Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 21 Νοε 2013 13:57 #1

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
George έγραψε:
Που είσαι ρε soto51 με την Ελβετία σου!?
Ναι, επιβεβαιώνω ότι κάτι πάει ν' αλλάξει στο χειρισμό τραπεζικών θεμάτων από πλευράς Ελβετίας.

Και σου παραθέτω εδώ αλληλογραφία των τελευταίων 2-3 ημερών:
(Κρύβοντας προσωπικά στοιχεία, βέβαια)

1) Από φίλο:
from: Tasos /././.
to: sοtο/././@hotmail.com
date: Tue, Nov 19, 2013 at 5:53 PM
subject: τραπεζικο θεμα
Ελβετικές τράπεζες διώχνουν Γερμανούς καταθέτες
Με καταγγελία και διαγραφή από το πελατολόγιό τους απειλούν ελβετικές τράπεζες γερμανούς καταθέτες εάν δεν δηλώσουν στις γερμανικές εφορίες τις καταθέσεις τους. Στα 200 δισεκατομμύρια ευρώ υπολογίζονται οι καταθέσεις περίπου 200.000 γερμανών πολιτών σε ελβετικές τράπεζες, για τα οποία δεν γνωρίζουν τίποτα οι γερμανικές φορολογικές αρχές. Πολλοί από αυτούς τους καταθέτες ενημερώθηκαν τις περασμένες εβδομάδες από τις τράπεζές τους προφορικά και γραπτώς ότι αυτές θα καταβάλουν «κάθε προσπάθεια προς στήριξή τους, ώστε να τηρείται πλήρως η φορολογική νομοθεσία.»
Με άλλα λόγια, οι τράπεζες ζητούσαν από τους γερμανούς πελάτες τους να δηλώσουν τις καταθέσεις τους στην Ελβετία στις γερμανικές φορολογικές αρχές. Από τους πελάτες που δεν έχουν ως τώρα αντιδράσει, οι τράπεζες έχουν ζητήσει την άδειά τους να ενημερώσουν οι ίδιες τις εφορίες τους στη Γερμανία. Σε περίπτωση που δεν το δεχτούν και αυτό, τότε οι τράπεζες τους ανακοινώνουν ότι ως τα τέλη του τρέχοντος έτους θα τους επιστραφούν οι καταθέσεις σε μορφή επιταγής.
Όπως αναφέρει η εφημερίδα Süddeutsche του Μονάχου, οι μόνες ευρωπαϊκές τράπεζες που πιθανώς να δέχονται ακόμη επιταγές χωρίς την υποβολή μήνυσης ενάντια στον καταθέτη σε περιπτώσεις ξεπλύματος μαύρου χρήματος είναι οι αυστριακές.
Είναι όμως θέμα χρόνου μέχρις ότου και αυτές να συμμετάσχουν στο σύστημα ανταλλαγής στοιχείων τραπεζικών λογαριασμών των κρατών της ΕΕ.
Θα πρέπει να αναμένεται ότι οι περισσότεροι γερμανοί καταθέτες μαύρου χρήματος στην Ελβετία για να αποφύγουν την ποινική δίωξη θα επιλέξουν να καταγγείλουν τον εαυτό τους στην εφορία. Ειδικοί εκτιμούν ότι με αυτόν τον τρόπο θα εισπράξουν τα ταμεία του κράτους πολλές δεκάδες δισεκατομμύρια ευρώ.
Πηγή:Deutsche Welle


2) Από μένα προς φίλο που δουλεύει σε Ελβετική τράπεζα (στην Ελβετία. Έλληνας όμως):
From: Soto /./././.
Sent: Dienstag, 19. November 2013 19:17
To: Antonis /./././.
Subject: Fwd: trapeziko thema
Τι γίνεται Αντώνη, όλα καλά?
Σώτος
Forwarded message
From: /././.
Date: Tue, Nov 19, 2013 at 5:53 PM
Ελβετικές τράπεζες διώχνουν Γερμανούς καταθέτες
Με καταγγελία και διαγραφή από το πελατολόγιό τους απειλούν ελβετικές τράπεζες γερμανούς καταθέτες εάν δεν δηλώσουν στις γερμανικές εφορίες τις καταθέσεις τους. Στα 200 δισεκατομμύρια ευρώ υπολογίζονται οι καταθέσεις περίπου 200.000 γερμανών πολιτών σε ελβετικές τράπεζες.... (όλο το ανωτέρω κείμενο - μη το ξαναβάζω)


3) Από τον φίλο που δουλεύει στην τράπεζα. Δηλαδή, ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ:
from: antonis /./. @ /./././..ch
to: soto /./. @hotmail.com
date: Wed, Nov 20, 2013 at 10:55 AM
subject: RE: trapeziko thema
Kalimera Soto!
Eimai poly kala! Opws blepeis allazoun ta dedomena kai stis elbetikes trapezes.
Best Regards
Antonis /./.
Desk Head Affluent Greece and Turkey /./././.
/././


Από τον τρόπο που μου απάντησε (ενώ είναι πάντα πολύ προσεκτικός στο τι λέει, και γενικώς επί σειρά ετών υπερασπιζόταν το "απόλυτο" τραπεζικό απόρρητο των ελβετικών τραπεζών) συνάγω ότι κάτι μαγειρεύεται.

Το ότι το γερμανικό κράτος προηγείται χρονικά του δικού μας δεν με εκπλήσσει. Αυτοί είναι αποτελεσματικοί. Αν ασχοληθούν με κάτι το κάνουν για να φέρουν αποτέλεσμα.
Το θέμα μας είναι ότι τώρα ενδιαφέρονται να φέρουν αποτέλεσμα και για το δικό μας κράτος, γιατί θέλουν να εξασφαλίσουν τα δανεισμένα τους.

Οπότε είναι πολύ πιθανή μια αλλαγή του καθεστώτος που διέπει και τους Έλληνες καταθέτες στην Ελβετία.

Και δεν θα με εκπλήξει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 21 Νοε 2013 16:45 #2

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
εαν τσεκαρεις, το κουτακι στο ε-1 , οτι εχεις χρηματα στο εξωτερικο , και αν πληρωνεις 15% φορο τοκων στην ΔΟΥ, δεν εχεις κανενα προβλημα, ειτε τα εχεις ελβετια , ειτε στo νησι ...bintan .......

oσοι δεν τα δηλωνΟΥΝ, αργα η γρηγορα, θα πληρωσουν , παρα πολυ μεγαλα ΠΡΟΣΤΙΜΑ
Τελευταία διόρθωση: 21 Νοε 2013 16:46 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 22 Νοε 2013 04:30 #3

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Desk Head Affluent Greece and Turkey /././.

Δηλαδή; Τι είναι αυτό;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 22 Νοε 2013 04:35 #4

  • snoopy
  • Το Άβαταρ του/της snoopy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 107
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (-47)
Κάποιο μεγάλο κεφάλι της τράπεζας , aφου λέει head
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 22 Νοε 2013 08:10 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Optimus έγραψε:
Desk Head Affluent Greece and Turkey /././.

Δηλαδή; Τι είναι αυτό;

Η συγκεκριμένη τράπεζα έχει διάφορα τμήματα, για τους πελάτες της από τις δάφορες χώρες.
Προφανώς δεν μπορεί να έχει 195 τμήματα, όσες δηλαδή είναι οι χώρες (και οι εθνικότητες των πελατών της). Και "ομαδοποιεί" τις χώρες, δεν ξέρω με τι κριτήρια.
Ε, εμάς μας έχουν στην ίδια "ομάδα" με την Τουρκία.

Δεν το βρίσκω κακό αυτό.
Όπως δεν βρίσκω κακό και το ότι head στο τμήμα είναι Έλληνας (και όχι Τούρκος).

Κακό βρίσκω την πιθανή εξέλιξη.... Αυτή που έδωσε η Deutsche Welle.

Ίσως ήρθε η ώρα για αλλαγές στη συμπεριφορά των Ελλήνων (καταθετών) απέναντι στoυς Ελβετούς τραπεζίτες.

Υπάρχoυν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια:


ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2013 08:11 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 22 Νοε 2013 10:04 #6

  • Αφροδίτη
  • Το Άβαταρ του/της Αφροδίτη
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 82
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 41
  • Κάρμα: 6 (6)
George έγραψε:
Δεν ειναι η φορολογια των τοκων φιλε μου. Αυτο ειναι τιποτα μπροστα στην αφαιμαξη που θα γινει με αφορμη την φοροδοτικη ικανοτητα.
Το φορο κεφαλαιου τον εχουν εδρεωσει ηδη! Στα μπουζουκια δεν πηγενες, τα λουλουδια θα τα πληρωσεις ομως!

Ακριβώς.
Έχουν βγάλει τις λίστες "μεγάλου πλούτου", φορολογούν αυτόν που αντί να τα τρώει στα μπουζούκια τα μάζευε και τα έκανε σπίτια, έπιασαν και στρίμωξαν αυτούς που έστειλαν εμβάσματα στο εξωτερικό, λες να κολώσουν να βαρέσουν κι αυτούς που (για οποιοδήποτε λόγο) έχουν κάποια κατάθεση στην ελβετία έτσι και η ελβετία κάνει κανένα αστείο και τους δώσει?
Άσε που δεν θα έχουν και κοινωνική αντίδραση σε κάτι τέτοιο, γιατί "οι μάζες" εδώ θα επικροτήσουν το μέτρο. Δεν υπήρξε αντίδραση όταν κούρεψαν τους κατόχους ομολόγων στους οποίους ΟΙ ΙΔΙΟΙ τα είχαν πουλήσει, αν το θες με άλλα λόγια άρπαξαν οικονομίες ζωής από ανθρώπους που έκαναν το λάθος να τις εμπιστευθούν στο κράτος τους, λες να υπάρξει αντίδραση αν κουρέψουν τους "καταθέτες εξωτερικού"? Αστεία πράματα!

Εγώ και η παρέα μου θεωρούμε ότι ο λόγος που δεν έχει γίνει ακόμα κάτι τέτοιο είναι η αντίδραση των ελβετών, και όχι ο δισταγμός των δικών μας. Αυτοί εδώ είναι αδίστακτοι, δεν πρόκειται να τους σταματήσει κανένας ηθικός φραγμός, καμία υποψία αδικίας, τίποτα. Η ανάγκη τους για χρήμα φτάνει στο να ξεπουλάνε τη χώρα, στις καταθέσεις (και μάλιστα τις έξω) θα σταματήσουν?
Φορολογείται η κατοχή κεφαλαίου (ή περιουσίας), και όχι η απόδοση του. Με άλλες λέξεις, δημεύονται περιουσίες, δεν φορολογούνται εισοδήματα.
Και αυτά, το κάνει η "δεξιά" κυβέρνηση νδ, σκέψου τι θα κάνει ο "αριστερός" συριζα.

Μη σου πω ότι οι καθυστερήσεις οφείλονται στο ότι πρέπει πρώτα μερικοί "δικοί μας" να τακτοποιηθούν και να μην υπάρχουν ούτε στην ελβετία, και μετά να αρχίσουν οι λίστες... Δεν το αποκλείω καθόλου να είναι αυτός ο λόγος, και αυτός να καθυστερεί το αποτέλεσμα που θέλουν να φέρουν οι "δανειστές".

"Φοροδοτική ικανότητα" υποτίθεται ότι σημαίνει "κερδίζεις 100, δώσε μου τόσο ποσοστό από το εισόδημά σου".
Αυτό δεν ισχύει πια. Τώρα ισχύει το "πόσα έχεις, να στα πάρω".
Και θα στα παίρνει μέχρι να σε εκμηδενίσει.
Πρώτη φορά ποιος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 22 Νοε 2013 17:26 #7

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
τα εχουμε ξαναπει afrodite...με το ηλεκτρονικο περιουσιολογιο θα κουρεψουν καταθεσεις, επιβαλλοντος φορο , οχι στο εισοδημα,
αλλα στις αποταμιευσεις
Οποτε δεν γλιτώνεις, ειτε τα εχεις ελλαδα , ειτε ελβετια
Ομως εαν τα εχεις εξωτερικο και δεν ειναι δηλωμενα, εκτος απο το φορο κεφαλαιου, θα πληρωσεις και ΠΡΟΣΤΙΜΑ

ο θεοχαρης, εχει ψιλοετοιμο το συστημα διασταυρωσης...

συμφωνα με δηλωση του, ΠΡΟΣΦΑΤΗ, μαζεύει όλα τα μητρώα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ τραπεζων και τις κινησεις που εχουν κανει οι ελληνες, στελνοντας, εξερχομενα, εμβασματα εξωτερικο και στην συνεχεια το επομενο βημα, ειναι το περιουσιολογιο, ωστε να φορολογησει , ΟΛΕΣ τις καταθεσεις εντος και εκτός ελλαδος

αν, ας πουμε, εγω εχω 10.000 ελλαδα και εστειλα μεσω εμβασματος το 2013, 10.000 στην ΚΙΝΑ, ο θεοχάρης, γνωρίζει οτι εγω εχω 20.000 ευρω συνολικα , 10 εδω και 10 στην ΚΙΝΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 23 Νοε 2013 04:38 #8

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
George έγραψε:
waverunner έγραψε:
Ομως εαν τα εχεις εξωτερικο και δεν ειναι δηλωμενα, εκτος απο το φορο κεφαλαιου, θα πληρωσεις και ΠΡΟΣΤΙΜΑ
Πού το είδες αυτό?
Από που προκύπτει ότι έχουμε αυτή την υποχρέωση σήμερα? Η περιουσιακή κατάσταση υποβάλετε στην ΔΟΥ κατόπην αιτήματος και ελέγχου, αυτό ξέρω.

waverunner έγραψε:
............... μαζεύει όλα τα μητρώα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ τραπεζων και τις κινησεις που εχουν κανει οι ελληνες, στελνοντας, εξερχομενα, εμβασματα εξωτερικο και στην συνεχεια το επομενο βημα, ειναι το περιουσιολογιο, ωστε να φορολογησει , ΟΛΕΣ τις καταθεσεις εντος και εκτός ελλαδος

Δηλαδή υποστηρίζεις οτι η βάση δεδομένων του θα είναι μόνο από Ελληνικές τράπεζες, περιορισμένη απο αυτούς που εμβάσαν κεφάλαια στο εξωτερικό? Και αυτοί που τα έχουν απο το 2000, που τα έβγαλαν μέσο πληρωμών, μέσο επενδυτικών προϊόντων (που δεν διαβιβάζονται ως μεταφορα κεφ. στην ΤτΕ) ?, θα μείνουν απ'έξω!
Την βάση δεδομένων του Θεοχάρη, μόνοι μας θα την φτιάξουμε.
Αυτό είναι το θέμα του ποστ, πως ΟΛΟΙ όσοι έχουν κεφάλαια στην ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΟ ΚΡΑΤΟΣ, θα πρέπει να πανε μόνοι τους να τα δηλώσουν στην εφορία. Να τα υπολογίσουν, σε δις, να παίξει η προπαγάνδα για τους Έλληνες στην Ευρώπη πάλι, να ράψουν κι άλλα κουστουμάκια. Πέρα από το αν είναι φορολογημένα ή όχι, για φόρο κεφαλαίου υποθέτω, υπέρ δημοσίου και εκτάκτου ανάγκης. Εισφορά Πλεονάζοντος Πλούτου ας πούμε.

George επειδη εχω χρονια φραγκα εκτος ελλαδας κ εκτος ΕΕ, στο ε1 τσεκαρω ενα πεδιο, κ μια φορα το χρονο αρχες ιανουαριου πληρωνω φορο τοκων.

Ο θεοχαρης αυτη τη στιγμη οπως ο ιδιος εχει δηλωσει στις εφημεριδες , μαζευει μητρωα καταθεσεων !!!!
Εαν εγω δηλωσω 50χιλ του χρονου και αυτος απο τις διασταυρωσεις βρει οτι εχω 1εκ ευρω, τοτε θα αρχισει το ξυλο .
Το πως θα βρει τα μητρωα απο τραπεζες εξωτερικου δεν το γνωριζω

Παντως ο τυπος δεν ειναι λακαμας
Τωρα οπως ειπε κ η αφροδιτη αφηνει χρονο, ωστε οσοι μπορεσουν να τα ξεπλυνουν.....

Στο ηλεκτρ περιουσιολογιο θα δηλωνεις υποχρεωτικα κ ποσα , οχι μονο τον τοκο , οπως τωρα.
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2013 04:43 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΕΕ & ΣΥΝ/ΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ 23 Νοε 2013 07:26 #9

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
Φοροτεχνικοςμου κανει την δηλωση ...ρε φιλε δεν ειμαι ο σορος για τα hedge funds, που λες,,Φυλαω τα ρουχα μου , για να εχω τα μισα..

Εαν εσυ δεν το εκανες , δεν δηλωνες δηλαδη τοκους, πλυνετα, η εξαφανισε τις καταθεσεις σου, κανε αναληψη, και βαλετα σε ενα κουμπαρα, τι αλλο να σου πω.

Προπαγανδα , δεν κανουν , σε αφηνουν λιγο χρονο , οπως ειπε κ η αφροδιτη για να τα πλυνεις, εαν εσυ τωρα δεν τους πιστευεις,σε βλεπω να μην εχεις απο τα προστιμα , χρηματα,ουτε για πετρελαιο για την θερμαστρα..

Αναφορικα με εμενα, εγω δεν στυβω το μυαλο μου για να φοροδιαφυγω . Το νου σου......
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2013 07:58 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα