Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 28 Ιουν 2014 05:53 #1

  • konstantinos (teleios asxetos)
  • Το Άβαταρ του/της konstantinos (teleios asxetos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 1
Καλησπέρα,

παρακάτω παραθέτω όλη την αλληλογραφια που είχα με την κ. Ειρήνη Μπουλα για το άνοιγμα λογαριασμού
στην Privat Bank στην Ουκρανία. Επειδή δεν έχω πάρει την άδειά της για αναδημοσιευση των απαντήσεών
της, τις ξαναγράφω με δικά μου λόγια. Νομίζω ότι είναι ένας πολύ καλός οδηγός....
Τα στοιχεια επικοινωνίας είναι στο ΘΕΜΑ: Πρόβλημα στην Privat; μύνημα 38 ίσως καλό είναι ο T$ig να το
προσθέσει εδώ να είναι κάπως μαζεμένα.

Προσθήκη: Privatbank Oukranias Odesso skype od291085biv,
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]
, +380502906030

Σε κάθε περίπτωση δεν προτρέπω κανέναν προς αυτή την κατεύθυνση. Η βαθμολογία της χώρας απο όλους
τους οίκους και η εμπόλεμη κατάσταση εκεί φωνάζουν προς αποφυγή!
Το παραπάνω εννοείται οτι δεν χρειαζόταν να το γράψω αλλα το γραφω για να το τονίσω.

17.06.2014 10:00
1) Μπορώ να ανοίξω τον προθεσμιακό λογαριασμό από Ελλάδα όπως έγινε με την Privat Κύπρου ή θα πρέπει
να ταξιδέψω στην Ουκρανία?
2) Τι χαρτιά χρειάζονται?
3) Υπάρχει εγγύηση καταθέσεων στην Ουκρανία?
4) Υπάρχει φορολόγηση τόκων?


aneta mporoyme na allhlografoume sta Ellhnika...

1) Gia thn prwth fwra opwsdhpote xreiazetai h paroysia sas
2) Prepei na ferete mazi sas to diavathrio sas, mia Oykranikh thl karta, thn opoia ennoeite mporeite na thn vreite

edw eykola kai sthn periptosh an ta xrhmata ta ferete metrhta kai to xarti pou apodeixnei thn phgh tn

xrhmatwn.....apla na ta dhlwsete sto aerodromio
3) h egguhsh kata8esewn einai 200 000 gkrivnes....peripou 12000 EUR
4) h forolofhsh gia toys polites ektws Oykranias den yparxei

Kalo sas vrady!
Mpoylas Eirhnh

23.06.2014


1) Ήσασταν σαφείς αλλά θέλω να το ξεκαθαρίσω. Είναι απαραίτητη η παρουσία μου στην Ουκρανία για το
άνοιγμα του λογαριασμού? Αυτό δεν μπορεί να γίνει από κάποιο υποκατάστημα της Τράπεζας σε άλλη χώρα?
ή από συνεργαζόμενη τράπεζα σε άλλη χώρα? ή δεν μπορεί να ανοιχτεί από ένα εξουσιοδοτημένο από εμένα
πχ. δικηγόρο? Γενικά υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ?

>> Η παρουσία σας είναι απαραίτητη δυστυχώς άλλος τρόπος δεν υπάρχει

2) Από ότι ενημερώθηκα δεν χρειάζομαι Visa για να επισκεφτώ την Ουκρανία . σωστά?

>>όλοι οι πολίτες της ΕΕ δεν χρειάζονται Visa για να επισκεφτούν την Ουκρανία

3) Άρα έρχομαι στην Ουκρανία με το διαβατήριο μου και αγοράζω μία sim κάρτα για κινητό τηλέφωνο (σωστά το
κατάλαβα?)

>>σωστά... και αν θέλετε με τα μετρητά που θα έχετε πάνω, δηλώστε τα στο αεροδρόμειο και κάντε μία
προθεσμιακή κατάθεση και ας είναι το ποσό κάτω απο 10.000.

4) Λεφτά δεν θα ήθελα να κουβαλάω μαζί μου. Οπότε ανοίγω ένα λογαριασμό και παίρνω όλα τα απαραίτητα
για ebanking? Αυτό γίνεται μέσα σε ένα πρωινό? άρα έρχομαι τη μία μέρα τα κάνω όλα αυτά και φεύγω την
επόμενη μέρα? ή η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα?

>>φυσικά μπορούμε να ανοίξουμε ένα τρεχούμενο λογαριασμό οπου θα μπορούσατε μετά να στείλετε τα
χρήματα. όμως δηλώστε κάτι στο αεροδρόμειο είναι καλύτερα... πέρνετε τα στοιχεια του λογαριασμού το login
και το password για το ιντερνετ banking για όλα αυτά θα χρειαστούμε μία μέρα.

5) Μετά από Ελλάδα σας στέλνω με έμβασμα τα χρήματα σε αυτό το λογαριασμό και ανοίγετε την προθεσμιακή
κατάθεση. Ότι άλλα χαρτιά χρειάζονται μπορώ να σας τα στείλω με το ταχυδρομείο?

>>στελνετε το έμβασμα, το συμβόλαιο το σκανάρω και το στέλνω με email το εκτυπώνετε το υπογράφετε το
σκανάρετε και το ξαναστέλνετε πίσω με email

6) Μετά με ebanking μπορώ να παίρνω τους τόκους ή και όλο το ποσό στη λήξη του από Ουκρανία σε
Ελληνική τράπεζα?

>> Για να πέρνετε τους τόκους θα σας δώσω μία κάρτα, αλλά για να πάρετε τα μετρητά από τις ελληνικές
τράπεζες υπάρχει προμήθεια 2%. Για τα καταστήματα μας στην Ουκρανία και στο εξωτερικο φυσικά δεν
υπάρχει προμήθεια... εννοείται οτι αν χρησιμοποιείτε την κάρτα για να πληρώνετε σε καταστήματα δεν υπάρχει
προμήθεια

7) υπάρχει κάποιο ανώτερο όριο μεταφοράς χρημάτων?

>>Όχι δεν υπάρχει... αλλά ισχύει μία απόφαση της Κεντρικής μας Τράπεζας που λέει:

ola ta emvasmata se ksena nomismata enos pelath pou ksepernane ton mhna 150 000 gkrivnes (8900 eyrw
peripoy) aytomata metatrepontai se gkrivnes. p.x. exete hdh lavei 5000 eyrw ayto ton mhna kai mpenoyn alla
7000 eyro. ap'to deytero emvasma 3900 eurw pernete se eyro kai 3100 eyrw se gkrivnes, dhladh 3100*15.7=
48670 UAH

8) ποιες είναι οι χρεώσεις από την δική σας τράπεζα για αυτή τη μεταφορά?

>>Η Privat δεν χρεώνει κάτι όμως μπορέι να χρεώσει η ενδιάμεση τράπεζα

9) μπορώ να βάλω συνδικαιούχο στη προθεσμιακή κατάθεση το όνομα της γυναίκας μου?

>>όχι αλλά μπορείτε να της κάνετε ένα πληρεξούσιο. Γιαυτό θα χρειαστώ μία φωτογραφία της και μία
φωτοτυπία του διαβατηρίου της

10) Αν ναι, χρειάζεται και η δική της φυσική παρουσία στην Ουκρανία?

>>oxi

11) Επίσης αν ναι, η εγγύηση της προθεσμιακής κατάθεσης αυξάνετε από 12000 στις 24000 Ευρώ ? (όπως
γίνεται στην Ελλάδα)

>>oxi

12) Επίσης η εγγύηση καταθέσεων (αχρείαστη να'ναι ) δίνεται για λογαριασμό Ευρώ: σε Ευρώ ή σε τοπικό
νόμισμα?

>>για όλους τους λογαριασμούς δίνετε σε τοπικό νόμισμα


24.06.2014

1) Εννοείτε οτι με την κάρτα που θα μου δώσετε θα μπορώ να πηγαίνω στο ΑΤΜ μίας ελληνικής τράπεζας και
να κάνω αναλήψεις και οτι η τράπεζα σας θα μου κρατάει το 2%?

>>σωστά

2) Παρόλα αυτά θα μπορώ μέσω ebanking να μεταφέρω τόσο τους τόκους και αργότερα το κεφάλαιο σε
λογαριασμό μου σε ελληνικη τράπεζα? (με μηνιαιο όριο τα 8900 Ευρώ και χωρίς χρέωση από την τράπεζά
σας?)

>> όχι. Αυτό γίνεται μόνο από το κατάστημά μας με εντόλη σας. για το swift υπάχει προμήθεια 0.5%+12 USD


3) Επίσης δεν κατάλαβα γιατί κάλο θα ήταν να μεταφέρω μαζί μου τα χρήματα και να πρέπει να τα δηλώσω στο
αεροδρόμειο (και να νιώθω ανασφαλής μέχρι να φτάσω στην τράπεζα) αντι να τα στείλω με ebanking
αργότερα από την Ελλάδα (?)

>> Δεν εννοούσα να δηλώσετε όλο το ποσό. αλλά αν κάνετε μία προθεσμιακή με 2000 ευρώ θα μπορέσετε να
πάρετε αμέσως την κάρτα με την οποία θα πέρνετε τους τοκους. Διαφορετικά θα πρέπει να δούμε πως θα σας
στείλουμε την κάρτα η οποία για λογους ασφαλέιας δεν μπορεί να σταλέι με το ταχυδρομείο.

Το ποσό που σκέφτομαι είναι (ΧΧΧ) χιλιάδες ευρώ για ένα χρόνο με μηνιαία καταβολή τόκων 11.5%

>> Το 11.5% είναι για το Deposit + από το οποίο το 1% δεν μπάινει στην κάρτα αλλά είναι ένα bonus account
το οποίο μπορείτε να το χρησιμοποιέισετε μόνο στην ουκρανία. 11% ειναι για τη στανταρ προθεσμιακή και
μπορείτε να τους πέρνετε με την κάρτα

Από ότι είδα απευθείας πτήσεις από Αθήνα έχει μόνο για Κίεβο. Μάλιστα είδα ότι υπάρχει ένα κατάστημα της
PrivatBank κοντά στο αεροδρόμειo:

Bankomat PrivatBanka
ulitsa Kotovskogo, 122
Boryspil', Kyivs'ka oblast, Ukraine

4) Θα μπορούσα να ανοίξω εκεί λογαριασμό και να πάρω το login και το password ? μετά κάνουμε την
προθεσμιακή μαζί όταν γυρίσω στην Ελλάδα?

>> Θα μπορούσατε να πάτε εκεί και να ανοίξετε ένα τρεχούμενο λογαριασμό. Το ιντερνετ banking θα το
κανονίσω εγώ.
Το θέμα είναι πώς θα πάρετε την κάρτα ? Θα μπορούσατε να την πάρετε αλλα αν δεν είναι συνδεδεμένη με
προθεσμιακή αλλά με τρεχούμενο λογαριασμό υπάρχει χρέωση 20 γκριβνες το μήνα

5) Παρακαλώ ενημερώστε με πιο είναι το ωράριο λειτουργίας της Τραπεζάς.

>>το ωράριο είναι για τα περισσότερα καταστήματα είναι απο 9 πμ έως 6 μμ

6) Επίσης πιο είναι το ωράριο λειτουργίας καταστημάτων που πουλάνε Sim κάρτες για κινητά.

>>Αυτο δεν το γνωρίζω αλλά μετά τις 9πμ σίγουρα θα βρείτε κάτι ανοιχτό. Στην Οδησσό πάω και αγοράζω εγώ
την Sim για να μην τρέχουν οι πελάτες.


25.06.2014

επίσης το ωράριο λειτουργίας της 1) Τράπεζας και γενικά των 2)καταστημάτων είναι 9 πμ με 6 μμ κάθε μέρα και
Σάββατο και Κυριακή?

>> Τα περισσότερα καταστήματα είναι ανοιχτα από Δευτέρα έως Παρασκευή αλλά υπάρχουν και μεγάλα που
είναι ανοιχτά και το Σαββατοκύριακο από τις 0900 έως τις 1600

---Με την κάρτα όταν λήξει η προθεσμιακή θα μπορώ να τραβήξω το κεφάλαιο μου από ένα ΑΤΜ μίας
ελληνικής τράπεζας? (με τη χρέωση του 2%)

>>nai

---Άρα με το ebanking δεν μπορώ να στείλω έμβασμα σε τράπεζα εκτός Ουκρανίας σωστά?

>> σωστά... Οι ξένοι πολίτες δεν μπορούν να το κάνουν γιατι θα πρέπει να αποδείξουν την πηγή των
χρημάτων στην Ουκρανία


----Μπορώ με ebanking να τα στείλω στην PrivatBank στην Κύπρο? για να τα τραβήξω μετά από εκεί στην
Ελλάδα?

>>oxi

----Αν το 2 και το 3 είναι αρνητικά. Μετά τη λήξη της προθεσμιακής για να πάρω το κεφάλαιό μου θα πρέπει να
επισκέπτομαι κάθε μήνα την Ουκρανία και να δίνω εντολή για έμβασμα στην Ελλάδα 8900 Ευρώ? (άρα πχ. για
20.000 χρειάζονται 3 επισκέψεις.)

>>Οχι ... μπορείτε να μου δώσετε εντολή μέσω email

----Υπάρχει άλλος τρόπος για να πάρω το κεφάλαιό μου πίσω στην Ελλάδα?

>>oxi...mono me to swift

----Ψάχνοντας για προπληρωμένη SIM κάρτα για κινητό είδα την Kyivstar prepaid και την MTS prepaid. Αυτό
ζητάτε?.

>>nai

---Χρειάζομαι κάποιο έγγραφο πέρα από το διαβατήριο για να την αγοράσω?

>> Δε χρειάζεται διαβατήριο μόνο χρήματα

----Η κάρτα Sim είναι για καθαρά τυπικούς λόγους ή θα πρέπει να την ενεργοποιήσω?

>>εξαρτάται από την κάρτα που θα αγοράσετε. Στο μαγαζί που θα την πάρετε ζητήστε να σας την
ενεργοποιήσουν. θα σας βοηθήσουν

--- Άρα ανακεφαλαιώνοντας τη διαδικασία πετάω Κιεβο - αγοράζω τη Sim κάρτα - ανοίγω ένα λογαριασμό
ταμιευτηρίου - βάζω 100 Ευρώ στο λογαριασμό- παίρνω την κάρτα - επιστρέφω Ελλάδα. και μετά ebanking,
προθεσμιακή τα κάνουμε μαζί από Ελλάδα. σωστά?

>>βάζω 100 Ευρώ στο λογαριασμό-ayto den einai aparaithto...ola ta ypolypa einai swsta...

---- για την κάρτα 20 γκρίβνες = 1,23 Ευρώ? αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος είμαι ΟΚ να το πληρώσω.

>>Αν κάνετε από την αρχη μία προθεσμιακή 2000 ευρώ δεν θα υπάρχει προμήθεια. Αλλιώς θα πληρώνετε την
προμήθεια μέχρι να κάνετε την προθεσμιακή αλλα για να βάλετε λεφτά στην κάρτα θα πρέπει να φέρετε κάποια
απόδειξη που τα βρήκατε... γι αύτο σας είπα να τα δηλώσετε στο αεροδρόμειο

26.06.2014 08:23,

--Οχι ... μπορείτε να μου δώσετε εντολή μέσω email
Αυτό πόσο απλό είναι? απλά υπογράφω και σας το στέλνω με email ή FAX?
>> Μου δίνετε τα στοιχεια, κάνω την εντολή τη σκανάρω σας τη στέλνω με email την υπογράφετε τη
σκανάρετε και την ξαναστέλνετε με email

Πάντως αν η παραπάνω διαδικασία (swift) είναι απλή τότε δεν χρειάζομαι την κάρτα. Αφού αγορές με την κάρτα
δεν έχω σκοπό να κάνω και η εμπειρία μου μέχρι τώρα δείχνει ότι στο χρόνο θα κάνω ανάληψη τόκων το πολύ
2 φορές. Αρά είναι πιο οικονομικό να σας δώσω εντολή μέσω email παρά να τα τραβήξω με την κάρτα από
Ελλάδα.
2) Πράγματι είναι οικονομικότερα με εντολή μέσω email παρά η ανάληψη χρημάτων από Ελλάδα μέσω κάρτας,
ή δεν έχω καταλάβει κάτι?

>> σωστά με το swift η προμήθεια είναι 0.5%+12 USD αντί του 2% αν κάνετε ανάληψη από το εξωτερικό

3) Αν το παραπάνω είναι σωστό τότε δεν χρειάζομαι την κάρτα, σωστά?

>> h karta einai aparaithth giati den mporei na stal8ei to emvasma ap'thn kata8esh, mono ap'ton logariasmo h
ap'thn karta
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2014 06:31 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tagaras

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 29 Ιουν 2014 06:01 #2

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Έτσι, φύγαμε κατευθείαν λέμε (δεν αστειεύομαι καθόλου).

Αλλά να ξέρουμε εκ των προτέρων ότι μιλάμε για 1000% ανασφάλιστη κατάθεση, ότι "εγγύηση" και αν λένε οτι δίνουν, όπου ο κίνδυνος δεν προέρχεται από την συγκεκριμένη τράπεζα, αλλά κυρίως από τους "νόμους" του Ουκρανικού κράτους.



Και μια τελευταία ερώτηση, τι όπλα χρειάζεται να πάρουμε μαζί μας για να κυκλοφορήσουμε εκεί; (εδώ προφανώς αστειεύομαι... )
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 29 Ιουν 2014 06:19 #3

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Εναλλακτικός τρόπος προσέγγισης της χώρας, οδικώς.

www.esperiatravel.gr/dromologia-gr.htm


Διέλευση μέσω Βουλγαρίας, Ρουμανίας κτλ για την απαραίτητη τουριστική εμπειρία (κοιτάζουμε έξω από το παράθυρο).


Λόγω καλοκαιρινής περιόδου, μπορεί να έχει μεγάλο ψυχαγωγικό ενδιαφέρον η διαδρομή, ενώ αν κάτι δεν μας αρέσει εκεί, στην επιστροφή κατά τη διέλευση Βουλγαρίας προσφέρονται εναλλακτικές καταθετικές δυνατότητες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 29 Ιουν 2014 07:31 #4

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
1.jpg




2.jpg




3_2014-06-28.jpg
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 01 Ιουλ 2014 08:32 #5

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Πιο φθηνά από λεωφορείο λέμε...



Thessaloniki-Odessa.png
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JMT

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 01 Ιουλ 2014 21:29 #6

  • gkarv
  • Το Άβαταρ του/της gkarv
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Και μια βδομάδα εκεί τί θα κάνει κάποιος? Δεν θα ξοδέψει?
Αλλά επειδή το site είναι περισσότερο οικονομικό παρά ταξιδιωτικό... η εγγύηση των χρημάτων (που και ο ίδιος παραδέχεσαι πως είναι ανύπαρκτη) δεν σε απασχολεί? Ψάχνω και εγώ μεγάλο επιτόκιο αλλά η κατάσταση με τρομάζει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 01 Ιουλ 2014 22:33 #7

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Πράγματι, το θέμα με την αεροπορική γραμμή αυτή είναι ότι πρέπει να μείνεις εκεί μια βδομάδα. Εκτός αν κάποιος βολεύεται με αυτό για άλλους "ψυχαγωγικούς" λόγους.


Αλλιώς, οδικώς προς Чернівці́ (Chernivtsi / Chernovtsi) με λεωφορείο, φτάνεις Δευτέρα απόγευμα και μπορείς να ξαναφύγεις για Ελλάδα Τετάρτη μεσημέρι. Ξεκούραση Δευτέρα βράδυ, διαθέσιμη ολόκληρη η Τρίτη για επίσκεψη σε κάθε τράπεζα της πόλης π.χ. και το πρωί της Τετάρτης για καμιά βόλτα.

Δεν είναι Οδησσός βέβαια, αλλά έχει και εκεί απόλα.


Κόστος λεωφορείου (με επιστροφή) λίγο πάνω από 200 Ευρώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 01 Ιουλ 2014 22:50 #8

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Περί Ουκρανίας γενικότερα, μετά την αποφασιστική στροφή προς Ε.Ε. είναι σαφώς πιο ασφαλής ως καταθετικός προορισμός από ότι ήταν π.χ. επί Γιανουκόβιτς.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα (για εμένα) είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις πολλά λεφτά μαζεμένα, θέλεις μήνες για να γίνει αυτό και να μείνει το ποσό σε Ευρώ.

Η τμηματική αποστολή προκαλεί απώλεια εσόδων από τόκους, έχεις π.χ. το ποσό διαθέσιμο, έχεις το λογαριασμό και δεν μπορείς να τα βάλεις τα λεφτά εκεί αμέσως.


Για το θέμα εγγύησης καταθέσεων, αν πράγματι κάποια στιγμή φτάσουμε σε κάποια χώρα να ενεργοποιηθεί αυτό το πράγμα θα δούμε κατά πόσο έχουν λεφτά στο σχετικό ταμείο για να καλύψουν το οτιδήποτε.

Προς το παρόν, και αν πάμε για σοβαρές αποδόσεις είτε έχουμε μεγάλη υπέρβαση του (ας πούμε) εγγυημένου ποσού ή πάμε σε χώρες της πλάκας όπου έχουν και εγγύηση της πλάκας, πληρώνουν την όποια εγγύηση σε τοπικό νόμισμα κτλ.


Με βάση τα παραπάνω, η προσωπική μου εκτίμηση περί Ουκρανίας και όχι μόνο, και με δεδομένο ότι στις εποχές που ζούμε, σε όποια χώρα και αν είμαστε τοποθετημένοι καταθετικά πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ΚΑΙ για ζημία, έ, ας πάμε να πάρουμε τουλάχιστον κανένα επιτόκιο της προκοπής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακή κατάθεση στην PrivatBank στην Ουκρανία 02 Ιουλ 2014 02:11 #9

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
El_Malak έγραψε:
Έτσι, φύγαμε κατευθείαν λέμε (δεν αστειεύομαι καθόλου).

Αλλά να ξέρουμε εκ των προτέρων ότι μιλάμε για 1000% ανασφάλιστη κατάθεση, ότι "εγγύηση" και αν λένε οτι δίνουν, όπου ο κίνδυνος δεν προέρχεται από την συγκεκριμένη τράπεζα, αλλά κυρίως από τους "νόμους" του Ουκρανικού κράτους.



Και μια τελευταία ερώτηση, τι όπλα χρειάζεται να πάρουμε μαζί μας για να κυκλοφορήσουμε εκεί; (εδώ προφανώς αστειεύομαι... )

Οπλα θα εχουν νομιμα οι ''κρατικοδιαιτοι κλεφτες'' (αστυνομοι,τελωνιακοι κλπ) και μαλιστα ξερουν να τα χρησιμοποιουν...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα