Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Οπλοκατοχή

Οπλοκατοχή 01 Ιουλ 2017 13:32 #136

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Vladimiros έγραψε:
Ξαναδιάβασε τι έγραψε ο άνθρωπος πριν 2 χρόνια.

Εσύ, με το μυαλό που κουβαλάς (και που δε χάνεις ευκαιρία να αποδεικνύεις τι σόϊ πράμα είναι ζαλίζοντας τα @@ μας σε κάθε ευκαιρία), μπορεί να το βλέπεις σαν "παραλογισμό".

Θέλεις (επιδεικτικά) να παραβλέπεις το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι:

-Αυτός που θέλει (τρελλος, εγκληματίας, φανατικός, you name him) να κάνει τη ζημιά ΘΑ ΒΡΕΙ ΟΠΛΟ να την κάνει, είτε υπάρχουν απαγορεύσεις, είτε όχι.
-Η μάζα κατα της οποίας θα στραφεί, είναι ανυπεράσπιστη, ΙΔΙΩΣ αν είναι παράνομο να είναι κι αυτή οπλισμένη. Αυτό πάει να ανατρέψει η απόφαση που (δυσμενώς) σχολιάζεις. Και θα περιμένει ανυπεράσπιστη (ή πεθαμένη) να αφιχθούν οι μπάτσοι (για να τον καθαρίσουν αυτοί). Έτσι δε γίνεται ΣΕ ΟΛΕΣ αυτές τις περιπτώσεις?

-Ποιο είναι το επιχείρημα (σου - εκτός από αφορισμούς) περί του ότι κακώς έλαβε αυτή την απόφαση η εν λόγω Πολιτεία?

-Ποιά μέθοδο-σύστημα-μηχανισμό-νομοθεσία-κανονισμό κλπ ΕΣΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ για να μειώσεις τις δυνατότητες αυτών που για οποιοδήποτε λόγο θέλουν να κάνουν τέτοια εγκλήματα να φέρνουν αποτελέσματα σημαντικού μεγέθους?

Σιγά μην πάρω απαντήσεις γι' αυτά που σε ρωτάω, αλλά λέμε τώρα... Έτσι, για να γράψω κάτι πριν απ' τη βουτιά.


Αν είχες διαβάσει στοιχειωδώς τις θέσεις ("αφορισμούς" στο ανεγκέφαλο κεφάλι σου) που έχουν διατυπωθεί σε αυτό το ίδιο το thread στο οποίο βρήκες για άλλη μια φορά την ευκαιρία να βγάλεις την χολή σου, δεν θα έκανες αυτή την βλακώδη ερώτηση.

Δεν θα σου κάνω όμως καμία χάρη να τα ξαναγράψω. Διάβασε το thread και θα πάρεις τις απαντήσεις σου μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας. Προφανώς όμως, αν δεν είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις πόσο ... αυταπόδεικτη μπούρδα (μαζί με κάποια αυτονόητα) ήταν αυτά που έγραψε ο ... άνθρωπος πριν δυο χρόνια (και όχι μόνο), όπως και αυτά που έλεγε ο Τράμπ για να κερδίσει κανένα ψηφαλάκι από τους Αμερικανούς ... ομοίους σας, δεν μπορώ να κάνω κάτι για την περίπτωσή σου.
Συμπέρασμα; Καλύτερα να ... βουτάς παρά να γράφεις...
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιουλ 2017 13:36 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 02 Ιουλ 2017 18:20 #137

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
batista ......ως συνήθως ο πράσινος forum-ίτης εγραψε και ....πάλι λογομαχεί... :P
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]


Vladimiros
αστον τον πράσινο forum-ίτη με τις πράσινες φωνές των πράσινων Επιχειρηματιών να "γράφουν" ετσι και αλλιώς "γραμμένος" ειναι.

Κάθε βλάκας το δικό του «μπόι» το αναγορεύει σαν «μέτρο» της Κοινωνίας.
Πολλοί ανθρωποι μεταξύ των οποίων και εξυπνοι καταλήγουν να ειναι τελικά βλάκες διότι προσπαθούν να εξηγήσουν τα «δρώμενα» απο την προσωπική «στενή» οπτική τους γωνία......οπως η γή γυρίζει γύρω απο τον εαυτό τους.

Στην χώρα «μας» εχει φυτρώσει ενα νέο ειδος βλάκα ειναι ο «ξερόλας» και ο «εγωιστής» οπου ειναι ιδιάιτερα «ευέλικτος» και προπάντων .....αήττητος και η «εξυπνάδα» του ειναι η επιφάνεια μιας βαθύτατης βλακείας οπου την χρησιμοποιεί μόνο και μόνο για να «επεξεργαστεί» πράγματα που τον «βολεύουν».

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 02 Ιουλ 2017 18:30 #138

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Πρωτότυπο. Αντί της συνηθισμένης πολύχρωμης δήθεν επιχειρηματολογίας-παραληρήματος, τώρα επιδίδεσαι απλά σε πολύχρωμη ... βοθρο-λογία.
Και ναι ρε, εγώ λογομαχώ (μάλλον όμως δεν γνωρίζεις την έννοια της λέξης) σε αντίθεση με εσένα που απλά παραληρείς, όταν απλά δεν .. βοθρο-λογείς, όπως π.χ. σε αυτή την περίπτωση.
Και σ' ανώτερα..... :sick:
Για τα υπόλοιπα τα έχουμε ξαναπεί. Μια φωτογραφία σου θα αρκούσε.

ΥΓ: Εσύ (επαναλαμβάνω, εσύ) κατηγορείς άλλους, για ... ξερόλες;;;; :woohoo: :woohoo:
Εσύ που ξέρεις τι έγινε και στην συνάντηση της ... παραλιακής;;;; :woohoo: :whistle: :woohoo: :whistle:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 02 Ιουλ 2017 18:49 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 02 Ιουλ 2017 20:47 #139

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Το «ερώτημα» ειναι γεννιούνται οι βλάκες η γίνονται και ξεπετιούνται απο τα «γονίδια» η «δημιουργούνται» απο τις Κοινωνικές συνθήκες?
Μπορεί λοιπόν κάποιος βλάκας κάποτε να γίνει εξυπνος η το αντίστροφο ενας εξυπνος να αποβλακωθεί?

Ο «μή ευστροφος» η αλλιώς το βλήμα,μπάζο και το βλήτο οι ανθρωποι που οταν τους δείχνεις το φεγγάρι κοιτάνε το δάκτυλο γιατί τα βλέπουν ολα τα πράγματα απο «ορισμένη» οπτική γωνία.
Ο απειρος δεν σημαίνει και κατανάγκη οτι ειναι και βλάκας.
Στην καθημερινότητά μας αξιωματικά εχουμε εξαιρέσει ανθρώπους απο την βλακεία και λέμε ο «Α» με πτυχίο δεν μπορεί να ειναι βλάκας η κάποιος με πολλά χρήματα.
Δεν ειναι σωστό ουτε το ενα αλλά ουτε και το αλλο διότι ο αγράμματος και ο φτωχός βλάκας απλά «φαίνονται» περισσότερο διότι τα Πτυχία μπορεί να τα πήρε κάποιος απλά με παπαγαλία χωρίς να εχει Κρίση η το αλλο να ειναι πλούσιος με θράσος ενα «κυρίαρχο» χαρακτηριστικό της βλακείας.

Παρατηρείστε βλακεία ερώτηση στην συνάντηση Αρχηγών Κρατών Βρετανίας και Αμερικής.
Can I ask you both tonight what are your messages for the governments of Iran -Syria given that you say this is the crisis of 21 century?



Βλάκες σαν εκείνους τους γελείους τύπους στην τηλεόραση που θεωρούν σαν στοιχείο της πολιτικής την καραγκιοζοτεχνία και οι βλάκες που βαφτίζουν την γελειότητά τους «λαική» συμπεριφορά,
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 02 Ιουλ 2017 20:50 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 03 Ιουλ 2017 08:35 #140

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Πάλι πολύχρωμοι-παραληρητικοί ορισμοί. Η φωτογραφία σου που είναι;;;;

ΥΓ: Η πλάκα είναι ότι βλέποντας στο βίντεο την φάτσα του Μπους Jr. νόμισα προς στιγμή ότι επιτέλους επέλεξες να βάλεις και ένα παράδειγμα δείγμα στην λέξη "βλάκας". Τελικά όμως κατάλαβα ότι χαρακτηρίζεις βλάκες αυτούς που του έκαναν κάποια βλακώδη (ενδεχομένως) ερώτηση. Άρα, τζάμπα ο αρχικός μου ... ενθουσιασμός.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το απίστευτο (αλλά και άχρηστο) φακέλλωμα. 24 Ιουλ 2017 12:40 #141

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Να πω μερικά για τη διαδικασία, και μετά τα σχόλια.

Έχω 2 κυνηγετικές καραμπίνες, κανονικά, με άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου (εκδίδεται από την ασφάλεια). Ισχύει επί δεκαετία. Η μια έληγε εντός Ιουνίου 2017. Η άλλη λήγει Ιούλιο 2018.
Στο τηλέφωνο μου είπαν (για το τι χρειάζεται):
1) Χαρτί γιατρού (ψυχίατρος ή παθολόγος)
2) Παράβολο 3 €
3) 2 φωτογραφίες.
4) Το όπλο να το δουν.
5) Την άδεια που λήγει (ή έληξε).
6) Μετά την ημερομηνία λήξης της άδειας, έχεις περιθώρια 1 μήνα να πας να την ανανεώσεις, Αν περάσει ο μήνας, το παράβολο γίνεται €15 και μπορεί να σε ελέγξουν (χωρίς να κουβαλάς το όπλο) τι έχει γίνει.

ΔΕΝ μου είπαν:
1) Ότι πρέπει να δηλώσω (με υπεύθυνη) και τι άλλα όπλα έχω, εκτός από αυτό για το οποίο ζητάω την άδεια.
2) Ότι ανανέωση άδειας γίνεται μόνο τους τελευταίους 2 μήνες πριν λήξει η άδεια.

Ευτυχώς ο μήνας μετά τη λήξη δεν είχε περάσει ακόμα.
Σκέφτηκα να ανανεώσω και τις δυο άδειες κατοχής, για να λήγουν μαζί και να μην τρέχω δυο φορές τη δεκαετία (με διαφορά ενός έτους). Πηγαίνοντας δηλαδή στην αστυνομία είχα μαζί μου:
1) Χαρτί γιατρού (φτάνει ένα και για τα 2 όπλα).
2) ΔΥΟ Παράβολα των 3 €
3) 4 φωτογραφίες.
4) Τις δυο άδειες (αυτή που ήδη έληξε Ιουν 17, και αυτή που θα λήξει Ιουλ 18).
5) Το ένα όπλο. Σκέφτηκα να του το δείξω, να του αφήσω τα χαρτιά, και αύριο-μεθαύριο που θα πήγαινα να πάρω τις 2 άδειες να του πήγαινα και το άλλο να το δει.

Αμ δε!
1) Ο αρμόδιος είναι σε άδεια (θα λείπει 20 μέρες). Ντάξει αυτό, τη δουλειά του την κάνει κάποιος άλλος.
2) Δεν γίνεται να ανανεωθεί η άδεια που λήγει Ιούλιο 2018. Πρέπει να είναι προς λήξιν εντός διμήνου, όπως προανέφερα.
3) Τα καταθέτεις όλα, και "ελάτε να την πάρετε ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ."

Τα κράτησε, και μου είπε:
"Το όπλο κλειδωμένο στο σπίτι, και πάρτε και αυτό το χαρτάκι, να το έχετε μαζί σας, με την ταυτότητα σας".
Το χαρτάκι λέει: "Την Η/7/2017 κατέθεσε (χωρίς όνομα) δικαιολογητικά για ανανέωση της ΑΑΑΑ/2007 Α.Κ.Κ.Ο" (Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου είναι αυτό το ΑΚΚΟ).
Λέω εγώ:
"Εννοείτε να το έχω μαζί μου αν κουβαλάω το όπλο!"
"Όχι, να το έχετε μαζί σας πάντα μέχρι να πάρετε (σε 1 μήνα) την καινούρια άδεια. Γιατί αν σας σταματήσουν για έλεγχο, θα δουν ότι έχετε όπλο με ληγμένη άδεια".

Εννοούσε ότι αν με σταματήσουν για εξακρίβωση θα δουν "στο σύστημα" ότι έχω όπλο που η άδεια του έχει λήξει.

Ευτυχώς που είχα μαζί μου και τη δεύτερη άδεια, γιατί στην υπεύθυνη δήλωση πρέπει να γράψεις τι όπλα είναι "τα άλλα" που έχεις, και που να θυμάμαι αριθ. παραγωγής και τέτοια?

Συμπέρασμα:
Θέλουν να ξέρουν (η διοίκηση) ΟΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ που υπάρχουν στον κόσμο.
Και το ερώτημα που μου ανακύπτει είναι: ΓΙΑΤΙ?
Τα κυνηγετικά (λειόκανα - χωρίς ράβδωση) δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για βαλλιστικές έρευνες. Η λεία κάννη δεν αφήνει κανένα ίχνος στο βλήμα, ακόμα κι αν χρησιμοποιήσεις μονόβολο φυσίγγιο (και όχι σκάγια). Θέλω να πω, ότι αν γίνει ένα έγκλημα με κυνηγετικό, και με υποπτεύονται, από το βλήμα που θα βρεθεί στο θύμα, και τη σύγκριση με την κάννη μου, ΔΕΝ βγαίνει συμπέρσμα για το αν εγώ τον πυροβόλησα. Όλες οι λείες κάννες ίδιες είναι.

Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο, παρά μόνο έναν: Να μπορούν (ξέροντας τα) ανά πάσα στιγμή να τα μαζέψουν. Εύκολα, και κυρίως γρήγορα.

Θέλουν δηλαδή να έχουν έναν ΑΟΠΛΟ λαό, που δεν θα μπορεί να αντιδράσει ένοπλα, αν κάτι από αυτά που κάνει η διοίκηση τον ξεσηκώσει.
Ακριβώς το αντίθετο δηλαδή από αυτό που συμβαίνει στις ΗΠΑ, που το δικαίωμα της οπλοκατοχής είναι ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ κατοχυρωμένο, για αυτόν ακριβώς το λόγο: Την προάσπιση του Αμερικανικού Συντάγματος.

Και τώρα ξέρω, ότι θα ακολουθήσει ο συνήθης οχετός βλακείας από τον (ή τους) πολέμιους της οπλοκατοχής.
Ε, δε θα απαντήσω, το δηλώνω προκαταβολικά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Το απίστευτο (αλλά και άχρηστο) φακέλλωμα. 24 Ιουλ 2017 13:35 #142

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Θέλουν δηλαδή να έχουν έναν ΑΟΠΛΟ λαό, που δεν θα μπορεί να αντιδράσει ένοπλα, αν κάτι από αυτά που κάνει η διοίκηση τον ξεσηκώσει.
Ακριβώς το αντίθετο δηλαδή από αυτό που συμβαίνει στις ΗΠΑ, που το δικαίωμα της οπλοκατοχής είναι ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ κατοχυρωμένο, για αυτόν ακριβώς το λόγο: Την προάσπιση του Αμερικανικού Συντάγματος.

Και τώρα ξέρω, ότι θα ακολουθήσει ο συνήθης οχετός βλακείας από τον (ή τους) πολέμιους της οπλοκατοχής.
Ε, δε θα απαντήσω, το δηλώνω προκαταβολικά.


1) Πίστεψέ με, αφήνει παγερά αδιάφορους (για να το πω ευγενικά) τον/τους ... πολέμιο/ους (ότι και αν σημαίνει αυτό στο μυαλό σου)της οπλοκατοχής, το αν θα απαντήσεις ή όχι σε οποιαδήποτε παρέμβαση. Αν έχεις, μέσα στις τάσεις ... μεγαλείου που σε χαρακτηρίζουν, την εντύπωση ότι ισχύει κάτι διαφορετικό (π.χ. κλάματα, οδυρμοί και λοιπές εκδηλώσεις ... απόγνωσης), αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.

2) Γιατί άραγε αναμένεις κάποιον ... "οχετό βλακείας", όταν ήδη έχεις καλύψει τον συγκεκριμένο ... τομέα (και με το παραπάνω) με την παρέμβασή σου, ειδικά με το κομμάτι που έχω παραθέσει, με πιο χαρακτηριστικό την ... "προάσπιση του Αμερικανικού Συντάγματος" μέσω της ασύδοτης οπλοκατοχής (αυτό που ισχύει δηλαδή και το οποίο υπερασπίζεσαι) :woohoo: ;

3) Εγώ από την άλλη, περιμένω εκδηλώσεις ... συμπαράστασης στα ... "σοφά" γραφόμενά σου και ... αποτροπιασμού για όποια αντίθετη άποψη.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιουλ 2017 14:19 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το απίστευτο (αλλά και άχρηστο) φακέλλωμα. 24 Ιουλ 2017 14:45 #143

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13115
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
soto51,

Κάποιος να ενημερώσει τους φωστήρες "καταγραφείς οπλισμού" της "κεντρικής Διοίκησης" πως το internet βρίθει από βιντεάκια και βιβλία που εξηγούν λεπτομερώς πως να δημιουργηθούν θανατηφόρα όπλα κι εκρηκτικά από απλά οικιακά υλικά.

Μαζεύοντας τα όπλα του παππού, του νονού, του κυνηγού, κτλ, ΔΕΝ είναι ασφαλείς σε περίπτωση εγκαθίδρυσης στυγνής Δικτατορίας.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιουλ 2017 14:48 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το απίστευτο (αλλά και άχρηστο) φακέλλωμα. 24 Ιουλ 2017 15:51 #144

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα