Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Συλλεκτικά νομίσματα

Συλλεκτικά νομίσματα 09 Ιουν 2016 22:29 #37

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Θελω να αγιασω και δεν με αφηνετε. Ενα-ενα τα θεματα.

1)Αυτο με τα 250, ειναι το προυφ που ειχα παρει καπου 1700 και κατι και ειχε θηκη και serial number ενω εχω πάρει και ενα σαν του Σωτου που εχω αφησει στην θηκη του. Αυτα εφυγαν στο αψε σβησε. Ποσο προβλεπω να παει η τιμη; Το πρωτο της σειρας που ηταν ο λυκος προυφ ειχε 2000 κομματια και εξαφανιστηκαν. Ε στα 250 κομματια σε καμια δεκαετια θα απογοητευτω να μην παει στο 5χιλιαρο, ανεξαρτητως τιμη χρυσου.

2)Το νομισμα εκτος θηκης διατηρει στο ακεραιο την αξια του σαν νομισμα. Απλα η θηκη μελλοντικα μπορει να του προσδωσει υπεραξια. Για να φτασει ενα νομισμα να εχει την αξια του στο μεταλλο, θα πρεπει να ειναι ειτε εντελως κατεστραμμενο, ειτε λανθασμενα καθαρισμενο στο βαθμο που να εχει αλλοιωσει εντελως τα σχεδια. Μια και εμμεσως τεθηκε θεμα grading για να καταλαβατε πως γινεται το grading, υπαρχει μια δωρεαν εφαρμογη PCGS Photograding. Εκει πχ ριξτε μια ματια τι ειναι grading MS68 στην barber dime και σε αλλα νομισματα, που πολλοι αυτοσχεδιοι graders τα βαθμολογουν εδω ως αχρηστα

3) Το η "ευθύνη σε περίπτωση απώλειας του πακέτου κατα την μεταφορά βαρύνει αποκλειστικά τον αγοραστή" δεν ειναι εξαιρεση του coinvest, αλλα κανονας της αγορας. Απλα οι περισσοτεροι δεν διαβαζουν τα terms. Σε αυτο μετραει και με τι θα κανεις την πληρωμη με πειπαλ μεχρι ενος ποσου που εχει προστασια ή με αλλους τροπους.

Μελλοντικα τωρα επειδη εξ ορισμου πολλοι θα δοκιμασουν στο παρον να το βγαλουν απο την θηκη, αυτη μπορει να προσδωσει στο νομισμα μια υπεραξια. Πχ ο Σωτος το βγαζει απο την θηκη, ακομη και τωρα εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα αντιστοιχο κρουγκεργκαρντ και χρονο με το χρονο αυτη η διαφορα αυξανει. Ηδη ο λυκος του 2014 σε απλη εκδοση εχει αυξηθει και αυτο δειχνει οτι η σειρα θα εχει ανοδικη πορεια, περαν μια ανονικης πορειας στην τιμη του χρυσου. Περνανε ας πουμε 20 χρονια και ο χρυσος ειναι στα ιδια επιπεδα. Χωρις πληθωριστικη αναπροσαρμογη κα ακυκλοφορητο ενα κρουγκερ θα κανει 1100, ενα γκριζλυ εκτος κουτιου 1250+, ενα γκριζλι με την θηκη του 1450+. Βεβαια τα 200 ευρω ειναι πολλα για ενα χαρτι αλλα ισως λιγα για την περιεργεια του Σωτου. Φυσικα μπορει να ανοιξει το ενα και να κρατησει και το χαρτι της θηκης. Τωρα πως ανοιγει η συσκευασια; Επειδη εχω εμπειρια με προηγουμενες γινεται με 2-3 τροπους. Εγω προτιμω τον εξης: με νυχι η με εναν χαρτοκοπτη ανοιγω ελαφρα την μια πλευρα και μετα συρω το υπολοιπο σαν να ανοιγω κονσερβα. Επειδη ομως το συγκεκριμενο δεν το εχω ανοιξει γιατι πολυ απλα το βλεπω στην προυφ εκδοση που ειναι σε θηκουλα κοσμηματος, καλυτερα να στειλεις ενα μηνυμα ειτε στο καναδικο νομισματοκοπειο ειτε στο κοινβεστ.





Υ.Γ. Το πορτραιτο της Ελιζαμπεθ ειναι αρκετα κοντα στην μορφη της Ελιζαμπεθ οπως ειναι πλεον. Επισης αυτο το πορτραιτο υπαρχει σε αρκετα καινουρια καναδεζικα νομισματα. Ακομη αν δεν περναει στο Καναδα μπορεις να το περασεις στην Γερμανια, μια και μοιαζει στην Μερκελ.

Υ.Γ. 2 Θα προσπαθησω, αλλα δεν ξερω αν θα μπορω να γραψω αλλο γιατι φευγω για επαγγελματικο ταξιδι.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουν 2016 22:49 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Thanasis (atsi)

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 01:00 #38

  • PETROS (NEWCOMER)
  • Το Άβαταρ του/της PETROS (NEWCOMER)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
Ο σύζυγος της ανεψιάς μου που είναι στις ΗΠΑ, αγόρασε την αρκούδα και έναν άγριο αίλουρο που νομίζω ήταν πάνθηρας ή πούμα. Και τα δύο ήταν στην ίδια σειρά. Είχαμε πάει πριν ένα μήνα με την γυναίκα μου στην Φλόριντα να επισκεφτούμε τον αδελφό της και μας τα έδειξαν. Φοβερά νομίσματα και τα δύο και μεγάλα-βαριά. Από ότι είδα ήταν σε απλές πλαστικές θήκες. Επίσης μου είπαν ότι στις ΗΠΑ, μετά τα Αμερικάνικα, τα πιο ανάρπαστα είναι τα Καναδέζικα και ότι τα ευρωπαϊκά δεν τα προτιμούν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 04:52 #39

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Θελω να αγιασω και δεν με αφηνετε. <<<< Όντως

Αυτο με τα 250, ειναι το προυφ που ειχα παρει καπου 1700 και κατι


250only.jpg



Αυτό το εντός κύκλου, πως το ξεπέρασες?
Πήγες από κει?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 05:10 #40

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
starmaker έγραψε:
Θελω να αγιασω και δεν με αφηνετε. <<<< Όντως

Αυτο με τα 250, ειναι το προυφ που ειχα παρει καπου 1700 και κατι


250only.jpg



Αυτό το εντός κύκλου, πως το ξεπέρασες?
Πήγες από κει?

Ουτε καν μετακινηθηκα απο τον υπολογιστη!!! Coinvest φιλε μου. Απλα πολλα νομισματοκοπεια το λενε και το γραφουν αυτο, εξαιρωντας τους εταιρικους πελατες. Μαλιστα δεν πληρωσα καν αυτη την υπερογκη τιμη. Απο νομισματοκοπεια απευθειας εκτος Ευρωπης εχω αγορασει ελαχιστες φορες.

www.coininvest.com/en/gold-coins/high-re...ear-gold-proof-2015/

1750 ευρω λεει αλλα εγω το εχω παρει λιγο φθηνοτερα απο τον ιδιο, καπου 1730 πανω κατω συν μεταφορικα.

Επισης αυτο που εθεσες ως ερωτημα ξερω οτι παρακαμπτεται απο πολλους μεσω p.o. box. εις την αλλοδαπη και αγοραζεις οτι θες σαν Αμερικανος ή σαν Καναδος. Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει τετοιες υπηρεσιες αλλα ξερω πολλους που το εχουν κανει. Επισης η απαγορευση ειναι ανοητη γιατι μολις αγορασει πχ η apmex το στελνει παγκοσμιως. Συν οτι εξ ορισμου τα πρωτα κομματια παντα φευγουν σε εμπορους. Εννοειται οτι ειχα προεγγραφει στο coinvest να με ενημερωσει οταν θα γινει available. Νομιζω το εχω αναρτησει το συγκεκριμενο ξανα στο εδω νημα αλλα δεν θυμαμαι κιολας.

Θα μπορουσα να σου πω εχω συγγενεις, η κοπελα μου, επαγγελματικο ταξιδι- 1000 πραγματα, ομως εχουν αραιωσει οι εποχες που οταν πηγαινα ταξιδι την εβγαζα σε αντικαδικα και μαγαζια συλλεκτικων νομισματων/γραμματοσημων. Τωρα αν βρεθω εξω και γινεται καμια εκθεση η φεστιβαλ νομισματων που εδω δυστυχως δεν εχουμε εκτος απο κατι γραφικες διοργανωσεις, δεν λεω οχι.

Παντως του 2016 το εχει ακομη σε στοκ αλλα πανακριβα

www.apmex.com/product/95958/2016-canada-...zly-bear-99999-proof

Εγω αυτο που εχω ειναι της ιδιας σειρα και εχει την ιδια μορφη της Ελιζας και κατι αρκουδακια.



A και για να μην μου ανησυχεις το νομισμα που πηρες εκτος θηκης ειναι εξαντλημενο

www.apmex.com/product/95219/2016-canada-...999-bu-dmgd-no-assay

Πια υπαρχει μονο αυτο που πηρες

www.apmex.com/product/95220/2016-canada-...rizzly-bear-99999-bu

αλλα που θα παει θα φυγει και αυτο

Α και γιατι πραγματικα δεν με αφηνετε να αγιασω, μην παει να παρει κανεις apmex και του ερθουν τιποτα φοροι 100% πανω απο την τιμη που αγορασε μαζι με τα μεταφορικα και με γκρινιαζει. Το ξερω γιατι την εχω παθει. Ελπιζω τελευταιο ποστ για μενα για τον μηνα γιατι και εχω ξεσκισει το ωραριο μου και εχω ταξιδι κολαση μπροστα μου με πολυ πολυ δουλεια.

Και επαναλαμβανω αυτα για us citizens/canada κοκ το μονο που κανουν ειναι να δινουν δουλεια σε χιλιαδες ειδικες εταιρειες p.o. box που εχουν φτασει στο σημειο να παρακαμπτουν και αυτο το λεγομενο "δεν παραδινουμε σε P.o. box με το να παραλαμβανουν αυτοπροσωπως δικοι τους ανθρωποι σε ολο τον κοσμο.
Τελευταία διόρθωση: 10 Ιουν 2016 05:39 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 05:27 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Δεν είναι το ίδιο με αυτό που πήρα εγώ.
Και τα δυο έχουν θέμα αρκούδες, και τα δυο είναι 99999 και 1oz, αλλά το ένα είναι του 2015 και το άλλο του 2016, και η παράσταση είναι διαφορετική.

Ο Coininvest έχει το proof του 2016?

Ανακάλυψα και μια διαφορά μεταξύ των 2 εκδόσεων (proof 2016-BU 2016), τώρα ετοιμάζω τις φωτο και θα τις ανεβάσω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 05:33 #42

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Η διαφορά είναι το πλατανόφυλλο με το "16" κάτω από το λαιμό της αρκούδας.
Αυτά που ήρθαν σε μένα, το έχουν.

BU.jpg



Η εικόνα που δίνει το Canada Mint για το proof, δεν έχει πλατανόφυλλο.

Proof.jpg



Και ο coininvest δεν έχει φωτογραφία της πίσω πλευράς, ώστε να δω αυτός τι απεικονίζει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 05:44 #43

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
starmaker έγραψε:
Δεν είναι το ίδιο με αυτό που πήρα εγώ.
Και τα δυο έχουν θέμα αρκούδες, και τα δυο είναι 99999 και 1oz, αλλά το ένα είναι του 2015 και το άλλο του 2016, και η παράσταση είναι διαφορετική.

Ο Coininvest έχει το proof του 2016?

Ανακάλυψα και μια διαφορά μεταξύ των 2 εκδόσεων (proof 2016-BU 2016), τώρα ετοιμάζω τις φωτο και θα τις ανεβάσω.

ναι το ξερω. Εγω πανω στην βιασυνη μου δεν θα διευκρινησα. Παντως και αυτο ηταν για us/canada citizens. Παντως το δικο σου δεν το εχω βγαλει απο την θηκη του. Απλα ξερεις τι γινεται και στο λεω εντιμως. Εχω ενα χομπι στα ορια της μανιας. Εχω τοσα πολλα νομισματα να δω και παραγγελνω που πραγματικα χανομαι. Μονο το τελευταιο μηνα εχει παραλαβει η κοπελα που μου καθαριζει 4-5 φορες απο 15-20 νομισματα την φορα. Εννοειται μην παρεξηγηθω οχι χρυσα- απλα συλλεκτικα απο διαφορες χωρες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 05:53 #44

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
soto51 έγραψε:
starmaker έγραψε:
Δεν είναι το ίδιο με αυτό που πήρα εγώ.
Και τα δυο έχουν θέμα αρκούδες, και τα δυο είναι 99999 και 1oz, αλλά το ένα είναι του 2015 και το άλλο του 2016, και η παράσταση είναι διαφορετική.

Ο Coininvest έχει το proof του 2016?

Ανακάλυψα και μια διαφορά μεταξύ των 2 εκδόσεων (proof 2016-BU 2016), τώρα ετοιμάζω τις φωτο και θα τις ανεβάσω.

Μπορει να το φερει ακομη και αν εχει εξαντληθει. Κανει κατι τετοια κατα διαστηματα, το εχω δει με διαφορα νομισματα κατα καιρους. Ακομη και αυτο που ειχα προεγγραφει υποτιθεται το εφερε πολυ αργοτερα απο οτι θα επρεπε. Το αγοραζει στην δευτερογενη αγορα ή απο εταιρειες που εχει στις ΗΠΑ-Καναδα. Το coinvest trust (προσεξε την 2η λεξη) δραστηριοποιειται σε διαφορους τομεις μοντερνων νομισματων.

Το κακο ειναι οτι οταν λεει Currently out of stock εννοει αυτο χωρις το Currently. Καλο ειναι να γραφεις στο νιουσλετερ του.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συλλεκτικά νομίσματα 10 Ιουν 2016 06:00 #45

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Καλο ειναι να γραφεις στο νιουσλετερ του.
Όχι, γιατί θα παρασύρομαι.

Και αρκετά newsletters παίρνω (όχι από συλλεκτικά θέματα), που δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω.

Για το πλατανόφυλλο τι λες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα