Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 19 Αυγ 2016 20:13 #1

  • Παναγιώτης (Tamis)
  • Το Άβαταρ του/της Παναγιώτης (Tamis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Διαβάζω χρόνια το forum αλλά αυτό είναι το πρώτο μου post.

Δεν ξέρω αν το είδε κανείς αυτό:
www.tsmede.gr/Portals/0/Anakoinoseis/tsm...ca.hr.invitation.pdf

Έχουν στείλει email και σε όλα τα μέλη του ΤΕΕ και ψάχνουν τραπεζικά στελέχη!
Σε λάθος λίστα το έχουν στείλει. Εδώ στο tsig θα έπρεπε να το στείλουν πρώτα :P

Πλάκα πλάκα δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα. Μάλλον δεν πάει κανείς να διοικήσει εκεί πέρα.

Και ένα τελευταίο. Μπορούμε να μαζέψουμε 18.000.000€ να φτιάξουμε την δική μας τράπεζα (Όπως την διαφήμιση της amstel :P ); Πόσα μέλη είμαστε εδώ και πόσα πρέπει να βάλουμε; ;)
Όλες οι άλλες είναι για κλείσιμο και δεν παρέχουν σχεδόν τίποτα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 19 Αυγ 2016 21:13 #2

  • Regal
  • Το Άβαταρ του/της Regal
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 1
Κλείνει το μάτι στους μηχανικούς με διοικητικό υπόβαθρο η συγκεκριμένη τράπεζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 20 Αυγ 2016 07:47 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Παναγιώτης (Tamis) έγραψε:
Μπορούμε να μαζέψουμε 18.000.000€ να φτιάξουμε την δική μας τράπεζα


Όλες οι άλλες είναι για κλείσιμο και δεν παρέχουν σχεδόν τίποτα...

Να μαζευτούμε και να μαζέψουμε €18Μ σίγουρα μπορούμε.
Και πες ότι τη φτιάξαμε την τράπεζα. Μετά, τι θα κάνει η τράπεζα?
Μήπως πρόκειται να έρθει κανείς να της ακουμπήσει λεφτά?

(Φοβάμαι δηλαδή ότι και η δικιά μας δε θα παρέχει τίποτα, και σε λίγο καιρό θα είναι κι αυτή για κλείσιμο).
Εκτός κι αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, και δεν το λες καθαρά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 20 Αυγ 2016 12:10 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Και για να επιβεβαιώσω τους ... φόβους του ανδρός, θα πω...

"ΠΡΑΞΗ: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ" ... ΤΟΥ ... soto51 :evil:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 20 Αυγ 2016 12:42 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 20 Αυγ 2016 20:56 #5

  • Παναγιώτης (Tamis)
  • Το Άβαταρ του/της Παναγιώτης (Tamis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Όλοι διαβάζουμε και γράφουμε εδώ μέσα γιατί ψάχνουμε να βρούμε ευκαιρίες επενδυτικές και τον καλύτερο δυνατό τρόπο να διαχειριστούμε τα όσα έχουμε. Αν είχες όμως μια τράπεζα με όσα δε σου προσφέρουν οι εδώ στην Ελλάδα θα ήταν διαφορετικά πιστεύω.

Καταρχήν εγώ θα ήθελα μια τράπεζα που να δουλεύω μόνο online μαζί της. Χωρίς καθόλου φυσική παρουσία. Ένα κατάστημα μόνο ίσως και αυτό γιατί το απαιτεί ο νόμος αν δεν κάνω λάθος. Όλες οι τράπεζες Ελλάδα επιρεαζόμενες πολιτικά ή από άλλα μέσα έπεσαν έξω. Βασικά όπου υπήρχε ανθρώπινος παράγοντας τα πράγματα πήγαν σκατά. Για αυτό μια τράπεζα που να δουλεύει με αλγόριθμο στο πως να παρέχει δάνεια κάρτες κτλ. Άνθρωποι μόνο για εποπτεία του συστήματος και παραμετροποίηση.

Τέλος θα μπορούσε να προσφέρει υπηρεσίες που εξωτερικό είναι αυτονόητες εδώ και χρόνια και ούτε καν από τράπεζες. πχ Αγγλία ένα φίλος πήρε δάνειο για σπίτι και πληρώνει σταθερά και μάλιστα παραπάνω από την δόση του. Έτσι έχει ρίξει τον χρόνο εξόφλησης από τα 20+ χρόνια στα 15, και όλα αυτά χωρίς ποινές και τέτοια κουραφέξαλα. Ήρθε τώρα ο broker και του λέει. Άμα γουστάρεις σου δίνω όλα όσα πλήρωσες μέχρι τώρα πίσω για να αγοράσεις και άλλο σπίτι. Ελλάδα πια τράπεζα το κάνει στην λιανεμπορική;
Και άλλα τέτοια. Αυτό ήταν απλά ένα παράδειγμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 21 Αυγ 2016 00:52 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Παναγιώτης (Tamis) έγραψε:
Όλοι διαβάζουμε και γράφουμε(*2) εδώ μέσα γιατί ψάχνουμε να βρούμε ευκαιρίες επενδυτικές(*4) και τον καλύτερο δυνατό τρόπο να διαχειριστούμε τα όσα έχουμε.(*5). Αν είχες όμως μια τράπεζα με όσα δε σου προσφέρουν οι εδώ στην Ελλάδα θα ήταν διαφορετικά πιστεύω.(*1)

Καταρχήν εγώ θα ήθελα μια τράπεζα(*3) που να δουλεύω μόνο online(*6) μαζί της. Χωρίς καθόλου φυσική παρουσία. Ένα κατάστημα μόνο ίσως και αυτό γιατί το απαιτεί ο νόμος αν δεν κάνω λάθος. Όλες οι τράπεζες Ελλάδα επιρεαζόμενες πολιτικά ή από άλλα μέσα έπεσαν έξω. Βασικά όπου υπήρχε ανθρώπινος παράγοντας τα πράγματα πήγαν σκατά. Για αυτό μια τράπεζα που να δουλεύει με αλγόριθμο στο πως να παρέχει δάνεια κάρτες κτλ. Άνθρωποι μόνο για εποπτεία του συστήματος και παραμετροποίηση.

Τέλος θα μπορούσε να προσφέρει υπηρεσίες που εξωτερικό είναι αυτονόητες εδώ και χρόνια και ούτε καν από τράπεζες. πχ Αγγλία ένα φίλος πήρε δάνειο για σπίτι και πληρώνει σταθερά(*7) και μάλιστα παραπάνω από την δόση του. Έτσι έχει ρίξει τον χρόνο εξόφλησης από τα 20+ χρόνια στα 15, και όλα αυτά χωρίς ποινές και τέτοια κουραφέξαλα. Ήρθε τώρα ο broker και του λέει. Άμα γουστάρεις σου δίνω όλα όσα πλήρωσες μέχρι τώρα πίσω για να αγοράσεις και άλλο σπίτι. Ελλάδα πια τράπεζα το κάνει στην λιανεμπορική;
Και άλλα τέτοια. Αυτό ήταν απλά ένα παράδειγμα.

Παναγιώτη (Tamis),

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Πάρε την κόλλα σου και κάτσε, θα περάσεις το πρώτο test. Φρόντισε να βάλεις τα δυνατά σου.
Το ανωτέρω (σε παράθεση) κείμενο σου έχει υποστεί μικράς τροποποιήσεις. Αυτές είναι: α) μερικές φράσεις έχουν μετατραπεί σε bold χαρακτήρες, και β) αμέσως μετά τους bold χαρακτήρες υπάρχει μια παρένθεση με ένα αστεράκι και έναν αριθμό. Οι αριθμοί αντιστοιχούν σε παρατηρήσεις (ή ερωτήσεις) πάνω σ' αυτά που έχεις γράψει, και οι οποίες εκτίθενται εδώ από κάτω (με τον αντίστοιχο αριθμό).
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ να απαντήσεις σε ΟΛΕΣ τις παρατηρήσεις (ή ερωτήσεις) αλλά κι αν δεν απαντήσεις σε όλες, δε σημαίνει ότι κόβεσαι. Απλώς δεν θα πάρεις άριστα.
Πάμε για το test λοιπόν, και καλή σου επιτυχία.

1) "Πιστεύεις". Σπουδαίο πράμα η πίστη. Καλό είναι να συνδυάζεται και με την έρευνα. Τα δυο σου (μέχρι τώρα) ποστ θεωρούνται προσπάθεια για έρευνα πάνω στο αντικείμενο που σε απασχολεί. Ορθόν?
Με άλλα λόγια: Στην περίπτωση σου ισχύει το "Πίστευε και μη, ερεύνα", ή το "Πίστευε, και μη ερεύνα".

2) Ε, όχι και "Όλοι γράφουμε"... Είπες μια ιδέα (1ο ποστ), έκανες και τις πρώτες διευκρινίσεις (2ο ποστ), με αυτά τα δυο δεν μπορείς να λες "Όλοι γράφουμε" και να θέλεις να είσαι και μέσα στους γραφιάδες... Για κάνε μια προσπάθεια, γι' αυτό σου βάζω το test.

3) Ενώ στο 1ο ποστ σου μίλησες σαν επενδυτής που σκέφτεται να επενδύσει ανοίγοντας τράπεζα (με την καλή έννοια το άνοιγμα), στο 2o μιλάς σαν πελάτης τράπεζας, και τι θα ήθελε αυτός από την τράπεζα του. Αποφάσισε, ποιο καπέλλο θέλεις να φοράς? Του τραπεζίτη, ή του πελάτη?

4) Η ιδέα να ανοίξει κάποιος (ένας, αν μόνος του έχει το απαραίτητο κεφάλαιο, ή πολλοί, αν μόνο έτσι συγκεντρώνεται το κεφάλαιο) τώρα, στην Ελλάδα, τράπεζα εσένα σου φαίνεται "επενδυτική ευκαιρία"? Δηλαδή θα αυγατίσουν τα λεφτά τους αν το κάνουν?

5) Κατ' επέκταση, είναι χρηστή διαχείρηση η τοποθέτηση χρημάτων σε έναν τετοιο σκοπό?

6) Κατά τη γνώμη σου, το ελληνικό τραπεζικό (πελατειακό) κοινό είναι έτοιμο και ώριμο να κάνει τις δουλειές του μόνο online?

7) Ο φίλος σου πληρώνει σταθερά. Κάποιοι (στην Αγγλία) ΔΕΝ πληρώνουν, είναι "στα κόκκινα". Έχεις υπ' όψη σου ποιο είναι αυτό το ποσοστό (στην Αγγλία)?
Έχεις υπ όψη σου ποιο είναι το αντίστοιχο στην Ελλάδα?

Περιμένουμε με ενδιαφέρον το γραπτό σου.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2016 00:54 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 21 Αυγ 2016 02:18 #7

  • Παναγιώτης (Tamis)
  • Το Άβαταρ του/της Παναγιώτης (Tamis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Σε ευχαριστώ για το τεστάκι. Δυστυχώς γράφω από κινητό και θα είμαι λίγο λιτός στις απαντήσεις μου.
Πάμε λοιπόν:

1) Είσαι απόλυτα σωστός. Το ποστ αποτελεί προσπάθεια για έρευνα. Το μόνο που είδα εγώ είναι τα 18 εκατομμύρια που χρειάζονται. Και είμαι πάντα του πίστευε και μη, έρευνα. Δεν είμαι ειδικός σε όλα, αλλά μου αρέσει πολύ να μαθαίνω καινούργια πράγματα.

2) και πάλι είσαι σωστός. Δεν γράφουμε όλοι. Διαβάζω χρόνια αλλά μόνο χτες και σήμερα έγραψα. Διόρθωση λοιπόν "και μερικοί γράφουν"

3) Το 3 με δυσκολεύει λίγο. Δεν ξέρω γιατί θα πρέπει απόλυτα να τα διαχωρίσω. Αν είσαι μέτοχος μιας τράπεζας δεν αποκλείεται να είσαι και πελάτης της. Σκέφτομαι τι θα ήθελα να έχω. Έχω μια ανάγκη να καλύψω που πιθανόν να την έχουν και άλλοι. Γεμίζεις το κενό αυτό στην αγορά και ενδεχομένως πας καλά. Το ενδεχομένως πάει γιατί δεν μπορείς να ξέρεις από πριν αν η ανάγκη σου είναι πραγματικά τόσο αναγκαία. Ή μπορείς να την κάνεις αναγκαία και έτσι απλά πας τρένο.

4) χμμμ και πάλι είναι αρκετά δύσκολη αυτή η απάντηση. Στην φάση που είναι η Ελλάδα όπου δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει δυστυχώς το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο. Αλλά εδώ ζω και εδώ θα ήθελα να καλύψω την ανάγκη που πιστεύω ότι υπάρχει. Το θέμα είναι πόσο πιστεύεις ότι μπορείς να πετύχεις. Φυσικά δεν λέμε να αιθεροβατείς. Να έχεις σχέδιο και στόχο πάντα. Στο προκείμενο τώρα. Υπό προϋποθέσεις μπορούν να αυγατίσουν τα λεφτά σου σε βάθος χρόνου.

5) όπως ανέφερα και στο δεύτερο ποστ δεν φοβάμαι το εγχείρημα φοβάμαι τους ανθρώπους που θα το διαχείριστουν. Και ειδικά αν προσφέρεις υπηρεσίες που είναι καινοτόμες τότε ναι μπορεί να πετύχει.

6) Έτοιμος δεν είναι κανείς για τίποτα. Ο φόβος της αλλαγής είναι πολύ μεγάλος. Αλλά βλέπω ότι όπου υπάρχει ανάγκη υπάρχει και τρόπος. Ο πεθερός μου 60 χρονών με τα CC έγινε expert στο e-banking. Πληρώνει δάνεια, εφορία κτλ που πριν ούτε είχε φανταστεί. Αν κάποιον του δίνεις μεγαλύτερο επιτόκιο λόγω του ότι δεν έχεις λειτουργικά έξοδα. Του δίνεις επιστροφή χρημάτων στην πιστωτική,του δίνεις δάνεια με κόλπα που έχουν και στο εξωτερικό. Τότε θα έρθει και ο 60αρης και ο 70αρης και ο καθένας. Τους άλλους που δεν αλλάζουν δεν τους θες εσύ μετά.

7) Στην Αγγλία δεν έχω ιδέα πιο είναι το ποσοστό αυτό. Στην Ελλάδα είναι αρκετά μεγάλο αλλά σε αυτό μεγάλη ευθύνη έχουν και οι τράπεζες με τα κριτήρια που είχαν. Δεν δίνεις δάνειο 200Κ σε κάποιον που βγάζει 1000 το μήνα. Έτσι ο καθένας πέφτει έξω. Θα σου πω ένα άλλο παράδειγμα. Ένας γνωστός μου ήθελε ένα στεγαστικό δάνειο 100Κ. Ο συγκεκριμένος βγάζει σε αυτή την εποχή κοντά στα 2500 γιατί άλλαξε δουλειά και δουλεύει με εταιρεία Αμερικής. Κάθε μήνα του στέλνουν έμβασμα το χρήμα και πληρώνει εφορίες και όλα. Και είχε και τα μισά για το σπίτι. Καμία τράπεζα δε του έδωσε τπτ. Αυτόν θα τον δάνειζα και εγώ που λέει ο λόγος. Ο συγκεκριμένος ανέβηκε και άλλο και πλέον άρχισε το σπίτι μόνο του. Τέτοιους πελάτες θες κατά πλειοψηφία. Και αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα κόκκινα δάνεια είναι τα επιχειρηματικά δάνεια. Εκεί και αν έγιναν λαμογιές και λαμογιές. Άσε τα κομματικά και τα δάνεια προς ΜΜΕ. Αυτά όλα τα έδωσαν με κριτήρια μην πω...

Ελπίζω να πήγα καλά. Καλό βράδυ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 21 Αυγ 2016 14:53 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Παναγιώτης (Tamis) έγραψε:
Ελπίζω να πήγα καλά. Καλό βράδυ.

Παίρνεις ένα 7ρι με άριστα το

10.


Συνεχίζεις.

Επόμενο βήμα να μαζέψεις τα 18.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2016 14:53 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Attica Bank 22 Αυγ 2016 13:31 #9

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Κανονικά θα έπρεπε να πάρουν μούτζες από τους μηχανικούς που τους έφαγαν τις ασφαλιστικές εισφορές για να τις κάνουν κουρελόχαρτα της Attica Bank. Αλλά δυστυχώς ζούμε στη μπανανία, πλήρης ασυδοσία και κανένας έλεγχος/τιμωρία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Απόστολος (politis)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα