Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 15 Ιουν 2016 01:31 #28

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
vortex έγραψε:
Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε κάποιο συνταξιοδοτικό πρόγραμμα σε άλλη χώρα ώστε να μη μπλέκουμε με το Ελλαδιστάν;

Στην Βουλγαρία κάνε που ειναι 100 χρόνια μπροστά :-)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 07 Αυγ 2016 12:47 #29

  • KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • Το Άβαταρ του/της KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σε όλους. Έψαχνα σήμερα το πρωί μία ιστοσελίδα και είδα τυχαία αυτό το forum. Επειδή ασχολούμαι 27 χρόνια με τα Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα από τη θέση του πιστοποιημένου ασφαλιστικού συμβούλου (ασφαλιστικό πρακτορείο) πιστεύω ότι η γνώσεις μου μπορούν να βοηθήσουν. Και λέω να βοηθήσουν γιατί ο καλοπροαίρετος και αυτός που επιθυμεί να μάθει θα ακούσει ενώ σε εκείνον που μπαίνει για να κατηγορήσει δεν θα φανώ χρήσιμος.
Όταν το 35 % των ρευστών διαθεσίμων στην Ε.Ε. επενδύονται σε ασφαλιστικά προγράμματα με σκοπό τη βελτίωση των μελλοντικών συντάξεων και στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στο 3 % κάτι δεν γίνεται σωστά. Μέχρι στιγμής η ιστορία δεν έχει δείξει ότι είμαστε μπροστά από εκείνους.
Οι περισσότερες εταιρίες που δραστηριοποιούνται στο εξωτερικό είναι και στην Ελλάδα, το Solvency 2 που έχει να κάνει με τη φερεγγυότητα των ασφαλιστικών θεσπίστηκε από φέτος σε αντίθεση με τις καταθέσεις στις τράπεζες, οι οποίες πλέον υφίστανται σε bail in με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τους μετόχους, ομολογιούχους και καταθέτες.
Τα Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά δεν μπορούν να κουρευτούν. Απόδειξη πρόσφατη το PSI που με το hair cut των ελληνικών ομολόγων κανένα ασφαλιστήριο δεν υπέστη απώλειες ενώ οι μητρικές ασφαλιστικές κατέβαλαν τεράστια ποσά για αυξήσεις κεφαλαίων. Όσα αποταμιεύουν στην Ελλάδα μπορούν όμως να πληγούν από πιστωτικό γεγονός σε αντίθεση με εκείνα που επενδύουν στο εξωτερικό, τα οποία πλεονεκτούν και δίνουν αξία σε περίπτωση αλλαγής νομίσματος.
Η ενημέρωση λοιπόν δεν πρέπει να είναι του τύπου " άκουσα, μου είπαν κλπ. ".Όποιος έχει πρόβλημα με την πίεσή του ρωτάει παθολόγους και καρδιολόγους και όχι κάποιον αλουμινά. Ούτε μπορώ εγώ να κατασκευάσω σύστημα υδροδότησης σε ένα σπίτι γιατί είναι δουλειά του υδραυλικού. Έχω όμως ευθύνη να ψάξω για τον καλύτερο στο είδος του.
Όλα χρειάζονται τη μελέτη τους για να δώσουν το καλύτερο αποτέλεσμα . Έτσι και τα Συνταξιοδοτικά.
Η σελίδα μου www.syntaxeis.gr είναι νομίζω το μοναδικό site που εξειδικεύεται στην Ιδιωτική Σύνταξη, Επένδυση και Αποταμίευση και μπορεί να βοηθήσει κάποιους να κάνουν αυτό που πρέπει κι έχουν ανάγκη.
Ενημερωθείτε σωστά και αν ποτέ ασφαλιστείτε προσέξτε τι πρόγραμμα θα επιλέξετε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 08 Αυγ 2016 03:36 #30

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Κύριε KALAITZAKIS, τέσσερα ερωτήματα:

1) Γράφετε στο ποστ σας:
KALAITZAKIS (syntaxeis.gr) έγραψε:
Όταν το 35 % των ρευστών διαθεσίμων στην Ε.Ε. επενδύονται σε ασφαλιστικά προγράμματα με σκοπό τη βελτίωση των μελλοντικών συντάξεων και στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στο 3 % κάτι δεν γίνεται σωστά.
Τι ακριβώς εννοείτε με την έννοια "ρευστά διαθέσιμα" στην ανωτέρω πράγραφο? Διαθέσιμα που έχει ΠΟΙΟΣ? τα κράτη? Ο πληθυσμός? Ανεφέρεσθε σε διαθέσιμα εισοδήματα, ή διαθέσιμες αποταμιεύσεις?

2) Πάλι στην ανωτέρω πρόταση, το "επενδύονται σε ασφαλιστικά προγράμματα" τι ακριβώς σημαίνει, δηλαδή τα 35 (από τα 100) ή τα 3 (για μας), που κατευθύνονται?

3) Ποιος καταλήγουν να τα διαχείρίζεται?

4) Στην ιστοσελίδα σας (στην οποία έριξα μια ματιά) υπάρχει το εξής σχήμα (θα το γνωρίζετε) :

EtisioAsfalistro.jpg

Τι ακριβώς σημαίνει το "ενδεικτική" για την απόδοση? Αν π.χ. εγώ σας δίνω (κάτω παράδειγμα) €1.900 το χρόνο, επί 20 χρόνια (σύνολο €38.000), εσείς στο τέλος των 20 ετών θα μου δώσετε πίσω €80.000?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αλεξανδρος (esperos68)

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 08 Αυγ 2016 14:06 #31

  • KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • Το Άβαταρ του/της KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα.
Soto51 θα προσπαθήσω να είμαι απλός και να βοηθήσω στις ερωτήσεις σου.

1)Ρευστά διαθέσιμα είναι τα στοιχεία του ενεργητικού των Ιδιωτών, τα οποία μπορεί να είναι ομόλογα, αμοιβαία κεφάλαια, μετρητά, προθεσμιακές καταθέσεις, μετοχές. Αυτά δηλαδή που ρευστοποιούνται άμεσα ή εντός ολίγων ημερών. Δεν είναι όμως σπίτια, ακίνητα, επιχειρήσεις κλπ.
2) Το 35 % αυτών των διαθεσίμων λοιπόν επενδύεται με σκοπό να ενισχύσουν το εισόδημά τους όταν θα βγουν στη σύνταξη και δεν θα μπορούν να έχουν το εισόδημα που έχουν κατά τη διάρκεια του εργασιακού βίου. Από τα 8 τρις δολάρια των επενδύσεων σε αμοιβαία περίπου τα μισά είναι από ασφαλιστικές εταιρίες.
3) Ρωτάς ποιος τα διαχειρίζεται. Τα τμήματα διαχείρησης επενδύσεων των ίδιων των εταιριών σε συνεργασία με τους κορυφαίους επενδυτικούς οίκους του πλανήτη. Οι περισσότερες ασφαλιστικές έχουν πάνω από εκατό χρόνια ζωής.
4) Το διάγραμμα της ιστοσελίδας μου είναι αντιγεγραμμένο και υπολογισμένο από γνωστή ασφαλιστική εταιρία του εξωτερικού (μεταξύ των 5 μεγαλύτερων του κόσμου). Ενδεικτική απόδοση σημαίνει : Αν ο μέσος όρος των ετησίων αποδόσεων για μία αποταμίευση 15, 20 ή 25 ετών είναι 1, 2 ή 8 % , αντίστοιχη θα είναι και η απόδοση. Στην ιστοσελίδα μου αναφέρω πόσος είναι ο μέσος όρος των κυλιομένων εικοσαετιών τα τελευταία 45 χρόνια βάσει του παγκοσμίου δείκτη της Morgan Stanley. Επειδή όμως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πώς θα κυμανθούν μελλοντικά, οι εταιρίες ορίζουν ενδεικτικές αποδόσεις. Φυσικά υπάρχουν ακόμα κάποιοι ασφαλιστικοί όμιλοι που παρέχουν εγγυημένες και όχι ενδεικτικές αποδόσεις. Κυμαίνονται στο 2 % και είναι εξαιρετικές σε ένα διεθνές περιβάλλον αρνητικών επιτοκίων.

Η Ιδιωτική Ασφάλιση θα είναι απαραίτητη στην Ελλάδα του αύριο και στο εξωτερικό στηρίζεται και από τις κυβερνήσεις την ώρα που οι ασφαλισμένοι της Ασπίς δεν έχουν ακόμα πάρει τα χρήματά τους. Αυτή είναι η χώρα που ζούμε φίλε και οφείλουμε να παλέψουμε για την αλλάξουμε. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 08 Αυγ 2016 16:27 #32

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
KALAITZAKIS (syntaxeis.gr) έγραψε:
1)Ρευστά διαθέσιμα είναι τα στοιχεία του ενεργητικού των Ιδιωτών, τα οποία μπορεί να είναι ομόλογα, αμοιβαία κεφάλαια, μετρητά, προθεσμιακές καταθέσεις, μετοχές. Αυτά δηλαδή που ρευστοποιούνται άμεσα ή εντός ολίγων ημερών. Δεν είναι όμως σπίτια, ακίνητα, επιχειρήσεις κλπ.

2) Το 35 % αυτών των διαθεσίμων λοιπόν επενδύεται με σκοπό να ενισχύσουν το εισόδημά τους όταν θα βγουν στη σύνταξη και δεν θα μπορούν να έχουν το εισόδημα που έχουν κατά τη διάρκεια του εργασιακού βίου. Από τα 8 τρις δολάρια των επενδύσεων σε αμοιβαία περίπου τα μισά είναι από ασφαλιστικές εταιρίες.

3) Ρωτάς ποιος τα διαχειρίζεται. Τα τμήματα διαχείρησης επενδύσεων των ίδιων των εταιριών σε συνεργασία με τους κορυφαίους επενδυτικούς οίκους του πλανήτη. Οι περισσότερες ασφαλιστικές έχουν πάνω από εκατό χρόνια ζωής.

4) Το διάγραμμα της ιστοσελίδας μου είναι αντιγεγραμμένο και υπολογισμένο από γνωστή ασφαλιστική εταιρία του εξωτερικού (μεταξύ των 5 μεγαλύτερων του κόσμου). Ενδεικτική απόδοση σημαίνει : Αν ο μέσος όρος των ετησίων αποδόσεων για μία αποταμίευση 15, 20 ή 25 ετών είναι 1, 2 ή 8 % , αντίστοιχη θα είναι και η απόδοση. Στην ιστοσελίδα μου αναφέρω πόσος είναι ο μέσος όρος των κυλιομένων εικοσαετιών τα τελευταία 45 χρόνια βάσει του παγκοσμίου δείκτη της Morgan Stanley. Επειδή όμως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πώς θα κυμανθούν μελλοντικά, οι εταιρίες ορίζουν ενδεικτικές αποδόσεις. Φυσικά υπάρχουν ακόμα κάποιοι ασφαλιστικοί όμιλοι που παρέχουν εγγυημένες και όχι ενδεικτικές αποδόσεις. Κυμαίνονται στο 2 % και είναι εξαιρετικές σε ένα διεθνές περιβάλλον αρνητικών επιτοκίων.
Ευχαριστώ.
Τι καταλαβαίνω εγώ από τις απαντήσεις σου:

1) Μιλάς επομένως για περιουσίες, και όχι για ετησιο εισόδημα. Λες δηλαδή (σαν ασφαλιστική εταιρεία):
"Έχεις 100 στην άκρη (στο στρώμα, σε λίρες, στην τράπεζα (λέμε τώρα), σε μετοχές κλπ)? Δώσ' τα μου εμένα, και θα σου βγάζω μια απόδοση ΚΑΛΥΤΕΡΗ από αυτή που έχεις τώρα. Και μάλιστα δε θα στη δίνω πίσω κάθε χρόνο, αλλά όταν γεράσεις".
Ορθόν?
Όμως την απόδοση αυτή ΔΕΝ την εγγυάσαι. Ορθόν?

2) Έστω. Έχεις 100 στην άκρη, μη μου δίνεις και τα 100, δώσ'μου τα 35 απ' αυτά. Αυτό λες. Ορθόν?

3) Μάλιστα, κατανοητόν.

4) Αυτό περί μέσου όρου κυλιομένων εικοσαετιών για τα τελευταία 45 χρόνια δεν το είδα (δεν τα είδα και όλα). Μπορείς να βάλεις εδώ το λινκ της σελίδας σου?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 09 Αυγ 2016 05:42 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 09 Αυγ 2016 04:58 #33

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
@KALAITZAKIS: Τι περισσότερο θα κερδίσει κανείς αν απευθυνθεί σε σας και δεν πάει κατευθείαν σε μια από τις Ασφαλιστικές με τις οποίες συνεργάζεστε; Θα έχει καλύτερους όρους; Παίρνετε κάποια προμήθεια ή εφάπαξ αμοιβή (εκτός από αυτή της Ασφαλιστικής) για τις υπηρεσίες σας; Έχω ήδη ρωτήσει στις περισσότερες Ασφαλιστικές, αλλά δε βρίσκω πρόγραμμα στα μέτρα μου...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 09 Αυγ 2016 12:06 #34

  • KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • Το Άβαταρ του/της KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα!

1) Δεν μιλάω για περιουσίες. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς περιουσία για να χτίσει ένα εισόδημα για το μέλλον μέσω ενός ιδιωτικού συνταξιοδοτικού. Μπορεί να δίνει κάθε μήνα το 5 % π.χ. από όσα κερδίζει από την εργασία του και να μην τα σπαταλάει όλα για να μπορέσει να ζήσει και αύριο και να μην εξαρτάται μόνο από τη χαμηλή και μη ανταποδοτική εθνική σύνταξη. Το 35 % των συνολικών ρευστών που υπάρχουν στην ΕΕ επενδύονται σε συνταξιοδοτικά και στο ανέφερα για να δεις την ασφαλιστική συνείδηση που έχει ένα μεγάλο ποσοστό των Ευρωπαίων και την εμπιστοσύνη στο θεσμό της ιδιωτικής ασφάλισης την ώρα που το αντίστοιχο ποσοστό στη χώρα μας κυμαίνεται στο 4 %. Με το νέο συνταξιοδοτικό όμως θα συγκλίνει ραγδαία προς τα ευρωπαϊκά δεδομένα.
Στο θέμα της εγγύησης που με ρωτάς, τα προγράμματα που επενδύουν σε αμοιβαία δεν εγγυώνται καμία απόδοση. Διαχρονικά όμως τα τελευταία 45 χρόνια , όπως σου προανέφερα, οι αποδόσεις είναι εξαιρετικές. Δεν σημαίνει όμως ότι θα είναι και στο μέλλον. Για αυτό το λόγο, αν κάποιος δεν επιθυμεί καθόλου ρίσκο (και ενδεχομένως υψηλότερες μακροπρόθεσμα αποδόσεις) μπορεί να επιλέξει Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα εγγυημένης Απόδοσης. Διατίθενται ακόμα στην Ελλάδα, αλλά δεν πιστεύω για πολύ. Το 90 % των ασφαλιστηρίων που κάνω είναι τέτοια.
2) Δεν λέω να δώσεις το 35 % των χρημάτων που έχεις. Μιλάω για τακτική και νοικοκυρεμένη αποταμίευση αυτών που περισσεύουν κάθε μήνα. Κι επειδή σήμερα για τους περισσότερους δεν περισσεύουν μιλάω για όσους μπορούν. Πολλοί όμως λένε ότι δεν έχουν χρήματα, αλλά τα σκορπάνε ανούσια και δεν σκέπτονται καθόλου ότι αύριο ίσως ζητούν ελεημοσύνη από συγγενείς και φίλους.
3) ΟΚ
4) Αν μπεις στη σελίδα μου www.syntaxeis.gr και μετά Προϊόντα- Διεθνή Επενδυτικά Συνταξιοδοτικά έχω τις καλύτερες και τις χειρότερες μέσες αποδόσεις από το 1969 έως τώρα. Αν θέλεις στείλε μου το email σου να σου στείλω και διαφάνειες για 15ετίες, 20ετίες και 25ετίες. Έχουν το λογότυπο μίας συγκεκριμένης ασφαλιστικής εταιρίας και επειδή συνεργάζομαι με αρκετές δεν θέλω να φανεί ότι προβάλλω κάποια.
Ειλικρινά δεν έγραψα εδώ για να ασφαλίσω κάποιους, αλλά επειδή πιστεύω ακράδαντα αυτό το λειτούργημα που από το 1989 επιτελώ και έχω ευθύνη να αλλάξω και τη νοοτροπία του Έλληνα απέναντι στην Ιδιωτική Ασφάλιση. Είμαι στη διάθεσή σου όποτε θέλεις κι εσύ και όποιος άλλος αναγνώστης να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά μαζί μου ή να πιούμε έναν καφέ και να σας πω τα πάντα. Στο site μου στην ενότητα Σχετικά Άρθρα θα βρεις και δικά μου άρθρα σε σε γνωστές οικονομικές ιστοσελίδες που ίσως δώσουν μία σφαιρική ενημέρωση.
Σε ευχαριστώ για τη συζήτηση και στείλε μου το ηλεκτρονικό σου ταχυδρομείο να σου στείλω τις διαφάνειες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 09 Αυγ 2016 12:35 #35

  • KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • Το Άβαταρ του/της KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
vortex καλημέρα.

Ο προσωπικός ασφαλιστικός σύμβουλος, ο οποίος εξειδικεύεται σε έναν κλάδο ασφάλισης σίγουρα θα δώσει καλύτερες επιλογές από μία ασφαλιστική εταιρία. Θα δει τις ανάγκες σου, τις οικονομικές σου δυνατότητες, τους στόχους σου και θα σου προτείνει το κατάλληλο πρόγραμμα της αγοράς. Οι διαφορές μεταξύ τους δεν είναι τεράστιες, αλλά έχουν κάποιες λεπτομέρειες που μία εταιρία ή τράπεζα ίσως να μην τις αναφέρει ή να μην τις γνωρίζει.
Ο ασφαλιστής αμείβεται από την ασφαλιστική για τον κάθε ασφαλιζόμενο και σε καμία περίπτωση από τα χρήματα του ασφαλιζομένου. Για αυτό το λόγο μία προσφορά απ' ευθείας από την εταιρία και μία από το ασφαλιστικό πρακτορείο είναι ίδιες ως προς τα ποσά.
Ο ασφαλιστής όμως είναι άνθρωπος που θα είναι κοντά σου να σε ενημερώνει για κάθε τι καινούριο, θα είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε εσένα και στην απρόσωπη ασφαλιστική εταιρία. Το έργο μας ξεκινάει με την ασφάλιση και δεν τελειώνει εκεί. Ο ικανοποιημένος πελάτης είναι η καλύτερη διαφήμιση για ένα ασφαλιστικό γραφείο.

Σε ευχαριστώ .

Ζαχαρίας Καλαϊτζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 09 Αυγ 2016 15:09 #36

  • aceman
  • Το Άβαταρ του/της aceman
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 167
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 5
Εγγύηση ότι δε θα χαθούν τα χρήματά σου, υπάρχει; Απευθύνομαι σε όλους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα