Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

ΘΕΜΑ: δραχμη και πτωχευση

Απ: δραχμη και πτωχευση 18 Δεκ 2010 06:43 #28

  • spermnator
  • Το Άβαταρ του/της spermnator
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Κάρμα: 0 (-1)
καλησπερα σας και συγγνωμη για την ατονια.Πρωτο ποστ εδω αν και σας διαβαζω καιρο.Κατευθειαν στο θεμα μου για καποια πολυ πολυ γενικα σχολια αποσα εχω διαβασει μεχρι τωρα

1.Ολοι εσεις που ειστε υπερ της...αποταμιευσης στο σπιτι σας...εχετε σκεφτει εστω και για μια στιγμη...ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΕΝΩ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ?

2.ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "τι θα κανω τα ευρω μου?θα εχουμε πτωχευση?Με συμφερει να τα βγαλω εξωτερικο?Να τα κρατησω σπιτι μου?Θα κλεισει η ταδε τραπεζα?Θα το γυρισουμε σε δραχμη?" Πραγματικα πιστευετε οτι υπαρχει Ε Ν Α Σ ανθρωπος που να γνωριζει?Αν καποιος ηξερε το τι θα γινοταν στο μελλον,τοτε ο ιδιος γιατι δεν πηγε πριν 10 χρονια να αγορασει τα μισα Μελισσια και τα αλλα μισα Βριλλησια?Γιατι δεν πηγε πριν 40 χρονια να αγορασει ολη την Αγια Παρασκευη?Γιατι δεν βγηκε απο χρηματιστηριο στο πικ του?.......
....Σιγουρα αν μαζευτουμε σε 10 χρονια απο τωρα και κανουμε μια κουβεντουλα,θα ακουστει ακριβως η αντιστοιχη ατακα που ακουω στις μερες μας.."αχ να το ηξερα πριν 15 χρονια να ειχα αγορασει στον γερακα....20 φορες τα λεφτα μου θα ειχα τωρα...."


3.Με τις μειωσεις που εχουν γινει σε μισθοδοσια και με τις υπερογκες αυξησεις(μεσω φπα κ οχι μονο) σε οποιοδηποτε αγαθο και υπηρεσια,πολυ χοντρικα ο Ελληνας εχει χασει το 20-40% της αγοραστικης του δυναμης.Και επεται συνεχεια.Αυτο αν δεν λεγεται ελεγχομενη χρεοκοπια,πως θελετε να το βαφτισουμε?Το μονο "θετικο" της ολης καταστασης,ειναι οτι επιλεχτηκε αυτος ο τροπος ωστε να περασει στον λαο αυτο οσο πιο...ομαλα/κλιμακωτα/μεσομακροπροθεσμα γινεται...Ειναι πολυ προτιμοτερο απο το να ακουγοταν πριν 1 χρονο:"Πτωχευση".Αλλα σε πολυ γενικες γραμμες ειναι πανω κατω το ιδιο(αναλογως και το ειδος της πτωχευσης βεβαια..).Ταυτοχρονα,ολα αυτα τα μετρα μας απομακρυνουν απο το να ακουσουμε απο τον Αφτια μια ωραια πρωια "κυριοι επτωχευσαμεν",διοτι πολυ απλα ηδη ζουμε εκπολιτισμενη πτωχευση


Δεν μιλαω εκ του ασφαλους.Και εγω και η οικογενεια μου εχουμε καποια περιουσια που με κοπους ζωης την εχουμε αποκτησει,τρεμω στην ιδεα ενος "καταστροφικου" σεναριου.Να τα βαλω στην Γενικη?Και αν κλεισει?Να τα παω στην Κυπρο?Και αν μπουκαρουν οι Τουρκοι?Να τα φερω σπιτι μου?Και αν μου τα παρει ο κλεφτης συν το οτι χανω 4% απο τοκους + 4-5% απο τον πληθωρισμο?Να τα κανω διαμερισμα?Και αν εχουμε το ιδιο φαινομενο με την Ιρλανδια και σε 1-2-3 χρονια με την κριση να συνεχιζεται να χασει μεχρι και το 50% της αξιας του το ακινητο?Να τα στειλω Γερμανια?Και αν εν μια νυκτι το γυρισουν σε μαρκο και μεσα σε ενα χρονο γονατισουν το νομισμα?


Κλεινω λεγοντας πως ειναι απιστευτα επικοδομητικο να ανταλλαζουμε αποψεις και γνωσεις αλλα ειναι 100 φορες πιο επουσιωδες ο καθενας μας να εχει μια ανοικτη σκεψη και κριτικη ικανοτητα πανω σε οποιαδηποτε αποψη ακουγεται.Κοινως,σκεφτειτε καλα τι κανετε και σκεφτειτε ακομα πιο καλα γιατι το κανετε,και οχι επειδη το ειπε ενας καποιος πενταστερος σε καποιο φορουμ.

ΜΕ ΚΑΘΕ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΚΟΠΟ ΣΤΟ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 18 Δεκ 2010 16:36 #29

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
Δηλαδή εσύ ψάχνεις να βρεις κίνηση χωρίς ρίσκο; Μα δε μπορεί να γίνει κάτι χωρίς ρίσκο, απλώς τώρα ψάχνει να βρει κανείς που είναι το λιγότερο ρίσκο για να εξασφαλίσει τα χρήματά του που με κόπο απέκτησε.
Το που είναι το λιγότερο ρίσκο δεν είναι τόσο δύσκολο να το δει κανείς και να ενεργήσει ανάλογα.
Δεν είναι καλό για την ελληνική οικονομία να φεύγουν οι καταθέσεις στο εξωτερικό και μακάρι να αλλάξει η κατάσταση προς το καλύτερο και η εμπιστοσύνη να φέρει χρήματα πίσω, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία από οποιονδήποτε για το που είναι πιο ασφαλή τα χρήματα σήμερα. Στην Ελλάδα, στην Ελβετία, στο Λουξεμβούργο, στο Λιχτενστάιν, στη Γερμανία ή στα Channel Islans; Άντε και στο μάρκο να ξαναγυρίσει η Γερμανία, είναι το ίδιο να έχεις τα χρήματά σου σε μάρκα με το να τα έχεις σε δραχμές "σκοτωμένες" από βαριά υποτίμηση που δεν ξέρεις που θα σταματήσει;
Ακόμα οι φόβοι του τι θα γίνει με την Κύπρο, αν θα μπουν οι Τούρκοι ή όχι, είναι για παιδιά πρώτης δημοτικού και πολύ λέω. Πιο πολύ υπάρχει κίνδυνος για παγκόσμια κατάρρευση του οικονομικού συστήματος και μετατροπής των χαρτονομισμάτων σε απλά χαρτάκια.
Ξαναλέω ότι δεν είναι καλή η έξοδος των καταθέσεων, αλλά αν μια μέρα αυτοί που έβαλαν χέρι στο δημόσιο χρήμα και έφτιαξαν περιουσίες για να τρώνε με χρυσά κουτάλια και τα δισέγγονά τους, πούνε ότι πτωχεύσαμε και δεσμεύουμε τις καταθέσεις και δίνουμε ομόλογα εθνικής σωτηρίας κλπ κλπ, θα είναι μια δίκαιη εξέλιξη του ελληνικού οικονομικού προβλήματος; Που θα βρούνε το δίκιο τους τότε αυτοί που έδειξαν εμπιστοσύνη;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 18 Δεκ 2010 20:08 #30

  • φανης κουτρας
  • Το Άβαταρ του/της φανης κουτρας
Δυστυχως δεν υπαρχουν προβλεψεις για οτιδηποτε. Το μονο που μπορει κανεις να κανει, αν δε θελει να βγαλει τα χρηματα του εξω, ειναι καταθεσεις σε συναλλαγμα (κατα προτιμηση σε δολλαρια τουλαχιστον για το πρωτο εξαμηνο του 2011), γιατι θεωρητικα δεν γινεται αυτοματη μετατροπη σε περιπτωση (προσωρινης η μη) εξοδου απο το ευρω. Βεβαια η χειροτερη επιλογη θα ηταν η αγορα χρυσου. Ο μεν χρυσος εχει πιασει ταβανι. Οσον αφορα τα σπιτια ο ρυθμος αποπληθωρισμου δεν θα ειναι τοσο γρηγορος οσο σε αλλα ειδη, καθως οι κατασκευαστες εχουν τοσα υπερκερδη ολα αυτα τα χρονια, που απλα δεν τους ενδιαφερει να πουλησουν φτηνα. Εξαλλου στην ελλαδα, το μπουμ το κατασκευαστικο δεν εγινε ποτε με τον τροπο της ιρλανδιας και της ισπανιας. Θεωρητικα οι τιμες των σπιτιων δεν θα κατρακυλησουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 19 Δεκ 2010 02:51 #31

  • spermnator
  • Το Άβαταρ του/της spermnator
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Κάρμα: 0 (-1)
kostasgl έγραψε:
...
Ακόμα οι φόβοι του τι θα γίνει με την Κύπρο, αν θα μπουν οι Τούρκοι ή όχι, είναι για παιδιά πρώτης δημοτικού και πολύ λέω. Πιο πολύ υπάρχει κίνδυνος για παγκόσμια κατάρρευση του οικονομικού συστήματος και μετατροπής των χαρτονομισμάτων σε απλά χαρτάκια.
...

Στα γεγονοτα των Ιμιων και σε αυτα με το παλικαρι τον Σολωμου,ενιωσες φοβο και ανησυχια ενος παιδιου πρωτης δημοτικου?Δεν σε πιασανε καθολου απροετοιμαστο,ησουν σιγουρος οτι θα γινουν αλλά και ποια θα ειναι η καταληξη τους?Η μηπως συμβαινουν μια φορα τα 100 χρονια?Εχεις ιδεα αυτη την στιγμη στην Τουρκια τι δικη γινεται και ποσο κοντα εφτασαν στρατιωτικοι σε πραξικοπημα και γιουργια στο Αιγαιο?Προσπαθω να σου δειξω οτι οτιδηποτε ειναι ρευστο θεωρητικα-εγω βουλγαρικο προιον ουτε αγγουρι δεν εμπιστευομουν,ποσο μαλλον το να κλεισει μια βουλγαρικη χωριατοτραπεζα που δεν εχεις την παραμικρη ιδεα για το ποια εινα η ιστορια της κτλ.ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ αλλα θαθελα πολυ να ηξερα απο ποια πηγη εχεις αντλησει πληροφοριες,οτι η πιθανοτητα επιστροφης στην δραχμη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το να κλεισει ενας βουλγαρος τσοπανης με μια απατεωνια ολκης την τραπεζα του.Το ιδιο θα ηθελα να μου απαντησεις και στην πiθανοτητα καταρευσης του οικονομικου παγκοσμιου συστηματος,γιατι κατι τετοια εγω τα εχω ακουσει ειτε απο ντοκιμαντερ ΠΑΙΔΙΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ με ακτιβιστικες τασεις(λεγε με zeitgeist ktl) ειτε απο ανωνυμους καταστροφολογους του τρομακτικου-αγνωοντας για αυτους αν εχουν παει πρωτη δημοτικου ή αν τα συμπερασματα τους ειναι αποτελεσμα διδακτορικης διατριβης τους πανω στα οικονομικα...

Ξαναλεω,δεν σε ειρωνευομαι,εχω ολη την καλη διαθεση να συμφωνισω μαζι σου,ακρει να μου αποδειξεις οτι τα πιστευω σου ειναι συμπερασματα απτων στοιχειων ή αποτελεσματα φημων και κραυγων ασχετοσυνης
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2010 03:11 από spermnator.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 19 Δεκ 2010 03:03 #32

  • spermnator
  • Το Άβαταρ του/της spermnator
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Κάρμα: 0 (-1)
φανης κουτρας έγραψε:
Δυστυχως δεν υπαρχουν προβλεψεις για οτιδηποτε. Το μονο που μπορει κανεις να κανει, αν δε θελει να βγαλει τα χρηματα του εξω, ειναι καταθεσεις σε συναλλαγμα (κατα προτιμηση σε δολλαρια τουλαχιστον για το πρωτο εξαμηνο του 2011), γιατι θεωρητικα δεν γινεται αυτοματη μετατροπη σε περιπτωση (προσωρινης η μη) εξοδου απο το ευρω. ...

Μαλιστα.Η ερωτηση μου ειναι πολυ πολυ απλη.Θα μετετρεπες την περιουσια μιας ζωης σου σε ενα νομισμα χανοντας αρχικα απο την μετατροπη σε συναλλαγμα λογω προμηθειας και ξαναχανωντας μετατρεποντας το παλι σε ευρω καποια στιγμη(αλλη η τιμη αγορας αλλη της πωλησης)?Σε ενα νομισμα που τα τελευταια 3 χρονια η ισοτιμια του με το ευρω παιζει σε αυξομειωσεις του 20%?Σε ενα νομισμα που τα τελευταια χρονια εχει χασει την μπαλα απο τα απανωτα χτυπηματα των citygroup,general motors,BP????Θαθελες να μου πεις γιατι να το κανω αυτο και γιατι να μη παω να τα παιξω στο καζινο μαυρα-κοκκινα?Εντελως μπακατελια το παραδειγμα μου,αλλα και παλι θαθελα να μου απαντουσες κι εσυ γιατι το πιστευεις αυτο πιο ασφαλες απο το να τα κρατησεις Ελλαδα,βασει ποιων στοιχειων?
Τελευταία διόρθωση: 19 Δεκ 2010 03:06 από spermnator.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 19 Δεκ 2010 03:41 #33

  • ο σχιζοφρενής
  • Το Άβαταρ του/της ο σχιζοφρενής
επιλέγω κι εγώ το φόρουμ των φοβισμένων ανθρώπων για μεταμεσονύχτιο posting:

πολλά τα ερωτήματα - απόψεις που έχουν κατατεθεί ως στιγμής. Ο αναγνώστης τους μπορεί να τα συνοψίσει ως εξής : στο συγκεκριμένο thread γράφουν τουλάχιστον ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ που πιστεύουν ούτε λίγο ούτε πολύ ότι η προοπτική της ελλάδος και μάλιστα στο προσεχές μέλλον είναι (α) πτώχευση (β) δραχμοποίηση καταθέσεων (παρονυχίδα βέβαια αυτό μπροστά σε άλλες συνέπειες πτώχευσης αλλά εδώ το δικαιολογώ μια και το site είναι "τραπεζικό") (γ) τουρκική κατάληψη τμημάτων ή του συνόλου της ελληνικής επικράτειας ...

ως αντίδοτο δε για τα ανωτέρω προτείνονται: (α) μεταφορά "οικονομιών μιας ζωής" στο εξωτερικό (αλήθεια είστε όλοι 75 ετών;) ή (β) αγορά οικιακού χρηματοκιβωτίου....

λοιπόν μάγκες ακούτε:

τα χώματα που πατάτε είναι άγρια... οι μεταξένιες πατούσες ή σκληραίνουν ή ματώνουν. το πιάσατε;
αφήστε τους πανικούς και τα μυξοκλάμματα και πάρτε το απόφαση : you are not in kansas (anymore).
στα χώματα που κληρωθήκατε να ζήσετε το χελιδόνι είναι ένα και η άνοιξη ακριβή. μάθατε όλοι το freddo, το iphone, το gourmet και το glamour και νομίσατε ότι η ιστορία τέλειωσε οριστικά το 1981 και πλέον θα σας ταΐζουν και θα σας φυλάνε τα σύνορα οι Γερμανοί.... γιατί μεταξύ άλλων σας το χρωστάνε....
και τώρα που το καραβάκι σας βυθίζεται.... χεστ**ατε πάνω σας και σκεφτόμενοι και πάλι τομαριστικά ασχολείστε με το που θα σώσετε τα λεφτουδάκια σας.....

αν φοβάστε πτώχευση αφήστε τα λεφτουδάκια σας μέσα στην ελλαδίτσα.
και αν φοβάστε τα τουρκάκια που κοιτάνε λαίμαργα τον πισινό σας, στείλτε κανα παιδάκι σας φαντάρο στον έβρο και στην σαμοθράκη
και αφού με τόση περισσή οξυδέρκεια αντιλαμβάνεστε την δεινή θέση της χώρας αντί κάθε εβδομάδα να απεργείτε γιατί σας περιορίζουν τον μισθό , βγάλτε τον σκασμό και δουλέψτε.... παραιτηθείτε από το βυζί του δημοσίου και φανείτε χρήσιμοι επιτέλους.
αν νομίζετε ότι θα βρείτε τον τρόπο να μπείτε στο τελευταίο πλοίο και κοιτώντας την ελλάδα να βουλιάζει θα της κουνήσετε το μεσαίο δάχτυλο αυτοθαυμαζόμενοι για την μοναδική εξυπνάδα σας που σας επέτρεψε να σώσετε το τομάρι σας εν μέσω καταστροφής είστε γελασμένοι.... το είδαν οι πρόγονοί σας πολλές φορές και θα το δείτε κι εσείς πόσο γελασμένοι είστε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 19 Δεκ 2010 04:04 #34

  • spermnator
  • Το Άβαταρ του/της spermnator
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Κάρμα: 0 (-1)
ο σχιζοφρενής έγραψε:
επιλέγω κι εγώ το φόρουμ των φοβισμένων ανθρώπων για μεταμεσονύχτιο posting:

πολλά τα ερωτήματα - απόψεις που έχουν κατατεθεί ως στιγμής. Ο αναγνώστης τους μπορεί να τα συνοψίσει ως εξής : στο συγκεκριμένο thread γράφουν τουλάχιστον ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ που πιστεύουν ούτε λίγο ούτε πολύ ότι η προοπτική της ελλάδος και μάλιστα στο προσεχές μέλλον είναι (α) πτώχευση (β) δραχμοποίηση καταθέσεων (παρονυχίδα βέβαια αυτό μπροστά σε άλλες συνέπειες πτώχευσης αλλά εδώ το δικαιολογώ μια και το site είναι "τραπεζικό") (γ) τουρκική κατάληψη τμημάτων ή του συνόλου της ελληνικής επικράτειας ...

ως αντίδοτο δε για τα ανωτέρω προτείνονται: (α) μεταφορά "οικονομιών μιας ζωής" στο εξωτερικό (αλήθεια είστε όλοι 75 ετών;) ή (β) αγορά οικιακού χρηματοκιβωτίου....

λοιπόν μάγκες ακούτε:

τα χώματα που πατάτε είναι άγρια... οι μεταξένιες πατούσες ή σκληραίνουν ή ματώνουν. το πιάσατε;
αφήστε τους πανικούς και τα μυξοκλάμματα και πάρτε το απόφαση : you are not in kansas (anymore).
στα χώματα που κληρωθήκατε να ζήσετε το χελιδόνι είναι ένα και η άνοιξη ακριβή. μάθατε όλοι το freddo, το iphone, το gourmet και το glamour και νομίσατε ότι η ιστορία τέλειωσε οριστικά το 1981 και πλέον θα σας ταΐζουν και θα σας φυλάνε τα σύνορα οι Γερμανοί.... γιατί μεταξύ άλλων σας το χρωστάνε....
και τώρα που το καραβάκι σας βυθίζεται.... χεστ**ατε πάνω σας και σκεφτόμενοι και πάλι τομαριστικά ασχολείστε με το που θα σώσετε τα λεφτουδάκια σας.....

αν φοβάστε πτώχευση αφήστε τα λεφτουδάκια σας μέσα στην ελλαδίτσα.
και αν φοβάστε τα τουρκάκια που κοιτάνε λαίμαργα τον πισινό σας, στείλτε κανα παιδάκι σας φαντάρο στον έβρο και στην σαμοθράκη
και αφού με τόση περισσή οξυδέρκεια αντιλαμβάνεστε την δεινή θέση της χώρας αντί κάθε εβδομάδα να απεργείτε γιατί σας περιορίζουν τον μισθό , βγάλτε τον σκασμό και δουλέψτε.... παραιτηθείτε από το βυζί του δημοσίου και φανείτε χρήσιμοι επιτέλους.
αν νομίζετε ότι θα βρείτε τον τρόπο να μπείτε στο τελευταίο πλοίο και κοιτώντας την ελλάδα να βουλιάζει θα της κουνήσετε το μεσαίο δάχτυλο αυτοθαυμαζόμενοι για την μοναδική εξυπνάδα σας που σας επέτρεψε να σώσετε το τομάρι σας εν μέσω καταστροφής είστε γελασμένοι.... το είδαν οι πρόγονοί σας πολλές φορές και θα το δείτε κι εσείς πόσο γελασμένοι είστε

Ξερεις πως αν σου απαντησει ο καθενας σε αυτο που μολις ποσταρες βρηκες υλικο για να γεμισεις τουλαχιστον 1 χρονο απο τα αθεραπευτα αδεια βραδια σου.
Δεν αξιζει(ς) ομως τον κοπο.Αν εχεις κατι να πεις πες το.Ακομα και αν εχεις καποια αποψη που εκφραζει την ρατσα που πρεσβευεις,παλι πες το,σιγουρα πιο επικοδομητικο ειναι απο το να ποσταρεις οτι ποσταρεις.
Αν παλι εχεις απλα αυπνιες,σου προτεινω ανεπιφυλακτα τα βιβλια του λιακοπουλου,θα σε ηρεμουν κ σιγουρα θα σε διασκεδαζουν πιο πολυ απο ποσταρισματα αναμεσα σε 75χρονους...θα αγαλιασει την "αναρχη" ψυχη σου.
Καλο βραδυ cyber-επιβητορα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 19 Δεκ 2010 04:42 #35

  • entro
  • Το Άβαταρ του/της entro
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (1)
Αγαπητέ Cross χάνεις την ουσία, η οποία είναι αν δεν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε λίγο πιο μακριά στο μέλλον τότε δεν θα υπάρχει μέλλον καλύτερο από το παρόν για να παραδώσουμε στα παιδιά μας. Αυτό είναι αντι-πρόοδος.
Ότι επίσης αν όλοι αρχίσουμε να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και προσπαθήσουμε να γίνουμε ανταγωνιστικοί ως προς τα προϊόντα και τις υπηρεσίες μας τότε θα έχουμε να φοβόμαστε πιο λίγα από τα πολλά που φοβόμαστε τώρα.
Ότι έχει δημιουργηθεί μία νοοτροπία του νεοέλληνα ότι μπορώ να δουλεύω ως βαλκάνιος και να αμείβομαι ως ευρωπαίος.
Ότι το κράτος είναι σάπιο και το σύστημα διεφθαρμένο, όπως λες άλλωστε και εσύ. Αλλά το κράτος και το σύστημα είμαστε εμείς, όχι κάποιοι άλλοι αλλά εμείς. Εμείς εκλέγουμε και εκλεγόμαστε, κάνουμε τη δουλειά μας λαδώνοντας είτε λαδωνόμαστε για να την κάνουμε. Και τη νοοτροπία την περνάμε στις επόμενες γενιές χωρίς κανένα ίχνος ντροπής.
Αυτά είναι που μας έχουν στριμώξει στη γωνία και αν δεν αλλάξουμε δεν υπάρχει νόημα στο να κερδίσεις ή να χάσεις κάτι από το κεφάλαιό σου.
1)Τώρα όσον αφορά την Κύπρο.
Προφανώς και η Ελλάδα το 1999-2000 είχε πολύ καλούς αριθμούς (οικονομικά στοιχεία) αλλά οι αριθμοί παρότι λένε ότι λένε πάντα την αλήθεια να σου απαντήσω ότι λένε ότι θέλει να σου πει αυτός που τους διαχειρίζεται. Γενικά όταν δεν μπορείς να πείσεις κάποιον καθώς αυτά που του λες αντιβαίνουν την πραγματικότητα που βιώνει και καταλαβαίνει στο πετσί του καθημερινά, προσπαθείς να τον πείσεις δείχνοντάς του αριθμούς και πάντα μα πάντα θα υπάρχει ένας αριθμός που να υποστηρίζει αυτά που λες.
Προφανώς και δεν με πείθεις όταν απλά παρουσιάζεις ως αντεπιχείρημα ότι υπάρχει επίσημο έγγραφο που δεν την κατατάσσει στους φορολογικούς παραδείσους ή ότι έχει καλύτερη βαθμολογία στη Διεθνή Διαφάνεια. Δυστυχώς για όλους το νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό.
2)Όταν επενδύεις πρέπει να γνωρίζεις ότι παίρνεις κάποιο ρίσκο. Όσο λιγότερα γνωρίζεις για κάτι τόσο μεγαλύτερο το ρίσκο. Όσο μεγαλύτερο το ρίσκο τόσο μεγαλύτερο το κέρδος. Το ρίσκο δεν έχει αρνητική έννοια. Εάν δεν απολαμβάνεις ολόκληρο το κέρδος που σου αποφέρει η επένδυσή σου είναι γιατί κάποιο από αυτό το σπαταλάς στο να μάθεις κάτι που θα σου μειώσει το ρίσκο. Αυτή η ισορροπία ρίσκου-κέρδους είναι ευαίσθητη και η βελτιστοποίησή της δεν είναι απλή.
Από εκεί και πέρα φυσικά και όλοι μας έχουμε δικαίωμα να αποφασίσουμε για τον εαυτό μας άλλωστε το γράφω ξεκάθαρα και φυσικά έχουμε δικαίωμα να εκμεταλλευτούμε τα πλεονεκτήματα που μας δίνει η τεχνολογία σήμερα είτε αυτά είναι η ανταλλαγή απόψεων είτε η μεταφορά κεφαλαίων.
Πάλι χάνεις το νόημα όμως. Δεν υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να το κάνεις αλλά ότι θα ήταν πιο κερδοφόρο αν κατανάλωνες περισσότερη ενέργεια στο να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα και πιο ανταγωνιστικά εκτός αν οι επενδύσεις σου προσφέρουν ένα κεφάλαιο με το οποίο μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου.
3)Και αν τα χρήματα που θα κερδίσεις από τις αλλαγές νομισμάτων δεν σου φτάνουν για να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου η μόνη περίπτωση να επιβιώσεις είναι να γίνεις πιο ανταγωνιστικός στην αγορά.
4)Υποθέτω, αδικώντας σίγουρα τον tsig για το δημιούργημά του, ότι κάποιος από τους Έλληνες εφοπλιστές πολύ δύσκολα θα συμβουλευόταν ένα forum, όσο καλό και αν ήταν και πέρα από φιλολογικό ενδιαφέρον, για τις οικονομικές κινήσεις του. Εξάλλου νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνονται για αυτή τη δουλειά. Γι΄αυτό και θεωρώ ότι οι Έλληνες εφοπλιστές που έχουν εκατοντάδες δισεκατομμύρια ευρώ στην Ελβετία δεν είναι στην ίδια μοίρα με όλους τους υπόλοιπους Έλληνες.
Δεν υπάρχει μένος. Ίσως κάποια αγανάκτηση γιατί δεν βλέπω να διορθώνονται τα πράγματα που θα ήθελα να διορθωθούν, σίγουρα πολύ απογοήτευση αλλά όχι μένος.
Φυσικά και βλέπω να πέφτουν οι δουλειές.
Όχι δεν δουλεύω σε καμία τράπεζα.
Το σύστημα είμαστε εμείς.
Οι τράπεζες όντως μας κλέβουν εδώ και χρόνια, και όχι από τα κατατεθειμένα μας κεφάλαια, απλά τώρα το κατάλαβαν οι περισσότεροι.
Δυστυχώς συνεχίζω να υποστηρίζω ότι τσάμπα καίει η λάμπα και φοβάμαι ότι κάποιος κάποια στιγμή θα σκεφτεί μήπως να τη σβήσω?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 19 Δεκ 2010 07:49 #36

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
spermnator έγραψε:
1.Ολοι εσεις που ειστε υπερ της...αποταμιευσης στο σπιτι σας...εχετε σκεφτει εστω και για μια στιγμη...ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΕΝΩ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ?

Σώπα! Για βρες ποιος είμαι εγώ τότε, μεγάλε χάκερ!
Δε θέλω να τρομοκρατείς τον κόσμο. Υπάρχουν απλές κρυπτογραφικές μέθοδοι που αντέχουν εκατοντάδες χρόνια σε επιθέσεις υπερυπολογιστών.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα