Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Απόψεις, προβλέψεις και δημοσκοπήσεις για τις εκλογές 2019. Εισάγετε την πρόβλεψή σας εδώ: tsig.gr/contact-us/ekloges2019jul

Δημοσκόπηση: Θα ψηφίσετε στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές

Ναι 31 86.1%
Όχι θα απέχω συνειδητά 4 11.1%
Όχι δεν μπορώ 1 2.8%
Δεν έχω αποφασίσει Χωρίς ψήφους 0%
Συνολικός αριθμός των ψηφοφόρων: 36 Δείτε περισσότερα
Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη δημοσκόπηση

ΘΕΜΑ: Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουν 2019 17:03 #145

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
παναγιωτη την περιοδο 1967-1973 επι δικτατοριας δηλαδη η αναπτυξη ετρεχε με ιλιγγιωδεις ρυθμους παρα το εμπαργκο που υπηρχε απο ολες τις χωρες του εξωτερικου -πλην μιας μονο- γιατι καμια χωρα δεν υποστηριζε στρατιωτικα καθεστωτα και καλα εκαναν βεβαια.ενας ακομη λογος περα απο αυτους που αναφερεις ειναι οτι δεν υπηρχαν και οι κλεφτες πολιτικοι υπουργοι και αλλοι παρατρεχαμενοι να κατακλεβουν για ιδιον οφελος τα κρατικα ταμεια και να χτιζουν βιλες και εξοχικα και να ζουν πολυτελη βιο.δεν υποστηριζω φυσικα την χουντα αλλα την πολιτικη στο συγκεκριμενο και μονο σημειο.οποιος ηταν τοτε υπουργος τοτε κλπ αν για τον παραμικρο λογο υπηρχε τετοια ενδειξη του εκοβαν το χερι απο τη μασχαλη.

απο την στιγμη που βγηκε το πασοκ και ανοιξε η κανουλα αρχισε το παρτυ,εθιστηκε ο ελληνικος λαος στο χρημα και οι οικονομικες ισορροπιες διαταραχθηκαν.εφαγαν μικροι και μεγαλοι.κυριως μεγαλοι ομως που κατεκλεβαν τον κρατικο κορβανα.
μια πολιτικη της σηψης.γνωριζω ανθρωπους που εχουν στην κατοχη τους απο 20 ακινητα ο καθεις και ολα αγορασμενα την περιοδο 81-90 κυριως.τωρα χτυπανε το κεφαλι τους βεβαια λογω φορων.

για μενα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι παρα μια καρικατουρα του παλαιου ΠΑΣΟΚ.αν δεν μεσολαβουσε η κριση και ειχε την εξουσια θα εκανε ακριβως τα ιδια με το ΠΑΣΟΚ και σε χειροτερο βαθμο.αλλωστε ο τσιπρας ως εγγαστριμυθος παριστανει καλα τον παπανδρεου.το μεγαλο οραμα και απωθημενο που εχει ηταν να μεινει στην ιστορια ως ενας μεγαλος ηγετης επιπεδου παπανδρεου και εκανε τα παντα γι αυτο.θυμαμαι τον τσιπρα οταν τον πρωτακουσα να μιλαει πολυ πριν βγει στην εξουσια και να μιμειται την φωνη του παπανδρεου,αυτος ειχα πει τοτε πρεπει να εχει μεγαλο υποκριτικο ταλεντο.και δεν επεσα εξω μετα απο καποια χρονια με τα ψεμματα που αραδιασε.
γι΄αυτο και δεν το ψηφισα.λεω αν αυτος κοροιδευει τον εαυτο του πιστευοντας οτι ειναι ο παπανδρεου φαντασου τι εχει να κανει με την χωρα και εναν ελληνικο λαο απο πισω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατί η ιστορία δεν παραγράφεται.... 25 Ιουν 2019 18:54 #146

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νέοι (ξανά)... Με άλλα λόγια για όσους περιγράφουν την περίοδο εκείνη ως περίοδο ... "πνεύματος" και ... "ηθικής". :sick:

"Τα επτά μεγάλα ψέματα για την επταετή Χούντα."

www.news247.gr/politiki/ta-epta-megala-p...choynta.6604596.html
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουν 2019 20:11 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stefan

Γιατί η ιστορία δεν παραγράφεται....και γιατι δεν εξαγοραστηκαν ακομα ολοι.... 25 Ιουν 2019 20:50 #147

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατί η ιστορία δεν παραγράφεται.... 25 Ιουν 2019 21:38 #148

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
batista έγραψε:
Για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νέοι (ξανά)... Με άλλα λόγια για όσους περιγράφουν την περίοδο εκείνη ως περίοδο ... "πνεύματος" και ... "ηθικής". :sick:

"Τα επτά μεγάλα ψέματα για την επταετή Χούντα."

www.news247.gr/politiki/ta-epta-megala-p...choynta.6604596.html



μα δεν διαφωνω με το αρθρο.για μενα ειναι κατα 90% σωστο. και οι χουντικοι ζουσαν ανετα και ρουσφετια εκαναν και ξυλο πολυ επεφτε και αναστολη των πολιτικων ελευθεριων υπηρχε και πολλα ακομη. ηταν μια μαυρη περιοδος για τα ελληνικα δεδομενα.

σε ενα σημειο διαφωνω οπως το καταλαβαινω και οπως εχω συζητησει με ανθρωπους που εζησαν εκεινη την περιοδο και ηταν σε παραγωγικη ηλικια δηλαδη απο 30 εως 50 ετων.

συγκριτικα με το σημερα οπου εμφανιζεται οικονομικη αναπτυξη με υπερπλεονασματα ΑΛΛΑ μονο στα χαρτια ενω ο πολιτης βογγαει εκεινη την περιοδο συνεβαινε το εξης οπως λεει και το αρθρο.η εστω και κατ΄επιφασιν αναπτυξη τους που βασιζοταν στην οικονομικη μεγεθυνση αντικατοπτριζοταν στην τσεπη του λαου.τωρα αυτο που ζουμε ειναι το αντιθετο.εχουμε οικονομικη αναπτυξη αλλα ο πολιτης υποφερει.

προσωπικα δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα γιατι δεν εζησα την επταετια με την εννοια οτι δεν ημουν σε παραγωγικη ηλικια ωστε να βιωσω μια κατασταση οπου θα μπορουσα στην πραξη να γνωριζω αν οι υποχρεωσεις μου πχ οικογενεια,επαγγελματικα κλπ πηγαιναν καλα.
ομως με ανθρωπους που εχω συζητησει και δεν ειχαν καμια σχεση με τη χουντα και ηταν απλοι καθημερινοι ανθρωποι που δουλευαν και προσεχαν τι θα πουν γιατι υπηρχε και ο γνωστος φοβος οτι αν μιλουσες αρνητικα για το καθεστως θα σε μπουζουριαζαν μου ειπαν ολοι οτι υπηρχε μια ανεση στα οικονομικα τους,καταφεραν και εχτισαν σπιτια,δεν υπηρχε αισχροκερδεια ακομη και στο μπακαλικο της γειτονιας κλπ και οτι σκανδαλα τυπου siemens,βατοπαιδι,novartis κλπ ουτε κατα διανοια ακουγονταν εκεινη την περιοδο. μονο σε αυτο το σημειο αναφερομουν για να προλαβω τους τους κακεντρεχεις.

το γεγονος οτι εγιναν εργα,δρομοι ή μπηκε νερο μεχρι και στο τελευταιο χωριο ισχυει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι επειδη εκαναν εργα με τον οποιο τροπο θα επρεπε να ανεχτει ο πολιτης την καταπιεση,τον εγκλεισμο απο τις 9 το βραδυ λογω στρατιωτικου νομου.δηλαδη κανε με μαυρο στο ξυλο αλλα εχω δρομο και νερο.γελοιες καταστασεις.

εχω ξεκαθαρη αποψη για εκεινη την περιοδο γι΄αυτους.καποιοι τους χαρακτηρισαν τρελους,ψυχακηδες κλπ.για μενα ηταν μια πονηρη συνωμοτικη στρατιωτικη ομαδα μωροφιλοδοξων στρατιωτικων που επιζητουσαν παση θυσια την εξουσια και αυτο που εκαναν το σχεδιαζαν πολλα χρονια πριν. και απο τα ποστα στα οποια ηταν μονο πραξικοπημα θα μπορουσαν να κανουν.αλλωστε ο παπαδοπουλος απο μικρη ηλικια σχετικα ειχε δηλωσει οτι ηθελε να γινει ο Νασερ της ελλαδας.

σαφως ομως ηταν μια περιοδος μαυρη για την ελλαδα αυτο δεν το συζητω.
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουν 2019 21:46 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατί η ιστορία δεν παραγράφεται.... 25 Ιουν 2019 21:45 #149

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Το μόνο που δε μας ειπες PARIS33 είναι μήπως κλείσει και τις τράπεζες ο κούλης και βάλει και capital-controls !!! :laugh: :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατί η ιστορία δεν παραγράφεται.... 25 Ιουν 2019 21:49 #150

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
GSAKKI έγραψε:
Το μόνο που δε μας ειπες PARIS33 είναι μήπως κλείσει και τις τράπεζες ο κούλης και βάλει και capital-controls !!! :laugh: :laugh:


φορους παντως στην μεσαια ταξη θα βαλει.και ως πλουτοκρατια θα αφησει κυκλους του εφοπλισμου και αλλους μεγαλοσχημονες στο απυροβλητο.

δες το ΜΕΓΑ προγραμμα του!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γιατί η ιστορία δεν παραγράφεται.... 25 Ιουν 2019 22:35 #151

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
O κυκλος που κλεινει στις 07-Ιουλιου-2019 (who is who της πρωτης και τελευταιας φορας ''Αριστερας'')

www.tovima.gr/2015/02/07/politics/oi-epi...ida-eginan-ypoyrgoi/
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουν 2019 23:28 #152

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
GSAAKI

Αφελης η ερωτηση να ρωτησεις τον εαυτο σου "μην την αρπαξετε" με αυτα τα ακροδεξια φυντανια των Ρουληδων και Κουληδων Μιζοτακη γιατι σαν απαντηση απο εμενα ειναι οτι εδω και χροοοοοονια απο το 2012 επι Σαχλαμαρα -Βουβουζελου "την εχω κανει" απο καιρο.
Ειμαι στην "υποαναπτυκτη" Thailand -αρα και "θα μπω" στην αγορα για ενοικιαση επαγγελματικων γραφειων στην Bangkok να παιρνουμε και cash ενοικιο που θα εκτιναχθουν.........τα "μπακαλικα" αλυσιδες παντως ειναι η αγαπη μου "κατι" υπαρχει .....
Επομενως τα ανοιξει ο Μιζοτακης η τα κλεισει τα ρεταλια "τραπεζες" των Γερμανων ........στα p.a.p.a.r.i.a mou.
Βρεικες και ανθρωπο να ρωτησεις...........
Παντως τους λειπουν ........€25 δις και "ψαχνονται" οι μπετογυφτοι μπας βρουνε makakes να φερουν χρημα !
.....................................................................…....…........…......................…….............….....................…..........................................…....

Παναγιωτη Καμπος

Το τελευταιο μηνυμα σου ……..μου θυμιζει Παναγιωταρο……….!
Οχι φιλε μου “τανα” ηταν και ειναι η Ελλαδα απλα οι πολιτικαντηδες “βρήκαν” και τα εκαναν και ουτε φυσικα ο συγχωρεμενος Παπαδοπουλος ηταν αριστος οικονομολογος γιατι …….ο Παττακος με το μυστρί……...εγκαινιαζε εργα.
Ειχαν το “ελευθερο” απο την Αμερικη να κρυβουν σε Ομολογα το Χρεος στην Εμπορικη Τραπεζα.
Επομενος αναφεροντας την “περιοδο Χουντας” υπαρχουν “λογοι” παρεξηγησεων διοτι αν μη τι αλλο αυτο που κ.α.ν.ε.ν.α.ς δεν μπορει να αμφισβητησει ηταν η τ.ι.μ.ι.ο.τ.η.τ.α τους.
Μια τιμιοτητα και ντομπρου χαρακτηρα που χαρακτηριζει ……..η μαλλον χαρακτηριζε τους Στρατιωτικους της “παλιας Σχολης” γιατι οι σημερινες “κυριες” ………
Αποδειξη των οσων γραφω ειναι οτι οι Thais στην προσφατα εκλεγμενη ε.π.τ.α.κ.ο.μ.μ.α.τ.ι.κ.η (7) Συγκυβερνηση ……...τελικα συμφωνησαν και οι παντες αποδεχθηκαν να εχουν Πρωθυπουργο τον αξιοπρεπεστατο “χουντικο” Στρατηγο Prayut Chan -oha.

Ετυχε και ειχα Υποδιοικητη τον ανηψιο του Παττακου εναν αξιοπρεπεστατο “μαγκα” και “poutaniaris” (ο φουστης δεν παιζοταν στο καμακι στις γκομενες και δεν μασαγε οχι με τον αντρα της να ηταν η αλλη αλλα και με ολο το σοι της) οταν ημουν στην 134 Σμηναρχια Μαχης στην Σαντορινη (εχω διαμείνει καπου τρια (3) χρονια και το ξερω πολυ καλα το νησι Santa Irene).

Παντως ο “κακος” ΣΥ.ΡΙΖ.Α ………..δεν υπηρχε τοτε……..να μας χρεοκοπήσει και ουτε ανθρωποι ετρωγαν απο τα σκουπιδια ……….με τον Σαχλαμαρα να δηλωνει οτι θα εχουμε free wi-fi………!
“Σκαντζα” βαρδια ……..”ησυχα” ……..γινετε απο τον Τσιπρα στον Μιζοτακη να αναλαβει την παραδοση του Αιγαιου γιατι ο “κακος” Τσιπρας εδωσε ονομα (και καλα εκανε) αλλα εδαφος δεν…..παραχωρησε οπως “θα σκασει” στα φιλελε ακροδεξια λιβανιστηρια Νου-Δου του Μιζοτακη.
Ήττα της Ν.Δ στις προσεχείς εκλογές σημαίνει αίσθημα ευθύνης και αυτοσυντήρησης δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
Όσοι σκέφτεστε να στηρίξετε βλα-Κούλη θα το μετανιώσετε πίκρα μετά και ο νοών στα paparia μου αν μη νοείτω προφανως επειδη νομιζει οτι θα διορισει τα παιδια του στο δημοσιο.

Πρεπει να μαθουμε να Συγκυβερνιωμαστε και αμα δεν μαθαμε ακοοοοομα τοτε οι ξενοι θα μας το επιβαλλουν.

Οπως σας εχω ξαναγραψει γιατι εγω φοβαμαι τις μεθεπομενες Εκλογες οπως δηλωσε ο βλαα-Κουλης Μιζοτακης ο οποιος μην αυταπατασται δ.ε.ν θελει την αυτοδυναμια ……..λογω παραδοσης και διαμελισμου του Αιγαιου.
Δηλωσε ο Μιζοτακης για μεθεπομενες Εκλογες 15 Αυγουστος και καλα πολυ καλα εκανε
εστω και μια φορα το βλημα να παμε σε μεθεπομενες Εκλογες με Απλη Αναλογικη να μπουνε πολλα κομματα μεσα στην Βουλη.
Θα αναλαβουν ο.λ.ο.ι και “ολες” τις ευθυνες τους σε Σ.υ.γ.κ.υ.β.ε.ρ.ν.η.σ.η.

Δεν θα πεταει την malakia του ο καθε μπαρμπα Βασιλης της Ενωσης Κεντρωων και στο τελος θα το παιζει μακεδονοβλαχος οπως και οι “θεοδωρακηδες” τυπου “Καρατζαφερη” που υπεγραψε new deal να στηριξει την ακροδεξια εθνικια Νου -Δου.

Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις ότι ο Κουλης Μιζοτακης "δεν είναι αριβίστας, δεν κυνηγά προσωπικές φιλοδοξίες, δεν βρέθηκε στην αρχηγία για ιδιοτελείς σκοπούς" ;
Και τότε γιατί έβαλε κ.α.ι υποψηφιότητα και ειναι αρχηγός της ΝΔ ;
Για να "προσφέρει στον τόπο" ;;;;
Ελπίζω να γελάς γιατί εγώ κλαίω από τα γέλια !!!

Κουλης Μιζοτάκης
Εσύ αυτήν την Ελλάδα θέλεις; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΟΙ με 300 ευρώ! Είναι που δεν έχουν κουλτούρα




Εκτος και αν παμε στα “οπα” και “ζητω”..........Κιναλητες ΠΑ.ΣΟ.Κ -αρες.
Ζήτω ο Λοβέρδος!
Ζήτω ο Βενιζέλος!
Με έκπληξη διαβασαμε την δηλωση του “αντιπροεδρου” του Άδωνι για το Λοβέρδο!
Είπε επί λέξη
Βάζω το χέρι μου στη φωτιά για το Λοβέρδο!!!!
Τα είδα όλα πλέον από την τραβεστί δεξιά ΝΔ!
Τα ρέστα μου
Πάντως καλά κανει η ΝΔ και υπερασπίζεται Κιναλητες ΠΑΣΟΚ-αρες και Λοβέρδο, οι άνθρωποι ποτέ δεν εδωσαν δικαιώματα ως τώρα...
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουν 2019 23:30 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βουλευτικές εκλογές Ιουλίου 2019 25 Ιουν 2019 23:43 #153

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Άντε γεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα