Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Δημοψηφισμα στην Καταλωνία

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 02 Οκτ 2017 17:03 #1

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Αποτελεί απλά μία τάση απόσχισης μίας επαρχίας από την κεντρική εξουσία ή λόγω των πολιτικών ιδιαιτεροτήτων της Καταλωνίας αποτελεί μία αναβίωση της έναρξης ενός νέου Ισπανικού Εμφυλίου?

Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι εικόνες στα εκλογικά κέντρα της Μαδρίτης ομοίαζαν σε πιο light εκδοχές στο στρατό του Φράνκο απέναντι σε απλούς πολίτες ειρηνικά εκφραζόμενους για τη διάθεση τους σχετικά με το βασικότερο αγαθό μίας δημοκρατίας. Την ελεύθερη έκφραση της άποψης. Ακόμα δεν έχουν υπάρξει σοβαρές αντιδράσεις, αλλά εάν οι Καταλωνοί έχουν φτάσει στο σημείο να απαιτήσουν απόσχιση, είμαι σίγουρος ότι ήδη έχουν καταρτήσει τις ομάδες πολιτοφυλακής τους και σχεδιάζουν τα αντίποινα απέναντι στις φασιστικές επιθέσεις που δέχθηκαν άοπλοι, άνδρες, γυναίκες, παιδιά.

Εύχομαι μία νέα CNT/FAI να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος. Άλλωστε η απώλεια του ισπανικού εμφυλίου από την νομίμως εκλεγμένη (αριστερή) κυβέρνηση από τον φασίστα στρατηγό Φράνκο (και αργότερα η μεταβίβαση του φασιστικού ιδεώδους μετά τον θάνατο του στον προστατευόμενο του βασιλέα, καθεστώς που ισχύει μέχρι σήμερα) οδήγησαν στον Β' ΠΠ. Όλοι τότε φοβήθηκαν την δυναμική της CNT/FAI και το κίνημα έπεσε περισσότερο από φίλια πυρά, αποδεκατίζοντας τόσο τους ελευθεριακούς αγωνιστές στις Διεθνείς Ταξιαρχίες όσο και τους ντόπιους της FAI
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 03 Οκτ 2017 00:32 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Χωρίς να καυχιέμαι για ειδικές γνώσεις επί της Ισπανίας, έχω την αίσθηση ότι ο εμφύλιος δεν είχε τοπικιστικό χαρακτήρα.
Αυτή η υπόθεση (Καταλονία), έχει.

Επίσης είναι μάλλον αστείο να λες ότι γεγονότα στην Ισπανία οδήγησαν (την υπόλοιπη Ευρώπη) στον Β'ΠΠ.
Οι Γερμανοί είχαν τις φιλίες τους εκεί, είχαν και τις συνεργασίες τους, δοκίμαζαν τα όπλα τους, αλλά ο πόλεμος δε είχε την Ισπανία σαν αιτία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 03 Οκτ 2017 14:25 #3

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Ο Ισπανικός Εμφύλιος σαφέστατα δεν είχε τοπικιστικό χαρακτήρα καθώς ήταν η τελευταία μεγάλη ευκαιρία της ανθρωπότητας να επικρατήσει η ελεύθερη σκέψη απέναντι στο σκοτάδι του φασισμού. Όμως, αποτελεί γεγονός ότι η Καταλωνία ως περιοχή ήταν το επίκεντρο του τότε ελευθεριακού κόσμου σε αντιδιαστολή με τη Μαδρίτη. Ουδέποτε αυτό έχει ξεπεραστεί στην Ισπανία, καθώς οι Καταλωνοί δεν θεωρούν τους εαυτούς τους Ισπανούς, αλλά μέλη μίας συνομοσπονδίας ελευθέρων εθνών και σε καμμία περίπτωση δεν αναγνωρίζουν την μοναρχία. Χαρακτηριστικά, να σου θυμίσω ότι όταν η σοφία επισκέφτηκε τα αποδυτήρια για να συγχαρεί την εθνική ο Πουγιόλ βγήκε μπροστά της γυμνός μόνο με μια πετσέτα. Αυτά δεν είναι τυχαία γεγονότα. Η μοναρχία ήταν το αγαπημένο παιδί του δικτάτορα φράνκο. Όταν πέθανε, ουσιαστικά η δικτατορία του φράνκο μεταφέρθηκε αυτούσια στο βασιλιά, όπως ο ίδιος ο φράνκο τον είχε γαλουχήσει.

Ο Β' ΠΠ προφανώς δεν είχε την Ισπανία ως αιτία. Το γεγονός όμως ότι όλος ο δυτικός κόσμος συσπειρώθηκε για να ηττηθεί το μέτωπο της FAI στην Ισπανία, εν ολίγοις πολλοί "ελευθεριακοί¨ άγγλοι, γάλλοι, πορτογάλοι πριμοδότησαν τους φασίστες της Ισπανίας έδωσε την αβάντα και το άλλοθι που χρειαζόταν ο εθνικοσοσιαλισμός στη Γερμανία. Η συνέχεια γνωστή.

Τέλος δεν χρειάζεται να έχεις ειδικές γνώσεις επί της Ισπανίας, μπορείς να ανατρέξεις στα όσα γράφει ο Ραφαηλίδης με τον απολαυστικό του τρόπο, στο Θερμοί και Ψυχροί Πόλεμοι για τον Ισπανικό Εμφύλιο και για τον Φασισμό και Ναζισμό (κεφ. Β και Ζ). (μπορείς να το κατεβάσεις σε pdf με ένα απλό search στο google εάν δεν το θες έντυπο)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 03 Οκτ 2017 14:42 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Γιώργο,
Δεν θα το συνεχίσω περί Ισπανίας. Όπως σου είπα άλλωστε, δεν είμαι ειδικός (και δεν έχω και φιλοδοξία να γίνω).
Μου άρεσε όμως αυτό με τη Σοφία και την πετσέτα.
Βρε,
στείλαμε το κορίτσι εκεί, και βγήκε ο παιχταράς με τη μαλαπέρδα έξω και το ξεφτίλισε?
Ντροπής πράματα!
Quelle banalite, mon dieu!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI)

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 06 Οκτ 2017 22:07 #5

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Η Καταλονία όμως δεν είναι η μόνη περιοχή στην ΕΕ που απαιτεί περισσότερη αυτονομία ή ανεξαρτησία

Οι 7 περιφέρειες που ζητούν ανεξαρτησία και απειλούν τη συνοχή όλης της Ευρώπης

www.bankingnews.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE...lhs-ths-eyrwphs.html
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 06 Οκτ 2017 22:10 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 07 Οκτ 2017 05:53 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Οι 7 περιφέρειες που ζητούν ανεξαρτησία και απειλούν τη συνοχή όλης της Ευρώπης

Οκτώ.
Κι εγώ έχω περιοχή 16 στρέμματα που είναι το σπίτι μου, και ζουν 12 άνθρωποι μέσα σ' αυτά.
Λέω να κάνω δημοψήφισμα μπας και βγει υπέρ ανεξαρτησίας, και γλυτώσω από την κυβέρνηση της Αθήνας.

Στην ΕΕ θα συνεχίσουμε να είμαστε.
Και θα κρατήσουμε και το ευρώ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 07 Οκτ 2017 10:53 #7

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
soto51 έγραψε:
Οκτώ.
Κι εγώ έχω περιοχή 16 στρέμματα που είναι το σπίτι μου, και ζουν 12 άνθρωποι μέσα σ' αυτά.
Λέω να κάνω δημοψήφισμα μπας και βγει υπέρ ανεξαρτησίας, και γλυτώσω από την κυβέρνηση της Αθήνας.

Στην ΕΕ θα συνεχίσουμε να είμαστε.
Και θα κρατήσουμε και το ευρώ.

Με τη φορολογία τι θα ισχύει;
Μετανάστες θα δέχεστε;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 07 Οκτ 2017 13:25 #8

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
Οκτώ.
Κι εγώ έχω περιοχή 16 στρέμματα που είναι το σπίτι μου, και ζουν 12 άνθρωποι μέσα σ' αυτά.
Λέω να κάνω δημοψήφισμα μπας και βγει υπέρ ανεξαρτησίας, και γλυτώσω από την κυβέρνηση της Αθήνας.

Στην ΕΕ θα συνεχίσουμε να είμαστε.
Και θα κρατήσουμε και το ευρώ.

:laugh: Εισαι απιθανος ! +1 στο καρμα σου !

Eγω το σκεφτομαι να σηκωσω ''υδραικο μπαιρακι''...

Για την ιστορια :

"ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ. Το Ελληνικόν Έθνος βεβαρυμένον πλέον να στενάζη υπό τον σκληρόν ζυγόν υπό τον οποίον τέσσαρας περίπου αιώνας καταθλίβεται επονειδίστως, τρέχει με γενικήν και ομόφωνον ορμήν εις τα όπλα δια να κατασυντρίψη τας βαρείας αλύσσους τας υπό των βαρβάρων Μωαμεθανών περιτεθίσας εις αυτό. ...
Ημείς οι προύχοντες, οι συγκροτούντες την διοίκησιν της Νήσου ταύτης επιτρέπομεν εις τον Καπετάνιον Γιακουμάκην Τουμπάζην του πλοίου Θεμιστοκλής, το οποίον έχει κανόνια δεκαέξ και άλλα πολεμικά όπλα υπό την Ελληνικήν σημαίαν να υπάγη μετά του πλοίου τούτου, όπου ήθελε κρίνει ωφέλιμον και αναγκαίον εις τον κοινόν αγώνα, και να ενεργή κατά των Οθωμανικών δυνάμεων δια ξηράς τε και θαλάσσης πάν ό,τι συγχωρείται εις νόμιμον πόλεμον, έως ού η ελευθερία και ανεξαρτησία του Ελληνικού Γένους να αποκατασταθή με στερέωσιν ...
16 Απριλίου 1821".
Συνημμένα:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 07 Οκτ 2017 13:39 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δημοψηφισμα στην Καταλωνία 07 Οκτ 2017 15:00 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
Με τη φορολογία τι θα ισχύει;
Μετανάστες θα δέχεστε;

Δεν θα υπάρχει φορολογία. για 2 λόγους:

1) Είναι ο καλύτερος τρόπος καταπολέμησης της φοροδιαφυγής.
2) Ούτως ή άλλως, εγώ τα πληρώνω όλα (και τώρα). Ε, το ίδιο καθεστώς θα παραμείνει.

Μετανάστες θα είναι δεκτοί, υπό προϋποθέσεις.
Βέβαια δεν είμαστε δίπλα στη θάλασσα για να πιάνουν κατ' ευθείαν οι βάρκες, αλλά θα σκάψουμε (ύστερα από δημοψήφισμα) κανάλι από τη θάλασσα, ώστε να μπορούν να φτάνουν οι βάρκες μέχρι εμάς, και να μην είμαστε περίκλειστη χώρα.
Από τη βάρκα, κατ' ευθείαν στο κατάλυμα τους:


MetanastesKyma.jpg
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα