Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 04:47 #1

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Παρατηρω οτι επι 3 χρονια τις τιμες σε βασικα ειδη διαβιωσης, ενδυσης & υποδησης, δεν πεφτουν.

Γεγονος ''ακατανοητο'' για συνθηκες ελευθερου ανταγωνισμου, οπου η ζητηση καθημερινα μειωνεται και οπου η πληθωρα των
κλειστων μαγαζιων περιοριζει συναμα την προσφορα.

Αρα δυο τινα συμβαινουν :

'Η Η Ελληνικη οικονομισ σε αυτους τους κλαδους κινειται '' ολογοπωλιακα''/μαυραγοριτικα ισως θα ηταν η καλυτερη εκφραση,'η
οι διεθνεις εξαγωγεις προιοντων (μια που σχεδον τιποτα δεν παραγουμε) κρατανε τις τιμες υπερβολικα υψηλες οταν στελνουν τα
προιοντα τους στην Ελλαδα,ενσωματωνοντας ενδεχομενο μελλοντικο ρισκο της χρεοκοπιας εντος των τιμων των προιοντων.

Θετω το θεμα προς συζητηση. Αν εχει κανεις πληρεστερη οικονομικη εξηγηση, ας την καταθεσει.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 09:44 #2

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
και τα δύο παραπάνω συμβαίνουν, συν το γεγονός οτι ενας που έχει π.χ. ενα μαγαζί και πουλά παπούτσια δεν έχει πλέον ρευστο να το γεμίσει και προσπαθεί με λιγότερες πωλήσεις να βγάζει το ίδιο κέρδος.

Δεν θυμάμαι τα τελευταία 2 χρονια να μπήκα σε μαγαζί και να είχε νούμερα και στοκ, όλοι με ενα-κανένα τελευταίο κομάτι παίζουν...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 13:50 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Θα με πείτε γραφικό στο τέλος, γιατί από την εξήγηση που θα δώσω πάλι στο ίδιο συμπέρασμα, θεωρία, άποψη, και προτροπή πολιτικής θα καταλήξω, αλλά έχω πεισθεί ότι σε ΑΥΤΟ το γεγονός είναι το πρόβλημα, όπως και όλα τα υπόλοιπα κακά που έχουν βρει τη χώρα μας τα τελευταία 3-4 χρόνια.
Ψέμματα: Το ορθόν είναι που ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ στη χώρα μας τα τελευταία 3-4 χρόνια, γιατί τα κακά προϋπήρχαν. Δεν μας βρήκαν τώρα.
Και εγώ μιλάω με παραδείγματα, Όχι γενικά, τύπου "οι τιμές είναι ψηλά".
Δεδομένα (facts: 3):
-1) Έχω μια γυναίκα από την Ουκρανία που έρχεται κάθε τόσο (15 χρόνια τώρα) και καθαρίζει το σπίτι. 63 ετών, έμπιστη (έχει κλειδιά), ηθική, ειλικρινής.
-2) Έχω 2 μεγάλα σκυλιά. Καταναλώνουν κάθε μέρα 1,5 kg φαγητό. Λόγω του ότι έχω βρει πηγή κρέατος που δεν κάνει για ανθρώπους (εστιάτωρ που πετάει το βράδυ ό,τι του περισσέψει από τις μπάλλες γύρο που κρέμονται στην ψησταριά του) έχω καταργήσει την ξηρά τροφή και τους μαγειρεύω. Η συνταγή είναι: 3 kg κρέας (από τις μπάλλες γύρου), 1,5 kg μακαρόνια μέσα σε μια κατσαρόλα 15 λίτρων. Βράζουν όλα (1-2 ώρες το κρέας και 30-40 λεπτά τα μακαρόνια) και το αποτέλεσμα μας φτάνει για 4-5 μέρες.
-3) Πωλούνται στα petshops "μακαρόνια για σκύλους" αντί 5 ευρώ το πεντόκιλο (1€/kg), και στο LIDL μακαρόνια για ανθρώπους "COMBINO" (σπαγγέτι, σπαγγετίνι, κλπ) αντί 0,85€/kg.

Προφανώς έκοψα το petshop και παίρνω από το LIDL (από τα οποία φτιάνουμε και μακαρονάδα στο σπίτι όταν φτιάνουμε τέτοια), αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία: Πως είναι δυνατόν τα "μακαρόνια για σκύλους" (που είναι σαφώς χαμηλότερων προδιαγραφών από τα COMBINO των ανθρώπων) να πουλιώνται ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ?

Η δε Ουκρανέζα, κάθε χρόνο που πάει (με το λεωφορείο) στην Ουκρανία και παίρνει μαζί της διάφορα πράματα από εδώ, μου είπε ότι παίρνει και μακαρόνια.
"Γιατί?" την ρώτησα.
"Γιατί εδώ κάνουν 0,43€ το πακέτο, ενώ στην Ουκρανία στο σουπερμάρκετ κάνουν 1,80" μου είπε η γυναίκα.
"Τα ιταλικά μακαρόνια?" ρώτησα εγώ.
"Ναι, τα Ιταλικά"
"Δεν υπάρχουν ουκρανέζικα μακαρόνια?" ρώτησα εγώ.
"Υπάρχουν, αλλά δεν είναι καλά. Τα βράζεις και γίνονται λάσπη. Και κάνουν 0,60 το πακέτο" ήταν η απάντηση (και δεν λέει ψέμματα).

Σκεφτόμουν λοιπόν τα εξής:
Ο Ιταλός που παράγει τα COMBINO, πρέπει να τα πουλάει στη LIDL 0,304€ το πακέτο.
Η LIDL βάζει και 25% καπέλο (το μικτό τους κέρδος) οπότε πάμε 0,304x1,25=0,38€/πακέτο.
Βάλε και 13% ΦΠΑ, πάμε 0,38x1,13=0.43 που τόσο πουλιώνται εδώ.
Προφανώς ο Ιταλός μπορεί να τα πουλάει το ίδιο και στην Ελλάδα, και στην Ουκρανία: 0,304€/πακέτο.
ΓΙΑΤΙ στο ουκρανικό σουπερμάρκετ πουλιώνται 1,80, και
ΓΙΑΤΙ τα "μακαρόνια για σκύλους" (που προφανώς η παραγωγή τους κοστίζει λιγότερο από 0,304€/500gr φτάνουν να πουλιώνται στα ελληνικά petshp 1€/kg? (ίδιο ΦΠΑ έχουν οι ζωοτροφές με τις ανθρωποτροφές: 13%).

Η εξήγηση που δίνω είναι ότι στην ουκρανική οικονομία το εμπορικό κύκλωμα πρέπει να "συντηρήσει" ένα μεγαλύτερο "καθεστωτικό" κύκλωμα για να καταφέρει να επιβιώσει. Δηλαδή:
-Το βαπόρι που κουβαλάει το container με τα μακαρόνια από τη Γένοβα στην Οδησσό (ή στη Σεβαστούπολη - δεν ξέρω που ξεφορτώνουν) έχει μεγάλο κόστος αναμονής, εκφόρτωσης, κλπ σε σύγκριση π.χ. με τη Μασσαλία ή το Liverpool.
-Η ίδια η εκφόρτωση κοστίζει περισσότερο.
-Θα υπάρχουν κάποι δασμοί εισαγωγής (που όσο και να είναι όμως, δεν δικαιολογούν την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής).
-Θα υπάρχουν "παράπλευρα κόστη" κατά τη διαδικασία εισαγωγής που πράπει να καλυφτούν.
-Το ουκρανικό σουπεμάρκετ έχει μεγάλα γενικά έξοδα (οπότε πρέπει να βάλει μεγάλο μικτό κέρδος για να τα βγάλει)
-Άλλες αιτίες και νταβατζηλίκια που δεν μπορώ να φανταστώ τώρα.
-Κοντά σε όλα αυτά (που αυξάνουν το κόστος κτήσης μακαρονιών για το ουκρανικό σουπερμάρκετ) έχει και ο σουπερμαρκετάς αυξημένη απαίτηση κέρδους, μια που έχει μεγαλύτερα ρίσκα (και ποσοτικά, και επιχειρηματικά ίσως) να αντιμετωπίσει.
Φτάνει λοιπόν να ζητάει 1,80€/kg για τα ιταλικά μακαρόνια στο ράφι του και προφανώς ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ σε αυτή την τιμή (γιατί αν δεν πουλιώντουσαν δεν α υπήρχαν στο ράφι.
Ποιοί τα αγοράζουν?
Προφανώς στην Ουκρανία υπάρχουν και κάποιοι πλούσιοι που ΕΧΟΥΝ να πληρώνουν 3,60€/kg τα καλά ιταλικά μακαρόνια. Δεν τους πειράζει η τιμή. Έχουν, και τα πληρώνουν για να τα απολαύσουν. ΔΕΝ αγοράζουν την ουκρανική λάσπη/μακαρόνια με 1,20€/kg.
Η δικιά μου που πάει για διακοπές με το λεωφορείο δεν έχει, και γι' αυτό μηχανεύεται διάφορα (καικουβαλάει μακαρόνια Ελλάδα-Ουκρανία) αλλά το ποσοστό του πληθυσμού που κάνει τέτοια (και έχει αυτή τη δυνατότητα) είναι αμελητέο σε σχέση με το σύνολο.

Η τιμή λοιπόν €1,80/πακέτο μακαρόνια (που είναι απαράδεκτη), συντηρείται, υπάρχει, και παραμένει στην Ουκρανία.
Κατά τον ίδιο τρόπο που εδώ υπάρχει η τιμή €1/kg τα "μακαρόνια για σκύλους". (Υποθέτω ότι αν τα ανθρώπινα πουλιώνται 0,86€/kg, τα σκυλένια θα έπρεπε να πουλιώνται 0,35, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα. Όταν βλέπεις να υπάρχει κονσέρβα "φίρμας" για σκύλους και γάτες με τιμή 10€/kg, τι να συζητάμε...)

Το κλειδί σ' αυτή την κατάσταση νομίζω ότι είναι αυτό που έγραψα παραπάνω σαν "καθεστωτικό κόστος".
Συγρίνουμε τιμές και βλέπουμε τεράστιες διαφορές (ενώ η βάση εκκίνησης είναι ίδια), π.χ. καφές στα Starbucks εδώ €4 και ο ίδιος στην Αμερική €0,46 ($0,60).
ΓΙΑΤΙ?
Γιατί (λέω εγώ) το μαγαζί starbucks εδώ έχει να πληρώσει (που δεν έχει ο αμερικάνος):
-Πολύ ακριβό νοίκι.
-Πολύ ακριβό τέλος πεζοδρομίου στο δήμο.
-Πολύ ακριβό λογαριασμό ΔΕΗ (γιατί έχει μέσα και όλα τα γνωστά κέρατα).
-Πολύ ακριβές εργοδοτικές εισφορές για τα παιδιά που δουλεύουν.
-ΑΕΠΙ για να έχει το δικαίωμα να ακούγεται μουσική στο μαγαζί.
-Προστασία σε διάφορους ύποπτους για να μη του το σπάσουν το βράδυ.
-Χαρτζηλίκι στο "κλιμάκιο" της υγειονομικής υπηρεσίας που θα πάει να τον ελέγξει (έχει-δεν έχει ελλείψεις - αν δεν το δώσει, θα βρεθούν ελλείψεις).
-Ακριβότερα χάρτινα κύπελλα, απορρυπαντικά, χαρτικά, κλπ απ' ότι τα πληρώνει ο αμερικάνος starbucks, γιατί με τη σειρά τους κι αυτοί όλοι οι προμηθευτές του έχουν ίδιου τύπου αυξημένα έξοδα.
-Διάφορα κόστη που στην αμερική δεν υπάρχουν καθόλου, π.χ. "πιστοποιητικό από την πυροσβεστική" (που εδώ έχει κόστος για να βγει - ενώ στην αμερική, όχι).
-Απίστευτα φορολογικά (ΦΠΑ, φόρο για την εταιρεία, φόρο για το μέτοχο, φόρο για το ακίνητο, φόρο για το αυτοκίνητο, φόρο και για το σώβρακο του).

Έχω την αίσθηση ότι αυτό που παραπάνω ονόμασα "καθεστωτικό κόστος" είναι το κόστος των μη παραγωγικών (δηλ. παρασιτικών) δραστηριοτήτων διαφόρων "κακομαθημένων" ομάδων που έχουν μάθει να συντηρούνται από αυτές.

Και βέβαια θεωρώ ότι μεγάλο βαθμό ευθύνης γι αυτή την κατάσταση φέρει ο "δημόσιος τομέας" που είτε σαν "πολιτική" (με τη νομοθεσία που έχει θεσπίσει, καθιερώσει και παγιώσει), είτε σαν "κρατικός μηχανισμός" (με τις συνήθειες που έχει αποκτήσει) επιβαρύνει την οικονομία (άρα το κοινωνικό σύνολο) με κόστη που κάποιος πρέπει (στο τέλος) να τα πληρώσει.

Και αυτός είναι ο τελικός καταναλωτής, αγαπητή maria.
Δεν φταίνε ούτε τα μονοπώλια (πες μου ένα παράδειγμα αν έχεις), ούτε οι διεθνείς τιμές, ούτε κάποιο κακό πνεύμα που μας επιβουλεύεται.
Φταίει το ότι από μια οικονομία στην οποία η παραγωγή στηρίζεται σε πολύ λίγους ανθρώπους (οι υπόλοιποι είναι είτε άνεργοι, είτε δημόσιοι υπάλληλοι), θα πρέπει να φάνε όλοι.
Ε, θα πληρώσουν ακριβότερα.
Είναι σαν να αγοράζουν μεγαλύτερη ποσότητα τροφής.
Μπαίνεις στο σουπερμάρκετ και αγοράζεις 1kg κρέας. Θα το πληρώσεις σαν 2 kg. Το άλλο κιλό θα το φάνε κάποιοι που αν δεν φάνε, θα τους κακοφανεί.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Απόστολος (politis), maria (mb361)

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 14:11 #4

  • IRENE (K_)
  • Το Άβαταρ του/της IRENE (K_)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 207
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Νομίζω ότι ο Σότος τα είπε όλα!!!!
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος)

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 17:36 #5

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
soto51 έγραψε:
Θα με πείτε γραφικό στο τέλος, γιατί από την εξήγηση που θα δώσω πάλι στο ίδιο συμπέρασμα, θεωρία, άποψη, και προτροπή πολιτικής θα καταλήξω, αλλά έχω πεισθεί ότι σε ΑΥΤΟ το γεγονός είναι το πρόβλημα, όπως και όλα τα υπόλοιπα κακά που έχουν βρει τη χώρα μας τα τελευταία 3-4 χρόνια.
Ψέμματα: Το ορθόν είναι που ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ στη χώρα μας τα τελευταία 3-4 χρόνια, γιατί τα κακά προϋπήρχαν. Δεν μας βρήκαν τώρα.
Και εγώ μιλάω με παραδείγματα, Όχι γενικά, τύπου "οι τιμές είναι ψηλά".
Δεδομένα (facts: 3):
-1) Έχω μια γυναίκα από την Ουκρανία που έρχεται κάθε τόσο (15 χρόνια τώρα) και καθαρίζει το σπίτι. 63 ετών, έμπιστη (έχει κλειδιά), ηθική, ειλικρινής.
-2) Έχω 2 μεγάλα σκυλιά. Καταναλώνουν κάθε μέρα 1,5 kg φαγητό. Λόγω του ότι έχω βρει πηγή κρέατος που δεν κάνει για ανθρώπους (εστιάτωρ που πετάει το βράδυ ό,τι του περισσέψει από τις μπάλλες γύρο που κρέμονται στην ψησταριά του) έχω καταργήσει την ξηρά τροφή και τους μαγειρεύω. Η συνταγή είναι: 3 kg κρέας (από τις μπάλλες γύρου), 1,5 kg μακαρόνια μέσα σε μια κατσαρόλα 15 λίτρων. Βράζουν όλα (1-2 ώρες το κρέας και 30-40 λεπτά τα μακαρόνια) και το αποτέλεσμα μας φτάνει για 4-5 μέρες.
-3) Πωλούνται στα petshops "μακαρόνια για σκύλους" αντί 5 ευρώ το πεντόκιλο (1€/kg), και στο LIDL μακαρόνια για ανθρώπους "COMBINO" (σπαγγέτι, σπαγγετίνι, κλπ) αντί 0,85€/kg.

Προφανώς έκοψα το petshop και παίρνω από το LIDL (από τα οποία φτιάνουμε και μακαρονάδα στο σπίτι όταν φτιάνουμε τέτοια), αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία: Πως είναι δυνατόν τα "μακαρόνια για σκύλους" (που είναι σαφώς χαμηλότερων προδιαγραφών από τα COMBINO των ανθρώπων) να πουλιώνται ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ?

Η δε Ουκρανέζα, κάθε χρόνο που πάει (με το λεωφορείο) στην Ουκρανία και παίρνει μαζί της διάφορα πράματα από εδώ, μου είπε ότι παίρνει και μακαρόνια.
"Γιατί?" την ρώτησα.
"Γιατί εδώ κάνουν 0,43€ το πακέτο, ενώ στην Ουκρανία στο σουπερμάρκετ κάνουν 1,80" μου είπε η γυναίκα.
"Τα ιταλικά μακαρόνια?" ρώτησα εγώ.
"Ναι, τα Ιταλικά"
"Δεν υπάρχουν ουκρανέζικα μακαρόνια?" ρώτησα εγώ.
"Υπάρχουν, αλλά δεν είναι καλά. Τα βράζεις και γίνονται λάσπη. Και κάνουν 0,60 το πακέτο" ήταν η απάντηση (και δεν λέει ψέμματα).

Σκεφτόμουν λοιπόν τα εξής:
Ο Ιταλός που παράγει τα COMBINO, πρέπει να τα πουλάει στη LIDL 0,304€ το πακέτο.
Η LIDL βάζει και 25% καπέλο (το μικτό τους κέρδος) οπότε πάμε 0,304x1,25=0,38€/πακέτο.
Βάλε και 13% ΦΠΑ, πάμε 0,38x1,13=0.43 που τόσο πουλιώνται εδώ.
Προφανώς ο Ιταλός μπορεί να τα πουλάει το ίδιο και στην Ελλάδα, και στην Ουκρανία: 0,304€/πακέτο.
ΓΙΑΤΙ στο ουκρανικό σουπερμάρκετ πουλιώνται 1,80, και
ΓΙΑΤΙ τα "μακαρόνια για σκύλους" (που προφανώς η παραγωγή τους κοστίζει λιγότερο από 0,304€/500gr φτάνουν να πουλιώνται στα ελληνικά petshp 1€/kg? (ίδιο ΦΠΑ έχουν οι ζωοτροφές με τις ανθρωποτροφές: 13%).

Η εξήγηση που δίνω είναι ότι στην ουκρανική οικονομία το εμπορικό κύκλωμα πρέπει να "συντηρήσει" ένα μεγαλύτερο "καθεστωτικό" κύκλωμα για να καταφέρει να επιβιώσει. Δηλαδή:
-Το βαπόρι που κουβαλάει το container με τα μακαρόνια από τη Γένοβα στην Οδησσό (ή στη Σεβαστούπολη - δεν ξέρω που ξεφορτώνουν) έχει μεγάλο κόστος αναμονής, εκφόρτωσης, κλπ σε σύγκριση π.χ. με τη Μασσαλία ή το Liverpool.
-Η ίδια η εκφόρτωση κοστίζει περισσότερο.
-Θα υπάρχουν κάποι δασμοί εισαγωγής (που όσο και να είναι όμως, δεν δικαιολογούν την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής).
-Θα υπάρχουν "παράπλευρα κόστη" κατά τη διαδικασία εισαγωγής που πράπει να καλυφτούν.
-Το ουκρανικό σουπεμάρκετ έχει μεγάλα γενικά έξοδα (οπότε πρέπει να βάλει μεγάλο μικτό κέρδος για να τα βγάλει)
-Άλλες αιτίες και νταβατζηλίκια που δεν μπορώ να φανταστώ τώρα.
-Κοντά σε όλα αυτά (που αυξάνουν το κόστος κτήσης μακαρονιών για το ουκρανικό σουπερμάρκετ) έχει και ο σουπερμαρκετάς αυξημένη απαίτηση κέρδους, μια που έχει μεγαλύτερα ρίσκα (και ποσοτικά, και επιχειρηματικά ίσως) να αντιμετωπίσει.
Φτάνει λοιπόν να ζητάει 1,80€/kg για τα ιταλικά μακαρόνια στο ράφι του και προφανώς ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ σε αυτή την τιμή (γιατί αν δεν πουλιώντουσαν δεν α υπήρχαν στο ράφι.
Ποιοί τα αγοράζουν?
Προφανώς στην Ουκρανία υπάρχουν και κάποιοι πλούσιοι που ΕΧΟΥΝ να πληρώνουν 3,60€/kg τα καλά ιταλικά μακαρόνια. Δεν τους πειράζει η τιμή. Έχουν, και τα πληρώνουν για να τα απολαύσουν. ΔΕΝ αγοράζουν την ουκρανική λάσπη/μακαρόνια με 1,20€/kg.
Η δικιά μου που πάει για διακοπές με το λεωφορείο δεν έχει, και γι' αυτό μηχανεύεται διάφορα (καικουβαλάει μακαρόνια Ελλάδα-Ουκρανία) αλλά το ποσοστό του πληθυσμού που κάνει τέτοια (και έχει αυτή τη δυνατότητα) είναι αμελητέο σε σχέση με το σύνολο.

Η τιμή λοιπόν €1,80/πακέτο μακαρόνια (που είναι απαράδεκτη), συντηρείται, υπάρχει, και παραμένει στην Ουκρανία.
Κατά τον ίδιο τρόπο που εδώ υπάρχει η τιμή €1/kg τα "μακαρόνια για σκύλους". (Υποθέτω ότι αν τα ανθρώπινα πουλιώνται 0,86€/kg, τα σκυλένια θα έπρεπε να πουλιώνται 0,35, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα. Όταν βλέπεις να υπάρχει κονσέρβα "φίρμας" για σκύλους και γάτες με τιμή 10€/kg, τι να συζητάμε...)

Το κλειδί σ' αυτή την κατάσταση νομίζω ότι είναι αυτό που έγραψα παραπάνω σαν "καθεστωτικό κόστος".
Συγρίνουμε τιμές και βλέπουμε τεράστιες διαφορές (ενώ η βάση εκκίνησης είναι ίδια), π.χ. καφές στα Starbucks εδώ €4 και ο ίδιος στην Αμερική €0,46 ($0,60).
ΓΙΑΤΙ?
Γιατί (λέω εγώ) το μαγαζί starbucks εδώ έχει να πληρώσει (που δεν έχει ο αμερικάνος):
-Πολύ ακριβό νοίκι.
-Πολύ ακριβό τέλος πεζοδρομίου στο δήμο.
-Πολύ ακριβό λογαριασμό ΔΕΗ (γιατί έχει μέσα και όλα τα γνωστά κέρατα).
-Πολύ ακριβές εργοδοτικές εισφορές για τα παιδιά που δουλεύουν.
-ΑΕΠΙ για να έχει το δικαίωμα να ακούγεται μουσική στο μαγαζί.
-Προστασία σε διάφορους ύποπτους για να μη του το σπάσουν το βράδυ.
-Χαρτζηλίκι στο "κλιμάκιο" της υγειονομικής υπηρεσίας που θα πάει να τον ελέγξει (έχει-δεν έχει ελλείψεις - αν δεν το δώσει, θα βρεθούν ελλείψεις).
-Ακριβότερα χάρτινα κύπελλα, απορρυπαντικά, χαρτικά, κλπ απ' ότι τα πληρώνει ο αμερικάνος starbucks, γιατί με τη σειρά τους κι αυτοί όλοι οι προμηθευτές του έχουν ίδιου τύπου αυξημένα έξοδα.
-Διάφορα κόστη που στην αμερική δεν υπάρχουν καθόλου, π.χ. "πιστοποιητικό από την πυροσβεστική" (που εδώ έχει κόστος για να βγει - ενώ στην αμερική, όχι).
-Απίστευτα φορολογικά (ΦΠΑ, φόρο για την εταιρεία, φόρο για το μέτοχο, φόρο για το ακίνητο, φόρο για το αυτοκίνητο, φόρο και για το σώβρακο του).

Έχω την αίσθηση ότι αυτό που παραπάνω ονόμασα "καθεστωτικό κόστος" είναι το κόστος των μη παραγωγικών (δηλ. παρασιτικών) δραστηριοτήτων διαφόρων "κακομαθημένων" ομάδων που έχουν μάθει να συντηρούνται από αυτές.

Και βέβαια θεωρώ ότι μεγάλο βαθμό ευθύνης γι αυτή την κατάσταση φέρει ο "δημόσιος τομέας" που είτε σαν "πολιτική" (με τη νομοθεσία που έχει θεσπίσει, καθιερώσει και παγιώσει), είτε σαν "κρατικός μηχανισμός" (με τις συνήθειες που έχει αποκτήσει) επιβαρύνει την οικονομία (άρα το κοινωνικό σύνολο) με κόστη που κάποιος πρέπει (στο τέλος) να τα πληρώσει.

Και αυτός είναι ο τελικός καταναλωτής, αγαπητή maria.
Δεν φταίνε ούτε τα μονοπώλια (πες μου ένα παράδειγμα αν έχεις), ούτε οι διεθνείς τιμές, ούτε κάποιο κακό πνεύμα που μας επιβουλεύεται.
Φταίει το ότι από μια οικονομία στην οποία η παραγωγή στηρίζεται σε πολύ λίγους ανθρώπους (οι υπόλοιποι είναι είτε άνεργοι, είτε δημόσιοι υπάλληλοι), θα πρέπει να φάνε όλοι.
Ε, θα πληρώσουν ακριβότερα.
Είναι σαν να αγοράζουν μεγαλύτερη ποσότητα τροφής.
Μπαίνεις στο σουπερμάρκετ και αγοράζεις 1kg κρέας. Θα το πληρώσεις σαν 2 kg. Το άλλο κιλό θα το φάνε κάποιοι που αν δεν φάνε, θα τους κακοφανεί.


Αντι η Τροικα να στηλωσει τα ποδια και να μην δωσει στον Σαμαρα ουτε ευρω και να απαιτησει να γινουν οι καταλληλες αλλαγες για να αλλαξει η παραπανω κατασταση, απαιτησε να κοψουν τα χρηματα του συνταξιουχου και εφτασε το κατωτερο μισθο σε επιπεδα πεινας και απορουν οι τροικανοι γιατι μετα το ξεσκιμα που κανανε στον Ελληνικο λαό με την εσωτερικη υποτιμηση δεν πεφτουν οι τιμες των προιοντων.
Φυσικα Ο Σωτηρης θα επρεπε να γραψει κατι και για τις τριγωνικες συναλλαγες των ομιλων μεσω off shore εταιρειων που εχουν σε Κυπρο, Μαλτα και αλλου και διπαλσιαζουν τις τιμες των προιοντων καρπουμενοι υψηλα κερδη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 20:27 #6

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
μα φυσικα και φταινε οι δεκο και οι ΔΥ που δεν πεφτουν οι τιμες...
ολοι Ε.Ε. ειναι τιμιοι...οπως ο ρεστης ο λαυρεντιαδης ο παλλης ο κοκκαλης ο μπομπολας ο μελισαννιδης...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 21:15 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Παιδια καλησπερα,

Λιγιες σκεψεις επιπροσθετες σε ολα τα παραπανω : Το προλημα ειναι , φιλε Σωτηρη, ξεκινα απο οτι κατ' ουσιαν δεν παραγουμε φθηνα σχεδον τιποτε απο πρωτες υλες : αλευρι στα υψη, μεσαζοντες απειροι,μισθοι σχετκα ψηλοι, κερδοσκοπια τυπου Κατοχης 41-44 μεσα σε ενα λιανεμποριο που λιγο διαφερει απο τους μαυραγοριτες της Κατοχης και που μεχρι τωρα αποτελεσε τους νεροκουβαλιτες - ψηφοφορους του συστηματος ,ολα αυτα συνθετουν το Ελληνικο παραδοξο. Για να σπασει το spiral διαρθρωτικης ''οστεοαρθριτιδας'', το επομμενο βημα πρεπει να ειναι, κατα την γνωμη μου το κυνηγι των μεσαζοντων και το ηλεκτρονικο ''πιασιμο στα πρασσα'' των κερδοσκοπων. Οι μισθοι οσο ηταν να μειωθουν μειωθηκαν.
Δεν παει αλλο. Τωρα πρεπει το ΣΔΟΕ να τσακισει τα ποδια των κερδοσκοπων.Αυτων που εχουν να βαλλουν χρονια εμπορευμα στα μαγαζια τους και θελουν να εχουν το ιδιο κερδος, οπως παλια εις βαρος μας. Αλλα, για να γινει αυτο θα πρεπει το αλλησβερισι με την εκλογικη πελατεια να τελειωσει.Οι προθαλαμοι των Βουλευτικων Γραφειων να αδειασουν. Οταν πριν απο καποια χρονια ημουν στο νησι, ειχαν δοσει στον Βουλευτη το παρατσουκλι : ''ο αμιλητος'' γιατι δεν τους εκανε ρουσφετια... Εδω πρεπει να αρχισουν να λειτουργουν τα αντικινητρα : ''Δεν θελω Δημοσιο, γιατι οι μισθοι ειναι 3 και 60'' (αρα, σωστα μειωνονται). Το να αποκτησουμε νεο ηθος και υφος, απο μονοι μας, δυσκολο το βλεπω.Αρα, χρειαζονται αντικινητρα...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 21:42 #8

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
δηλαδη σωτηρη για καρτελ δεν εχεις ακουσει τιποτε???
ουτε για κουμπαρους??

σε καποια συμφωνω αλλα οχι 100%...

για τους φορους εχεις δικιο...φορολογουμαστε πολυ...αλλα προσωπικα δεν θα με πειραζε αυτο αν αυτοι οι φοροι γυρναγαν σε μας με καλα νοσοκομεια,καλα σχολεια,καλους δρομους κτλ...δυστηχως ολοι αυτοι οι φοροι πανε και σε ΔΥ (ειτε εργατικους ειτε τεμπεληδες) ειτε σε εθνικους εργολαβους του ιδιωτικου τομεα...

οποτε θα επιμεινω στην θεση μου οτι το προβλημα δεν ειναι το ποσο φορολογουμαστε αλλα το κρατος δικαιου που δεν διαθετουμε...
ειτε 10% φορο εχεις ειτε 60% σημασια εχει να σου γυρνανε πισω...
γιατι και 60% να πληρωνες φορο εαν ειχες κρατος οπως της σουηδιας δεν θα σε χαλαγε...αν ειχες την παιδεια τους και τα νοσοκομεια τους και τις υποδομες τους...με ευχαριστιση θα τα εδινες...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 22:08 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Kratistos έγραψε:
Αντι η Τροικα να στηλωσει τα ποδια και να μην δωσει στον Σαμαρα ουτε ευρω και να απαιτησει να γινουν οι καταλληλες αλλαγες για να αλλαξει η παραπανω κατασταση, απαιτησε να κοψουν τα χρηματα του συνταξιουχου και εφτασε το κατωτερο μισθο σε επιπεδα πεινας και απορουν οι τροικανοι γιατι μετα το ξεσκιμα που κανανε στον Ελληνικο λαό με την εσωτερικη υποτιμηση δεν πεφτουν οι τιμες των προιοντων.
Φυσικα Ο Σωτηρης θα επρεπε να γραψει κατι και για τις τριγωνικες συναλλαγες των ομιλων μεσω off shore εταιρειων που εχουν σε Κυπρο, Μαλτα και αλλου και διπαλσιαζουν τις τιμες των προιοντων καρπουμενοι υψηλα κερδη.
Kratiste τα έχει μπερδεμένα στο μυαλό σου, και επίσης ανακατεύεις διάφορα θέματα. Έτσι δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη.

Θα πιάσω αυτό για το οποίο με προτρέπεις να γράψω, και το οποίο (συμπτωματικά) το κατέχω, γιατί έχω εμπειρία.
Οι τριγωνικές συναλλαγές δεν δημιουργούν κέρδη. Οι τριγωνικές γλυτώνουν φόρους.
Το πόσο θα πουληθούν τα μακαρόνια στην Ελλάδα ή την Ουκρανία δεν το καθορίζει το σουπερμαρκετ, το καθορίζει η αγορά.
Ας δεχτούμε λοιπόν το γεγονός ότι στην Ουκρανία τα καλά μακαρόνια πουλιώνται 1,80 το πακέτο. Και ας δεχτούμε (για την οικονομία της συζήτησης - δεν το ξέρω αυτό για την Ουκρανία αλλά στην Ελλάδα έτσι είναι) ότι η φορολογία των επιχειρήσεων είναι 45%.
Ας δεχτούμε επίσης ότι το κόστος παραγωγής των μακαρονιών είναι 0,30 (τόσο είναι) και ας δεχτούμε και ότι το εργοστάσιο στην Ιταλία ανήκει επίσης στον ίδιο όμιλο, τον όμιλο του σουπερμαρκετ.
Ο LIDL Ουκρανίας μπορεί να πουλάει τα μακαρόνια του 1,80. Τόσο τα πουλάνε και οι άλλοι (αυτό εννούμε όταν λέμε "αγορά"). Αν τα πάει 2,20 δεν θα πουλάει, 1,20 δεν έχει λόγο να τα πάει, αφού και 1,80 τα πουλάει.
Αν πουλάει 1.000 container μακαρόνια το χρόνο (40.000 τόνους = 80 εκ. πακέτα) και από κάθε πακέτο βγάζει κέρδος (1,80-0,30=) 1,50, έχει κέρδη από τα μακαρόνια 120 εκ. το χρόνο. Με 45% φορολογία το κράτος θα του πάρει 54 εκ. σε φόρους.
Τι κάνει λοιπόν:
Ο Ιταλός παραγωγός πουλάει τα μακαρόνια σε ένα Μαλτέζο (φόρος στη Μάλτα ή στην Κύπρο = 10%). Ο Μαλτέζος είναι επίσης LIDL, με άλλο όνομα. Ο Μαλτέζος τα πουλάει στη LIDL Ουκρανίας 1,60 το πακέτο. Και ο LIDL Ουκρανίας τα πουλάει στον κόσμο 1,80. Κέρδος ανά πακέτο 0,20, συνολικό κέρδος από 80 εκ. πακέτα στην Ουκρανία = 16 εκ.
Φόρος 45% στα 16 εκ. = 7,2 εκ.
Στη Μάλτα τι γίνεται?: Κέρδος = 1,60-0,30 = 1,30 ανά πακέτο, επί 80 εκ. πακέτα = 104 εκ. συνολικά κέρδη.
Φόρος Μάλτας = 10%, άρα φόρος = 10,4 εκ.
Συνολικά φόροι (Μάλτα και Ουκρανία) = 10,4 + 7,2 = 17,6 εκ. αντί για 54 εκ. που θα ήταν οι Ουκρανικοί φόροι χωρίς την τριγωνική συναλλαγή.
Αλλά δεν είναι η τριγωνική που ανεβάζει τις τιμές. Ανεβάζει τα κέρδη της διεθνούς LIDL, ναι, όχι τις τιμές όμως.

Το παράδειγμα μου είναι χονδροειδές, αλλά καταλαβαίνετε πως λειτουργούν τα πράματα. (Λέω χονδροειδές γιατί παραλείπω και απλουστεύω πολλά πράματα - αυτές είναι οι αρχές λειτουργίας των τριγωνικών συναλλαγών πάντως).

Και στη χώρα μας το ίδιο γίνεται, αφού η φορολογία είναι 40 ή 45%. Μαλάκες είναι οι διεθνείς έμποροι να μην το κάνουν? Προφανώς και θα το κάνουν, αφού κάποιος φωστήρας Υπ.Οικ. αποφάσισε να βάλει φορολογία 45% και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τολμάει να την βγάλει.

Η διαδικασία που περιέγραψα δεν είναι (λέω εγώ) κατακριτέα. Αυτοί είναι οι κανόνες του (διεθνούς) παιχνιδιού, με αυτούς θα παίζουμε θέλουμε-δε θέλουμε.

Ξέρετε όμως ποιο είναι κατακριτέο?
Το άλλο παράδειγμα που θα σας πω.
Αλλά θα το γράψω σε άλλο ποστ (πρώτα στο word και μεταφορά εδώ). Έπεται.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα