Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Συλλεκτικά νομίσματα

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 07:54 #55

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Isidoros έγραψε:
soto51 έγραψε:
Isidoros έγραψε:
νόμισα που έγραψες πως ήταν στο μέταλλο.
Μα δεν το έχω ανοίξει ακόμα το πλαστικό, πως θα έλεγα κάτι τέτοιο?

Τώρα θα πάρω τηλέφωνο στον Καναδά (-8 ώρες), να τους ρωτήσω πως γίνεται.
Ενημέρωσε μας γιατί "ψήνομαι" σχετικά.
soto51 έγραψε:
Isidoros έγραψε:
Ενημέρωσε μας
Πάντα το κάνω

Βλέπω τώρα ότι έχουν περάσει 14 μέρες από αυτή την κουβέντα, και να σας πω τις εξελίξεις (οι οποίες μου την έσπασαν, με τη μαλακία που δέρνει τους "δυτικούς").

Στάθηκε αδύνατο να μιλήσω με κάποιον στο τηλέφωνο την 9 Ιουνίου. Πήρα στον Καναδά, σε διάφορα τηλέφψνα που βρήκα στο website τους, αλλά όλο σε κάτι αναμονές έπεφτα (που τις πλήρωνα κι όλας) αλλά με άνθρωπο δεν κατάφερα να μιλήσω.

Την άλλη μέρα (10 Ιουνίου) πήρα τον Coininvest (η διαφορά ώρας δεν επέτρεπε να το κάνω την ίδια μέρα).
Μίλησα με έναν εξυπηρετικό τύπο, ο οποίος βρήκε το τιμολόγιο και βεβαιώθηκε ότι μιλάει με τον πελάτη του, και του εξέθεσα το πρόβλημα:
"Θέλω να ανοίξω τη θήκη, να το δω να το χαρώ, αλλά δεν βλέπω πως αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να καταστραφεί η θήκη και το "πιστοποιητικό" (που είναι ένα πράμα)".
Δεν ήξερε να μου πει. Συμφώνησε ότι πρέπει να ρωτήσω τους Καναδούς. Επειδή τηλέφωνο δεν βγαίνει με τον Καναδά, αποφάσισα να τους γράψω το πρόβλημα.
Έχουν μια φόρμα "Contact us" στο website τους και έγραψα εκεί το θέμα μου. Δυστυχώς, επειδή δεν έφυγε με email δεν έχω αντίγραφο του τι έστειλα (ούτε στο στέλνουν πίσω). Ρώταγα πάντως πως να ανοίξω τη συσκευασία χωρίς να τη χαλάσω.

Σε 10 μέρες (!), δηλαδή 20 Ιουνίου ήρθε η εξής απάντηση:
Thank you for your interest in the Maple Leaf program.
With regards to your inquiry, please note that unfortunately removing the coin from the packaging will damage both the packaging and the certificate on the exterior. This is a security feature on our products.
If there is anything else I can assist with, please let me know.
Kind regards,

Και απάντησα τα εξής:
Your reply is a bad surprise.
Before all, I don’t understand what kind of “security feature” is this. Security against what risk?
The bad surprise comes from the fact that you are selling something that cannot:
-Be weighted.
-Be photographed in detail
-Be examined optically (visually) to the extent the buyer wishes to; i.e. under a microscope.
And this is revealed only after the item is delivered (and paid). Nowhere this is mentioned before buying it.
Regarding your question (if there is anything else you can assist me with):
Yes please, there are two things:

1) Please send me two certificates, equivalent to the ones on the exterior of the packaging, on official Royal Canadian Mint letterhead paper. These will substitute the “package/credit-card-type” certificate I now have, because these ones will be damaged when opened, as you say.

2) Please send me two packages (capsules of some sort) that can be used with these coins MULTIPLE TIMES.

If there is some cost involved for the capsules and postage, I am willing to pay for it.
Attached here you will find two files:
​-​The one is the invoice I bought the two coins on June 6.
​-​The other is a photo of the two coins I now own (but cannot touch).
Kind regards,

Σήμερα ήρθε απάντηση στο προηγούμενο:
Dear Soto,

The packaging on our bullion products such as the .99999 Gold Roaring Grizzly coin are designed so that once it leaves the Mint, no outside parties are able to open the packaging, remove the content and reseal. This eliminates the risk of outside sources utilizing official Mint packaging for non Mint products. Unfortunately, due to this reason I am unable to send you unopened packaging.

Regarding to ability to weigh the coin, note that the dimensions and weight of this item can be found both on the back of packaging as well as on our website (www.mint.ca). Certificates for this product are included on the back of the packaging to show that the included coin is a certified .99999 gold coin from the Royal Canadian Mint. As such, certificates cannot be sent separately.

We recommend leaving the coin as is, as opening the packaging could damage the certificate and possibly affect the resale value of the coin. Should you wish to open the packaging there are many different vendors who sell capsules for these types of products.
Kind regards,

Και συνέχισα (σήμερα):
​Dear C- - - - - -,
This is another surprise.
I wonder how you can consider me, the final buyer and your client in the wide sense, as ​"outside party".
Anyway, I know how these things work, and I know that my request and protest is not enough to alter the Royal Canadian Mint's policy on such a matter.
However your policy is not the best advertising for your products.
Suggesting to obtain capsule from "many different vendors" when the product is yours, is not something one could consider as "client friendly".
Btw, you can send the certificate to me (that will allow the opening of the sealed package) through your retailer, Coininvest. They will forward it to me, as to them I am not an "outside party".
Kind regards,
Sοτο - - - - - - - - -

Σημειωτέο ότι την αλληλογραφία αυτή (τα 2 δικά μου εξερχόμενα) την κοινοποιώ και στον Coininvest.

Δε νομίζω να βγει τίποτα, αλλά έτσι, για το γαμώτο....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2016 07:56 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isidoros

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 12:56 #56

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
starmaker έγραψε:
Και επισης ακομη και στην Σιγκαπουρη, οι Βουλγαροι εχουν την φημη των φοβερων κατασκευαστων καλπικων αντικειμενων. Ετσι αν σας προτεινουν ποτε λιρα στην μιση τιμη ή και στο 90% αυτης, να ξερετε οτι προκειται για καλπικη που ισως εχει καποια επιχρυσωση της ταξεως των 5 ευρω και αμα.

Δηλαδή τι ακριβώς κάνουν οι Βούλγαροι;
Και τι διαστάσεις και βάρος έχουν οι λίρες τους;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 16:16 #57

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
soto51 έγραψε:
"Θέλω να ανοίξω τη θήκη, να το δω να το χαρώ, αλλά δεν βλέπω πως αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να καταστραφεί η θήκη και το "πιστοποιητικό" (που είναι ένα πράμα)".

Εγώ καλά σου τα λεγα... :P
Αφού το έβγαλες απο το blister και το έπιασες με τα χέρια σου ισως υπάρξει πρόβλημα και στην επαναναγορά του από Coininevst τουλάχιστον στην buy back price που αναγράφει
Εκτος αν καταφέρεις να τους εξαπατήσεις ακολουθώντας τις οδηγίες που σου δόθηκαν, ανοίγοντας το με τρόπο που περάσει απαρατήρητος από τους εμπειρογνώμονες του Coininvest
Αλλά don't worry η διαφορα buy back price με αξία μετάλλου είναι μόλις 40 ευρω
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2016 16:24 από miou (ΜΑΝΘΟΣ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 17:42 #58

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
miou (ΜΑΝΘΟΣ) έγραψε:
soto51 έγραψε:
"Θέλω να ανοίξω τη θήκη, να το δω να το χαρώ, αλλά δεν βλέπω πως αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να καταστραφεί η θήκη και το "πιστοποιητικό" (που είναι ένα πράμα)".

Εγώ καλά σου τα λεγα... :P
Αφού το έβγαλες απο το blister και το έπιασες με τα χέρια σου ισως υπάρξει πρόβλημα και στην επαναναγορά του από Coininevst τουλάχιστον στην buy back price που αναγράφει
Εκτος αν καταφέρεις να τους εξαπατήσεις ακολουθώντας τις οδηγίες που σου δόθηκαν, ανοίγοντας το με τρόπο που περάσει απαρατήρητος από τους εμπειρογνώμονες του Coininvest
Αλλά don't worry η διαφορα buy back price με αξία μετάλλου είναι μόλις 40 ευρω

1) Δεν έχω βγάλει τίποτα απ' το blister του. Την φασαρία την κάνω προκαταβολικά (να δω που θα καταλήξει).
2) Προφανώς το buy back price του Coininvest είναι για σφραγισμένο αντικείμενο.
3) Στα δύο βίντεο δεν υπάρχουν οδηγίες "open blister - reseal blister". Και δε νομίζω ότι γίνεται, έτσι που τις βλέπω τις συσκευασίες.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 17:59 #59

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
miou (ΜΑΝΘΟΣ) έγραψε:
soto51 έγραψε:
"Θέλω να ανοίξω τη θήκη, να το δω να το χαρώ, αλλά δεν βλέπω πως αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να καταστραφεί η θήκη και το "πιστοποιητικό" (που είναι ένα πράμα)".

Εγώ καλά σου τα λεγα... :P
Αφού το έβγαλες απο το blister και το έπιασες με τα χέρια σου ισως υπάρξει πρόβλημα και στην επαναναγορά του από Coininevst τουλάχιστον στην buy back price που αναγράφει
Εκτος αν καταφέρεις να τους εξαπατήσεις ακολουθώντας τις οδηγίες που σου δόθηκαν, ανοίγοντας το με τρόπο που περάσει απαρατήρητος από τους εμπειρογνώμονες του Coininvest
Αλλά don't worry η διαφορα buy back price με αξία μετάλλου είναι μόλις 40 ευρω

1) Δεν έχω βγάλει τίποτα απ' το blister του. Την φασαρία την κάνω προκαταβολικά (να δω που θα καταλήξει).
2) Προφανώς το buy back price του Coininvest είναι για σφραγισμένο αντικείμενο.
3) Στα δύο βίντεο δεν υπάρχουν οδηγίες "open blister - reseal blister". Και δε νομίζω ότι γίνεται, έτσι που τις βλέπω τις συσκευασίες.

Καταρχην στην επικοινωνια με το royal mint ειχες απολυτο δικιο και ολα αυτα θα ηταν σωστα σε εναν απολυτα ιδανικα κοσμο. Αναφορικα με την αξια του νομισματος εκτος θηκης επηρρεαζεται στο βαθμο που ειπα σε προηγουμενο μηνυμα μου. Πχ οταν σε καμποσα χρονια θα υπαρχουν ελαχιστα unopened αυτο θα προσθετει μια υπεραξια στην ηδη υπεραξια που θα εχει το νομισμα εκτος θηκης. Αλλα να τα λεμε ολα με παραδειγματα και οχι με μεγαλα λογια.

Εχουμε και λεμε την προηγουμενη σειρα οκ;

www.apmex.com/product/90027/2015-canada-...ar-99999-bu-no-assay $1,331.19

την δινει χωρις assay

αν την εδινε με assay παει στα

www.apmex.com/product/87833/2015-canada-...-99999-bu-assay-card $1,361.19

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Αυτη η διαφορα οσο παει θα μεγαλωνει γιατι ολοενα και λιγοτερα νομισματα σε assay θα υπαρχουν αλλα μην φανταστουμε τεραστιες διαφορες. Τωρα που το νομισμα Σωτο που πηρες ειναι φρεσκο, o coinvest μπορει να σου κανει κολπα οτι το θελει ασφραγιστο για να σου δωσει τοσα. Ομως οταν περασει καμποσος καιρος και δεν βρισκουν νομισματα , τοτε θα το παρει στο θηκακι του. Παρε και μια Lighthouse capsule και απολαυσε το, εφοσον εισαι του χειροπιαστου. Τωρα το αλλο, καλο ειναι να το εχεις στην θηκη του.
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2016 18:01 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 18:18 #60

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
TEV έγραψε:
starmaker έγραψε:
Και επισης ακομη και στην Σιγκαπουρη, οι Βουλγαροι εχουν την φημη των φοβερων κατασκευαστων καλπικων αντικειμενων. Ετσι αν σας προτεινουν ποτε λιρα στην μιση τιμη ή και στο 90% αυτης, να ξερετε οτι προκειται για καλπικη που ισως εχει καποια επιχρυσωση της ταξεως των 5 ευρω και αμα.

Δηλαδή τι ακριβώς κάνουν οι Βούλγαροι;
Και τι διαστάσεις και βάρος έχουν οι λίρες τους;

Οι διαστασεις τους ειναι αναλογες τις πραγματικης με διαφορες αποκλισεις, ποιοτητες και βαρος απο 7.5-8.3 και ολα τα ενδιαμεσα βαρη. Οι Βουλγαροι ειδικευονται να καταλαβεις στα μαιμου αρχαια νομισματα και εχουν αναπτυξει ακομη και τεχνικες που χρησιμοποιουσαν στην αρχαιοτητα (strike). Υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν πιασει αρχαιοκαπηλους που πηγαν να πουλησουν νομισματα πανσπανια για να αποδειχτει στα εργαστηρια του FBI οτι ηταν βουλγαρικα απο τον ταδε τεχνιτη. Φυσικα σε εναν που ξερει απο νομισματα πραγματικα και εχει το ταλεντο πανω απο ολα να αντιλαμβανεται τα πλαστα, μολις το πιασει στα χερια του και δει το style θα καταλαβει οτι το αρχαιο ειναι νεο.

Ευτυχως με τις λιρες ασχολουνται οι λιγοτερο ικανοι τεχνιτες και οι grandmaster του ειδους επικεντρωνονται σε σπανια αρχαια ή σε σπανια αμερικανικα. Στην Ελλαδα υπαρχει και ενας αλλος κινδυνος που ακουει στο ονομα τροποποιημενες κινεζικες λιρες.



Παραδειγμα

www.aliexpress.com/store/product/2015-FU...428_32459868121.html

www.aliexpress.com/item/50pcs-lot-1959-Q...52-b67a-061703a8d3f3

Η δευτερη εχει τεχνητη παλαιωση. Υπαρχουν και αυτες που εχουν φυσικη παλαιωση που σημαινει οτι αφηνεις το νομισμα σε φυσικες συνθηκες (πχ βροχη) ή σε τεχνητα φυσικες (λασπη, το βρεχεις, το τριβεις κοκ). Για αυτο και αν κανεις παει να σας πουλησει πλαστο μη του χαριστειτε καθολου. ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ αλλιως ο τυπος θα κλεψει τον επομενος κοκ ωσπου να τον πιασουν.

www.aliexpress.com/item/100pcs-lot-Free-...52-b67a-061703a8d3f3



Αγοραζει ο απατεωνας αυτες που πουλουνται ως δωρο και φερουν ενα μικροσκοπικο σημαδι οτι ειναι copy (πχ c). O απατεωνας τις αγοραζει και ειτε σβηνει το σημαδι ειτε τις πουλαει στο ασχετο που νομιζει οτι κινδυνευει μονο απο ιταλικες ή λιβανεζικες. Και που να ηξερε

Επισης τα συγχρονα χρυσα καναδεζικα αντιγραφονται χαλια με αποτελεσμα να ειναι πολυ εμφανης η κακοτεχνια. Καποιος στο εξωτερικο πηγε να μου πουλησει μαιμου maple leaf και πιστεψτε με ακομη γελαω.
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2016 18:28 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 18:32 #61

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Παρε και μια Lighthouse capsule και απολαυσε το, εφοσον εισαι του χειροπιαστου.
Δεν είμαι φανατικός υπέρ τίποτα, φίλε starmaker.
Επομένως ούτε υπέρ του χειροπιαστού.

Αλλά πες μου, που βρίσκω τη "Lighthouse capsule"?

Είναι διαφορετική από (ας πούμε) αυτήν?
www.ebay.com/itm/150-30-6mm-HALF-DOLLAR-...8:g:zVEAAOSw3ydVrX1o
(ή τον αντίστοιχο Κινέζο, γιατί ο Αμερικάνος έrχεται πολύ ακριβός)?

Τι διαφορά έχει η "Lighthouse capsule" από τη "Guardhouse capsule"?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 18:42 #62

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ αλλιως ο τυπος θα κλεψει τον επομενος κοκ ωσπου να τον πιασουν.

www.aliexpress.com/item/100pcs-lot-Free-...52-b67a-061703a8d3f3

Πάντως ο Κινέζος (ή ότι διάολο είναι) που τα πουλάει αυτά μέσω aliexpress, δεν είναι απατεώνας. Το λέει καθαρά:
material: Iron with gold plated.

Ευχαριστούμε φίλε starmaker.
Είναι μια αγορά που (τουλάχιστον εγώ) δεν την ήξερα ότι υπάρχει.
100 λίρες (της μιας ουγγιάς) $190.
Καλές είναι να τις πάρεις, να τις βάλεις στο χρηματοκιβώτιο, κι όταν σε αναγκάσουν να το ανοίξεις να τις πάρουν πανευτυχείς ότι πιάσανε την καλή, και να φύγουν.
Είναι το καμουφλάζ, που λέω σε άλλα νήματα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 23 Ιουν 2016 19:09 #63

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
starmaker έγραψε:
TEV έγραψε:
starmaker έγραψε:
Και επισης ακομη και στην Σιγκαπουρη, οι Βουλγαροι εχουν την φημη των φοβερων κατασκευαστων καλπικων αντικειμενων. Ετσι αν σας προτεινουν ποτε λιρα στην μιση τιμη ή και στο 90% αυτης, να ξερετε οτι προκειται για καλπικη που ισως εχει καποια επιχρυσωση της ταξεως των 5 ευρω και αμα.

Δηλαδή τι ακριβώς κάνουν οι Βούλγαροι;
Και τι διαστάσεις και βάρος έχουν οι λίρες τους;

Οι διαστασεις τους ειναι αναλογες τις πραγματικης με διαφορες αποκλισεις, ποιοτητες και βαρος απο 7.5-8.3 και ολα τα ενδιαμεσα βαρη. Οι Βουλγαροι ειδικευονται να καταλαβεις στα μαιμου αρχαια νομισματα και εχουν αναπτυξει ακομη και τεχνικες που χρησιμοποιουσαν στην αρχαιοτητα (strike). Υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν πιασει αρχαιοκαπηλους που πηγαν να πουλησουν νομισματα πανσπανια για να αποδειχτει στα εργαστηρια του FBI οτι ηταν βουλγαρικα απο τον ταδε τεχνιτη. Φυσικα σε εναν που ξερει απο νομισματα πραγματικα και εχει το ταλεντο πανω απο ολα να αντιλαμβανεται τα πλαστα, μολις το πιασει στα χερια του και δει το style θα καταλαβει οτι το αρχαιο ειναι νεο.

Ευτυχως με τις λιρες ασχολουνται οι λιγοτερο ικανοι τεχνιτες και οι grandmaster του ειδους επικεντρωνονται σε σπανια αρχαια ή σε σπανια αμερικανικα. Στην Ελλαδα υπαρχει και ενας αλλος κινδυνος που ακουει στο ονομα τροποποιημενες κινεζικες λιρες.



Παραδειγμα

www.aliexpress.com/store/product/2015-FU...428_32459868121.html

www.aliexpress.com/item/50pcs-lot-1959-Q...52-b67a-061703a8d3f3

Η δευτερη εχει τεχνητη παλαιωση. Υπαρχουν και αυτες που εχουν φυσικη παλαιωση που σημαινει οτι αφηνεις το νομισμα σε φυσικες συνθηκες (πχ βροχη) ή σε τεχνητα φυσικες (λασπη, το βρεχεις, το τριβεις κοκ). Για αυτο και αν κανεις παει να σας πουλησει πλαστο μη του χαριστειτε καθολου. ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ αλλιως ο τυπος θα κλεψει τον επομενος κοκ ωσπου να τον πιασουν.

www.aliexpress.com/item/100pcs-lot-Free-...52-b67a-061703a8d3f3



Αγοραζει ο απατεωνας αυτες που πουλουνται ως δωρο και φερουν ενα μικροσκοπικο σημαδι οτι ειναι copy (πχ c). O απατεωνας τις αγοραζει και ειτε σβηνει το σημαδι ειτε τις πουλαει στο ασχετο που νομιζει οτι κινδυνευει μονο απο ιταλικες ή λιβανεζικες. Και που να ηξερε

Επισης τα συγχρονα χρυσα καναδεζικα αντιγραφονται χαλια με αποτελεσμα να ειναι πολυ εμφανης η κακοτεχνια. Καποιος στο εξωτερικο πηγε να μου πουλησει μαιμου maple leaf και πιστεψτε με ακομη γελαω.



Πολύ χρήσιμα όσα γράφεις.
Αλλά πάλι δεν κατάλαβα, πως στο θέμα "λίρες" (στις οποίες αναφερόσουν στο αρχικό μήνυμά σου, "αν μας προτείνουν λίρα στη μισή τιμή"), μπορεί να σε κοροϊδέψει ο Βούλγαρος αν μετρήσεις/ζυγίσεις και το αποτέλεσμα είναι αυτό που πρέπει (ώστε να είναι γνήσιες).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα