Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 22:44 #10

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
soto51 έγραψε:
Ξέρετε όμως ποιο είναι κατακριτέο?
Το άλλο παράδειγμα που θα σας πω.
Αλλά θα το γράψω σε άλλο ποστ (πρώτα στο word και μεταφορά εδώ). Έπεται.

Οι ηλικιωμένοι χρειάζονται να κάνουν εγχείρηση καταρράκτη (το ξέρω απ’ τον πατέρα μου).
Ξέρετε πόσο στοιχίζει μια εγχείρηση καταρράκτη? 2-3.000 ευρώ.
Ποιος τα πληρώνει? Ο γέρος αν είναι πλούσιος, το ασφαλιστικό ταμείο αν είναι ασφαλισμένος.
Στην εγχείρηση χρησιμοποιείται ένα «οπτικό ένθεμα» (ενδοφακός λέγεται) που ο χειρούργος τον βάζει μέσα στο μάτι του ασθενούς, αφού ο original έχει θολώσει λόγω ηλικίας.
Ξέρετε πόσο στοιχίζει ένας ενδοφακός? Από 20 έως 30 δολλάρια, ανάλογα με το που φτιάνεται. 30 κάνουν οι σουηδικοί, 20 οι Ισραηλίτικοι.
Τόσο τους αγοράζει ένας αμερικάνος χειρούργος οφθαλμίατρος που έχει κλινική και κάνει καταρράκτες στον κόσμο.
Ξέρετε πόσο χρεώνει μια ιδιωτική κλινική στην Ελλάδα τον ασθενή για τον ενδοφακό (επομένως και το ταμείο του) που του κάνει την ίδια εγχείρηση? ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ ΠΕΝΗΝΤΑ (ναι, 450) ΕΥΡΩ!!!
Ο ασθενής πάει στο ταμείο του, και τα παίρνει τα λεφτά, 100%. Ο πατέρας μου τα πήρε. Του έκοψαν κάποια απ’ τα έξοδα της κλινικής (διαφορά θέσης, αμοιβή χειρούργου κλπ) αλλά τον ενδοφακό τον πλήρωσαν 100%.

Πως γίνεται ο αμερικάνος χειρούργος να αγοράζει το φακό $20 (€15) (οπότε δικαίως τον πουλάει στον ασθενή του $50), και εδώ η κλινική να τον πουλάει €450 ($585)?

Να σας πω πως εδώ παίζουν ρόλο οι «τριγωνικές» συναλλαγές.

Η κλινική δεν αγοράζει το φακό από το Ισραηλίτικο ή το Σουηδικό εργοστάσιο. Τον αγοράζει από μια εταιρεία στην Κύπρο.
Και βέβαια δεν τον αγοράζει €20, 25, 30 έστω, αλλά τον αγοράζει €360.
Οπότε «δικαίως» τον πουλάει €450.
Το ταμείο, πρέπει να έκανε (υποτίθεται) «έρευνα» για το αν αγοράζει σε καλή τιμή τους ενδοφακούς για τους ασφαλισμένους του από τρις κλινικές. Και θα την έκανε. Ξέρετε πως? Θα είπε στον κλινικάρχη «Φέρε μου τα τιμολόγια εισαγωγής, να δω πόσο αγοράζεις τους φακούς». Τα είδε, είδε 20% κέρδος και έφυγε ικανοποιημένο.
Τα 345 ευρώ όμως για κάθε φακό, μένουν στη Κύπρο, στην off-shore (του κλινικάρχη).
Κάντε τον πολλαπλασιασμό 345 επί όσους φακούς μπαίνουν κάθε χρόνο στα μάτια ασθενών και τότε θα καταλάβετε:
Γιατί το ταμείο δεν έψαξε τίποτα παραπέρα.
Γιατί ο κλινικάρχης με δηλωμένο εiσόδημα 50k το χρόνο έχει μέσα σε 10 χρόνια σκάφος 30 μέτρα, 3-4 βίλλες στα πιο ακριβά νησιά, την Εκάλη κλπ, γκόμενα 23 ετών μοντέλα, τα 3-4 παιδιά του πάνε όλα στο κολλέγιο, κάθε βράδυ στο Ρέμο με γαρδένιες, και στην τελική να γιατί το ταμείο υγείας του πατέρα μου έχει πάει φούντο.

Θα πρέπει λοιπόν να καταλαβαίνουμε για τι μιλάμε, και να μη τα βάζουμε έτσι, γενικώς, με «τις off-shore», τα «καρτελ» και τους «κουμπάρους», XxSMIL3xX.

Στη δικιά μου συνείδηση η «φοροαποφυγή» που κάνει η LIDL στην Ουκρανία είναι θεμιτή. Κι αν την κάνει κι εδώ την ίδια, το ίδιο θα είναι.
Η συστηματική καταλήστευση του ταμείου μέσω της off-shore όμως, όχι. Γι’ αυτό δεν φταίνε «οι off-shore», φταίει ο υπεύθυνος για τη διαχείριση του ταμείου. Κι αυτός, πρέπει να πάει μέσα.

Όπως βλέπεις, ξέρω τι μου γίνεται.
Και να με συμπαθάς, αλλά δεν θα συμφωνήσω με τις «γενικές» αντιμετωπίσεις και αφορισμούς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 23 Ιουλ 2013 23:33 #11

  • harry (mtm)
  • Το Άβαταρ του/της harry (mtm)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 0
Ωραίο το παράδειγμα. Και θα το συνεχίσω λίγο για να δείξω πως δημιουργείται το καθεστωτικό κόστος. Κάποια μέρα τα σαίνια του ΣΔΟΕ ανακαλύπτουν τα αίσχη του κλινικάρχη και όλα δημοσιεύονται στις εφημερίδες και όλοι πέφτουν από τα σύννεφα για το παλιολαμόγιο.

Ποια είναι τότε η αντίδραση του κράτους; Νέες διατάξεις από το υπουργείο για τις προμήθειες και τις εισαγωγές. Αντί απλά να κάνουν έρευνα αγοράς σωστή πριν να προμηθευτούν κάτι στο δημόσιο θα αρχίσουν τις γνωστές εξυπνάδες. Φέρτε μας έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι ο προμηθευτής του εξωτερικού είναι ο παραγωγός, την άδεια λειτουργίας του, την άδεια περιβαλλοντικών επιπτώσεων, το καταστατικό του, την εγγραφή του στο αντίστοιχο επιμελητήριο της χώρας προέλευσης, εγγυητικές επιστολές και γενικά ένα κατεβατό έγγραφα που μπορούν να φανταστούν στην αρμόδια επιτροπή που θα μελετά το θέμα. Φυσικά επικυρωμένα με σφραγίδες της χάγης, μεταφρασμένα μόνον από το υπουργείο εξωτερικών κλπ. Όλα αυτά βεβαίως πρέπει να τα προσκομίσουν όλοι οι προμηθευτές εφεξής και φυσικά ο διαθέσιμος χρόνος θα είναι το πολύ πέντε-έξι μέρες και χάρη σας κάνουμε. Εμείς βέβαια είμαστε δημόσιο και θα σας απαντήσουμε για τη σχετική έγκριση σε κανένα εξάμηνο και τότε πρέπει να ξαναπροσκομισθούν τα έγγραφα γιατί θα έχουν λήξει.

Και έτσι ο φακός ξαναπάει στα 450 ευρώ γιατί για να τον εισάγεις θέλεις βασιλικά έξοδα. Τι σημασία έχει όμως αυτό, εμείς εξασφαλίσαμε το αδιάβλητο του συστήματος και δουλειά σε καμιά εκατοστή νέους υπαλλήλους, ίσως και έναν νέο οργανισμό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 24 Ιουλ 2013 04:27 #12

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
George έγραψε:
Φανταστείτε λοιπόν τι φόρους έχει χάσει η χώρα μας από τις τριγωνικές συναλλαγές εξαιτίας των υψηλών συντελεστών φορολόγησης.
Δεν είναι μόνο αυτό George.
Είναι και η καλλιέργεια του αισθήματος δικαίου και αλληλεγγύης.
Όταν σε κάθε οικονομική πράξη το 50% απαιτείται να πάει σε φόρους, οι συναλασσόμενοι πολύ εύκολα θα συννενοηθούν για να τους αποφύγουν. Και θα έχουν καί δίκιο, προσθέτω τη δικιά μου άποψη.
Αν ο φόρος ήταν 10%, και εγώ έβλεπα κάποιον να προσπαθεί να τον κλέψει, Θα τον κατήγγειλα. Εϊλικρινά. Με το σκεπτικό: "Βρε πούστη, 10% σου ζητάνε, για να σου προσφέρουν αυτά που σου προσφέρουν. Ε, δώστα να πάει στο διάολο, και άσε τις μαλακίες".
Και νομίζω πολλοί θα σκεφτόντουσαν έτσι.
Τώρα (με 50% φορολογία), όλοι κοιτάμε πως να την αποφύγουμε (και καλά κάνουμε).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος)

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 24 Ιουλ 2013 04:30 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
@Harry,

Ακριβώς όπως τα λες. Και τίποτα απ’ όσα λες δεν αντικρούει αυτά που λέω εγώ. Με συμπληρώνεις, διαπιστώνω.
Η κατάργηση των συνόρων, η ΕΕ, η απλούστευση των διαδικασιών και όλα αυτά τα ωραία και καλά που ακούμε τα τελευταία 10-20 χρόνια ακριβώς αυτά που περιγράφεις έχουν σα στόχο.
Αυτά όμως είναι θεωρητικά λόγια. Εγώ εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι:
Ο διευθυντής (διοικητής – όπως διάολο τον λένε) του ταμείου είναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για το να προστατεύει το ταμείο που του εμπιστευτήκαΜΕ από το να μη το κλέβουν με τον τρόπο που και συ και εγώ ξέρουμε.
Προφανώς ο διοικητής δε μπορεί να κάνει όλη τη δουλειά μόνος του. Πρέπει όμως να βάλει στη θέση «Τμηματάρχης ελέγχου τιμών προμήθειας ενθεμάτων» κάποιον που ξέρει να κάνει αυτή τη δουλειά, θα έχει το authority να την κάνει χωρίς να του τίθενται «άνωθεν φραγές», και βέβαια θα την κάνει χωρίς να «στήνει» τις έρευνες και να βάζει κατιτις στην τσέπη του.
Αυτός (ο τμηματάρχης) με τη σειρά του θα έχει από κάτω του μερικά παιδιά (όσα του χρειάζονται), γιατί βέβαια ούτε κι αυτός μόνος του μπορεί να ψάχνει για φακούς, γόνατα από τιτάνιο, βηματοδότες, φίλτρα νεφρών και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο χρειάζονται οι ασθενείς για να δουν τη υγειά τους.

Όταν το ΣΔΟΕ ανακαλύψει την κομπίνα με τους φακούς (δύσκολο: μόνο με καρφωτή γίνεται), θα πρέπει ο πέλεκυς να πέσει βαρύς.
Κατ’ αρχήν ο διοικητής πρέπει να πάει σπίτι του ΑΜΕΣΩΣ, και με ξεμπρόστιασμα (για το τι κατ’ αρχήν μαλάκας ήταν), και ταυτόχρονα με ψάξιμο σε λογαριασμούς, πόθεν έσχες κλπ για το αν έχει τσιμπήσει κι αυτός κάτι από την κομπίνα με τους φακούς.
Κατά δεύτερον ο τμηματάρχης. Και ίσως και ένα-δυο απ’ τα «παιδιά», αν η έρευνα είχε ανατεθεί σ’ αυτά. Παράλληλα, να ψαχτεί και ο κλινικάρχης (όσο γίνεται) για το τι έχει μοιράσει και προς τα που.

Βεβαίως τίποτα απ’ αυτά δεν γίνεται. Γίνονται αυτά που είπες: Επιτροπές, οργανσμοί, χαρτιά, εγκρίσεις. Και ξέρεις γιατί? Γιατί ο διοικητής «χρωστάει» στον υπουργό ή τον πρωθυπουργό που τον έβαλε στο ταμείο (το «χρωστάει» πάει και με αρνητικό και με θετικό πρόσημο), ο τμηματάρχης στο διοικητή, και πάει λέγοντας.
Αυτό είναι το «πλέγμα εξουσίας» και ο τρόπος που λειτουργεί.
Και υπάρχουν οι αφελείς που πιστεύουν ότι μόλις έρθει ο συριζα, όλα αυτά θα φτιάξουν.

Είμαι σίγουρος, ιδίως τώρα που θα «εγγραφεί» στις τάξεις του και ο Φωτόπουλος
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 24 Ιουλ 2013 11:50 #14

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
soto51 έγραψε:
Kratistos έγραψε:
Αντι η Τροικα να στηλωσει τα ποδια και να μην δωσει στον Σαμαρα ουτε ευρω και να απαιτησει να γινουν οι καταλληλες αλλαγες για να αλλαξει η παραπανω κατασταση, απαιτησε να κοψουν τα χρηματα του συνταξιουχου και εφτασε το κατωτερο μισθο σε επιπεδα πεινας και απορουν οι τροικανοι γιατι μετα το ξεσκιμα που κανανε στον Ελληνικο λαό με την εσωτερικη υποτιμηση δεν πεφτουν οι τιμες των προιοντων.
Φυσικα Ο Σωτηρης θα επρεπε να γραψει κατι και για τις τριγωνικες συναλλαγες των ομιλων μεσω off shore εταιρειων που εχουν σε Κυπρο, Μαλτα και αλλου και διπαλσιαζουν τις τιμες των προιοντων καρπουμενοι υψηλα κερδη.
Kratiste τα έχει μπερδεμένα στο μυαλό σου, και επίσης ανακατεύεις διάφορα θέματα. Έτσι δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη.

Θα πιάσω αυτό για το οποίο με προτρέπεις να γράψω, και το οποίο (συμπτωματικά) το κατέχω, γιατί έχω εμπειρία.
Οι τριγωνικές συναλλαγές δεν δημιουργούν κέρδη. Οι τριγωνικές γλυτώνουν φόρους.
Το πόσο θα πουληθούν τα μακαρόνια στην Ελλάδα ή την Ουκρανία δεν το καθορίζει το σουπερμαρκετ, το καθορίζει η αγορά.
Ας δεχτούμε λοιπόν το γεγονός ότι στην Ουκρανία τα καλά μακαρόνια πουλιώνται 1,80 το πακέτο. Και ας δεχτούμε (για την οικονομία της συζήτησης - δεν το ξέρω αυτό για την Ουκρανία αλλά στην Ελλάδα έτσι είναι) ότι η φορολογία των επιχειρήσεων είναι 45%.
Ας δεχτούμε επίσης ότι το κόστος παραγωγής των μακαρονιών είναι 0,30 (τόσο είναι) και ας δεχτούμε και ότι το εργοστάσιο στην Ιταλία ανήκει επίσης στον ίδιο όμιλο, τον όμιλο του σουπερμαρκετ.
Ο LIDL Ουκρανίας μπορεί να πουλάει τα μακαρόνια του 1,80. Τόσο τα πουλάνε και οι άλλοι (αυτό εννούμε όταν λέμε "αγορά"). Αν τα πάει 2,20 δεν θα πουλάει, 1,20 δεν έχει λόγο να τα πάει, αφού και 1,80 τα πουλάει.
Αν πουλάει 1.000 container μακαρόνια το χρόνο (40.000 τόνους = 80 εκ. πακέτα) και από κάθε πακέτο βγάζει κέρδος (1,80-0,30=) 1,50, έχει κέρδη από τα μακαρόνια 120 εκ. το χρόνο. Με 45% φορολογία το κράτος θα του πάρει 54 εκ. σε φόρους.
Τι κάνει λοιπόν:
Ο Ιταλός παραγωγός πουλάει τα μακαρόνια σε ένα Μαλτέζο (φόρος στη Μάλτα ή στην Κύπρο = 10%). Ο Μαλτέζος είναι επίσης LIDL, με άλλο όνομα. Ο Μαλτέζος τα πουλάει στη LIDL Ουκρανίας 1,60 το πακέτο. Και ο LIDL Ουκρανίας τα πουλάει στον κόσμο 1,80. Κέρδος ανά πακέτο 0,20, συνολικό κέρδος από 80 εκ. πακέτα στην Ουκρανία = 16 εκ.
Φόρος 45% στα 16 εκ. = 7,2 εκ.
Στη Μάλτα τι γίνεται?: Κέρδος = 1,60-0,30 = 1,30 ανά πακέτο, επί 80 εκ. πακέτα = 104 εκ. συνολικά κέρδη.
Φόρος Μάλτας = 10%, άρα φόρος = 10,4 εκ.
Συνολικά φόροι (Μάλτα και Ουκρανία) = 10,4 + 7,2 = 17,6 εκ. αντί για 54 εκ. που θα ήταν οι Ουκρανικοί φόροι χωρίς την τριγωνική συναλλαγή.
Αλλά δεν είναι η τριγωνική που ανεβάζει τις τιμές. Ανεβάζει τα κέρδη της διεθνούς LIDL, ναι, όχι τις τιμές όμως.

Το παράδειγμα μου είναι χονδροειδές, αλλά καταλαβαίνετε πως λειτουργούν τα πράματα. (Λέω χονδροειδές γιατί παραλείπω και απλουστεύω πολλά πράματα - αυτές είναι οι αρχές λειτουργίας των τριγωνικών συναλλαγών πάντως).

Και στη χώρα μας το ίδιο γίνεται, αφού η φορολογία είναι 40 ή 45%. Μαλάκες είναι οι διεθνείς έμποροι να μην το κάνουν? Προφανώς και θα το κάνουν, αφού κάποιος φωστήρας Υπ.Οικ. αποφάσισε να βάλει φορολογία 45% και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τολμάει να την βγάλει.

Η διαδικασία που περιέγραψα δεν είναι (λέω εγώ) κατακριτέα. Αυτοί είναι οι κανόνες του (διεθνούς) παιχνιδιού, με αυτούς θα παίζουμε θέλουμε-δε θέλουμε.

Ξέρετε όμως ποιο είναι κατακριτέο?
Το άλλο παράδειγμα που θα σας πω.
Αλλά θα το γράψω σε άλλο ποστ (πρώτα στο word και μεταφορά εδώ). Έπεται.


Μα τι λες τωρα. Αν η Τροικα ηθελε μπορουσε να τους στριμωξει τον Σαμαρα και Βενιζελο να λαβουν τα σωστα μετρα για να πεσουν οι τιμες. Αλλα στα αρχ...της αν πεινασει ο Ελληνας. Τα κλειστα επαγγελματα δεν τα ανοιξαν ποτε και αντι η Τροικα να πιεσει κοβοντας την χρηματοδοτηση πιεζει για κοψιμο μισθων. Μα το μισθολογικο κοστος ειναι ο μικροτερος παραγοντας που συνθετει τις μεγαλες τιμες που εχουμε. Μετα δεν εχιεις ακουσει για τις ενδοεταιρικες υπερτιμολογησεις? Μονο η αποφυγη διπλης φορολογιας ειναι το κινητρο για τις τριγωνικες συναλλαγες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 24 Ιουλ 2013 13:28 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Kratistos έγραψε:
Μα τι λες τωρα.
Αν η Τροικα ηθελε μπορουσε να ...
Λέω αυτά που διάβασες.
Και τα αναλύω με νούμερα, διαδικασίες, ποσοστά.

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραψα για τρόϊκα.

Νομίζω πως τα έχεις ΠΟΛΥ μπερδεμένα στο μυαλό σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 24 Ιουλ 2013 14:10 #16

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
συμφωνουμε παντως σωτηρη οτι το κρατος δικαιου ειναι που χρειαζομαστε...
και μου αρεσει που λες και για τις κομπινες του ιδιωτικου τομεα...
οπως και του δημοσιου(ελεγκτης που επειδη βλεπει το 20% κερδος δεν ψαχνετε να βρει ποιος του το πουλησε τοσο γιατι χεστηκε καθως ειναι ΔΥ)...


και στον ιδιωτικο και στον δημοσιο οι ιδιες παθογενιες υπαρχουν...
ξερουμε ποιοι τις δημιουργησαν και ποιοι ακομα και τωρα κανουν τα στραβα ματια...
οχι εγω ουτε και συ παντως...
εχουν ονοματεπωνυμο!!!
καραμανλης,παπανδρεου,μητσοτακης,σημιτης,καραμανλης,παπανδρεου,σαμαρας και οι υπουργοι τους!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 24 Ιουλ 2013 14:14 #17

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
XxSMIL3xX έγραψε:
και στον ιδιωτικο και στον δημοσιο οι ιδιες παθογενιες υπαρχουν...
Όχι φίλε, μην τα βάζουμε όλα σε ένα καζάνι.
Το χρέος της χώρας διαμορφώθηκε όπως διαμορφώθηκε επειδή ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ τομέας δανειζόταν - όχι ο ιδιωτικός.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιουλ 2013 14:16 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΙΜΩΝ 24 Ιουλ 2013 16:12 #18

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μπορεί να είναι ο Δημόσιος τομέας που έχει την μερίδα του λέοντος, αλλά και ο ιδιωτικός έχει κάτι φυντάνια...
Μάκαρος, Λαυρεντιάδης, Ρέστης, Μεγαλοκαναλαρχαίοι, Μέγαρο Μουσικής, Δασκαλαντωνάκης, κλπ, κλπ
Αφού μπήκε φέσι σε τράπεζες που ανακαιφαλαιοποιούνται από το ΤΧΣ (δηλαδή χρήματα του Δημοσίου), τότε μιλάμε για φέσια από τον ιδιωτικό τομέα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα