Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 12 Μαϊ 2016 23:09 #163

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
Ε, φυσικά οι ΔΥ αυτά θα προτάξουν, τα περί "κοινωνικού αυτοματισμού", "εχθρός δεν είναι ο εργαζόμενος του ιδιωτικού τομέα αλλά το μεγάλο κεφάλαιο και ο καπιταλισμός" και άλλα παρόμοια.
Ότι εκ των πραγμάτων γίνεται εχθρός ο Δημόσιος Τομέας όταν αντλεί όλη την παραγωνική ικμάδα της χώρας και φορολογούνται τα πάντα για να επιβιώσει η δημοσιοϋπαλληλία και οι συνταξιούχοι, πρέπει να το προσπεράσουμε, δεν τρέχει τπτ.

Να αναφέρω μια ακόμα χειρότερη συνέπεια αυτής της κατάστασης (της αβάντας δλδ του Δημοσίου) ;
Όλοι οι ικανότεροι νέοι επιλέγουν Σχολές που εξασφαλίζουν μονιμότητα, όλοι ονειρεύονται την Δημοσιοϋπαλληλία και το αραλίκι και όσοι δεν τα καταφέρνουν αναγκαστικά ξενιτεύονται.
Επί μακρόν θεωρούνταν φυσιολογικό αυτό, να επιλέγουν δλδ οι νέοι την δημοσιοϋπαλληλία που στο εξωτερικό θεωρείται το αποκούμπι των λιγότερο ικανών, και όσων δεν έχουν μεγάλες φιλοδοξίες στην ζωή τους.

Εδώ ακόμα νομίζουν ότι η κατανάλωση των ΔΥ κινεί την οικονομία, ότι οι φόροι τους (οι λογιστικές εγγραφές δλδ) βοηθούν την λειτουργία του κράτους, γιατί δεν υιοθετούν άραγες αυτή την οικονομική θεωρία και άλλα κράτη ; ; ; :laugh:
Τελευταία διόρθωση: 12 Μαϊ 2016 23:44 από Nozomi.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 12 Μαϊ 2016 23:18 #164

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
George (geo821) έγραψε:
ως Έλλην πολίτης θα έπρεπε να σε απασχολεί πως θα γλιτώσεις με το μικρότερο δυνατό κόστος. Και όχι πως...θα σε πηδήξουν καλύτερα για να βάλεις μυαλό! Ή τουλάχιστον μην γενικεύεις, γιατί δεν θέλουμε όλοι το ίδιο...

ΥΓ: Γιατί να πληρώσεις για μ@λ@κίες άλλων; Έτσι κι αλλιώς πληρώνεις και θα συνεχίσεις να πληρώνεις no matter what. Απλά εσύ πιθανόν πιστεύεις πως αν απολυθούν 400,000 ΔΥ θα σωθείς. Μακάρι να ήταν τόσο απλό το πρόβλημα μας.

Εγώ φίλε μου, θέλω να την γλιτώσουμε, όχι με κόστος, αλλα κ με κέρδος...
Γίνεται;
Λες να μου αρέσει να μου αλλάζουν τα φώτα στους φόρους;
Το πρόβλημά μας είναι πως οι περισσότεροι απο εμάς δεν βάζουμε μυαλό, πιστεύουμε στα ψέμματα κ μας εκμεταλλεύονται οι πολιτικοί, όλων των κομμάτων, διαχρονικά..
Μου θυμίζει όλη η φάση τον καιρό που υπηρετούσα σε αντιτορπιλικό..
Ένας έκανε τη μαλακία(δεν έβγαινε νυχτερινή περιπολία, κοιμόταν στη σκοπιά, δεν ήξερε τη θέση του σε γυμνάσιο κλπ), όοολοι εμείς οι υπόλοιποι μέναμε άϋπνοι κατα τη διάρκεια του πλου, για 24 ώρες..
Για να βάλουμε μυαλό..
Φταίγαμε οι υπόλοιοι?
Όχι..
Αλλά...την πληρώναμε, για λάθος άλλου...

Όσο για το οτι θέλω να απολυθούν 400 χιλ ΔΥ, εχω να πω πως δεν με προσέχεις..
Μόλις χθες έγραψα πως πρέπει να αρθεί η μονιμότητά τους, να μειωθεί ο μισθός τους στα 600€ κ να μπουν ιδιωτικές εταιρίες σε δημόσιες υπηρεσίες..
Ας τα κάνουμε αυτά κ αν δεν βελτιωθεί η χώρα, δεν τρέχει τίποτε..
Θα προσλάβουμε άλλους 500 χιλ, αφού δεν φταίνε αυτοί για τα χάλια της χώρας... :P ι
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 12 Μαϊ 2016 23:23 #165

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Nozomi έγραψε:
γιατί δεν υιοθετούν άραγες αυτή την οικονομική θεωρία και άλλα κράτη ; ; ;
Ποιος μωρέ νοζομι, καταλαβαίνουν οι κουτόφραγκοι τι τους συμφέρει, για να μας αντιγράψουν?
Αυτοί είναι ντιντήδες, χαζοβιόληδες, όταν εμείς είχαμε Πλάτωνα, αυτοί ζουσαν στα δέντρα.

Αμ πως?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 12 Μαϊ 2016 23:45 #166

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Nozomi έγραψε:
γιατί δεν υιοθετούν άραγες αυτή την οικονομική θεωρία και άλλα κράτη ; ; ;


Nozomi, όταν οι κουτόφραγκοι τρώγανε βελανίδια, εμείς είχαμε ... χοληστερίνη.....
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 12 Μαϊ 2016 23:49 #167

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
soto51 έγραψε:
Nozomi έγραψε:
γιατί δεν υιοθετούν άραγες αυτή την οικονομική θεωρία και άλλα κράτη ; ; ;
Ποιος μωρέ νοζομι, καταλαβαίνουν οι κουτόφραγκοι τι τους συμφέρει, για να μας αντιγράψουν?
Αυτοί είναι ντιντήδες, χαζοβιόληδες, όταν εμείς είχαμε Πλάτωνα, αυτοί ζουσαν στα δέντρα.

Αμ πως?
Οι Βούλγαροι την εποχή που εμείς είχαμε Πλάτωνα δεν υπήρχαν καν στα Βαλκάνια, δεν ξέρω αν τα γονίδια τους υπήρχαν στις τούνδρες στην Μογγολία, αλλά δεν τα βλέπει αυτά ο Μπορίσοφ, γιατί δεν υπετριπλασιάσει μονομιάς τους μισθούς στο δημόσιο από 350€ σε 1,000€ ή ακόμα και 1,500€ (να μην είναι και τσιγγούνης) ;

Αφού το Δημόσιο δημιουργεί πλούτο από μόνο του και μπορεί να είναι ο... κινητήριος μοχλός της οικονομίας μιας χωρας !
Τελευταία διόρθωση: 12 Μαϊ 2016 23:49 από Nozomi.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 13 Μαϊ 2016 03:14 #168

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
soto51 έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Απλά εσύ πιθανόν πιστεύεις πως αν απολυθούν 400,000 ΔΥ θα σωθείς.

Βλέπεις Παναγιώτη?
Ένας-ένας αποκαλύπτονται όταν αρχίσουν να σφίγγουν τα γάλατα....

Δεν ξέρω ποιος ακριβώς αποκαλύπτεται και προς ποιαν κατεύθυνση, φίλε Σωτήρη.
Προσωπικά ποτέ δεν είχα ανάγκη να κρυφτώ. Επίσης ΔΥ δεν είμαι και γενικά αποφεύγω να συναλλάσσομαι με το τρισάθλιο ελληνικό δημόσιο σαν το διάβολο με το λιβάνι.
Αλλά όπως και να χει, ιδεολογικές μπαρούφες δεν θα αναπαράγω.
Στοιχεία που με κάνουν να πιστεύω αυτό ακριβώς που γράφω, τα παρέθεσα.
Από κει και πέρα, χωρίς στοιχεία που να μου δείχνουν πως έχει βάση το αντίθετο, σε περαιτέρω συζήτηση δεν θα μπω....με κανέναν. Χάσιμο χρόνου και για τις δυο πλευρές.

ΥΓ: Και επειδή γράφω για το τρισάθλιο ελληνικό δημόσιο. Ο ΔΤ χρειάζεται ολική αναδιάρθρωση, άρση μονιμότητας, αυστηρό σύστημα αξιολόγησης, απολύσεις όσων δεν πλοιρούν τα βασικά, απολύσεις ΔΥ που υπάρχουν απλά για να υπάρχουν, προσλήψεις σε θέσεις που πάσχουν σε νοσοκομεία και πανεπιστήμια που την τελευταία 5ετία με την τυφλή μείωση των κονδυλίων πάνε από το κακό στο χειρότερο, αύξηση εβδομαδίαιου ωραρίου εργασίας. Σε αυτά και πολλά πολλά ακόμα συμφωνώ απολύτως. Διαφωνώ με το να πιστεύει κάποιος (αυθαίρετα?) πως λύση στο ελληνικό πρόβλημα είναι η μαζική απόλυση 100-200-500 χιλιαδων ΔΥ και πως μετά από αυτό θα έχουμε και πλεονασματικούς ισολογισμούς !
Τελευταία διόρθωση: 13 Μαϊ 2016 03:26 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 13 Μαϊ 2016 12:10 #169

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Μόλις χθες έγραψα πως πρέπει να αρθεί η μονιμότητά τους, να μειωθεί ο μισθός τους στα 600€ κ να μπουν ιδιωτικές εταιρίες σε δημόσιες υπηρεσίες..
Ας τα κάνουμε αυτά κ αν δεν βελτιωθεί η χώρα, δεν τρέχει τίποτε..

Θυμισου την κουβεντα μου,Παναγιωτη.

Ο κοφτης θα δουλεψει και για τους ΔΥ...οσο και εαν δεν βολευει την εκαστοτε Κυβερνηση απο πλευρας ψηφοθηρικης...
Δεν εχουν αλλες επιλογες και απλα καθυστερουν να παρουν τα μετρα που πρεπει για λογους σκοπιμοτητας.

Το πολυ-πολυ να εξαντληθει η 4 ετια και μετα η επομμενη Κυβερνηση με προφαση τις αμαρτιες του ΣΥΡΙΖΑ θα αναγκαστει να εφαρμοσει ιδιωτικονομικα κριτηρια στο Δημοσιο...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Re:Η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει 13 Μαϊ 2016 15:04 #170

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Ατελής παραμένει η χαρτογράφηση των φορέων του Δημοσίου, επτά χρόνια μετά την πρώτη απόπειρα επί υπουργίας Θεόδωρου Πάγκαλου το 2009.

www.kathimerini.gr/859583/article/epikai...ta-akomh-sto-dhmosio

Τι γίνεται όμως με τους φορείς που παραμένουν «φαντάσματα»; Πρόκειται κυρίως για φορείς που υπάγονται στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, φορείς που ασχολούνται με κληροδοτήματα αλλά και φορείς που υπάγονται στο υπουργείο Αθλητισμού. Οπως έχει επισημάνει ο κ. Βερναρδάκης προσφάτως στη Βουλή, υπάρχουν και συγκεκριμένα ΝΠΙΔ, όπως η Εστία Ναυτικών, που εξαιρούνται από τις γενικές διατάξεις, αλλά και άλλα που δεν υποχρεούνται σε απογραφή βάσει προσωρινών διαταγών δικαστηρίων. Η τελευταία κατηγορία αφορά φορείς που αμφισβητούν τη χρηματοδότησή τους από το κράτος και ως εκ τούτου υποστηρίζουν ότι δεν υποχρεούνται σε απογραφή. Σε πολλές περιπτώσεις έχουν εκδοθεί προσωρινές διαταγές δικαστηρίων υπέρ τους, με αποτέλεσμα «τα χέρια» του υπουργείου να είναι «δεμένα» μέχρι να εκδικαστούν οι κύριες αγωγές και να εκδοθούν οι σχετικές αποφάσεις.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 13 Μαϊ 2016 15:07 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα