Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Διαμονή στο Εξωτερικό και καταθέσεις σε Ελληνική Τράπεζα

Διαμονή στο Εξωτερικό και καταθέσεις σε Ελληνική Τράπεζα 24 Ιουλ 2013 17:20 #1

  • evan
  • Το Άβαταρ του/της evan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και φίλες της κοινότητας!
Εδώ και 1 χρόνο διαμένω στο Εξωτερικό (Γερμανία) και εργάζομαι απο το σπίτι καθώς έχω στην κατοχή μια μια ιστοσελίδα στην οποία παρέχω μαθήματα μέσω ιντερνετ στα Ελληνικά.

Όταν ήμουν στην Ελλάδα, ήμουν αναγκασμένος να κάνω εγγραφή στο ΤΕΒΕ, έναρξη στην Εφορία και να πληρώνω ΦΠΑ κάθε τρίμηνο.
Όταν πήγα στην εδώ εφορία και τους είπα το είδος της σελίδας μου και το πως λαμβάνω χρήματα, μου είπαν ότι το είδος των εισοδημάτων μου πρακτικά είναι χρήματα όχι μέσα απο επαγγελματικές δραστηριότητες αλλά κάτι σαν "χαρτζιλίκι". Βασικά μου έφεραν για παράδειγμα το baby sitting κάτι το οποίο δεν είναι συνήθως επαγγελματική δραστηριότητα.

Έτσι μου έδωσαν να καταλάβω ότι δεν χρειάζεται να κάνω έναρξη στο ΤΕΒΕ στην Γερμανία και ούτε χρειάζεται πλέον να κόβω αποδείξεις (και να πληρώνω ΦΠΑ), το μόνο που χρειάζεται να κάνω ειναι να δηλώνω το εισοδημά μου κάθε τέλος του χρόνου στην φορολογική δήλωση που θα κάνω.

Πλέον είμαι αυτασφάλιστος στο εδώ ΙΚΑ και δηλώνω τα εισοδήματα μου κάθε τέλος του χρόνου.

Αλλά έχω μια απορία και εδώ θέλω την βοηθειά σας. Για τις πληρωμές μέσω PayPal ή Πιστωτικής Κάρτας έχω δημιουργήσει αντίστοιχους λογαριασμούς με κατοικία όχι πιά την Ελλάδα αλλά την διευθυνση που διαμένω στο εξωτερικό. Έτσι τα έσοδα μου μέσω ιντερνετ τα δηλώνω εδώ κανονικά.

Για τις καταθέσεις που μου κάνουν "μαθητές" μου στις Ελληνικές τράπεζες που διατηρώ λογαριασμούς τι γίνεται; Να τις σταματήσω; Να τις δηλώνω στην Φορ.Δήλωση εδώ στην Γερμανία ή να κάνω συμπληρωματική δήλωση στην Ελλάδα για τα έσοδα που εχω απο τις καταθέσεις;

Μίλησα με τον Ελληνα λογιστή μου αλλά είναι άσχετος απο ιντερνετ και "κάηκε", μου ειπε να μην δέχομαι καλύτερα πληρωμες ή να κόβω αποδείξεις (αλλά αφού δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα...) Αλλά δεν μπορώ και δεν θέλω να χάσω τις καταθέσεις που μου κάνουν κατα καιρούς στις Ελληνικές τράπεζες.

Μίλησα με έναν άλλο "συνάδελφο" και μου είπε πως αν εχω ευρωπαικο ΑΦΜ Γερμανίας μπορώ να δέχομαι χρήματα απο καταθέσεις στην Ελλάδα και να τα δηλώνω εδώ στο συγκεντρωτικό μου εισόδημα αλλά πραγματικά δεν ξέρω..

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαμονή στο Εξωτερικό και καταθέσεις σε Ελληνική Τράπεζα 24 Ιουλ 2013 23:56 #2

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Καλησπέρα φίλε. Δεν ξέρω να απαντήσω στο ερώτημά σου.
Μπορείς να μου στείλεις με p.m. τη διεύθυνση της ιστοσελίδας σου να της ρίξω μια ματιά;
Ευχαριστώ.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.048 δευτερόλεπτα