Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Φεβ 2011 04:29 #1

  • IOANNIS
  • Το Άβαταρ του/της IOANNIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σας,

Θα θέσω τον προβληματισμό μου με συγκεκριμένα στοιχεία και ελπίζω ο TS$G ή όποιος άλλος γνωρίζει να με φωτίσει λίγο, διότι λείπω καιρό από την Ελλάδα και έχω χάσει τα επεισόδια.
Μένω και δουλεύω τον τελευταίο χρόνο στην Ελβετία. Μετέφερα τα χρήματά μου εδώ (τα οποία δεν είναι μαύρα!). Αυτό τον καιρό φορολογούμαι με 30% επί των τόκων και βρίσκονται σε απλό καταθετικό λογαριασμό.

1. Θα χρειαστεί να πληρώσω αυτό το 8% ή 5% που έχει ανακοινωθεί? Δεν έχω να κρύψω κάτι, διότι έχουν δηλωθεί όλα ως εισοδήματα στην Ελλάδα παλιά, άρα θέλω να πω ότι δε με ενδιαφέρει να τα νομιμοποιήσω, διότι είναι νόμιμα.
2. Χρειάζεται να δηλώσω τους τόκους που παίρνω και στην Ελλάδα? Έχουν ήδη φορολογηθεί με 30%.
3. Αν υπάρχει συμφωνία μεταξύ Ελλάδας-Ελβετίας τότε άμα δε τα δηλώσω καθόλου στην Ελλάδα, θα γίνει τίποτα?
4. Υπάρχουν κρυμμένα παραθυράκια με τις νέες δηλώσεις στην εφορία για να μη με τρέχουν στο μέλλον, για μη δήλωση των καταθέσεων εξωτερικού? Ούτως ή άλλως δεν έχω σκοπό να επιστρέψω σύντομα ενώ τα χρήματα μπορεί να πάνε σύντομα σε αγορά κατοικίας..

Θα επιθυμούσα, όποιον γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Φεβ 2011 12:12 #2

  • newmember
  • Το Άβαταρ του/της newmember
1. Όχι. Από τη στιγμή που τα χρήματα δεν είναι "μαύρα", μπορείς να τα φέρεις στην Ελλάδα χωρίς να δηλώσεις κάτι κάπου. Υπάρχει και η σχετική εγκύκλιος ΠΟΛ 1135 (Οκτ. 2010) που το λέει σαφώς (δες σελ. 74, Άρθρο 18, Παρ. 1: "Κατά συνέπεια, κεφάλαια για τα οποία είχε καταβληθεί φόρος εισοδήματος στην Ελλάδα κατά το χρόνο που είχαν προκύψει τα σχετικά εισοδήματα ή είχαν απαλλαγεί από το φόρο εισοδήματος βάσει διατάξεων νόμου, δεν εμπίπτουν στη ρύθμιση του άρθρου αυτού και μπορούν να εισαχθούν χωρίς την καταβολή φόρου.")

2. Όχι, από τη στιγμή που κρατείται το 30% των τόκων στην Ελβετία είσαι ΟΚ. Αν θέλεις, δηλώνεις τους καθαρούς τόκους στην Ε1 στο 659-660, αλλά και πάλι δεν φορολογείσαι (στο 659-660 δηλώνεις κεφάλαια/τόκους κλπ. που έχουν ήδη φορολογηθεί).

3-4. Βάσει των παραπάνω, δεν έχεις πρόβλημα, αρκεί στην Ε1 φέτος να κάνεις κλικ το κουτάκι που ρωτά αν έχεις κεφάλαια στο εξωτερικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 24 Φεβ 2011 15:08 #3

  • papio
  • Το Άβαταρ του/της papio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (2)
ΙOANNIS, επίτρεψέ μου να σε ενημερώσω για δυο θέματα που σε αφορούν ως καταθέτη στην Ελβετία και προφανώς δεν γνωρίζεις. Κατ' αρχήν δεν φορολογείσαι με 30% επί των τόκων σου αλλά με 20%. με 30% θα φορολογείσαι από 1/7/2011. Μπορείς όμως να φορολογείσαι μόνο με 10% αν δηλώσεις στην τράπεζά σου ότι επιθυμείς να αποδίδεις εσύ τους φόρους στο ελληνικό δημόσιο. Στην πραγματικότητα το 20% και το 30% από 1/7/2011 ισχύει εάν επιθυμείς να εμφανίζεται ανώνυμα προς τους τρίτους η κατάθεσή σου. Από τη στιγμή όμως που τα χρήματά σου δεν είναι ''μαύρα'' προφανώς δεν έχεις τέτοιο λόγο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 17 Δεκ 2011 05:24 #4

  • magnet
  • Το Άβαταρ του/της magnet
Να δηλώσω ότι δεν έχω καταθέσεις στο εξωτερικό, εδώ στο tsig.gr υπήρξαν ζωηρές αντιπαραθέσεις μεταξύ "πατριωτών" και μη, αλλά ομολογώ ότι η παρακάτω επιστολή είναι άκρως ενδιαφέρουσα και η τεκμηρίωση (για μη μαύρα χρήματα) αποστομωτική, όπως και η τεκμηρίωση για την αδυναμία εύρεσης των "μαύρων" καταθετών.

www.capital.gr/Articles.asp?id=1357241
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 19 Οκτ 2012 01:17 #5

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Την αποψή μου για τις καταθέσεις στην Ελβετία την εχω εκφράσει (δεν ειμαι αρνητικός /κατηγορηματικός).
Πιστεύω ομως οτι το "θέμα" κινήθηκε απο τους ιδιους τους Ελβετούς και οχι απο την χαβαλέ Κυβέρνηση
του Σαχλαμαρά.

Ο λόγος?
Αμα το ας πούμε Ελληνικό κράτος χαβαλέ του Σαχλαμά ηθελε να φορολογήσει τις καταθέσεις εξωτερικού
θα πήγαινε στην Γερμανία που ειναι πρώτη σε καταθέσεις με δεύτερη την Αγγλία και τρίτη την Ελβετία.
Προσέχετε παίδες αλλα αφήνουν να εννοειθούν και αλλού ειναι το ψητό.
Κάνω post σημερινό

www.foxnews.com/world/2012/10/16/mexican...e-cash-transactions/
απαγορεύουν ουσιαστικά τα μεγάλα transaction στο Μεξικό

και αντε να κάνουμε μια προσευχή να γλυτώσουμε με τους χαβαλέδες Σαχλαμαρά
για καλό ειναι απο την Ταυλανδάρα να αγαπάτε τους αλλους και να κάνετε καλές πράξεις.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 26 Οκτ 2012 17:11 #6

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
:) :) :) brucekrasting.com/how-to-launder-money-swiss-style/ :) :) :)
Οι Ελβετοί οι ιδιοι τσινάνε γιατί τα πολλά κεφαλαια που εχουν συσωρευθεί στην Ελβετία
συνέβαλλαν στην ανατίμηση του Ελβετικου franco
Aπο καταθέσεις πρώτη ειναι η Γερμανία μετά η Αγγλία και τρίτη η Ελβετία ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 24 Νοε 2012 00:30 #7

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ANΩΝΥΜΟΣ
Ειναι σίγουρο οτι η Γερμνία θα μπεί σε υφεση απο την αρχή του χρόνου.
Εχει κατεπανάληψη γραφεί απο τα Γερμανικά εντυπα (ηλεκτρονικά) οτι η Ελβετία μοιάζει με ενα πουλί
που πηγαίνει καθε τόσο και λίγο και παίρνει την τροφή του απο το στόμα του κροκόδειλου.

B) :) B)

www.spiegel.de/international/europe/germ...erland-a-868912.html
(Despite the Bundesrat's rejection of the treaty, Switzerland, where the treaty has already surmounted parliamentary hurdles, signaled that it would not give up on coming to an agreement on the issue. The Swiss Banking Association also expressed its regret over the Bundesrat decision.)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 25 Νοε 2012 16:35 #8

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Ο τραπεζίτης μου στην Ελβετία μου έγραψε πως είναι καλύτερα να γίνεται η κατακράτηση φόρων ανώνυμα κι αυτόματα από αυτούς, έστω και με 30%, αφού τα ποσά είναι ούτως ή άλλως ελάχιστα, με τα σημερινά ελβετικά επιτόκια.

Εγώ συμφώνησα και για άλλους λόγους:

Δε θέλω τα στοιχεία μου να πωλούνται από τους υπαλλήλους των διαφόρων Υπουργείων σε απαγωγείς, ληστές, ανταγωνιστές, ερωμένες, κτλ, σε στικάκια, μαζί με αυτά 9.000.000 άλλων Ελλήνων!

www.protothema.gr/greece/article/?aid=237784

www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catID=1&artID=1585858

www.enikos.gr/politics/98823,Erwthsh_Koyik_se_Stoyrnara.html

Δε θέλω διεφθαρμένους εφοριακούς να χτυπούν καθημερινά την πόρτα μου ζητώντας μίζες για ανύπαρκτες ή κατασκευασμένες παραβάσεις!

Τα κορόιδα τελείωσαν!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makper, Optimus (optimus)

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΛΒΕΤΙΑΣ 25 Νοε 2012 19:24 #9

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Cross που χάθηκες τόσον καιρό; Έχουμε ομαδική επίθεση τραπεζικών trol και εκκολαπτόμενων φοροεισπρακτόρων απ' όλες τις μεριές. Χρειαζόμαστε βοήθεια απ' όλους!
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Optimus (optimus)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα