Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Συνδικαιούχοι

Συνδικαιούχοι 11 Ιαν 2011 15:28 #1

  • antonios
  • Το Άβαταρ του/της antonios
αν γνωριζει καποιος τι γινεται με την αποδοση τοκων 10% στην εφορια για καταθεσις εξωτερικου οταν υπαρχουν στο λογαριασμο 2 δικαιουχοι.αποδιδει ο καθενας ξεχωριστα?tsig αν γνωριζεις σε παρακαλω απαντησε οταν μπορεσεις..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 11 Ιαν 2011 16:19 #2

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
Ότι γίνεται και στην Ελλάδα σε παρόμοιους λογαριασμούς. Αποδίδει κανείς συνδικαιούχος το φόρο ξεχωριστά; Όχι βέβαια. Ο φόρος αναλογεί στο λογαριασμό, όχι στον κάθε συνδικαιούχο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 11 Ιαν 2011 16:22 #3

  • antonios
  • Το Άβαταρ του/της antonios
κωστα εννοεις οτι ενας απο τους δυο τον αποδιδει η και οι δυο απο μισα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 11 Ιαν 2011 20:06 #4

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Αυτό το ρυθμίζουν οι συνδικαιούχοι.
Δηλαδή, παίρνεις εσύ το πιστοποιητικό από την τράπεζα του εξωτερικού και πηγαίνεις στη ΔΟΥ του τόπου κατοικίας σου. Εκεί, βάσει των τόκων που αναγράφονται στο πιστοποιητικό, θα σου κρατηθεί, κατ'εφαρμογή του νόμου, το 10%. Αν λοιπόν οι τόκοι είναι 200 €, η ΔΟΥ θα σου ζητήσει 20 €. Ποιος θα τα δώσει, εσύ ή ο συνδικαιούχος ή από μισά δεν την ενδιαφέρει. Απλώς θέλει τον αναλογούντα φόρο των τόκων του συγκεκριμένου λογαριασμού, που είναι 20 €. Εσύ δίνεις το εικοσάευρο και από κει και πέρα ή ζητάς 10 € από το συνδικαιούχο ή του τα κάνεις δώρο ή στα κερνάει αυτός.:)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 11 Ιαν 2011 20:15 #5

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
:woohoo: Ξέχασα να βάλω το όνομα στο παραπάνω ποστ και φαίνομαι σαν Ανώνυμος.
Λοιπόν Αντώνη, αυτή είναι η διαδικασία, σύμφωνα με τη δική μου άποψη. Ακόμα στην εφορία δεν έχω πάει για να στο επιβεβαιώσω, αλλά έχουμε καιρό μέχρι 31 Ιανουαρίου.
Σε ένα λογαριασμό κοινό που έχω στην Τράπεζα Κύπρου προσπαθώ να κατεβάσω πιστοποιητικό τόκων και παίρνω το μήνυμα "Πιστοποιητικο δε βρέθηκε. Προσπαθείστει αργότερα". Δεν ξέρω γιατί το βγάζει αυτό και λέω να τους στείλω e-mail.
Εσένα σου έχει έρθει πιστοποιητικο φόρων, θα σου στείλουν ή σου είπαν να το κατεβάσεις από Ιντερνέτ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 11 Ιαν 2011 20:58 #6

  • antonios
  • Το Άβαταρ του/της antonios
κωστα εγω ειμαι στο αρχικο σταδιο ακομα.δηλαδη εχω κανει ολα τα χαρτια στην τραπεζα κυπρου στην ελλαδα και περιμενω να με τηλ. για να στειλουμε τα λεφτα με εμβασμα.απο την τραπεζα κυπρου στην ελλαδα μου ειπαν οτι την βεβαιωση τοκων την στελνουν ταχυδρομικα .παντως για σιγουρα πραγματα θα ρωτησω και εναν λογιστη κωστα.σε ευχαριστω παντως
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 11 Ιαν 2011 21:04 #7

  • XXX
  • Το Άβαταρ του/της XXX
φιλοι μου και εγω δεν καταφερα να παρω μεσω e-banking τη βεβαιωση των τοκων μου ελεγε ακριβως το ιδιο...πηρα τηλ και θα μου τη στειλουν σπιτι...μεσω ιντερνετ θα ηταν καλη περιπτωση ας στειλουμε ολοι μειλ για τον ιδιο λογο μπας και το κανουν....αν ρωτησει καποιος φιλος λογιστη ας μας πει και εμας...επισης στη φορολογικη μας δηλωση δεν ειναι υποχρεωτικο νομιζω να δηλωσεις τους τοκους που κατεβαλλες στην εφορια...
ΧΧΧ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 14 Ιαν 2011 17:45 #8

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Στη φορολογική δήλωση που θα συμπληρώσουμε φέτος , θα υπάρχει σήμανση εάν διατηρείται καταθετικός λογαριασμός στο εξωτερικό, οπότε θα αναζητηθούν και οι ανάλογοι τόκοι. Εάν οι συνδικαιούχοι δεν κάνουν κοινή δήλωση, θα προκύψει πρόβλημα.
Η γνώμη μου είναι , η πληρωμή του 10% των τόκων , να γίνει από τον καθένα ξεχωριστά , ακόμη και για μικροποσά ( η ΔΟΥ πάντως, δεν επιμένει για την καταβολή του 10% των τόκων –για μικροποσά – εντός των 30 ημερών από την απόδοση τους ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Συνδικαιούχοι 14 Ιαν 2011 18:12 #9

  • abc
  • Το Άβαταρ του/της abc
Αγαπητοί "Συνδικαιούχοι",
Χρήσιμη η πληροφορία σου!
Δεν μας λες το όνομα της τράπεζα, το οποίο είναι απαραίτητο. Όμως είναι μάλλον χρήση να γνωρίζουμε ότι το e-banking δεν περιλαμβάνει όλες τις υπηρεσίες ανεξαιρέτως, και πάντως φαίνεται μόνο εκείνες που θέλει η κάθε τράπεζα. Σε κάθε περίπτωση εφόσον το ζητάει ο συναλλασσόμενος δεν υπάρχει θέμα «προστασίας του» από την τράπεζα, αν το θέτει έτσι. Διαφορετικά μπορώ να υποθέσω ότι κάποιους λόγους έχει η αρνούμενη τράπεζα και δεν αποστέλλει βεβαίωση τόκων μέσω e-mail, που έχουν σχέση με τη δική της προστασία, δηλαδή τι;
Πάντως θα δοκιμάσω κι εγώ και τα ξαναλέμε.
Επίσης έχε υπόψη σου για το θέμα των τόκων στη Φ.Δ, από την δική μου εμπειρία ότι, στο παρελθόν όταν συμπεριέλαβα τους «φορολογημένους» τόκους των καταθέσεων στην Φ. Δήλωση, αυτό που διαπίστωσα στο εκκαθαριστικό μετά ήταν, ότι συμπεριελήφθη το ποσό στον Κωδικό ως «Δηλωθέν εισόδημα». Με την μορφή αυτή ένα εκκαθαριστικό μπορεί να ασκεί θετική ή αρνητική εικόνα για τον φορολογούμενο όπου του χρειάζεται το εκκαθαριστικό διότι του αυξάνει το δηλωθέν εισόδημα.

Φιλικώς
abc
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα