Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Βαρουφάκης

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 01:40 #19

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Κοινως μια γλαστρα 'η τσπ μια ζαρτινιερα !

Όχι.
"Καλλωπιστικό ζώο", όπως λένε "καλλωπιστικό φυτό"/

Δεν το 'χεις ακούσει?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 01:45 #20

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
Κοινως μια γλαστρα 'η τσπ μια ζαρτινιερα !

Όχι.
"Καλλωπιστικό ζώο", όπως λένε "καλλωπιστικό φυτό"/

Η επιλογη φυτου ειναι θεμα προσωπικου γουστου.

www.greengardens.gr/index.php/kallopistika-fyta-eidh-khpoy
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 05:03 #21

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
soto51 έγραψε:
sonik έγραψε:
δεν με ενοχλει αυτο εμενα προσωπικα αν ηταν αποτελεσματικος.
Πως να καταλάβεις, αν δεν είσαι προσεκτικός?
Κοίτα την φωτογραφία προσεκτικά. Αφιέρωσε λίγο χρόνο πάνω της.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ένας τέτοιος τύπος να φέρει καλό σε οικονμικά θέματα?
Θα ήταν καλός (δεν θα είχα αντίρηση σ' αυτό) αν διακοσμούσε κάποιον κήπο.


δεν τον θεωρω κακο οικονομολογο.το αν ειναι ψωνιο,παρανοικος ή ναρκισσος δεν με πολυενδιαφερει. για μενα ο τσιπρας του την εφερε για τα καλα παντως.τον χρησιμοποιησε μεχρι εκει που ηθελε και μετα τον εδιωξε. και φανηκε απο το δημοψηφισμα αυτο οταν το οχι εγινε ναι.τον δουλεψε καλα ο τσιπρας.

κανεις απο τους δυο δεν μου κανει βεβαια.

για την ιστορια παντως η απορια μου ειναι πώς ο βαρουφακης δεν το καταλαβε αυτο οτι τον χρησιμοποιουν. αυτο φαινεται απο τις συνεντευξεις που εδωσε μετα το κακο που εγινε με το δημοψηφισμα που εδωσε κανονικα τον τσιπρα. τι τα ηθελε τα πολιτικα ο γιανακης?βρωμια και δυσωδια.δεν καθοταν στα βιβλιαρακια του καλυτερα και στις θεωριες παιγνιων!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 07:26 #22

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sonik έγραψε:
δεν τον θεωρω κακο οικονομολογο.το αν ειναι ψωνιο,παρανοικος ή ναρκισσος δεν με πολυενδιαφερει. για μενα ο τσιπρας του την εφερε

Κοίτα, άλλο "οικονομολόγος", και άλλο υπουργός οικονομικών.
Για το δεύτερο χρειάζονται και ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά (εκτός από οικονομικές γνώσεις και εξυπνάδα, που αδιαμφισβήτητα έχει). Ιδίως σε μια χώρα που είναι στην κατάσταση της δικιάς μας, όπου ο υπ. οικ. πρέπει να κάνει (με τους έξω) αυτά που έκανε αυτός. Και σκατά τα έκανε.

Η ψυχική υγεία και ευρωστία (στοιχεία της οποίας ΔΕΝ είναι αυτά που λες εδώ πιο πάνω, το αντίθετο μάλιστα) δεν έχει συστατικό τα στοιχεία που αναφέρεις - σ' αυτά αναφέρομαι κ εγώ.
Επομένως:
Κάποιον με έντονα στοιχεία διατάραξης ΔΕΝ τον βάζεις υπ. οικ., αν είσαι πρωθυπουργός.
Δυστυχώς, ο μικρός έχει αποδείξει ότι δεν το έχει. Ποιο δεν έχει? Την ικανότητα να διαλέγει συνεργάτες.
Και αυτό είναι το κυριώτερο χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει ένας πρωθυπουργός.
Υπό αυτό το πρίσμα, ο μικρός την πάτησε, όχι το παγώνι.

Το ότι μαζί με τον μικρό την πατήσανε και ένα σωρό άνθρωποι (περίπου 10 εκ.) είναι μια άλλη κουβέντα.
Το παγώνι, τι είχε, τι έχασε! "Έγραψε" στο βιογραφικό του και "6 μήνες υπ. οικ. της Ελλάδας". "Έγραψε" και "πρώτος βουλευτής στη Β' Αθηνών με 125.000 σταυρούς (τη μια και μοναδική φορά που κατέβηκα)".
Που είδες να την πάτησε?

Τι θα ήθελες να έχει γίνει δηλαδή για να πεις "δεν την πάτησε"? Να τον κάνει ΠτΔ?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 15 Νοε 2015 07:26 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 07:35 #23

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sonik έγραψε:
για την ιστορια παντως η απορια μου ειναι πώς ο βαρουφακης δεν το καταλαβε αυτο οτι τον χρησιμοποιουν. αυτο φαινεται απο τις συνεντευξεις που εδωσε μετα το κακο που εγινε με το δημοψηφισμα που εδωσε κανονικα τον τσιπρα. τι τα ηθελε τα πολιτικα ο γιανακης? βρωμια και δυσωδια. δεν καθοταν στα βιβλιαρακια του καλυτερα και στις θεωριες παιγνιων!
Να συμπληρώσω:
ΔΕΝ τον χρησιμοποίησαν. Το αντίθετο έγινε. Αυτός τους χρησιμοποίησε (σου είπα: είναι πολύ έξυπνος για να μπορέσει να του τη φέρει κάποιος επιπέδου Τσίπρα, και σου είπα τι απεκόμισε από την 6μηνη "τριβή" του με το σύστημα).
Και τώρα, το τι λέει στις συνεντεύξεις του, έχει αξία όση και τα φτερά της ουράς του.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 11:41 #24

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Ο κόσμος έχει μπερδευτεί με τον Βάρουφ.
Τον θεωρούν καλό οικονομολόγο κ καθηγητή..
Μπορεί, όντως να είναι καλός, αλλα αυτό ενδιαφέρει μόνο τους άλλους οικονομολόγους που τον ακούν, που με τη σειρά τους θα διδάξουν σε φοιτητές, οι φοιτητές θα γίνουν καθηγητές κ θα διδάξουν σε άλλους φοιτητές...κ.ο.κ..

Εγώ όμως, που δεν ήμουν φοιτητής του κ δεν είμαι καθηγητής στα οικονομικά, δεν με ενδιαφέρει τι ξέρει στη θεωρία, αλλα τι μπορεί να κάνει στην πράξη...

Και, όταν τον έστηναν στον τοίχο οι Ευρωπαίοι, αυτός επρεπε να βρεί τρόπο να τους πείσει, με επιχειρήματα για την αλήθεια των θέσεών του κ όχι να τα παρατήσει κ να φύγει...
Άλλωστε, δεν τον ένοιαζε..
Διδάσκει σε όλο τον κόσμο, τα λεφτά του τα έχει διασκορπισμένα σε όλες τις χώρες κ το τελευταίο πράγμα που θα τον πείραζε θα ήταν η καταστροφή της Ελλάδας..
Ίσως κ να το ήθελε, για να εφαρμόσει, για πρώτη φορά, κάποια απο τις θεωρίες του..

Απο απόσταση βέβαια, έτσι;
Απο το Τέξας, το Σίδνεϋ....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 15:12 #25

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Nozomi έγραψε:
Υπουργό Οικονομικών κι τον κρίνουμε για τις απόψεις του κι τις θεωρίες του !

Το διαβάσαμε κι αυτό.

Πιο σοβαρό από το να τον κρίνεις για τα πουκάμισα που φοράει, νομίζω πως είναι.
Τελευταία διόρθωση: 15 Νοε 2015 15:13 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 15:27 #26

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Ο κόσμος έχει μπερδευτεί με τον Βάρουφ.
Τον θεωρούν καλό οικονομολόγο κ καθηγητή..
Μπορεί, όντως να είναι καλός, αλλα αυτό ενδιαφέρει μόνο τους άλλους οικονομολόγους που τον ακούν, που με τη σειρά τους θα διδάξουν σε φοιτητές, οι φοιτητές θα γίνουν καθηγητές κ θα διδάξουν σε άλλους φοιτητές...κ.ο.κ..

Εγώ όμως, που δεν ήμουν φοιτητής του κ δεν είμαι καθηγητής στα οικονομικά, δεν με ενδιαφέρει τι ξέρει στη θεωρία, αλλα τι μπορεί να κάνει στην πράξη...

Και, όταν τον έστηναν στον τοίχο οι Ευρωπαίοι, αυτός επρεπε να βρεί τρόπο να τους πείσει, με επιχειρήματα για την αλήθεια των θέσεών του κ όχι να τα παρατήσει κ να φύγει...
Άλλωστε, δεν τον ένοιαζε..
Διδάσκει σε όλο τον κόσμο, τα λεφτά του τα έχει διασκορπισμένα σε όλες τις χώρες κ το τελευταίο πράγμα που θα τον πείραζε θα ήταν η καταστροφή της Ελλάδας..
Ίσως κ να το ήθελε, για να εφαρμόσει, για πρώτη φορά, κάποια απο τις θεωρίες του..

Απο απόσταση βέβαια, έτσι;
Απο το Τέξας, το Σίδνεϋ....

Το ποιος έχει μπερδευτεί με τον Βαρουφάκη επέτρεψε μου να σου πω οτι ειναι ακρως υποκειμενικό.
Ο Βαρουφάκης είναι κορυφαίος οικονομολόγος. Το ότι όπως έχουν καταντήσει την πολιτική, καλύτερος ΥΠΟΙΚ είναι ένας δικηγόρος ή ένα διπλωματικό κομματόσκυλο...δεν αφορά νομίζω τον Βαρουφάκη και ούτε θα πρέπει να ρίξει το επίπεδο του για να μπορεί να συνεννοηθεί με 10 άσχετους (οι άλλοι 18 του Eurogroup μαζί δεν κάνουν ούτε 1 Βαρουφάκη) ή να γίνει αρεστός από αυτούς που δεν καταλαβαίνουν δράμι απ' όσα λέει.
Μάλλον πλανάσαι αν θεωρείς πως ο Βαρουφάκης απέτυχε διότι δεν έπεισε κάποιον/ους για τις θέσεις του.
Ακου ενα μυστικό ( ; ): Αν πας απέναντι στην (οποιαδήποτε) Γερμανία και προσπαθείς να τους πείσεις για κάτι που θίγει έστω και το πιο ασήμαντο συμφέρον τους, όχι απλά δεν θα σε ακούσουν (είτε έχεις δίκιο ή άδικο/ είτε το ξέρουν ή όχι) αλλά θα κάνουν ότι μπορούν για να σε απομακρύνουν. Διότι είσαι επικίνδυνος (λογικό - κάθε κράτος που σέβεται τα συμφέροντα του αυτό θα έκανε - δεν τους κατηγορώ).
Παρ' ολα αυτά, εδώ μάλλον έχουμε μπλέξει τη βούρτσα με την...οδοντόβουρτσα.....
Τον έστησαν στον τοίχο μας γράφεις. Τι περίμενες δηλαδή;!;! Υπουργός οικονομικών της χρεοκοπημένης Ελλάδας ήταν. Όχι μάγος! Προσωπικά το θεωρούσα άκρως αναμενόμενο ότι συνέβη, από τον Φλεβάρη. Ειλικρινά λυπάμαι αν περίμενες κάτι διαφορετικό...
Τελευταία διόρθωση: 15 Νοε 2015 15:28 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 15 Νοε 2015 15:45 #27

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
sonik έγραψε:
εγω ειμαι υπερ του βαρουφακη σε αρκετα σημεια ΠΛΗΝ των IOU'S που ηθελε να επιβαλει και φυσικα στο κουρεμα καταθεσεων.και εξηγω εν ολιγοις.

ο βαρουφακης ειναι εντιμος και ειπε μεγαλες αληθειες.επρεπε να σπασει το αποστημα με καποιο τροπο σε αυτο συμφωνω μαζι του.

ΑΛΛΑ τα μετρα που ηθελε να επιβληθουν δεν ηταν ολα σωστα.πχ το συστημα των ΙΟU'S θα εφερνε μπαχαλα σε ολους.
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ηθελε IOU'S οπως ειπε με συνδυασμο κουρεμα καταθεσεων.μα ειναι δυνατον να κουρεψει τις καταθεσεις των πολιτων??
μαζι τα δουλεψαμε ρε ΓΙΑΝΑΚΗ τα λεφτα?
γι'αυτους του λογους δεν κανει για πολιτικος.ας κατσει σαν ακαδημαικος.καλες οι θεωριες αλλα οι συγκεκριμενες ηταν καταστροφικες και κυριως ΑΔΙΚΕΣ.

ξερετε μερικοι ανθρωποι ασχετα αν ειναι πολιτικοι,εργατες,πλουσιοι ή μεσαιοι,μορφωμενοι ή αμορφωτοι δεν εχουν επιγνωση και αντιληψη μιας καταστασης γενικοτερης.τη συνολικη εικονα μια κοινωνιας.αποφασιζουν με τα μετρα τα δικα τους.ο βαρουφακης κινηθηκε εκ του ασφαλους με τη τσεπη του γεματη απο λεφτα.σκεφτηκε ομως οτι ο αλλος που δουλεψε 40 χρονια και εχει κανει μια καβαντζα για τα γεραματα του για μια αρρωστεια πχ να ερχεται ενας και να του τα κουρευει? οχι δεν τον σκεφτηκε.δε σκεφτηκε το αυτονοητο. δυστυχως.ακουγεται φρικαλεο και ομως αυτο το απλο συμπερασμα βγαινει.απαραδεκτα πραγματα.
οχι οτι δεν θα φτασουμε σε αυτο το σημειο.πιθανο και να φτασουμε.αλλα αυτες δεν ειναι λυσεις. ισως ο πατος να ειναι αυτος που δεν εχουμε πιασει ακομα.

Δεν πρότεινε IOUs σαν αρχική λύση - έχει σημαντική διαφορά. Τα IOUs ήταν το βασικό του εναλλακτικό σενάριο σε περίπτωση που οι γερμανοί εξωθούσαν την κατάσταση στα άκρα. Και νομίζω πως ήταν ένα λογικό εναλλακτικό σενάριο. Φυσικά το καλύτερο σενάριο για όσους θεωρούσαν πως δεν υπήρχε πρόβλημα ή για όσους θεωρούσαν πως δεν χρειάζεται να βρούμε τώρα τη λύση αλλά να τρενάρουμε το πρόβλημα...ήταν το "ναι σε όλα". Αλλά γι αυτούς ο Βαρουφάκης (που σεβεται την οικονομική επιστήμη και τη γνώμη του) δεν ήταν η κατάλληλη λύση για ΥΠΟΙΚ. Και προφανώς αφού ο Τσίπρας ήθελε -απ ότι φάνηκε- κάποιον διαχειριστή για ΥΠΟΙΚ, κακώς έβαλε σε αυτή τη θέση τον ΓΒ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα