έχω την υποψία ότι αν γίνονται, είναι σκηνοθετημένα (για να εδραιώνεται «στο κοινό» η πεποίθηση ότι πράγματι γίνονται!)

η άμεση θαυματουργή θεραπεία όλων των ασθενειών >>> Μα καλά, τόσα ιατρικά διαβάζεις (και μας ενημερώνεις). Πιστεύεις ότι υπάρχουν υπερφυσικές θεραπείες?

η αόρατη διέλευση από κινδύνους >>> Αυτό επίσης χρειάζεται λίγη επεξήγηση. Τι ακριβώς εννοείς? Τι είδους κινδύνους?

η ανθεκτικότητα σε κακουχίες >>> Δηλαδή? Υποθερμία π.χ. δεν τον πιάνει τον άγιο? Άμα τον πατήσει νταλίκα?

η επιβίωση χωρίς τροφή ή νερό >>> Εν τάξει. Όλοι έχουμε μια αντοχή σ’ αυτό. Ο άγιος έχει περισσότερη? Πόση?

διατηρούν τα χαρίσματά τους και μετά τον σωματικό θάνατο, κάνοντας αισθητή τη συνεχή παρουσία τους επί Αιώνες >>> Εγώ πάντως, δεν έχω δει κανέναν. Αλλά αυτό που λες, είναι οξύμωρον, δεν στέκει. Πως δηλαδή κάποιος πεθαμένος επιβιώνει χωρίς τροφή ή νερό? Αφού είναι πεθαμένος! Τι να την κάνει την τροφή και το νερό? Ή πως μιλάει πολλές γλώσσες? Με τι στόμα?

Θα αστειεύεσαι μάλλον, λέγοντας ότι αυτοί οι μοναχοί «εξηγούν επιστημονικές ανακαλύψεις». Αυτοί (αρκετοί, δεν ξέρω για τους δυο συγκεκριμένους) υποστηρίζουν ακόμα ότι η Γη είναι επίπεδη! Ότι άνθρωπος δεν έχει πατήσει ποτέ στο φεγγάρι, και άλλα τέτοια γραφικά. Σοβαρολογείς?

Μεταφέρονταν τάχιστα σε άλλες Ηπείρους του Πλανήτη, όταν υπήρχε σοβαρή ανάγκη, κι επέστρεφαν πίσω σε λεπτά.
Φυσικά, όλα αυτά μπορούν και τα κάνουν και μετά θάνατον
>>> 1) Κι εγώ, αφού πεθάνω θα κάνω τέτοια υπερατλανικά ταξίδια. Εντός λεπτών. Στο δηλώνω από τώρα και στο υπόσχομαι. Απόδειξε μου ότι δεν θα κάνω.
2) Αλλά για το ΠΡΙΝ πεθάνουν, ποιος το πιστοποιεί ότι έκαναν ό,τι και ο σούπερμαν?

Αρκετοί μάγοι, γιόγκι, βουδιστές μοναχοί, πνευματιστές, αστρολόγοι, χαρτορίχτρες που έκαναν συμφωνία με δαιμόνιο, απέκτησαν και διαφημίζουν υπεράνθρωπες ικανότητες. >>> Μα είναι η δουλειά τους, απ’ αυτά βιοπορίζονται, δεν στα είπα σε άλλο ποστ? Όπως και όλων που επικαλούνται και υποστηρίζουν φανταστικά πράματα.


Απ’ αυτά που λες, με κάνεις να καταλήγω στο ότι «άγιος» είναι μια ακόμα μορφή τέτοιου επαγγελματία, που βιοπορίζεται διαφημίζοντας υπερφυσικές ικανότητες και χαρακτηριστικά.

Επί τη ευκαιρία, κάποια «αγία αθανασία του Αιγάλεω» την έχεις ακουστά? Αυτή βέβαια στην φυλακή κατέληξε, αλλά δεν μπαίνουν όλοι στην φυλακή. Αρκετοί κυκλοφορούν ελεύθεροι.

Καλό ξημέρωμα!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος), γιώργης (yorgi)

Ορισμός Αγιοσύνης 08 Ιαν 2018 04:53 #216

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Υπάρχουν κριτήρια, που δεν ξέρω επακριβώς, ώστε να γίνεται διάκριση Θείων χαρισμάτων, από δαιμονικά.

Αυτό το πρόσθεσες μετά (τροποποίηση), αλλά αυτό ξέρω να στο απαντήσω εγώ, για τα κριτήρια.

Τα χαρίσματα διακρίνονται ανάλογα με το ποιος τα διαφημίζει.
Το μεγάλο μαγαζί είναι της εκκλησίας της Ελλάδος.
Έχει κατοχυρώσει τη θέση του, μέχρι και στο σύνταγμα έχει βάλει άρθρο (το τρίτο νομίζω) που λέει ότι αυτή η θρησκεία είναι η "επικρατούσα".
Όποιος άλλος (παρείσακτος) πάει να πάρει μερίδιο απ' την πίτα, κι αν το μερίδιο είναι σημαντικό ή απειλητικό για το δικό μας, το παλιό, το καλό το μαγαζί, τον πατάμε κάτω.
Είναι δαιμονικός.
Είναι μιασματικός.
Είναι αιρετικός.

Αυτά είναι τα κριτήρια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα