Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Μαϊ 2014 06:38 #37

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Να σου κάνω τότε μια άλλη ερώτηση κι αν θες μου απαντάς ή/και πριβέ. Με ενδιαφέρει πραγματικά, δεν το κάνω για να σου την πω ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Έχει ως εξής: Πες ότι η οποιαδήποτε Ελληνική κυβέρνηση εφαρμόζει το περιουσιολόγιο και σε υποχρεώνει να δηλώσεις και την τελευταία δεκάρα σου σε όλον το κόσμο. Η οποία είναι νόμιμη και φορολογημένη. Ας πούμε ότι έτσι είναι.
Τι θα κάνεις εσύ. Θα το κάνεις; Θα τους βάλεις συναιτέρους σου σε μια μελλοντική "περαίωση" υπέρ του δημοσίου χρέους ή θα αποφύγεις να τα δηλώσεις, καποια ή όλα. Δες για παράδειγμα ότι η Ελβετία έχει ήδη προθυμοποιηθεί να ανταλλάξει φορολογικά στοιχεία με την Ε.Ε. Θα δηλώσεις ότι έχεις εκεί, αν υποθέσουμε ότι έχεις; Η θα αναγκαστείς σε νέα μετακόμιση, Παναμά, Καραϊβική κτλ Αν θέλεις μου απαντάς πριβέ, γιατί διαβάζουν και αδιάκριτοι.

Θα σου απαντήσω δημόσια, γιατί δεν έχω να φοβηθώ κάτι, όποιος αδιάκριτος κι αν διαβάζει.
Γιατί όπως λες κι εσύ "Ας πούμε ότι έτσι είναι", πρόκειται δηλαδή για μια υποθετική κουβέντα, που στηρίζεται στο υποθετικό δεδομένο ότι μια Ελληνική κυβέρνηση μου ΖΗΤΑΕΙ (και όχι υποχρεώνει) να δηλώσω κλπ, έτσι είναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ και η κουβέντα ότι έχω καταθέσεις στο εξωτερικό, ότι είναι αφορολόγητες (ή φορολογημένες) κλπ. Σα να μιλάμε για την περίπτωση που πιλοτάρω το διαστημόπλοιο μου, τελειώνουν τα καύσιμα, και συζητάμε εδώ τι θα έκανα τότε. Υποθετικό δεν είναι κι αυτό? Ε, υποθετικά λοιπόν σου απαντάω κι εγώ. Τι ΘΑ έκανα υπό τις συνθήκες που λες, ΑΝ είχα καταθέσεις.

Είτε φορολογημένες, είτε αφορολόγητες, ΟΧΙ φίλε μου. Δεν θα δήλωνα τίποτα.
Όπως το λες είναι. ΔΕΝ θα έβαζα κανέναν συνεταίρο στο βιος μου.
Και δυστυχώς, στη χώρα μας η "δήλωση" (όπως την εννοείς) είναι νομοτελειακά (όπως έχει αποδειχτεί) ταυτόχρονα και δήλωση αποδοχής συνεταίρου.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα ως προς αυτό το μέρος.

Ως προς το υπόλοιπο που λες (παράδειγμα ελβετίας), το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο.
Οι ελβετοί είναι αληθές ότι σιγά-σιγά "στριμώχνονται", και αναγκάζονται υπό ορισμένες συνθήκες, υπό συγκεκριμένες πιέσεις και υπό προϋποθέσεις να "δίνουν" μερικούς πελάτες τους, αλλά όλη η υπόσταση της χώρας τους στηρίζεται στο τραπεζικό της σύστημα, και αυτό δεν θα το παραδώσουν εύκολα. Μην ξεχνάς ότι η Ελβετία (και το σύστημα της) άντεξε δυο παγκόσμιους πολέμους, και διάφορα άλλα γεγονότα που έχουν συμβεί στην Ευρώπη και στον κόσμο γενικότερα τα τελευταία 100-200-300 χρόνια. Θα φοβηθούν τώρα, ή θα αλλάξουν πολιτκή, επειδή Υπ.Οικ στην Ελλάδα έγινε ο Στουρνάρας ή ο Μηλιός?

Και κάτι ακόμα: Ο Biden, ή ο Obama έχει κάποιος τρόπους να "πιέζει" τους ελβετούς και να συμβιβάζονται με κάποιες από τις απαιτήσεις του. Κατανοητό. Ο Στουρνάρας? Ο Μηλιός? τι τρόπους πίεσης έχουν?
Συμπέρασμα: Relax φίλε. Υπάρχει και εφεδρικό τεπόζιτο με καύσιμα στο διαστημόπλοιο.
Όπως βλέπεις, ούτε κι εγώ στη λέω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Μαϊ 2014 15:16 #38

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Περίπου συμφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά θα ήθελα να σχολιάσεις την παρακάτω είδηση:

www.euro2day.gr/news/world/article/12112...apoyrh-gia-arsh.html

Στο υποθετικό ενδεχόμενο στο οποίο αρχίζει η πλήρης ανταλλαγή φορολογικών στοιχείων (εως και account balances) με Ελλάδα, και έρχεται μια λίστα με καταθέτες offshore απο τους γνωστούς προορισμούς, τι κάνεις μετά; Να το πω αλλιώς, στα μέτρα σου: Πόσο πιθανόν είναι να ευδοκιμησει αυτό που γράφει το άρθρο. Προφανώς είναι wishful thinking κυβερνητικών μανδαρίνων, αλλά λέμε τώρα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Μαϊ 2014 16:58 #39

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Δεν είναι θέμα Μηλιού ή Στουρνάρα η πίεση, αλλά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, προς τα διάφορα χρηματοοικονομικά κέντρα, με την οποία (ΕΕ) υπογράφονται οι σχετικές συμφωνίες.

Νομίζω είναι λίγο αφελές να ελπίζει κανείς να διατηρήσει το μυστικό των καταθέσεών του από το "αντάρτικο" της Ελβετίας ή άλλων χρηματοοικονομικών κέντρων, όταν έχουν αγριέψει τα πράγματα και δέχονται πιέσεις από παντού.

Άμα αποφασίσουν να κυνηγήσουν πραγματικά τη φοροδιαφυγή (ΗΠΑ - ΕΕ) όπου και να πας θα σε βρουν και έχουν τα μέσα και τη δύναμη να πετύχουν αυτό που θέλουν.

Οι καταθέσεις σε άλλες χώρες, πέραν της μόνιμης διαμονής, θα γίνονται κυρίως για λόγους εργασίας, δευτερεύουσας διαμονής, για περισσότερη ασφάλεια ή για ψηλότερα επιτόκια.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Μαϊ 2014 17:37 #40

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Μακπερ,
Στο είπα, και είναι γεγονός: Οι πιέσεις προς την Ελβετία υπάρχουν, και θα συνεχίσουν να αυξάνονται. Θα πάρει χρόνο όμως.
Και κυρίως, δεν θα πιαστεί κανείς "στον ύπνο", όπως γίνεται στις χώρες σαν εμάς, που βγαίνουν νόμοι με... αναδρομική ισχύ (παρ' όλο που το απαγορεύει το σύνταγμα).
Από κει και πέρα, το τι θα κάνει ο καθένας (εμένα όπως σου είπα δεν με αφορά προσωπικά) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, που για τον καθένα είναι διαφορετικοί. Εξαρτάται από τις δυνατότητες του, από τα κεφάλαια του, την ψυχοσύνθεση του, τις γνώσεις του, την εμπειρία του, κλπ.

Βάζοντας πάλι εμένα π.χ. στην υποθετική θέση του... καταθέτη, τυχαίνει να έχω δεσμούς με τις ΗΠΑ, και θα τα έπαιρνα από τους Ελβετούς (για Σιγκαπούρη δεν ξέρω) και θα τα πήγαινα στις ΗΠΑ. Υπάρχουν ΕΝΤΟΣ ΗΠΑ "φορολογικοί παράδεισοι" (π.χ. Delaware) που θα με κάλυπταν.
Ως προς τα ποσά, αυτές οι κινήσεις (που ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ συζητάμε) δεν αναφέρονται σε ποσά κάτω του 1Μ, γιατί δεν αξίζει να "παίζει" κανείς σε τέτοιες μετακινήσεις (έξοδα, ταξίδια κλπ) για λιγότερα.
Τώρα το τι θα έκανε κάποιος που έχει 50k στην άκρη (έστω στην Ελβετία) και προβληματίζεται, τι να σου πω... Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλές λύσεις εκτός... στρώματος.
Εκτός απ' τις ΗΠΑ υπάρχει (ακόμη) και το Monaco. Έχεις ακούσει να "κλυδωνίζεται" κάτι από το τραπεζικό απόρρητο του Monaco μέσα σ' όλες αυτές τις κυκλοφορούσες ειδήσεις, φήμες, διαρροές, σχέδια κλπ που κάθε τόσο βγαίνουν και "ταράζουν" τον κόσμο? Εγώ όχι.

Αντιλαμβάνεσαι, πως αυτά που λέει ο καθένας σαν ιδέα (και θεωρώ τον εαυτό μου έναν απ' τους "καθέναν") ΔΕΝ έχουν αναγκαστικά εφαρμογή για άλλους. Εμένα "με βολεύουν" οι ΗΠΑ. Άλλον?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Μαϊ 2014 17:48 #41

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
kostasgl έγραψε:

Οι καταθέσεις σε άλλες χώρες, πέραν της μόνιμης διαμονής, θα γίνονται κυρίως για λόγους εργασίας, δευτερεύουσας διαμονής, για περισσότερη ασφάλεια ή για ψηλότερα επιτόκια.

Η υψηλότερη ασφάλεια είναι το ζητούμενο και ο κίνδυνος έκτακτης εισφοράς, όποτε κι αν αποφασιστεί. Kostasgl, δεν υπάρχει το "όπου και να πας θα σε βρούν". Υπάρχει το πόσα είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις για να μην σε βρούν. Αυτός που ενδεχομένως να μην γουστάρει να ξέρουν οι άλλοι πόσα έχει, πιθανόν και να μην τον συμφέρει να ξοδέψει αρκετά χιλιάρικα σε διάφορες προχωρημένες τεχνικές αποκρυψης, που ξεφεύγουν απο την συζήτησή μας. Οπότε οι παράμετροι είναι άλλοι. Οπως και τα μαύρα του υδραυλικού της γειτονιάς, προφανώς δεν θα θελήσει να τα κρύψει στην Μπελιζέ που πρότεινε ένας φίλος αλλά στο στρώμα ή τέλος πάντων θα του αρκούν για να καλύπτουν ομοίως αδιαφανείς συναλλαγές, όπως αυτές της παραπαιδείας (για τον κανακάρη του).
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Μαϊ 2014 17:51 #42

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Kostagl, η παγκόσμια οικονομία έχει χτιστεί να λειτουργεί γύρω απ' τις τράπεζες.
Στοιχείο της ύπαρξης τους είναι η μυστικότητα στις δουλειές τους, όπως άλλο στοιχείο είναι η εμπιστοσύνη, άλλο η ύπαρξη δικτύου επικοινωνιών μεταξύ τους, και διάφορα άλλα στοιχεία.
Αν κάποια απ' αυτά τα στοιχεία αρχίσουν να υποτονούν, τότε οι τράπεζες κινδυνεύουν να χάσουν το ρόλο που παίζουν.
Επομένως δεν είναι τόσο απλό να αλλάξει το διαμορφωμένο καθεστώς στο όνομα κάποιων "ιδεολογικών" εμμονών (ή και απλώς: δικαιολογιών) που άλλα υποκρύπτουν, και όχι αυτά που διακηρύσσονται.
Αν δηλαδή στόχος των όποιων "μεταβολών" στα τραπεζικά καθιερωμένα είναι η αρπαγή του αποταμιευμένου πλούτου των ιδιωτών (έστω κι αν αυτή ενδύεται με το κουστούμι της "πάταξης της φοροδιαφυγής"), οι διατηρούντες τις τράπεζες στη ζωή (οι καταθέτες δηλαδή) θα τις εγκαταλείψουν. Και τότε κλονίζεται το σύμπαν.
Όλα αυτά δεν είναι ποτέ "άσπρο" ή "μαύρο". Είναι "τάσεις" που επιρρεάζουν κατευθύνσεις.
Και ο Μηλιός (σε κάποιο μέτρο), όπως και ο Σόϊμπλε (σε μεγαλύτερο μέτρο) τις τάσεις επιρρεάζουν. Δεν φέρνουν άμεσα αποτελέσματα με αυτά που κάνουν ή λένε.
Αλλά οι "τάσεις" φέρνουν (μακροπρόθεσμα) αποτελέσματα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 23 Μαϊ 2014 18:00 #43

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
soto51 έγραψε:
Αν δηλαδή στόχος των όποιων "μεταβολών" στα τραπεζικά καθιερωμένα είναι η αρπαγή του αποταμιευμένου πλούτου των ιδιωτών (έστω κι αν αυτή ενδύεται με το κουστούμι της "πάταξης της φοροδιαφυγής"), οι διατηρούντες τις τράπεζες στη ζωή (οι καταθέτες δηλαδή) θα τις εγκαταλείψουν. Και τότε κλονίζεται το σύμπαν.

Αει γεια σου. Τώρα συμφωνώ 100% με το σκεπτικό σου (να λείπουν τα κακοήθη σχόλια :P ) Εγώ νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά η συμμετοχή στην Ε.Ε έχει ήδη μετατραπεί σε αρπαγή της ιδιωτικής περιουσίας των Ελλήνων υπό διάφορα προσχήματα και πρέπει να βρεθεί τρόπος βελούδινου διαζυγίου. Ήδη στην Αγγλία αναπτύσσονται ισχυρές τάσεις απομάκρυνσης από την συμβίωση. Νομίζω ότι το ίδιο πρέπει να κάνουμε κι εδώ. Και να ξεκαθαρίσω οτι δεν αφορά την φοροδιαφυγή η όποια μου ένσταση. Αυτή δεν δικαιολογεί το σχεδιαζόμενο αναδρομικό πόθεν έσχες στο σύνολο των κινητών σου αξιών που θα προκύψει την επομένη της συλλογής των δεδομένων που έχουν βαφτίσει περιουσιολόγιο. Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε, και να ενημερώσουμε τον κόσμο που μας διαβάζει, για το τι σχεδιάζεται, ανεξαρτήτως πολιτικής παράταξης. Μιλώ λοιπόν για κανονική εισφορά που θα προκύψει, βγάζοντας φοροφυγάδες το 99% των εχόντων τραπεζικές καταθέσεις. Ξυπνήστε πριν να είναι αργά.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 23 Μαϊ 2014 18:30 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

CIM Bank ΕΛΒΕΤΙΑΣ 24 Μαϊ 2014 04:44 #44

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13157
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Με τα χρήματα στις ασφαλείς, αξιόπιστες, εχέμυθες Ελβετικές Τράπεζες, αξιολόγησης ΑΑΑ, κοιμάστε καλύτερα: αξία ανεκτίμητη!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα