Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Krugerrands

Krugerrands 31 Μαρ 2012 03:15 #1

  • Κάλχας
  • Το Άβαταρ του/της Κάλχας
Γεια σας συμφορουμίτες,
σας έχω ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση
ο τίτλος θα μπορούσε να είναι κάλλιστα χρυσές λίρες ή χρυσά νομίσματα.

Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site, το οποίο πουλά και αγοράζει πολύτιμα μέταλλα
www.coininvestdirect.com/en/

Ψάχνοντάς το (κι επειδή δεν είχε τις γνωστές λίρες Αγγλίας) ανακάλυψα τα Krugerrands, τα οποία είναι λίρες Νοτίου Αφρικής και διατίθενται σε διάφορα μεγέθη με συνηθέστερο το 1οζ.
Πηγαίνοντας ένα βήμα ακόμη πιο πέρα είδα ότι, ενώ στην Ελλάδα δεν είναι γνωστές, είναι πολύ δημοφιλής και εμπορεύσιμες ανά την υφήλιο.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι:
Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτά τα site? Έχει συναλλαγεί ποτέ κανείς από εσάς? Τι πρέπει να προσέχουμε?
Σε καποια review κοίταξα είδα βαθμολογία 5* σε δείγμα 525 ατόμων. Μόνο ένας είχε βάλει 4 * κι αυτό γιατί το ταχυδρομείο το άφησε στο γραμματοκιβώτιο αντί να του το παραδώσει με υπογραφή.

Νομίζω ότι το θέμα έχει πολύ ψωμί, ιδίως γιατί δεν γουστάρω να πληρώνω τον κλέφτη που λέγεται Τράπεζα της Ελλάδος.
Απ' ότι κατάλαβα μόνο στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούμε αυτές τις μεθόδους αγοράς πολύτιμων και τρέχουμε στην ΤτΕ και στους σαράφηδες.

Περιμένω τις απόψεις σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Krugerrands 31 Μαρ 2012 12:40 #2

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Δεν ειμαι ειδικός ςπι του χρυσού αλλά αντικειμενικά βλεποντάς τον σαν αξία ειναι πανάκριβος.
Ολα τα δημοσιεύματα και "οι πληροφορίες" ειναι ουσιαστικά για αγραν αγοραστών.
Ας πάει οπου θελει να πάει σε αυές τις τιμές ειναι πανάκριβος και ηδη Αμερικάνικα site μιλάναι για fake ποσ΄σοτητες που
κυκλοφορούν στην αγορά.
1300 η χρυσή λίρα Νοτίου Αφρικής τι να πω να υπάρχει και η λογική
Ας πάει οπου θέλει ο χρυσός εγβ στα τρέχοντα επίπεδα 1700 ευρώ η ουγγιά δεν αγοράζω αμα γυρίσει κάτω απο 1400 μπορεί αλλά
σε αυτά τα επ'ιπεδα.........ο Σορος πάντως ειχε μιλήσει για φούσκα στον χρυσό και
οι "ειδικοί" τον κατηγόρησαν.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Krugerrands 31 Μαρ 2012 13:14 #3

  • miou
  • Το Άβαταρ του/της miou
Το τελωνειο κλεβει πιο αγαρμπα και απο την τραπεζα της Ελλαδος. Εδω εφερα ενα ψευτο-netbook apo Κινα αξιας (60 ευρω με τα μεταφορικα) και το τελωνειο πηρε φορο-- 140 ευρω !!!! συνολο 200 ευρω
Βαλε τωρα να δουνε χρυσο αυτοι οι αλητες τι θα γινει !!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Krugerrands 01 Απρ 2012 01:31 #4

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
miou έγραψε:
Το τελωνειο κλεβει πιο αγαρμπα και απο την τραπεζα της Ελλαδος. Εδω εφερα ενα ψευτο-netbook apo Κινα αξιας (60 ευρω με τα μεταφορικα) και το τελωνειο πηρε φορο-- 140 ευρω !!!! συνολο 200 ευρω
Βαλε τωρα να δουνε χρυσο αυτοι οι αλητες τι θα γινει !!!

Σωστός!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Krugerrands 01 Απρ 2012 05:56 #5

  • pap
  • Το Άβαταρ του/της pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
αμα δεις στο τελος τησ σελιδας με τα νομισματα στο ηνωμενUnited Kingdom
Name: Weight1: Buy Back Price: Net Price: Gross Price2:
Britannia, 1oz Gold, 2012 31.10g €1,262.45 €1,339.89 €1,339.89
Full Sovereign Edward VII, Gold, 1902-1910 7.32g €294.26 €327.38 €327.38
Full Sovereign Elisabeth, Gold, 1957- now 7.32g €294.26 €322.88 €322.88
Full Sovereign Georg V, Gold, 1911-1932 7.32g €294.26 €322.88 €322.88
Full Sovereign Victoria, Gold, 1837-1901 7.32g €294.26 €322.88 €322.88
Full Sovereign, Gold, 2012 7.32g €294.26 €315.37 €315.37
Half Sovereign, diverse, Gold 3.66g €151.46 €168.00 €168.00ο βασιλειο εχει και λιρες αγγλιας
Τελευταία διόρθωση: 01 Απρ 2012 06:41 από pap.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Krugerrands 01 Απρ 2012 06:35 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Κάλχας έγραψε:

Περιμένω τις απόψεις σας.

Εγώ το έχω ψάξει αρκετά το θέμα.
Ρώτα συγκεκριμένα πράματα.
Το site που ανέφερες έχει καλές τιμές, περίπου 0,3% πιο κάτω από έναν που παρακολουθώ εγώ.
Τον δικό σου δεν τον έχω δοκιμάσει.

Το Κρούγκεραντ είναι πολύ γνωστό νόμισμα, αλλά είναι "κόκκινο", γιατί η πρόσμιξη του χρυσού που περιέχει είναι 100% χαλκός.
Ενώ η λίρα (επίσης 22kt όπως και το Krugerrand) έχει πρόσμιξη χαλκού και αργύρου (μαζί), οπότε το χρωματικό αποτέλεσμα της λίρας πλησιάζει περισσότερο προς τον καθαρό (24kt) χρυσό.

Στη χώρα μας η λίρα έχει μια παράδοση, είναι γνωστή παντού, και επί χρόνια αποτελούσε μέσον συναλλαγής (ακόμα και σε συμβόλαια αναγραφόταν) και αποθησαυρισμού. Με το Krugerrand δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Επίσης η λίρα (1 τεμ), με βάρος περιεχομένου χρυσού 7,322381 gr έναντι 31,1035 γραμμαρίων του Krugerrand την κάνει πιο "ματζέβελη" στη συναλλαγή, γιατί αντιπροσωπεύει σήμερα περίπου 300 ευρώ, ενώ το Kruggerand 1300.

Σε κάθε περίπτωση, όταν κάποιος σκέφτεται να αγοράσει κάτι χρυσό, πρέπει να εξετάζει την τιμή στην οποία αγοράζει τον ΚΑΘΑΡΟ χρυσό που περιέχεται σ' αυτό που αγοράζει. Η λίρα π.χ. ενώ ζυγίζει 7,988052 γραμμάρια, περιέχει χρυσό 7,322381. Αντίστοιχα το Krugerrand ζυγίζει 33,93 γραμμάρια, για να περιέχει 31,1035 γραμμάρια χρυσό.

Δες (στο site που υπέδειξες - έχει και λιρες) σε ποιά τιμή ανά γραμμάριο πουλάει τις λίρες, και σε ποια το krugerrand.

Όπως και σε κάθε επάγγελμα, και στο χώρο αυτόν υπάρχουν τσακάλια που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την άγνοια του κόσμου, σε συνδυασμό (πάντα) με τη δυνατότητα που τους δίνει η σύγχρονη τεχνολογία των media να απευθύνονται σε χιλιάδες ή εκατομμύρια κόσμο, με την προσδοκία ότι ακόμα και ένα πολύ μικρό ποσοστό από αυτόν τον κόσμο αν τσιμπήσει, αυτά (τα τσακάλια) θα έχουν βγάλει αρκετά λεφτά σε βάρος των αφελών.
Είναι αστείο να περιμένει κανείς ότι θα τον προστατεύσει η νομοθεσία, ή τα business ethics, ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, αν ο καθένας δεν είναι σε θέση να προστατεύσει τον εαυτό του.

Σαν παραδείγματα θα σας δώσω δύο:

--Πρόσφατα είδα σε μια από αυτές τις διαφημίσεις στην TV που πουλάνε κοσμήματα κλπ αντικείμενα "ευκαιρίας" κάποιον που διαφήμιζε ένα χρυσό (22kt έλεγε - και αυτό δε μπορεί να είναι ψέμμα γιατί αν είναι πάει μέσα) αντίγραφο ΔΡΑΧΜΗΣ. Της τελευταίας δραχμής που κυκλοφορούσε, πριν από το 2002. Έλεγε ένα σωρό λογοτεχνικά στοιχεία, ΕΚΤΟΣ από το βάρος του αντιγράφου.
Δεν τυχαίνει να έχω παλιά μονή δραχμή (ήταν κόκκινες αν τις θυμάστε, με τη Μπουμπουλίνα νομίζω επάνω) στην κατοχή μου ώστε να μπορώ να υπολογίσω το βάρος του αντιγράφου βάσει του όγκου της, οπότε τηλεφώνησα και ρώτησα. Μου είπαν το βάρος (6,80 gr., αν θυμάμαι καλά). Έκανα τον υπολογισμό με βάση την τιμή που πουλάγανε τη "χρυσή δραχμή" στην TV, και έβγαινε ότι πουλάνε το χρυσό περί τα 135 ευρώ το γραμμάριο, όταν η τιμή του ήταν εκείνη τη μέρα κάτω από 40.

--Θα θυμάστε ίσως τις διάφορες "συλλογές" από συλλεκτικά νομίσματα που κυκλοφορούσαν "με αριθμημένο πιστοποιητικό γνησιότητας", "μέσα σε πολυτελή κασσετίνα", κλπ. Μιλάμε για αρκετά χρόνια πριν.
Ο πεθερός μου, ένας αγαθός άνθρωπος (τον οποίο δεν είχα γνωρίσει εκείνη την εποχή), είχε δώσει αρκετά λεφτά σε αυτές τις ανοησίες. Τώρα ο πεθερός δεν υπάρχει, και μου έχουν μείνει εμένα αυτές οι "συλλογές".
Παρακολουθώ τις τιμές τους (υπάρχουν τα πάντα) στο e-bay. Αν αποφάσιζα να τα πουλήσω, ούτε το 1/4 (ΣΗΜΕΡΑ) από τα λεφτά που είχε δώσει ο μακαρίτης πριν 30 χρόνια δε θα έπιαναν.

Η πλάκα είναι ότι και οι δυο επιχειρήσεις (και ο "κοσμηματοπώλης" και ο των "συλλογών") υπάρχουν και σήμερα, και δραστηριοποιούνται, και (προφανώς) κεδίζουν λεφτά.
Από τους αφελείς.

Τα διάφορα sites (σαν αυτό που υπέδειξε ο φίλος νωρίτερα) δεν είναι τέτοιες περιπτώσεις. Είναι υγιείς επιχειρήσεις, λειτουργούν με ανταγωνισμό, ένα μεροκάματο το βγάζουν βέβαια, αλλά μέχρι εκεί. Είναι ο "σαράφης" που υπήρχε στην Αθηνάς πριν 50 χρόνια, προσαρμοσμένος στον 21ο αιώνα.
Και σ' αυτή τη δουλειά βέβαια (όπως και σε όλες) υπάρχουν αυτοί που κυνηγάνε τη γρήγορη αρπαχτή, και θα υπάρχουν πάντα.
Γνώση χρειάζεται για να τους αποφύγεις.

Αλλά για ποια γνώση μιλάμε, όταν υπάρχουν πρόβατα που πάνε και κάνουν συναλλαγές στην ΤτΕ, που έχει "σπρεντ" μεταξύ τιμής πώλησης και αγοράς χρυσής λίρας 18-21% ?

Αντιλαμβάνεσθε τι γίνεται με τους διάφορους "Αγοράζω χρυσό" που έχουν ξεφυτρώσει σα μανιτάρια, και ξοδεύουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στην TV για να διαφημίζουν πόσο "ασφαλώς" και "εχέμυθα" θα στείλουν το κούριερ για να πάρουν τα "άχρηστα" παλιά χρυσά σας κοσμήματα από το σπίτι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Krugerrands 01 Απρ 2012 06:46 #7

  • pap
  • Το Άβαταρ του/της pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
soto

θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις αγορασει απο ιντερνετ χρυσο?και απο πιο site?γιατι την ψαχνω και εγω αλλα φοβαμαι να στειλω λεφτα χωρις να ειμαι σιγουρος για την παραδοση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Krugerrands 01 Απρ 2012 12:01 #8

  • Renato
  • Το Άβαταρ του/της Renato
@ soto 51

Ψάχνω 1-2 αξιόπιστα sites για να πάρω μερικές λίρες (γύρω στις 50). Δεν προτίθεμαι να πληρώσω το υπέρογκο καπέλο της ΤτΕ σε καμμία περίπτωση!!!
Εκτός από το αναφερθέν coininvestdirect, έχω βρει και τα παρακάτω:
suissegold.ch/home.php
www.guernseymint.com/

Επειδή φαίνεται ότι το έχεις ψάξει αρκετά, θα εκτιμούσα αν πρότεινες μερικά, κατά προτίμηση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Krugerrands 01 Απρ 2012 13:04 #9

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
απο ebay στις δημοπρασιες ειδικα βρισκεις καλα κομματια.προσεχε μονο να ναι απο καλους πωλητες...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα