Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προταση για προθεσμιακη?

Προταση για προθεσμιακη? 14 Απρ 2015 02:06 #640

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Έχω τοποθετήσει ένα μέρος του κεφαλαίου σε Α/Κ με θεματοφύλακα τράπεζα του Λουξεμβούργου και ένα άλλο μέρος στην τράπεζα ADVANZIA (πάλι Λουξεμβούργου)
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για προθεσμιακη? 14 Απρ 2015 05:59 #641

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Αρα εσυ δεν εχεις προθεσμιακη, εχεις χρηματιστηριο και τζογο.
Ποσα εχασες το τελευταιο χρονο? :)
Τα αμοιβαία με τα ως τώρα δεδομένα ούτε κουρεύονται ούτε μετατρέπονται σε δραχμές,αν τα χρήματα έχουν επενδυθεί στο εξωτερικό και έχουν "φύγει" από την Ελλάδα.

Tα αμοιβαια εσωτερικου εχουν επηρεαστει απο τη κριση και εχουν καθετη πτωση.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 14 Απρ 2015 06:01 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για προθεσμιακη? 14 Απρ 2015 16:09 #642

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Τα εσωτερικού δν με ενδιαφέρει τι έχουν,δεν ασχολούμαι με οτιδήποτε ελληνικό.
Τα εξωτερικού και ειδικά το συγκεκριμένο που έχω,είναι στο -0.03%,δηλαδή στα 100.000 ευρώ έχω χασούρα 30 ευρώ.Για παρκάρισμα μια χαρά,όταν σκεφτείς ότι στις τράπεζες του εξωτερικού ενίοτε πληρώνεις για φύλαξη χρημάτων.

Τώρα αν εσύ νιώθεις εντάξει να κλείσεις τέτοια περίοδο χρήματα σε ελληνική τράπεζα,κάν'το.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για προθεσμιακη? 14 Απρ 2015 22:19 #643

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Billythekid (biotech13) έγραψε:

Τώρα αν εσύ νιώθεις εντάξει να κλείσεις τέτοια περίοδο χρήματα σε ελληνική τράπεζα,κάν'το.

Eιτε ανοιχτα ειτε κλειστα, υπαρχει καμμια διαφορα?
Ή μηπως νομιζεις οτι τα εχω στο μπαουλο?

Εξεταζω το ενδεχομενο για τραπεζα του εξωτερικου μεσω e-banking σε αλλα θρεντς, ακομα δεν εχω παρει σαφεις απαντησεις.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για προθεσμιακη? 15 Απρ 2015 19:02 #644

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Johan (larry) έγραψε:

Δε συζηταω για αμοιβαια, αυτα εχουν ρισκο. Αν θελω ρισκο παιζω στο καζινο.

Κ' όμως, συμμετέχεις σε αμοιβαία, ομόλογα, μετοχές κλπ, με έμμεσο τρόπο, χωρίς να το ξέρεις.Εσύ κ όλος ο κόσμος...

Πως; απλά τα πράγματα.

Έστω ένας μισθωτός σε μια μεγάλη εταιρία-ιδιωτική πάντα.
Η εταιρία αυτή είναι στο χρηματιστήριο, άρα "πουλάει" μετοχές της(και μερίσματα βεβαίως βεβαίως στο τέλος του έτους), εταιρικά ομόλογα που πρέπει να επιστρέψει κάποια στιγμή με τόκο κ φυσικά έχει κ αρκετά δάνεια απο τράπεζες.

Κάθε χρόνο η εταιρία έχει να πληρώνει τους τόκους απο τσ δάνειά της συν λίγο απο το κεφάλαιο, δηλ είναι ένα ανοιχτό δάνειο το οποίο μάλλον δεν θα το ξοφλήσει ποτέ..

Αν η εταιρία παράγει ποιοτικά προϊόντα, τότε έχει καλύτερο τζίρο, αλλα κ οι επενδυτές αγοράζουν ομόλογα κ μετοχές της εταιρίας, άρα αυξάνει η αξία της.

Εσύ τι κερδίζεις απο αυτό;
Απλά, κρατάς τη δουλειά σου.
Τα αφεντικά...πολύ περισσότερα απο σένα κ απο μένα.

Οι τράπεζες που έχεις τα λεφτά σου κ τα λεφτά μου κ.ο.κ , αγοράζουν ότι υπαρχει κ δεν υπάρχει απο ομόλογα, μετοχές, αμοιβαία, swaps, τίτλους χρυσού, σιταριού, πετρελαίου, καλαμποκάλευρου κ δεν ξέρω κ εγώ τι..
Φτάνει να βγάλουν κέρδος.

Επίσης αγοράζουν μετα μανίας κ ομόλογα Ελληνικού δημοσίου, έντοκα γραμμάτια, αλλα κ κάθε λογής χαρτούρα που εκδίδει το δημόσιο.

Δηλ, αγοράζει τίτλους που ο φυσιολογικός επενδυτής ,σαν ξεχωριστό άτομο, ΔΕΝ θ'αγόραζε..

Θυμήσου..οι τράπεζες που έχουν μαζέψει τόση σαβούρα , κατέχουν τις καταθέσεις μας, τις καταθέσεις της δουλειάς μας, αλλα κ τα δάνεια της δουλειάς μας κ τα δικά μας.

Μήπως όμως κ τα ταμεία είναι καλύτερα;

Οι εισφορές μας γίνονται κ αυτά έντοκα γραμμάτια κ ομόλογα του δημοσίου, κ όλοι θυμόμαστε πριν 10 χρόνια πως "φαγώθηκαν" 280 εκατ ευρώ απο τα δομημένα ομόλογα, αλλα κ απο το PSI πρόσφατα.

Τέλος, το ίδιο το κράτος, εκδίδει ομόλογα, ανακυκλώνει διαρκώς χρέος με έντοκα γραμμάτια κ όλοι είναι ευχαριστημένοι..

Τι γίνεται τώρα που όλοι αυτοί που παίζουν με αμοιβαία κ ομόλογα δεν παίξουν καλά;
Η εταιρία θα κάνει περικοπές, ίσως κ να κλείσει, οι τράπεζες θα χρειαστούν βοήθεια απ'το κράτος για να μην κλείσουν, το κράτος θα χαρατσώσει τους πολίτες για να βρεί χρήμα να στηρίξει τις τράπεζες, (άρα ο λαός μου μισεί τις τράπεζες, στην ουσία αυτός τις στηρίζει) κ το ταμείο σου δεν θα'χει λεφτά για τη σύνταξή σου.

Άρα, πάλι το κράτος θα στηρίξει τα ταμεία, αλλα θ'ανεβάσει τα όρια ηλικίας κ θα κόψει συντάξεις "γιατί το ασφαλιστικό δεν είναι βιώσιμο".

Λίγο απλοϊκά τα γράφω, αλλα στο περίπου έτσι είναι..

Κ το ερώτημα είναι το εξής..

Κ τι φταίω εγώ που επι τόσα χρόνια δουλεύω ιδιωτικό τομέα, πληρώνω τους φόρους στο ακέραιο, τις εισφορές μου στο ταμείο κ δεν έχω πάρει ούτε ευρώ απο το δημόσιο;

Γιατί δεν πληρώνουν αυτοί που μας ζημίωσαν τόσα χρόνια;
Ρητορικό το ερώτημα..

Όχι μόνο δεν πληρώνουν, αλλα τους ψηφίζει ο λαός κ βγαίνουν κ βουλευτές..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2015 19:04 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GSAKKI, kathrine

Προταση για προθεσμιακη? 17 Απρ 2015 11:41 #645

  • folion2008
  • Το Άβαταρ του/της folion2008
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0 (-2)
Billythekid (biotech13) έγραψε:
Έχω τοποθετήσει ένα μέρος του κεφαλαίου σε Α/Κ με θεματοφύλακα τράπεζα του Λουξεμβούργου και ένα άλλο μέρος στην τράπεζα ADVANZIA (πάλι Λουξεμβούργου)

Αγαπητέ Billythekid,έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα αμοιβαία διαχείρισης εξωτερικού(με θεματοφύλακα τράπεζα εξωτερικού) και αυτό που έχεις και αυτό πού έχω και εγώ και άλλοι δεν είναι ονομαστικά τα μερίδια,με την έννοια ότι το αμοιβαιο έξω έχει πελάτη την eurobank και την alpha ,οι οποίες ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΕΔΩ έχουν στοιχεία των πελατών.
Θέλω να πώ ότι αυτό που λές, άν στηρίζεται μόνο σε αυτό που σου είπε ο υπάλληλος της Τράπεζας μάλλον δεν ισχύει.Συνήθως ειναι ανεπαρκής η γνώση των τραπεζικών υπαλλή΄λων.
Εγώ ρώτησα απευθείας σε πιό υψηλά κλιμάκια,για να πάρω γραπτή απάντηση για την ονομαστικοποίηση των μεριδίων και απάντηση γιόκ. Το μόνο που κατάλαβα είναι οτι ή όλα μαζί είναι ονομαστικά ή κανένα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Απ: Προταση για προθεσμιακη? 17 Απρ 2015 12:44 #646

  • Ανδρέας (ani12345678)
  • Το Άβαταρ του/της Ανδρέας (ani12345678)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 273
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2
folion2008 έγραψε:
Billythekid (biotech13) έγραψε:
Έχω τοποθετήσει ένα μέρος του κεφαλαίου σε Α/Κ με θεματοφύλακα τράπεζα του Λουξεμβούργου και ένα άλλο μέρος στην τράπεζα ADVANZIA (πάλι Λουξεμβούργου)

Αγαπητέ Billythekid,έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα αμοιβαία διαχείρισης εξωτερικού(με θεματοφύλακα τράπεζα εξωτερικού) και αυτό που έχεις και αυτό πού έχω και εγώ και άλλοι δεν είναι ονομαστικά τα μερίδια,με την έννοια ότι το αμοιβαιο έξω έχει πελάτη την eurobank και την alpha ,οι οποίες ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΕΔΩ έχουν στοιχεία των πελατών.
Θέλω να πώ ότι αυτό που λές, άν στηρίζεται μόνο σε αυτό που σου είπε ο υπάλληλος της Τράπεζας μάλλον δεν ισχύει.Συνήθως ειναι ανεπαρκής η γνώση των τραπεζικών υπαλλή΄λων.
Εγώ ρώτησα απευθείας σε πιό υψηλά κλιμάκια,για να πάρω γραπτή απάντηση για την ονομαστικοποίηση των μεριδίων και απάντηση γιόκ. Το μόνο που κατάλαβα είναι οτι ή όλα μαζί είναι ονομαστικά ή κανένα
Της eurobank αεδακ στο Λουξεμβούργο τα αμοιβαία είναι ονομάστηκα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για προθεσμιακη? 17 Απρ 2015 14:36 #647

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
folion2008 έγραψε:
Billythekid (biotech13) έγραψε:
Έχω τοποθετήσει ένα μέρος του κεφαλαίου σε Α/Κ με θεματοφύλακα τράπεζα του Λουξεμβούργου και ένα άλλο μέρος στην τράπεζα ADVANZIA (πάλι Λουξεμβούργου)

Αγαπητέ Billythekid,έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα αμοιβαία διαχείρισης εξωτερικού(με θεματοφύλακα τράπεζα εξωτερικού) και αυτό που έχεις και αυτό πού έχω και εγώ και άλλοι δεν είναι ονομαστικά τα μερίδια,με την έννοια ότι το αμοιβαιο έξω έχει πελάτη την eurobank και την alpha ,οι οποίες ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΕΔΩ έχουν στοιχεία των πελατών.
Θέλω να πώ ότι αυτό που λές, άν στηρίζεται μόνο σε αυτό που σου είπε ο υπάλληλος της Τράπεζας μάλλον δεν ισχύει.Συνήθως ειναι ανεπαρκής η γνώση των τραπεζικών υπαλλή΄λων.
Εγώ ρώτησα απευθείας σε πιό υψηλά κλιμάκια,για να πάρω γραπτή απάντηση για την ονομαστικοποίηση των μεριδίων και απάντηση γιόκ. Το μόνο που κατάλαβα είναι οτι ή όλα μαζί είναι ονομαστικά ή κανένα

Δεν είναι όλα τα αμοιβαία διαχείρισης ίδια αδερφέ.
Το συγκεκριμένο που έχω της Eurobank είναι 1000000% ονομαστικό.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για προθεσμιακη? 17 Απρ 2015 15:20 #648

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Tελικα εκλεισα στο e-ανοδος της Εθνικης, μαζι με τους ποντους του go4more το επιτοκιο ειναι 2%.
Ο τοκος καταβαλλεται καθε μηνα και η διαρκεια 18μηνη, αλλα οποτε θες διακοπτεις ανεξοδα.
Πιο ασφαλης μου φανηκε η Εθνικη παρα οι online τραπεζουλες του εξωτερικου οπου εισαι ξεκρεμαστος... :)
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα