Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019?

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 19:39 #55

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Για αυτά που έγραψε ο CV πιο πάνω

-Από ότι ξέρω η προμηθεια έξοδου στα αμ.κεφ hsbc ειναι πάντα μηδενική .

-Τώρα όσο για τις αποδόσεις νομίζω ότι από την αρχή της 1Οετιας που τα ξεκινήσανε 1 χρονιά
μόνο ήταν αρνητική και όλες οι αλλες θετικές!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 19:41 #56

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
nikva έγραψε:
οκ σωστα πως θα εκμεταλλευόσουν το ακινητο για να εχεις κερδος?

Διαμέρισμα σε πόλη με παν/μια που γίνεται χαμός ή ακόμη καλύτερα κατάστημα. Στόχος πάντα τα 3% καθαρά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 20:04 #57

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
GSAKKI έγραψε:
Για αυτά που έγραψε ο CV πιο πάνω

-Από ότι ξέρω η προμηθεια έξοδου στα αμ.κεφ hsbc ειναι πάντα μηδενική .

-Τώρα όσο για τις αποδόσεις νομίζω ότι από την αρχή της 1Οετιας που τα ξεκινήσανε 1 χρονιά
μόνο ήταν αρνητική και όλες οι αλλες θετικές!
GSAKI,
Πιθανόν η προμήθεια εξόδου να είναι μηδέν. Χρεώνουν είσοδο. Αυτό μια φορά το πληρώνεις- έστω ότι δεν έχει τόση σημασία. Ειναι δυνατον να πληρωνεις ετήσια έξοδα πανω από 1%? Οσο πιο πολυ τα κρατας τοσο το χειρότερο δηλαδη.

Έγραψα νομίζω και για τα μειονεκτήματα του Λουξεμβούργου.

Για τις αποδόσεις, αν το φαντ δεν έχει περάσει 2008-2009, υπάρχει θέμα. Αλλά κι αυτό να μην κοιτάς, το να έχει θετικές αποδόσεις δεν λέει κάτι. Πως τα πήγε το φαντ σε σχέση με το δείκτη και αλλά ομοειδή φαντς?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 21:25 #58

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
"Ειναι δυνατον να πληρωνεις ετήσια έξοδα πανω από 1%? Οσο πιο πολυ τα κρατας τοσο το χειρότερο δηλαδη."

Νομιζω ουτε αυτο δεν υπαρχει άλλωστε ειχα παρει τετοια αμ κεφ στο παρελθον .

Τωρα πχ το world selection 3 ειναι +7.27% αν επενδυσε καποιος σπό την αρχή της χρονιας .Αν πουλησεις σημερα τα μεριδία σου παιρνεις αυτη την ανοδο μειον την προμηθεια εισοδου που ειχες δώσει..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 Μαϊ 2019 22:13 #59

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
GSAKKI έγραψε:
"Ειναι δυνατον να πληρωνεις ετήσια έξοδα πανω από 1%? Οσο πιο πολυ τα κρατας τοσο το χειρότερο δηλαδη."

Νομιζω ουτε αυτο δεν υπαρχει άλλωστε ειχα παρει τετοια αμ κεφ στο παρελθον .
Αυτό δεν παίζει. Τι λέει το KIID?
GSAKKI έγραψε:
Τωρα πχ το world selection 3 ειναι +7.27% αν επενδυσε καποιος σπό την αρχή της χρονιας .Αν πουλησεις σημερα τα μεριδία σου παιρνεις αυτη την ανοδο μειον την προμηθεια εισοδου που ειχες δώσει..
1. Τι προμήθεια σου κράτησαν?
2. +7.27% από την αρχή της χρονιάς για ένα φαντ με world stocks είναι ντροπή. Εγώ είμαι στο +16% (αν μετράς σε ευρω). Έχεις το ISIN να το κοιτάξω?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019; 21 Μαϊ 2019 14:00 #60

  • Sportsman (sportsman)
  • Το Άβαταρ του/της Sportsman (sportsman)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
30.000-40.000 ευρώ για άδεια ΟΠΑΠ αξίζει λέτε; Θέλει να μπει ο ΟΠΑΠ και στη μεταφορά χρημάτων διάβαζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε airbnb ή booking! 21 Μαϊ 2019 15:52 #61

  • Tobi4 (tobi)
  • Το Άβαταρ του/της Tobi4 (tobi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: -3 (2)
sosimple έγραψε:
Εχεις ξεχασει να βαλεις αρκετα αλλα εξοδα, οποτε οι υπολογισμοι σου ειναι εντελως λαθος. Κατι ξερω μιας και νοικιαζω 11 διαμερισματα, αν και οχι σε rbnp, οποτε δεν γνωριζω για το παραδειγμα που αναφερεις.
Καταρχην το 15% (ή 16%? Ουτε εγω δε θυμαμαι μιας και αλλαζουν καθε χρονο οι φοροι) ειναι μεχρι 12χ. Απο εκει και πανω ανεβαινει κατακορυφα ο φορος, 26% αν θυμαμαι? Με τα εσοδα που αναφερεις βγαινει ετησιως αρκετα πανω απο 12χ οποτε πρεπει να το υπολογισεις. Θα μου πεις. Χοντρικα εκανα τον υπολογισμο, αυτο ειναι λεπτομερεια. Οκ μονο που οι λεπτομερειες ειναι πολλες.
Εκτακτη εισφορα μετα τα 12χ. Χαρατσι καθε χρονο, ενεργειακα πιστοπ καθε 10 χρονια, πιστ δεη καθε 14 χρονια, ετοιμαζονται για πιστοπ μηχανικου καθε 5-7 χρονια.
Τα παγια εξοδα γιατι δεν τα εβαλες? Αφου θα σε πληρωνουν με τη μερα, θα εχεις εξοδα, ρευμα, νερο, θερμανση. Νομιζεις ειναι ,λιγα αυτα? 3αρι 100 τετρ με ενοικιο 330 το μηνα (σουπερ λουξ, κατι σαν παλατι να εχεις στο μυαλο σου) σε περιοχη βορεια, οπως στη θεσαλονικη κοντα εβγαινε το πετρελαιο τους μηνες με κρυο 500€ το μηνα.. Αφου σχεδον κανενας αλλος στην πολικατοικια δεν εβαζε πετρελαιο, οποτε το κοστος για οσους βαζαν εκτοξευοταν..
Συν τα υπολοιπα κοινοχρηστα που δεν ειναι μικρα.. Βαλε ζημιες κλπ. Ενοικιαστης του χαλασε το καζανακι και ψιλο ετρεχε σε γκαρς 27 τετρ. (συνηθισμενο αφου εχω 11 να συμβαινει αρκετες φορες). Αποτελεσμα:200€ το μηνα ευδαπ. Πηγαινε τον στα δικαστηρια να τα παρεις... Μονο 1000€ θα σου στοιχισει, και δεν θα τα παρεις.
Εφοσον μιλας για rbnp, σου παιρνει ενα σοβαρο ποσοστο του ενοικιου, και δεν μπορεις και να κριψεις ενοικια. Μονο απο αυτο δε θα βγαλεις σχεδον τιποτα. Και αλλα πολλα. Επισης για να νοικιαζεις πχ θεσσαλονικη που αναφερεις 20 μερες το μηνα 3 διαμερισματα με τη μερα, πρακτικα δε θα κανεις τιποτα αλλο απο το να τρεχεις ολη τη μερα για αυτα. Πρακτικα δεν μπορεις να κανεις αλλη δουλεια, με οτι αυτο συνεπαγεται. 1000 φορες καλυτερα να αγορασεις μια αδεια ταξι που λεει και ο φιλος παραπανω και να το δουλεψεις ο ιδιος. Μη βαλουμε φθορες αλλες. Αν το νοικιασεις με το χρονο? Τα λεφτα που θα παρεις απειρως λιγοτερα απο αυτα που γραφεις συν βαψιματα φθορες κλπ. Αν δεν γινεις αλβανος ο ιδιος και δε μαθεις να κανεις τα παντα ουτε φραγκο δε θα βγαλεις.
Και να υπολογισεις οτι ενα 30% δε θα το παρεις ποτε. Καποια στιγμη τι θα τα κανεις τα ακινητα? Θα τα γραψεις στα παιδια σου? Μαζι με το σπιτι που μενεις (και αυτο πρεπει να το γραψεις) συν τιποτα οικοπεδα στο χωριο κλπ ξερεις τι πρεπει να πληρωσεις?
Εμενα με συμφερει να τα γραφω ολα τελεια ωστε να δημιουργουνται θυματα να αγοραζουν. Επειδη ομως ειναι φορουμ, οπου καλη τη πιστη γραφει καθενας απο την εμπειρια του, σου λεω, δεν πρεπει να υπαρχει χειροτερη επενδυση απο αυτο.
Πλην κανα νησι τουριστικο σε καλο σημειο. Αλλα τοτε ξα δεις ποσα θα σου ζητανε για μια τρυπα.

Αμάν ρε φίλε σκέτη απογοήτευση είσαι...! Τελικά η Ελλάδα δεν είναι για τίποτα…!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, γιώργης (yorgi)

Σε airbnb ή booking! 21 Μαϊ 2019 18:52 #62

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Antonio (tobi) έγραψε:
Αμάν ρε φίλε σκέτη απογοήτευση είσαι...! Τελικά η Ελλάδα δεν είναι για τίποτα…!
Χάχα.. Φιλέ μου την εμπειρία μου σου γράφω.. Αν θες, να σου πω ψέματα να χαρεις.. :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε airbnb ή booking! 21 Μαϊ 2019 20:16 #63

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Για νόμιμο όντως δεν είναι αλλά αν μπορείς μαύρα μια χαρά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα