Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα

Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 12 Αυγ 2016 01:23 #46

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
πήγα στη Eurobank και ρώτησα για τα εγχώρια αμοιβαία κεφάλαια αν έχουν ανοίξει και μου είπαν ότι ακόμα και τώρα ένα χρόνο μετά τα capital controls είναι κλειστά. Προσοχή τα εγχώρια όχι τα LF που εννοείται ότι είναι κλειστά.
Μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει αυτό; Είναι και όλα τα unit linked κλειστά, ότι έχει σχέση με αμοιβαίο κεφάλαιο λειτουργεί ή όχι. Αυτή τη στιγμή οι ασφαλιστικές πουλάνε προγράμματα συνδεδεμένα με τι αμοιβαία; και πως επενδύουν σε αυτά αν είναι κλειστά;
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 12 Αυγ 2016 03:13 #47

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
KALAITZAKIS (syntaxeis.gr) έγραψε:
soto51 πραγματικά από την τελευταία σου παράγραφο φαίνεται ότι δεν ενδιαφέρεσαι να ενημερωθείς για την Ιδιωτική Ασφάλιση, αλλά μάλλον με τη στάση σου προσπαθείς να υποβαθμίσεις το επίπεδο της συζήτησης και να μειώσεις το θεσμό. Όταν σου εξηγώ κάτι δύο φορές και μου λες δεν το καταλαβαίνεις πάει να πει πως δεν μπορώ να χειριστώ σωστά το γραπτό λόγο ή εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις. Κρυβόμενος στην ανωνυμία που σου επιτρέπει το διαδίκτυο την ώρα που από την πρώτη στιγμή με παρρησία έκανα γνωστά τα πραγματικά μου στοιχεία έρχεσαι και μου λες, τελειώνοντας, ότι ο ασφαλιστής είναι απατεώνας γιατί δεν είναι κοντά σου όταν τον χρειάζεσαι ή αν σου τύχει μία μεγάλη ζημιά και επιπλέον ότι θα είναι δίπλα σου μέχρι να αλλάξει επάγγελμα.
Σε πληροφορώ λοιπόν πως δεν είναι έτσι. Σε κάθε επάγγελμα ή λειτούργημα υπάρχουν επαγγελματίες και μη. Θα έλεγα άνθρωποι και μη. Εύκολα μπορείς σήμερα να μάθεις αν κάποιος είναι σοβαρός σε αυτό που κάνει. Από τα 21 που ασκώ αυτό το επάγγελμα μέχρι σήμερα στα 48 μου δεν μου έτυχε να πρέπει να αποζημιωθεί πελάτης μου και να του αρνήθηκε ασφαλιστική εταιρία. Φυσικά και επιλέγω αυστηρά με ποιες εταιρίες συνεργάζομαι. Δεν ψάχνω το φτηνιάρικο και όποιος μόνο αυτό θέλει δεν του κάνω.
Όσον αφορά στο ότι εγκαταλείπουμε τη δουλειά μας και αφήνουμε τον πελάτη στην ασφαλιστική (που κι εκεί συνεχίζει η ασφάλιση χωρίς συνέπειες για τον ασφαλισμένο) σε πληροφορώ πως ποτέ μου δεν σκέφτηκα 27 χρόνια κάτι τέτοιο, είμαι δεύτερης γεννιάς ασφαλιστής (ο πατέρας μου ίδρυσε το γραφείο το 1967 διωγμένος από τη δικτατορία) και αν με βοηθήσει ο Θεός και ζήσω θα ήθελα όταν ενηλικιωθεί η κόρη μου σε 16 χρόνια να συνεχίσει εκείνη, σεβόμενη όλους αυτούς που χρόνια μας εμπιστεύονται και είναι κοντά μας.
Ζητώ συγγνώμη από τους άλλους συμμετέχοντες που ξέφυγα από το θέμα των Συνταξιοδοτικών, αλλά οφείλω να υπερασπιστώ κι εμένα που επώνυμα γράφω , αλλά και κάποιους άλλους συναδέλφους που έχουν το κινητό τους μέρα νύχτα ανοιχτό και απαντάνε σε κάθε τηλεφώνημα χωρίς να ελέγχουν ποιος τους καλεί.

Το ότι αποφάσισες να μας αποκαλύψεις τα στοιχεία σου είναι δικιά σου επιλογή, το έκανες μόνος σου (δε νομίζω να σε πίεσε κανείς) κι αν θες να σου πω και παραπάνω καταλαβαίνω και το γιατί. Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως, και δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
Δικιά μου επιλογή είναι να ΜΗΝ αποκαλύψω κανένα στοιχείο μου, δηλαδή ούτε πως με λένε, ούτε τι ήλικία έχω, ούτε τι ηλικίας είναι τα παιδιά μου, ούτε από που κρατάει η σκούφια μου, ούτε αν ο μπαμπάς μου ήταν στην ανταρσία του "Βέλος", ούτε τι επαγγελματική εμπειρία έχω, τίποτα.
Αυτή τη διαφορά μας δεν μπορείς να την μέμφεσαι, γιατί τίποτα δεν μας υποχρεώνει (εδώ) να αποκαλύπτουμε τα στοιχεία μας.
Και ΔΕΝ μπορείς να με μέμφεσαι, ότι έκανα κακή χρήση των στοιχείων που αποκάλυψες, γιατί ΔΕΝ έκανα.

Εδώ αγαπητέ μου γράφουμε ΑΠΟΨΕΙΣ και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, και μπορούμε να κρίνουμε τις ΑΠΟΨΕΙΣ και τις ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ που διαβάζουμε. Άσχετα από το ποιος είναι αυτός που τις έγραψε. Ας είναι και ο Ντομινίκ Στρο Σκαν.

Διάβασα λοιπόν τις πληροφορίες που μας έδωσες, τις θεώρησα ελλειπείς, και σε ρώτησα διευκρινίσεις. Ούτε το όνομα σου σε ρώτησα, ούτε το γενεαλογικό σου δέντρο, ούτε τίποτα άλλο προσωπικό. Εσύ ήθελες και τα είπες, αλλά αυτά δεν με απασχολούν.

Από τις διευκρινίσεις σου έβγαλα κάποια συμπεράσματα. Και τα έγραψα.
Η απάντηση σου σ' αυτά είναι ότι "δεν ενδιαφέρομαι να ενημερωθώ για την Ιδιωτική Ασφάλιση, αλλά μάλλον με τη στάση μου προσπαθώ να υποβαθμίσω το επίπεδο της συζήτησης και να μειώσω το θεσμό".

Αυτά δεν είναι πληροφορίες για ασφαλίσεις και επενδύσεις, είναι προσωπική επίθεση και προσπάθεια μείωσης του συνομιλητή. Ας συνεχίσουμε σ' αυτό το επίπεδο λοιπόν, και σου λέω ότι το θεσμό τον μειώνει αυτός που τη μια λέει το ένα, και την άλλη το άλλο. Ήδη, από μια πρώτη (και απρόσωπη) επαφή, όπως εδώ.
Το γιατί ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ που λέει τη μια το ένα και την άλλη το άλλο (ακριβώς αντίθετα πράματα δε), επομένως καταρακώνει το θεσμό νομίζω ότι στο κατέδειξα, και δεν θα επαναλάβω τα ίδια.

Για τα άλλα μου λες (δεν σου έτυχε να πρέπει να αποζημιωθεί πελάτης σου και να του αρνήθηκε ασφαλιστική εταιρία) δεν θα συνεχίσω, γιατί θα έπρεπε να αρχίσω να απαριθμώ περιστατικά πελατών (όχι δικών σου, βεβαίως, αλλά "ασφαλιστικών εταιριών") με αρνήσεις, και των δικαστικών αγώνων (που κερδήθηκαν απ' τους πελάτες). Δεν έχω διάθεση να το κάνω, το έχω κάνει παλιότερα. Ψάξε το forum.

Δεν έχουμε να μοιράσουμε κάτι, αγαπητέ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 12 Αυγ 2016 03:14 #48

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sin έγραψε:
Soto51

άφησες - δυστυχώς - να σε παρασύρουν τα συναισθήματα και η κακία.

Κάνεις λάθος.

Αν κάτι με παρέσυρε, είναι η εμπειρία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 12 Αυγ 2016 05:21 #49

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
vag1129 (Akis Papas) έγραψε:
πήγα στη Eurobank και ρώτησα για τα εγχώρια αμοιβαία κεφάλαια αν έχουν ανοίξει και μου είπαν ότι ακόμα και τώρα ένα χρόνο μετά τα capital controls είναι κλειστά. Προσοχή τα εγχώρια όχι τα LF που εννοείται ότι είναι κλειστά.
Μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει αυτό; Είναι και όλα τα unit linked κλειστά, ότι έχει σχέση με αμοιβαίο κεφάλαιο λειτουργεί ή όχι. Αυτή τη στιγμή οι ασφαλιστικές πουλάνε προγράμματα συνδεδεμένα με τι αμοιβαία; και πως επενδύουν σε αυτά αν είναι κλειστά;

Πως γίνεται αυτό;
Πρι δυο εβδομάδες αγόρασα μερίδια απο ένα Α/Κ Διεθνές Εταιρικών Ομολόγων..
Για ψάξτο καλύτερα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 12 Αυγ 2016 11:08 #50

  • KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • Το Άβαταρ του/της KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα Άκη
Unit Linked Συνταξιοδοτικά προϊόντα είτε εφάπαξ είτε περιοδικών καταβολών οι περισσότερες ασφαλιστικές δεν κάνουν αυτήν την περίοδο(μιλάμε για νέα γιατί τα παλαιά συνεχίζονται). Υπάρχουν όμως τουλάχιστον δύο διεθνείς μεγάλες εταιρίες (δύο γνωρίζω εγώ - μπορεί να είναι και κάποια ακόμα), οι οποίες προωθούν τέτοιου είδους προγράμματα με τον εξής περιορισμό: Μέγιστη ετήσια καταβολή το ποσό των 12.000 ευρώ λόγω των κεφαλαιακών ελέγχων που για την ώρα επιτρέπουν μεταφορά στο εξωτερικό μέχρι 1000 ευρώ μηνιαίως. Οι ίδιες εταιρίες κάνουν και συνταξιοδοτικά συνδεδεμένα με ελληνικά αμοιβαία κεφάλαια. Τα διεθνή έχουν μεγαλύτερη ζήτηση αυτό το διάστημα γιατί προστατεύουν τα χρήματα, πέραν του κουρέματος (είναι μερίδια και δεν μπορούν να υποστούν haircut) και από πιστωτικό γεγονός (αλλαγή νομίσματος της χώρας μας).Τα εγγυημένης εξακολουθούν να γίνονται κανονικά από τις λίγες που τα έχουν διατηρήσει γιατί επενδύουν στην Ελλάδα.
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2016 11:09 από KALAITZAKIS (syntaxeis.gr).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 12 Αυγ 2016 11:29 #51

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
KALAITZAKIS (syntaxeis.gr) έγραψε:
Καλημέρα Άκη
Unit Linked Συνταξιοδοτικά προϊόντα είτε εφάπαξ είτε περιοδικών καταβολών οι περισσότερες ασφαλιστικές δεν κάνουν αυτήν την περίοδο(μιλάμε για νέα γιατί τα παλαιά συνεχίζονται). Υπάρχουν όμως τουλάχιστον δύο διεθνείς μεγάλες εταιρίες (δύο γνωρίζω εγώ - μπορεί να είναι και κάποια ακόμα), οι οποίες προωθούν τέτοιου είδους προγράμματα με τον εξής περιορισμό: Μέγιστη ετήσια καταβολή το ποσό των 12.000 ευρώ λόγω των κεφαλαιακών ελέγχων που για την ώρα επιτρέπουν μεταφορά στο εξωτερικό μέχρι 1000 ευρώ μηνιαίως. Οι ίδιες εταιρίες κάνουν και συνταξιοδοτικά συνδεδεμένα με ελληνικά αμοιβαία κεφάλαια. Τα διεθνή έχουν μεγαλύτερη ζήτηση αυτό το διάστημα γιατί προστατεύουν τα χρήματα, πέραν του κουρέματος (είναι μερίδια και δεν μπορούν να υποστούν haircut) και από πιστωτικό γεγονός (αλλαγή νομίσματος της χώρας μας).Τα εγγυημένης εξακολουθούν να γίνονται κανονικά από τις λίγες που τα έχουν διατηρήσει γιατί επενδύουν στην Ελλάδα.

Καλημέρα. Και πως μαζεύονται τα 12.000? Πρακτικά δηλαδή πρέπει μηνα-μήνα να επενδύεις 1.000 ευρώ,άρα τα 12.000 του παραδείγματος μαζεύονται σε 12 μήνες?
2) Οι ξένες εταιρίες που αναφέρεσαι δεν επενδύουν σε ξένα Α/Κ? Η επένδυση τους σε ελληνικά ΑΚ ενέχει κίνδυνο σε περίπτωση κουρεματος καταθέσεων(ένα μέρος τους μικρό ή μεγάλο ανάλογα τον τύπο τους είναι επενδεδυμένα σε καταθέσεις)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 13 Αυγ 2016 06:00 #52

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με εφάπαξ καταβολή του ασφάλιστρου και άμεση καταβολή μηνιαίας παροχής από τον αμέσως επόμενο μήνα; To Smart Pension της MetLife υποτίθεται ότι πληροί αυτές τις προϋποθέσεις, όμως κάποια στιγμή που είχα πάει να ρωτήσω μου είπαν ότι δε γίνεται αν είμαι κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο ηλικίας (δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά γύρω στα 60 πρέπει να ήταν). Στην ιστοσελίδα τους πάντως δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή κάποιο άλλο παρόμοιο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 13 Αυγ 2016 12:31 #53

  • KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • Το Άβαταρ του/της KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σας
folion2008 εύστοχες και χρήσιμες οι ερωτήσεις σου.
1)Οι συγκεκριμένες ασφαλιστικές δέχονται ακόμα και ετήσια πληρωμή του ασφαλίστρου δανειοδοτώντας στην ουσία για τους υπόλοιπους έντεκα μήνες τον ασφαλισμένο. Αυτές που γνωρίζω διαθέτουν το μεγαλύτερο ποσό των επενδύσεών τους στο εξωτερικό. Οπότε δεν υφίστανται θέμα περιορισμού κίνησης κεφαλαίων εξαιτίας των κεφαλαιακών ελέγχων γιατί τα χρήματα είναι έξω (μέχρι 12000 ετησίως εννοείται) . Αυτό γίνεται σήμερα και δεν γνωρίζω για πόσο ακόμα θα δέχονται νέα ασφαλιστήρια. Είναι ένας εύκολος και έξυπνος τρόπος να βγάλει νόμιμα κάποιος χρήματα στο εξωτερικό.
2) Επενδύουν και σε ελληνικά και σε ξένα αμοιβαία κεφάλαια ( όπου ο ασφαλισμένος επιθυμεί από ξένα μετοχικά, ελληνικά, εμπορεύματα, διεθνή κρατικά ομόλογα χωρών ΕΕ, ομόλογα αναδυομένων αγορών κλπ ), τα οποία έχει δικαίωμα να τα μετατρέπει όποτε επιθυμεί χωρίς κόστος μετατροπής.
Η επένδυση σε ελληνικά αμοιβαία δεν έχει τον κίνδυνο του κουρέματος γιατί έχουμε μερίδια και τα μερίδια δεν υφίστανται κούρεμα. Αν όμως ξαφνικά γίνει αλλαγή νομίσματος χώρας θα μετατραπούν στο τοπικό νόμισμα και θα υποστούν τις όποιες υποτιμήσεις. Και πάλι όμως, όσα είναι μετοχικά, θα υπερτερούν από τραπεζικές καταθέσεις ή ομόλογα, ακίνητα ή άλλα στοιχεία γιατί οι μετοχές είναι αξίες και θα απορροφήσουν μεγάλο μέρος των διολισθήσεων του εθνικού νομίσματος.
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2016 12:35 από KALAITZAKIS (syntaxeis.gr).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικά Συνταξιοδοτικά Προγράμματα 16 Αυγ 2016 15:50 #54

  • KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • Το Άβαταρ του/της KALAITZAKIS (syntaxeis.gr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
vortex έγραψε:
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με εφάπαξ καταβολή του ασφάλιστρου και άμεση καταβολή μηνιαίας παροχής από τον αμέσως επόμενο μήνα; To Smart Pension της MetLife υποτίθεται ότι πληροί αυτές τις προϋποθέσεις, όμως κάποια στιγμή που είχα πάει να ρωτήσω μου είπαν ότι δε γίνεται αν είμαι κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο ηλικίας (δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά γύρω στα 60 πρέπει να ήταν). Στην ιστοσελίδα τους πάντως δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή κάποιο άλλο παρόμοιο;

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Υπάρχει ασφαλιστικό πρόγραμμα μίας καταβολής, το οποίο μετά από ένα έτος παρέχει εγγυημένα ( ακόμα και αν κατά τη διάρκεια της καταβολής αποβιώσει ο ασφαλισμένος καταβάλλεται στους δικαιούχους )

1. Σταθερό ποσό για 15 χρόνια ή
2. Σταθερό ποσό για 15 χρόνια και στη λήξη του 5 ετήσιες συντάξεις
Εξυπακούεται ότι στη δεύτερη περίπτωση απαιτείται μεγαλύτερο αρχικό κεφάλαιο αν πρόκειται για την ίδια μηνιαία καταβολή.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο σε κάποιον που δεν επιθυμεί όλα του τα χρήματα στην τράπεζα λόγω του κινδύνου ενός κουρέματος , σε κάποιον που θέλει μία σταθερή κι εγγυημένη χρηματοροή όπως στην περίπτωση συνανθρώπων μας που έχουν ένα μέλος στην οικογένειά τους με ειδικές ικανότητες και δεν θα ήθελαν να του αφήσουν τα " κλειδιά " ενός σημαντικού τραπεζικού λογαριασμού με ό,τι κινδύνους συνεπάγεται αυτό.
Τελευταία διόρθωση: 18 Αυγ 2016 16:57 από KALAITZAKIS (syntaxeis.gr).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα