Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

Δημοσκόπηση: Τι σκοπεύεις να κάνεις με τα χρήματα σου σχετικά με το ελληνικό τραπεζικό σύστημα

Να καταθέσω νέα χρήματα 5 4.7%
Να τα αποσύρω σταδιακά 41 38.7%
Να αφήσω μερικά μέσα 41 38.7%
Να τα αφήσω όλα μέσα 19 17.9%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 106 Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 10 Οκτ 2018 19:11 #505

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
pavlos (signalis) έγραψε:
Διευκρίνηση : Λόγω ταχύτητας ξέχασα να γράψω ότι στην Lehman έχασε όποιος στον κωδικό του είχε μετρητά και προιόντα στα οποία εκδότης ήταν η Lehman, αν και παρακάτω αναφέρομαι για φεργγυότητα εκδότη . Όσο για όλα τα άλλα που έχεις γράψει δεν θα σχολιάσω γιατί γίνεσαι κουραστικός και μάλλον όλα τα συμπλέγματα σου έχεις βρει εδώ τον χώρο να τα βγάζεις(για πόσο θα σου το επιτρέπουν ακόμα δεν ξέρω , και κατά το πόσο μπορείς να μιλάς με αυτόν τον τρόπο ) . Νομίζω ότι αρκετά σε έμαθα και ΤΣΑΜΠΑ .
Πάντως έχεις γράψει σεντόνια να υποστηρίξεις τη θέση σου, χωρις να θελω καθολου να φανω εριστικος, γραφοντας ητε ασχετα πραγματα, ητε γενικοτητες ενώ απλούστατα θα μπορούσες να φωτογραφησεις τι προϊόν προτείνεις χωρίς να το ονομάσεις.
Πχ "προτείνω ένα αμοιβαίο το οποίο επενδυει σε ακίνητα, διαθεσιμων, το οποίο σχεδόν πάντα εδώ και χ ετη δίνει μια απόδοση 2,5"
Δε θα σου κλέψει κανεις την ιδέα, υπάρχουν άπειρα προϊόντα παρόμοια χωρίς να αξίζουν όλα το ιδιο.
Απο εκει και περα κρινει ο υποψηφιος πελατης και αποφασιζει.
Ο CV παραπανω, ασχετως του υφους του, γενικα εχει δικιο. Με γενικοτητες πελατες δεν πιανεις, εμενα τουλαχιστος ετσι με απωθησες, εντελως φιλικα στο λεω.
Καλη μερα. Αν θες αναφερεις περισσοτερα αναλυτικα χωρις να ονοματιζεις αλλα δινοντας ακριβη εικονα σε τι αναφερεσαι, αν οχι οκ εσυ αποφασιζεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), CV

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 10 Οκτ 2018 19:41 #506

  • pavlos (signalis)
  • Το Άβαταρ του/της pavlos (signalis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: -1
Το προιόν είνα πάρα πολύ γνωστό και πολύ καλό για όποιον ξέρει, και σε καλύπτει για συγκεκριμμένο σκοπό. Και εγώ στο λέω, και πας και το αγοράζεις με κάποιον άλλον συνεργάτη σου , που ούτε κάν ασχολήθηκε να σηκώσει το τηλ και να στο προτείνει . Εσύ μια χαρά ικανοποιημένος με την αποδοσούλα σου και όλοι χαρούμενοι , μου λες και ένα σε ευχαριστώ και τέλος . Τι κέρδισα εγώ ? Παρεξηγείτε κάποιον που θέλει να πληρώνεται από τις ιδέες του? και ένας πελάτης αυτό ζητάει από έναν σύμβουλο , να τον ενημερώνει με ιδέες που κάνουν για το προφίλ του . Το προιόν είναι πολύ συγκεκριμμένο σε χαρακτηριστικά και σε όλα . Εγώ θα το πω μόνο σε αυτόν που του αρέσουν οι σωστές ιδέες και πιστεύει ότι εγώ μπορώ να του τις προσφέρω , κάτι που ενοχλεί . Και αυτό που παρεξηγεί και ο βιογραφικός και εσύ , είναι που ζητάτε από έναν γιατρό να σας πει για το φάρμακο που θα σας κάνει καλά στον πόνο σας χωρίς να σας εξετάσει και να δει αν κάνει για σας . Εγώ δεν ήμουν τέτοιος γιατρός ποτέ και ούτε θα γίνω . Δεν έχετε καταλάβει ότι πιο πολύ ασχολήθηκα να απαντήσω και να γράψω τα σεντόνια μου γιατί πολύ απλά υπάρχει κόσμος αρκετός που πιστεύει κάποια πράγματα , τα οποία δεν ισχύουν πια , και το δύσκολο των εποχών μας είναι ότι δεν πρέπει να χαλαρώνεις ποτέ . Πελάτες επειδή το λέει συνέχεια ο βιογραφικός , κανένας δεν είπε ότι δεν θέλει , αλλά ειδικά στην δουλειά μας και στην εταιρεία που συνεργάζομαι , μας ενδειαφέρει ο πελάτης που μπορούμε να συννενοηθούμε και να κάτσουμε μαζί του - δίπλα του , να δούμε τι είναι καλύτερο για αυτόν και όχι για μας . Δεν έχουμε συμφέροντα συγκεκριμένα και ούτε εσωτερικές πληροφορίες που ανέφερε ο βιογραφικός , δόξα το θεό συνεργαζόμαστε με 22 εταιρείες παγκοσμίως , και αυτές οι εταιρίες δεν συνεργάζονται με τους οποιουσδήποτε ή με αυτούς που τάζουν και δεν ξέρουν την δουλειά τους . Είμαι 23 χρόνια στην αγορά και όλα αυτά που μου λέει , ούτε με αγγίζουν . Έχω συναντήσει πολλούς πελάτες που έλεγαν τα ίδια και μετά ερχόντουσαν και μου έλεγαν γιατί δεν σε άκουσα . Δεν τάζω τίποτα , το μόνο που με έχει κρατήσει τόσα χρόνια είναι ότι λέω πάντα την αλήθεια και θα προτείνω στον πελάτη μου αυτό πουμου αρέσει και κάνει στο προφίλ κινδύνου που αντέχει , την απόφαση εκείνος την έχει . Από την αρχή μίλησα για προιόν που είναι καλύτερο σε απόδοση από την προθεσμιακή , και έχει μια προστασία παραπάνω από την προθεσμιακή , δηλαδή δεν θα σε απασχολεί αν κλείσει μια τράπεζα .Ο βιογραφικός ξεκίνησε και έγραψε εδώ ολόκληρο βιβλίο για τοοποθετήσεις παγκοσμίως , προμήθειες , προιόντα κ.τ.λ . Τα πράγματα είναι απλά , αλλά ότι μας ξεβολεύει το χλευάζουμε . Αυτο κάνουν οι περισσότεροι . Πρέπει να βάζουμε τον εγωισμό μας χαμηλά σε κάτι που γνωρίζουμε , και να ακούσουμε τι μας λέει κάποιοςπου είναι εξειδικευμένος , γιατί αλλιώς εμείς ξεφτυλλιζόμαστε και όχι ο άλλος , γιατί εκείνος τα ξέρει , δεν έχει να αποδείξει κάτι .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 10 Οκτ 2018 20:09 #507

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
pavlos (signalis) έγραψε:
Το προιόν είνα πάρα πολύ γνωστό και πολύ καλό για όποιον ξέρει, και σε καλύπτει για συγκεκριμμένο σκοπό. Και εγώ στο λέω, και πας και το αγοράζεις με κάποιον άλλον συνεργάτη σου , που ούτε κάν ασχολήθηκε να σηκώσει το τηλ και να στο προτείνει . Εσύ μια χαρά ικανοποιημένος με την αποδοσούλα σου και όλοι χαρούμενοι , μου λες και ένα σε ευχαριστώ και τέλος . Τι κέρδισα εγώ ? Παρεξηγείτε κάποιον που θέλει να πληρώνεται από τις ιδέες του? και ένας πελάτης αυτό ζητάει από έναν σύμβουλο , να τον ενημερώνει με ιδέες που κάνουν για το προφίλ του . Το προιόν είναι πολύ συγκεκριμμένο σε χαρακτηριστικά και σε όλα . Εγώ θα το πω μόνο σε αυτόν που του αρέσουν οι σωστές ιδέες και πιστεύει ότι εγώ μπορώ να του τις προσφέρω , κάτι που ενοχλεί . Και αυτό που παρεξηγεί και ο βιογραφικός και εσύ , είναι που ζητάτε από έναν γιατρό να σας πει για το φάρμακο που θα σας κάνει καλά στον πόνο σας χωρίς να σας εξετάσει και να δει αν κάνει για σας . Εγώ δεν ήμουν τέτοιος γιατρός ποτέ και ούτε θα γίνω . Δεν έχετε καταλάβει ότι πιο πολύ ασχολήθηκα να απαντήσω και να γράψω τα σεντόνια μου γιατί πολύ απλά υπάρχει κόσμος αρκετός που πιστεύει κάποια πράγματα , τα οποία δεν ισχύουν πια , και το δύσκολο των εποχών μας είναι ότι δεν πρέπει να χαλαρώνεις ποτέ . Πελάτες επειδή το λέει συνέχεια ο βιογραφικός , κανένας δεν είπε ότι δεν θέλει , αλλά ειδικά στην δουλειά μας και στην εταιρεία που συνεργάζομαι , μας ενδειαφέρει ο πελάτης που μπορούμε να συννενοηθούμε και να κάτσουμε μαζί του - δίπλα του , να δούμε τι είναι καλύτερο για αυτόν και όχι για μας . Δεν έχουμε συμφέροντα συγκεκριμένα και ούτε εσωτερικές πληροφορίες που ανέφερε ο βιογραφικός , δόξα το θεό συνεργαζόμαστε με 22 εταιρείες παγκοσμίως , και αυτές οι εταιρίες δεν συνεργάζονται με τους οποιουσδήποτε ή με αυτούς που τάζουν και δεν ξέρουν την δουλειά τους . Είμαι 23 χρόνια στην αγορά και όλα αυτά που μου λέει , ούτε με αγγίζουν . Έχω συναντήσει πολλούς πελάτες που έλεγαν τα ίδια και μετά ερχόντουσαν και μου έλεγαν γιατί δεν σε άκουσα . Δεν τάζω τίποτα , το μόνο που με έχει κρατήσει τόσα χρόνια είναι ότι λέω πάντα την αλήθεια και θα προτείνω στον πελάτη μου αυτό πουμου αρέσει και κάνει στο προφίλ κινδύνου που αντέχει , την απόφαση εκείνος την έχει . Από την αρχή μίλησα για προιόν που είναι καλύτερο σε απόδοση από την προθεσμιακή , και έχει μια προστασία παραπάνω από την προθεσμιακή , δηλαδή δεν θα σε απασχολεί αν κλείσει μια τράπεζα .Ο βιογραφικός ξεκίνησε και έγραψε εδώ ολόκληρο βιβλίο για τοοποθετήσεις παγκοσμίως , προμήθειες , προιόντα κ.τ.λ . Τα πράγματα είναι απλά , αλλά ότι μας ξεβολεύει το χλευάζουμε . Αυτο κάνουν οι περισσότεροι . Πρέπει να βάζουμε τον εγωισμό μας χαμηλά σε κάτι που γνωρίζουμε , και να ακούσουμε τι μας λέει κάποιοςπου είναι εξειδικευμένος , γιατί αλλιώς εμείς ξεφτυλλιζόμαστε και όχι ο άλλος , γιατί εκείνος τα ξέρει , δεν έχει να αποδείξει κάτι .

Εδώ το τερματισες.
Σε λιγο θα γράψεις ότι αφού τσιμπήσεις το 2% από το κεφάλαιο, κανεις και έρανο για τον κακόμοιρο πελάτη.

Είναι απαράδεκτο να πουλάς φόβο για να βρεις πελάτες.

Προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση γιατί έχω δει πολλούς σαν κι εσένα από διάφορες και μεγάλες εταιρείες (εντός και εκτός Ελλάδας).

Το πρόβλημα είναι κοινό: τα συμφέροντα του πελάτη είναι γενικα αντίθετα με τα συμφέροντα του "συμβούλου".

Μακριά.
Τελευταία διόρθωση: 10 Οκτ 2018 20:12 από CV. Αιτία: Ορθογραφικο λαθος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 11 Οκτ 2018 19:01 #508

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Αυτό που γράφεις Παναγιώτη για το θέμα της εγγύησης καταθέσεων και την προφανή αδυναμία να καλυφθούν με την εγγύηση αυτή όλοι οι καταθέτες, ισχύει για όλα τα συστήματα εγγύησης καταθέσεων παγκοσμίως και όχι μόνο για το ελληνικό.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
ακόμη κ τουρκικές λίρες...

Για τι;; Για προσάναμα;;; :P
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 11 Οκτ 2018 19:01 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 11 Οκτ 2018 20:26 #509

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Απο τη στιγμή που αυτά τα ιδιωτικά πιστωτικά ιδρύματα έγιναν παραρτήματα της εφορίας, το παιχνίδι χάθηκε.

Μεγαλύτερο παράρτημα εφορίας από τις Αμερικανικές τράπεζες (στο άντρο δηλαδή του καπιταλισμού) δεν υπάρχει. Και όχι μόνο τώρα. Πολλές δεκαετίες πίσω.Άρα το πρόβλημα δεν είναι αυτό.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Μπορεί κάποιος να καταθέσει πολλά λεφτά στο γκισέ χωρίς να τον τσιμπήσει η εφορία;
Μήπως κάποιος άλλος μπορεί να φέρει για κατάθεση τα λεφτά από τι στρώμα χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να κατηγορηθεί για παράνομο πλουτισμό, ξέπλυμα κλπ;

Εφόσον είναι νόμιμα και φορολογημένα, ΝΑΙ μπορεί χωρίς κανένα πρόβλημα και το έχω κάνει και εγώ προσωπικά. Αν επί δεκαετίες δήλωνε ... πένητας και έπαιρνε και βοηθήματα, ενω έβγαζε εκατομμύρια αφήνοντας τους υπόλοιπους να πληρώνουν το μάρμαρο, όχι (μάλλον) δεν μπορεί.
Και γιατί θα έπρεπε να μπορεί δηλαδή;;;; :ohmy: Τόσα χρόνια ξεδιάντροπης ασυλίας δεν ήταν αρκετά;;;
Και όχι ότι τώρα (τα χρόνια της κρίσης) το κάνουν σωστά ή οργανωμένα. Αρπαχτές, από ανάγκη πολιτικής επιβίωσης κάνουν και όποιον πάρει ο χάρος.
Και ΟΚ υπάρχουν κάποιοι που πολύ κακώς τους παίρνει ο ... Χάρος, αλλά υπάρχουν και πολλά διαχρονικά λαμόγια που απλά ψάχνουν πάντα για άλλοθι.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Θεωρείται λογικό να απλώνουν το χέρι τους κ να παίρνουν μόνοι τους τα λεφτά από τραπεζικούς λογαριασμούς πολιτών για να πληρώνουν φορολογικές παραβάσεις, κλήσεις τροχαίας κλπ;


Πάλι το παράδειγμα του ... άντρου του καπιταλισμού θα χρησιμοποιήσω. Επί δεκαετίες το κάνουν, χωρίς κανέναν δισταγμό.

Για όλα λοιπόν τα παραπάνω, το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ούτε το ότι οι τράπεζες είναι (όπως γράφεις) υποκαταστήματα της εφορίας ή το ότι σου παίρνουν αυτόματα τα λεφτά από τον λογαριασμό για οποιαδήποτε οφειλή στο δημόσιο. Γίνεται, επαναλαμβάνω, επί δεκαετίες σε όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου γιατί αλλιώς ο καθένας θα έκανε ότι γούσταρε χωρίς επιπτώσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι εμείς ταυτόχρονα έχουμε ένα ανύπαρκτο και πολύ ακριβό (για τις υπηρεσίες που προσφέρει πάντα) κράτος το οποίο φροντίζει μα μοιράζει αφειδώς άλλοθι σε κάθε είδους παραβατική συμπεριφορά. Από την φοροδιαφυγή, μέχρι την αναρχία στους δρόμους και τον αντικαπνιστικό νόμο ανέκδοτο. Όλοι έχουν ... κάπου αλλού να ... δείξουν. Ποτέ στον εαυτό τους.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 11 Οκτ 2018 20:26 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 11 Οκτ 2018 23:10 #510

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Να συνεχισω λιγο το παραπανω: Εγω που δηλωνω ανεργος, δεν ειχα κανενα προβλημα να επιστρεψω σε μετρητα 220χ . Κανεις δεν με ελενξε με αρνητικο τροπο οπως υπονοούν πολλοι. Βεβαια τα χρηματα προερχονται απο ενοικια 15 ετων , νομιμοτατα και φορολογημενα. Γενικα επισης αυτη την εποχη δεν πολυ ενενχουνε ασχετως τι νομιζει ο πολυς κοσμος. Οι τραπεζες εχουν τετοιο προβλημα που θα παιρναν και π**ες να τα επιστρεψει ο κοσμος και ας ειναι και λιγο μαυρα.
Αν ελενξουν και ριξουν προστιμα, το πιθανοτερο ειναι οταν ομαλοποιηθει η κατάσταση, σε καμια 10ετια και βαλε. Τοτε τα περισσοτερα θα εχουν παραγραφεί. Θα δειτε που θα ερθουν και νομοί οπου στην ουσια θα νομιμοποιουν επιστροφη καταθεσεων απο το εξωτερικο μαυρων χρηματων χωρις ποινη με διαφορους τροπους. Και παλι ειναι πολυ αμφιβολο αν θα επιστρεψουν αυτα τα χρηματα.
Τωρα αν χρωστας πολυ λογικα ΔΕΝ επιστρεφεις χρηματα σε αυτη την περίπτωση.
Με το δεδομενο οτι οι περισσοτεροι ειναι απλιστοι, μπορει δηλαδη να εχουν 1 εκ στην ακρη και να μη πληρωνουν εφορια (απειρα τα παραδειγματα, μη σας κανει εντυπωση) δεν καταλαβαινω γιατι ειναι απαραιτητα κακο να βαζουν χερι σε τετοιες περιπτωσεις στις καταθεσεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα......welcome "Νομος........Κατσελη&quo​t;! 11 Οκτ 2018 23:17 #511

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Mυαλο ρε παιδια ποτε θα βαλετε?

Παρατηρειτε τον Κεντρικο Τραπεζιτη της Χωρας κ Στουρναρα να συναντιεται “μυστικα” με τον “Κουλη” …...στο…...Hilton ……..και ξαφνικα να κανει δηλωσεις στα πλαισια της “συζητησης” μπλα-μπλα …..το μετρο μ.η περικοπης των Συνταξεων………
Γαλαζια τραγωδια “προβλέπεται” αν δεν ειναι “σικε” το παιχνιδι !

Το παρασκήνιο της συνάντησης Μητσοτάκη – Στουρνάρα στο Χίλτον
neaselida.gr/parapolitika/to-paraskinio-...oyrnara-sto-chilton/

Ο “ιδιοκτητης” της γαλάζιας μονοκατοικίας φοβήθηκε ότι μπορεί να χάσει την “περιουσία”, και την “επικαρπία” και την “ψιλή κυριότητα” μετα τα videos που εχουν “κυκλοφορησει” …...οτι “δεν το έκρυψα” και θα προβω σε μειωσεις συνταξεων και αναζητουν “ρυθμιστες των εξελίξεων” γιατι ερχονται “γερες σφαλιαρες…..και φάσκελα απο τους ψηφοφορους”.
Ψαχνουνε για “ξεσκονιστρες” ……..!

Σαν τους Βεδουινους στην Σαχαρα μαζευτηκαμε πολλοι ανθρωποι στο φιλοξενο forum με ποικίλες καταβολές και ηλικίες .
Άλλοι παλαιοί αριστεροί, άλλοι παλαίμαχοι Νεοδημοκράτες και ΠΑΣΟΚοι, άλλοι με σκληρές πατριωτικές θέσεις (για τα γούστα της ελληνικής πολιτικής ορθότητας), άλλοι περισσότερο «κοσμοπολίτες»…

Μας χωρίζουν πολλά, από το παρελθόν και το παρόν.
Αλλά και μας ενώνουν “κάποια”…οπως το χρημα……!

Μειώνετε το όριο συναλλαγών με μετρητα

Συγκεκριμένα, από τα 500 ευρώ, που ανέρχεται το όριο ανά συναλλαγή για τη χρήση μετρητών, εξετάζεται να περιορισθεί στα 400 ή 300 ευρώ.

www.kathimerini.gr/988831/article/oikono...ris8ei-h-forodiafygh

και για την φιλη μας την Kathrine ……”απελευθερωση” των Capital Controls (πρωτος ο Hitler παγκοσμιως τα εφαρμοσε) ………”απελευθερωση” λεπον……”μεχρι το σπιτι μου” οπως “φασιστικα” …..σας ειχα γραψει…….!

Capital controls: Νέες αποφάσεις για τα όρια μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό ανά ίδρυμα πληρωμών και τις ειδικές υποεπιτροπές για την έγκριση συναλλαγών

Εδω επιχειρηματιες που ειναι η δουλεια τους θελουν “εγκριση” να βγαλουν τα χρηματα ΤΟΥΣ στο εξωτερικο απο “υποεπιτροπες” των μπακαλογυφτο -”τραπεζιτων”.

Kathrine …….διαβαζε τους “νομους” να μαθαινεις “δημοκρατια” …….”σας περικαλω μου επιτρέπετε να βγαλω τα χρηματα ΜΟΥ εξωτερικο” …...και αμα γουσταρουν ΣΟΥ επιτρεπουν.
Θα τα παω στο (Α) σημειο για αυτο τον λογο …..και στο (Β) σημειο για αλλο
Μου επιτρέπετε?

Ειδικές Υποεπιτροπές εξετάζουν αιτήματα νομικών προσώπων κάθε νομικής μορφής και αντικειμένου δραστηριότητας, όπως και ατομικών επιχειρήσεων και ελευθέρων επαγγελματιών, οι οποίοι αιτούνται μεταφορές κεφαλαίων στο εξωτερικό


Kathrine …….pay attention to “details” (sincerely)

Have you figure out what does “mean” European Communist of New Yorkers?
Αμα υπαρχουν μαλακες “ατρομητοι” καταθετες αναισθητοι που “δεν καταλαβαινουν” welcome!

“Σαινια” εχετε γινει και θελετε “φροντιστηριο” ……..welcome your money ladies and few gentlemen για τον “Νομο” Κατσελη των τζαμπατζηδων……...θελουν τα χρηματα σας γιατι τοοοοοσα χρονια ειχαν τους μακακες τους συνταξιουχους και “εσκιζαν”.
Λιγο οχι πολυ αλλα λιγο μυαλο να ειχαν οι συνταξιουχοι “τα γεροντια” εβγαζαν Κομμα κατι σαν Συνταξιουχων και τους χορευαν τους πολιτικαντηδες στο ταψι 3.500.000 μακακες ειναι.

Πηγη:
www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42356

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ - ΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΣ
(καψουροτραγουδο αλλα για το χρημα μια χαρα “παει”.....μαζευτειτε μην “πληρώσετε” τον “Νομο” των τσαμπατζηδων δηλαδη “Κατσελη” γιατι οι Γερμανοι ειχαν δηλωσει “ποια ειναι η κυρια?”).



Sosimple

Διαβασα μετα το μηνυμα σου "μεινε οπου εισαι" γιατι αλλος γνωστοςβφιλου μου ΠΑ.ΣΟ.Κ -αρα χρωσταει Εφορια €1.000.000 και δεν εχει πληρωσει τ.ι.π.ο.τ.α και να φανταστεις τι μο.....να ειναι αφου επιασε "κολληταρια" να τον βγαλουν και να μην μπει στο Αρθρο που σβηνουν τα Χρεη των επιχειρησεων (μερικως) ......για να μην τα πληρωσει.
Η γυναικα του τριγυρναει τα Δικαστηρια ολης της Χωρας με μια τσαντα .......που τις χρωστανε......αλλοι τσαμπατζηδες και λεει στους Δικαστες "τι να κανω κυριε Προεδρε και εμενα .....μου χρωστανε" .......ο Προεδρος τις λεει "βρειτε τα" εδω και .....μια 10-ετια.
Εκανε πλουσιοτατο γαμο της κορης του αυτο το Καλοκαιρι στο ......νησι του Σημιτη με καικια και κοτερα και drones camera .......στην "Υγεια των μαλακηδων" .

Αλλος γνωστος μου στην Εκαλη χρωσταει το σπιτι "του" στα €800.000 .........στα παπαρια τους "Νομος Κατσελη" και "ρυθμιση" ......!
Περιουσια εχει σε παραδοσιακα πετρινα σε γνωστοτατη επαρχιακη Πολη .........στο "παραμυθι" και αυτος "δεν με πληρωνουν" ο εργοδοτης του "σκηνοθεσια"......!
Μαλακας να πει οτι με πληρωνει γιατι θα πληρωσει την Τραπεζα €800.000............ρε ψαχνουνε για μ.α.λ.α.κ.ε.ς!
Απο τον κυκλο μου γνωστοι χρωστανε στις Τραπεζες πανω απο €2.000.000 (οχι πολλα ατομα αλλα 3-4 ατομα!
Π.ρ.ο.σ.ο.χ.η!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 11 Οκτ 2018 23:49 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 12 Οκτ 2018 11:13 #512

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
batista έγραψε:
Αυτό που γράφεις Παναγιώτη για το θέμα της εγγύησης καταθέσεων και την προφανή αδυναμία να καλυφθούν με την εγγύηση αυτή όλοι οι καταθέτες, ισχύει για όλα τα συστήματα εγγύησης καταθέσεων παγκοσμίως και όχι μόνο για το ελληνικό.

Ισχυει.
Η Γερμανια εχει ακριβως το ιδιο ποσο εγγυησης με την Ελλαδα.
Αν σκασει η Deutsche Bank, προσωπικα πιστευω, χωρις να ειμαι σιγουρος βεβαια, οτι η Γερμανικη κυβερνηση θα αποζημιωσει τους καταθετες (μεχρι το οριο εγγυησης).
Αν σκασει η ΕΤΕ, δεν ειμαι σιγουρος οτι η Ελλαδα θα εχει τα λεφτα να κανει το ιδιο.
Ομοιως, αν σκασει η Unicredit, δεν ειμαι σιγουρος οτι η Ιταλια θα μπορει να την καλυψει.

Εκτος ευρωπαικου χωρου:
Σε μια μικρη χωρα της Αραβικης χερσονησου, το 2008, η κυβερνηση βγηκε δημοσια και εγγυηθηκε ολες τις καταθεσεις (www.arabianbusiness.com/uae-s-bank-depos...ree-years-85384.html). Κανεις δεν ρωτησε αν το περασαν με νομο, ποιος νομος ειναι αυτος, κτλ, κτλ. Προφορικα ολα αυτα. Αλλα ο κοσμος ηταν σιγουρος οτι τα λεφτα του δεν κινδυνευουν, γιατι πολυ απλα η χωρα τους εχει λεφτα.

Αμερικη:
Τραπεζες σκανε καθε χρονο. Αλλα δεν υφισταται θεμα αποζημιωσης: Το κρατος παντα θα μπορει να αποζημιωσει, γιατι παντα θα μπορει να τυπωσει dollars...


Υ.Γ. Προσωπικα τον τελευταιο καιρο εισαγω χρηματα στην Ελλαδα γιατι τα χρειαζομαι στην Ελλαδα. Δεν μιλαω για μαυρα κτλ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Χρήματα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα 12 Οκτ 2018 17:11 #513

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
batista έγραψε:

Πάλι το παράδειγμα του ... άντρου του καπιταλισμού θα χρησιμοποιήσω. Επί δεκαετίες το κάνουν, χωρίς κανέναν δισταγμό.

Για όλα λοιπόν τα παραπάνω, το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ούτε το ότι οι τράπεζες είναι (όπως γράφεις) υποκαταστήματα της εφορίας ή το ότι σου παίρνουν αυτόματα τα λεφτά από τον λογαριασμό για οποιαδήποτε οφειλή στο δημόσιο. Γίνεται, επαναλαμβάνω, επί δεκαετίες σε όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου γιατί αλλιώς ο καθένας θα έκανε ότι γούσταρε χωρίς επιπτώσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι εμείς ταυτόχρονα έχουμε ένα ανύπαρκτο και πολύ ακριβό (για τις υπηρεσίες που προσφέρει πάντα) κράτος το οποίο φροντίζει μα μοιράζει αφειδώς άλλοθι σε κάθε είδους παραβατική συμπεριφορά. Από την φοροδιαφυγή, μέχρι την αναρχία στους δρόμους και τον αντικαπνιστικό νόμο ανέκδοτο. Όλοι έχουν ... κάπου αλλού να ... δείξουν. Ποτέ στον εαυτό τους.

Μη συγκρίνεις τις ΗΠΑ σε αυτά τα θέματα.
Μιλάμε για χώρα-παγκόσμιο χωροφύλακα που δεν έχει πρόβλημα χρημάτων, είναι ενεργειακά αυτάρκης, δεν φοβάται πόλεμο από άλλες χώρες, δεν την στριμώχνει κανείς κ όλα της τα προβλήματα λύνονται αμέσως.
Το ακριβώς αντίθετο με την Ελλάδα.
Μην τα ξαναγράφω γιατί όλοι τα ξέρουμε.
Εδώ πρέπει να κάνουμε το αντίθετο, δηλ να διευκολύνουμε επενδύσεις και επιστροφή χρημάτων στις τράπεζες.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα