Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019?

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 04:12 #46

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Με αυτό το σκεπτικό όμως κανείς δεν θα αγόραζε μαγαζί, σπίτι, χωράφι, άδεια ταξί ή οτιδήποτε προς ενοικίαση, γιατί θα υπήρχε το ρίσκο να μην τον πληρώσει ο ενοικιαστής.

Σαφως και δεν είναι προτιμητεα επιλογη να επενδυσεις εκει σε περιοδο κρισης.

GSAKKI έγραψε:
Εγώ θα πρότεινα στο φίλο που ξεκινησε το θέμα με τα 300.000 ευρώ να βρει 2-3 αξιόπιστες τράπεζες-όχι ελληνικές- να βάλει εκεί και να σιγουρέψει π.χ τα 250000 ευρώ και κατόπιν σκέφτεται που θα επενδύσει τα υπόλοιπα 50 χιλ τα οποια ίσως είναι καλό να μην επενδυθουν την ίδια χρονική περίοδο αλλά ουτε στον ίδιο κλάδο!

Mα δεν τα εχει λεει αυτά τα λεφτα, θα τα αποκτησει οταν πουλησει κατι ακινητα...

pka έγραψε:
αν ειναι τοσο χαλια οσο λετε, γιατι εχουν πεσει ολοι πανω σε αυτη την αγορα;
γιατι οι ξενοι αγοραζουν ολοκληρες πολυκατοικιες στο κεντρο με σκοπο να τις μετατρεψουν σε βραχυχρονιες μισθωσεις;

Γιατι αγοραζουν φτηνα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 14:54 #47

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
sosimple έγραψε:
Ολο και περισσότερο εχουν αρχίσει να εμφανίζονται άρθρα για την φούσκα του rbnp. Υπήρχε ενα μεγάλο διάστημα που δεν φορολογουνταν το συγκεκριμένο εισόδημα, συν την αύξηση του τουρισμού, βγηκε ενα καλο εισόδημα κυριως για οποιον ηδη ειχε ακίνητα κατάλληλα. Εσωσε κόσμο που δεν έβγαζε τίποτα. (και εμένα ακομα που δεν ασχολουμε με rbnp, ασχοληθηκαν αλλοι, μειώθηκε η προσφορά για ετήσιες ενοικιάσεις και μπόρεσα εγω να νοικιάσω που μεχρι τοτε τα ειχα ανοικιαστα). Φυσικα οπως σε ολα, το πανήγυρι δεν κράτησε πολυ και μπήκε το κράτος να φορολογησει. Οι ξένοι αγοραζουν για 500 λογους: Για χρυσή βίζα, αλλοι γιατι οντως βρηκαν ευκαιρία την κατάλληλη στιγμη, αλλοι γιατι νομισαν οτι βρηκαν ευκαιρία αλλα τελικά θα χάσουν τα λεφτα τους, αλλοι γιατι εχουν ακρες στην κυβέρνηση, αγοραζουν σε τιμές χωμα σε υποβαθμισμενες περιοχές, με μετανάστες κλπ, οπου μετα θα τις φτιάξουν και θα κονομισουν, κλπ. Καθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Άλλες αγορές ανοικουν σε funds με οριζοντα 30ετιας οπου μπορει οντως να βγαλουν ή να χασουν, κανεις δεν ξερει.
Αλλοι ειναι πλουσιοι και απλα θελουν μια εξοχικη κατοικια. Δε θα βγαλουν ποτε τα λεφτα τους, δεν ψαχνουν για αυτο.
Αλλοι αγοραζουν 100αδες διαμερίσματα σε χαμηλές τιμές, τα φτιάχνουν και στη συνεχεια θα στέλνουν ετοιμους τουρίστες (εχουν ακρες) οποτε γνωρίζουν ηδη οτι θα εχουν πληρότητα κοντά στο 100%, καλες τιμές και κεντρική διαχειρηση, μειωμενα έξοδα.
Με μια φραση, επειδη αγοραζουν καποιοι ξενοι, δε σημαινει οτι αν αγορασεις εσυ, θα βγαλεις σιγουρα.
Αν πιστευεις οτι θα βγαλεις προχωρα το. Οπως ειπα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και μπορει οντως να εχεις βρει κατι που συμφερει. Μονο κανε υπολογισμους βαση πραγματικων δεδομενων. Το να λεμε οτι εχουμε φορολογια 15% και να μη εχουμε υπολογισει αλλες φορολογιες τελη κλπ που μπορει να ειναι +60% δεν ειναι προς οφελος σου.
Και πολλοι αγοραζουν γιατι διαβαζουν στις εφημεριδες ποσο ευκαιρια ειναι.. Μια φιλικη συμβουλη: Οποτε διαβαζεις στις εφημεριδες ποσο ευκαιρια ειναι κατι, κανε κατι αλλο. Ακομα και οταν ειναι οντως ευκαιρια, δε θα ειναι για πολυ.
Και εγω που στα γραφω αυτα, αυτη τη στιγμη βγαζω καλα λεφτα σε σχεση πχ με καποιον που δουλευει. Με τη διαφορα πως σε σχεση με το κεφαλαιο που εχω επενδυσει, δεν αξιζει μια.. Καπου 200 χρονια θα ηθελα για να κανω αποσβεση αν ξεκιναγα σημερα.
Ευτυχως ξεκινησα νωρις, και θα κανω αποσβεση μονο σε 50-70 χρονια.. (αν δεν αλλαξει κατι ακομα καποιος υπουργος, οταν ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα αλλαξει).

σε καμμια περιπτωση δεν ισχυριστηκα οτι αξιζει, ισα ισα το αντιθετο πιστευω. ομως ειναι αποριας αξιο γιατι υπαρχει αυτη η μεγαλη κινητικοτητα απο ξενους οταν ειναι μια επενδυση του 3%. αντιστοιχες επενδυσεις για μεγαλο καιφαλαιο υπαρχουν αρκετες στο εξωτερικο και σιγουρα πιο ξεγνοιστες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 15:17 #48

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Γιατί έξω δεν έχεις φόρο 45% και χαράτσι 10% στις μεγάλες επενδύσεις. Γιατί δεν έχεις μπαταχτσήδες που θα σου αφήσουν το ακίνητο ερείπιο χωρίς να πληρώνουν και χωρίς να μπορείς να κανείς έξωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 16:21 #49

  • nikva
  • Το Άβαταρ του/της nikva
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: -2
CV έγραψε:
Απο τις προτασεις που διαβασες απο το 2010 κ 2011, ποια βρηκες καλη?

η Καραντη Μαρια ειχαι μερικες σκεψεις που μου τραβηξαν την προσοχη.Γεια σας φιλοι μου, χαιρομαι κ ευχαριστω που ανταποκριθηκατε κ προσπαθειτε να βοηθησετε με τις ιδεες σας.
Μιλουσε λοιπον για ιατρικο τουρισμο,καπου ελεγε για καλλιεργεια σπιρουλινας,γενικα προσεχω της ιδεες της οταν γραφει
Επισης τα ακινητα με ενδιαφερουν ελλαδα η εξωτερικο (οχι airbnb ομως γιατι τα φοβαμαι για τους λογους που ανεφεραν κ προηγουμενως κ επισης γιατι δεν μπορω να βρω τοσο καλες ευκαιριες σε airbnb,ευκαιριες που να συμφερουν ειναι λιγες ...τα καλα τα εχουν νοικιασει ολα
Τα ακινητα με ενδιαφερουν γιατι μπορω να τα καταλαβω περισσοτερο απο το χρηματιστηριο.Για το χρηματιστηριο ενα πραγμα καταλαβαινω...πως δεν καταλαβαινω τιποτα!
Για παραδειγμα με τα ακινητα μια ημιτελης κατοικια ή πολυκατοικια,η αγορας της,η ολοκληρωση των υπολοιπων εργασιων της με σκοπο την πωληση των διαμερισματων πως σας φαινεται?δεδομενο στην κουβεντα για να βρουμε συμφερον εδω ειναι πως οι ημιτελης πολυκατοικιες εχουν πεσει πολυ χαμηλα κ αν δεν βρεις ευκολα μεχρι να βρεις νοικιαζεις.Τι λετε για αυτο και αν αξιζει ειναι καλυτερα ελλαδα η εξωτερικο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 16:29 #50

  • nikva
  • Το Άβαταρ του/της nikva
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: -2
gus (gus326) έγραψε:
Μην ξεχνάτε τα cryptocoins και ας λέει ο γνωστός τα δικά του. Ενα μέρος του κεφαλαίου (<5%) θα μπορούσε να δοκιμαστεί εκεί. Πχ παλιότερα που έγραφα το ίδιο το BTC είχε φτάσει 5000$ ενώ τώρα πήγε σχεδόν 8000$. Εγω ρισκαρα ένα κεφάλαιο στα 5500 και ελπίζω να φτάσει στις 10000 για να γίνω καπνός. Ομοίως και σε λιγότερο γνωστά πχ LTE, XRP, BCH Κλπ. Τέλος ο χρυσός (επίσης σε μικρό ποσοστό <10%) είναι μια ασφάλεια για δύσκολους καιρούς. Αν ηταν το ποσό λιγο μεγαλύτερο εγώ θα έβλεπα και ένα ακίνητο στο εξωτερικό σε όχι τοπ προορισμούς (πχ Πολωνία/Τσεχία).

τα cryptocoins τα θυμαμαι πριν λιγους μηνες στα 2.700 κ τωρα ειναι σχεδον 8.000
εκνευριστικο να σκεφτεσαι ΄΄γαμωτο αν τα ειχα βαλει τοτε τωρα θα ειχαι...΄΄
απ την αλλη εχω τον υπνο μου ,δεν κοιμαμαι παρεα με τον devil
Επισης να σε ρωτησω γιατι αγορα ακινητου στο εξωτερικο και οχι σε top προορισμο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 17:43 #51

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
nikva έγραψε:
τα cryptocoins τα θυμαμαι πριν λιγους μηνες στα 2.700 κ τωρα ειναι σχεδον 8.000
εκνευριστικο να σκεφτεσαι ΄΄γαμωτο αν τα ειχα βαλει τοτε τωρα θα ειχαι...΄΄
απ την αλλη εχω τον υπνο μου ,δεν κοιμαμαι παρεα με τον devil
Επισης να σε ρωτησω γιατι αγορα ακινητου στο εξωτερικο και οχι σε top προορισμο?

Πολύ απλά λόγω σταθερότητας σε φόρους και συνθήκες. Εδώ μπορεί ο top προορισμός αύριο να φορολογηθεί δίπλα άσε που αν σου κάνει τριπλά ο γείτονας ο τόπ θα γίνει Μακρόνησος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 18:16 #52

  • nikva
  • Το Άβαταρ του/της nikva
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: -2
gus (gus326) έγραψε:
Πολύ απλά λόγω σταθερότητας σε φόρους και συνθήκες. Εδώ μπορεί ο top προορισμός αύριο να φορολογηθεί δίπλα άσε που αν σου κάνει τριπλά ο γείτονας ο τόπ θα γίνει Μακρόνησος.
οκ σωστα πως θα εκμεταλλευόσουν το ακινητο για να εχεις κερδος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 19:10 #53

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
nikva έγραψε:
τα cryptocoins τα θυμαμαι πριν λιγους μηνες στα 2.700 κ τωρα ειναι σχεδον 8.000

Και πριν απο μερικους μηνες ακομα ηταν κοντα στα 20,000usd...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 19:38 #54

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
CV έγραψε:
Και πριν απο μερικους μηνες ακομα ηταν κοντα στα 20,000usd...

Δεν μπαίνεις στα 20000, βλέπεις και τους δείκτες. Εγω μπήκα στα 250 και σταδιακά μέχρι τα 19000 σκούπισα. Ομοίως τα Χριστούγεννα στα 3000 και περιμένω. Αρκει να είσαι ψύχραιμος και να παίζεις από το ανθυποπερίσσευμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα