Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

ΘΕΜΑ: δραχμη και πτωχευση

Απ: δραχμη και πτωχευση 05 Οκτ 2011 01:52 #100

  • Dimitris P
  • Το Άβαταρ του/της Dimitris P
Από τις φάτσες των Πασόκων κρίνω ότι τα έχουν συμφωνημένα. Τι ακριβώς; Δεν ξέρω. Πάντως ΔΕΝ νομίζω ότι θα μας αφήσουν να φύγουμε απ΄το € ακόμα κι αν αναστήσουν τη Βέρμαχτ και τα ΣΣ. Υπομονή...

Αυτό το σημείο του σχολίου σου είναι όλα τα λεφτά. Δεν το είχα επισημάνει ομολογώ. Έχουν τα ίδια σταθερά μούτρα όπως τα τελευταία 2 χρόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 05 Οκτ 2011 10:01 #101

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
Πάντως σήμερα, στο σχολείο των μικρών δεν απεργούσε ΚΑΝΕΙΣ. Άμεσα μου γεννιέται σύγκριση με τις περασμένες φορές που έλειπε ως και το 50%.
Αν μου 'λεγε κανείς να περιγράψω την κατάσταση, θα 'λεγα "Γιατί τα 'σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά".
Οπότε, καλή λευτεριά αδέρφια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 05 Οκτ 2011 10:41 #102

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
30000 απολύσεις φέρνουν εξοικονόμηση 280 εκ ευρώ (με βάση τα στοιχεία της κυβέρνησης).60000 και πλέον στοματα
42 δισ ευρώ οφειλόμενα απο μεγαλοοφειλέτες χωρίς καμία περίπτωση είσπραξής τους
Για κάνε μια σύγκριση
Οσο γιά τις απολύσεις.Ας φροντίσουν πρώτα να αναδιανέμουν το προσωπικό και μετά από οπου περισσέυουν να απολυθούν.
Γιατί μην μου πει κάποιος οτι τα νοσοκομεία μας δεν εχουν ελλείψεις,οπως και στο ΙΚΑ,και αλλου.
Οχι παρτε σβάρνα και διώξτε κόσμο......................
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 05 Οκτ 2011 11:53 #103

  • Turms
  • Το Άβαταρ του/της Turms
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 0 (1)
να ρωτησω κατι..
ολοι λεμε για κουρεμα που λενε οι γερμανοι κλπ κλπ και να γινει πιο γρηγορα ο μηχανισμος στηριξς και κατι τετοια
μιλαμε για κουρεμα εντος ή εκτος €?
και ο μηχανισμος αυτος που θα οδηγει χωρες σε ελ. χρεωκοπια ισοδυναμει με να τις διωχνει απο Ευρω?

γιατι αν μιλαμε για "εκτος Ευρω" τοτε ειναι θεμα χρονου. οποτε θα δουμε συντομα το αποτελεσμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 05 Οκτ 2011 15:52 #104

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
ΔΡΑΧΜΗ ΚΡΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΚΗΝΕΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ. ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ Η ΧΩΡΑ ΕΙΑΝΙ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑ 70% ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
ΜΕ ΦΟΒΙΣΕ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΝΕΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΕΠ ΓΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ. ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.
ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 21 ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ 6 ΔΟΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΠΡΙΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΑΙ ΤΟ 2010 2,7 ΔΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΒΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 2,7 ΔΙΣ . ΑΠΟ ΠΟΥ;;;
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ 20% ΟΜΟΛΟΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟΥΣ ΜΑΣ . ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ. ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΕΙ ΑΠΟ 6% ΔΥΟ ΔΙΑΔΟΧΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΕΝΩ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΥΦΕΣΗ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΟ ΚΑΚΟ ΝΕΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ. 3 ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΤΩΣΗ. ΑΝ ΣΚΑΣΕΙ Η ΙΤΑΛΙΑ ΞΕΧΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ 3 ΤΡΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΑ ΣΩΘΕΙ.
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΟΒΟΝΤΑΣ 150 ΔΙΣ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΚΑΙ Η ΙΤΑΛΙΑ.
ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙ ΘΥΜΑΤΑ.
ΜΕ ΤΙΣ ΕΦΕΔΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΕ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ. Η ΤΡΟΙΚΑ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΛΕΧΤΕΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ.
ΑΝ ΔΕ ΒΑΛΟΥΝ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ. ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΦΕΣΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΦΟ. ΜΕΤΑ ΚΛΑΨΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 05 Οκτ 2011 18:00 #105

  • newmember
  • Το Άβαταρ του/της newmember
Ανώνυμος έγραψε:
30000 απολύσεις φέρνουν εξοικονόμηση 280 εκ ευρώ (με βάση τα στοιχεία της κυβέρνησης).60000 και πλέον στοματα
42 δισ ευρώ οφειλόμενα απο μεγαλοοφειλέτες χωρίς καμία περίπτωση είσπραξής τους
Για κάνε μια σύγκριση
Οσο γιά τις απολύσεις.Ας φροντίσουν πρώτα να αναδιανέμουν το προσωπικό και μετά από οπου περισσέυουν να απολυθούν.
Γιατί μην μου πει κάποιος οτι τα νοσοκομεία μας δεν εχουν ελλείψεις,οπως και στο ΙΚΑ,και αλλου.
Οχι παρτε σβάρνα και διώξτε κόσμο......................

Αυτό το νούμερο το έχω διαβάσει και εγώ, αλλά δεν το πιστεύω. 280εκ./30Κ μας κάνει 9.500EUR/άτομο. Δεν νομίζω ότι οι προς απόλυση κοστίζουν στο κράτος μόνο 9500 το χρόνο, ειδικά αν είναι και κοντά στη σύνταξη.
Εκτός αν υπολογίζουν κάποιο κόστος αποζημίωσης ή το κόστος της εφεδρείας, αλλά αυτά ισχύουν την πρώτη μόνο χρονιά. Κατόπιν, η εξοικονόμηση θα είναι πολύ μεγαλύτερη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: δραχμη και πτωχευση 05 Οκτ 2011 18:42 #106

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Φιλε newmember μιλαμε για κυβερνηση παρωδια. Τ ο νουμερο βγαινει εαν σκεφτεις οτι οι 30000 θα πληρωνονται επι 2 ετη με 600 ευρω συν τις εισφορες τους συν το εφαπαξ τους. Δεν διαγραφονται εντςελως απο το μισθολογιο. Τετοιες τομες γινονται με μελετη και οχι επι δικαιων και αδικων. Το προβλημα του ΠΑΣΟΚ ειναι οτι το 70% ειναι δικοι του ψηφοφοροι και δεν μπορει να κανει κινησεις. Το νουμερο βγαιονει απο την εκπροσωπηση ΠΑΣΚΕ στην ΑΔΕΔΥ . Το έκανα μονο και μονο για να δειξουν στην τροικα οτι κατι κανουν και για να δουν αντιδρασεις απο το κομμα τους απο τους εργαζομενους. Δυστυχως το νουμερο ειναι μεγαλυτερος αριθμος υπαλληλων απλα θα το κανει σιγα σιγα γιατι τα ελικοπτερα ειναι κοντα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα