Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Βαρουφάκης

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 14:10 #1

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
George (geo821) έγραψε:
τον εξαιρετικό Βαρουφάκη
Παρντόν?
Διάβασα καλά?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 14:53 #2

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Βαγγέλης (Samsung) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
τον εξαιρετικό Βαρουφάκη
Παρντόν?
Διάβασα καλά?

Ναι, που ακριβώς διαφωνείς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 17:50 #3

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
George (geo821) έγραψε:
Από τις πλέον ενδιαφέρουσες αναλύσεις που έχω διαβάσει για το bitcoin. Από τον εξαιρετικό Βαρουφάκη:

Εξαιρετικός, σε τι;
Μη μου πεις οτι θα πλήρωνες για να παρακολουθήσεις μια ομιλία του.. :silly:

Καλό θα ήταν να μην μπερδεύουμε τη θεωρία με την πράξη..
Ο Βάρουφ είναι καθηγητής οικονομικών κ διδάσκει κάποιες θεωρίες του.
Στην πράξη, έχουν δοκιμαστεί;
Εχουν επιτύχει;

Να σου δώσω ένα παράδειγμα..
Την Τρίτη χειρουργήθηκε ο πατέρας μου σε δημόσιο νοσοκομείο.
Ενα βαρύ χειρουργείο, που ευτυχώς πήγε καλά.
Ο γιατρός, τυχαίνει να είναι κ καθηγητής..

Δεν κάνει όμως μόνο μαθημα στους φοιτητές του.
Τους παίρνει μαζί του στο χειρουργείο, τους δείχνει τι να κάνουν αφού ΠΡΩΤΑ Ο ΙΔΙΟΣ τα δοκιμάσει, μπροστά τους.
Έτσι, οι φοιτητές βλέπουν στην πράξη οτι αυτά που τους διδάσκει ο καθηγητής τους, αποδίδουν..αλλιώς, θα πέθαινε ο ασθενής..

Οι φοιτητές του Βάρουφ, που έχουν δει να εφαρμόζονται οι θεωρίες του;
Μήπως ο ίδιος ανέλαβε τα οικονομικά καμιάς πολυεθνικής κ την απογείωσε;

Εγώ ξέρω οτι ανέλαβε τα οικονομικά της Ελλάδος, μας φέσωσε 80 δις, μας έφερε μνημόνιο 15 δις, τον έδιωξαν κακήν-κακώς, μας γελοιοποίησε ακόμη παραπάνω κ τώρα θέλει να κάνει κ νέο κόμμα..
Ζητάει κ συνδρομή 60€...
Αυτός είναι ο "εξαιρετικός"...
Όποιος θέλει, ας τον ακολουθήσει...

Και, όποιος έχει ...αυγά, ας τον προσλάβει, για να αναλάβει τα οικονομικά της επιχείρησής του..
Και να ακολουθεί, όμως, τυφλά τις εντολές του...

Σε λίγο καιρό, θα τρίβει τα μάτια του (ο επιχειρηματίας)..
Θα αντικρίζει κάγκελα μπροστά του κ τοίχους γύρω του... :ohmy:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 13 Νοε 2015 17:52 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 18:06 #4

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Από τις πλέον ενδιαφέρουσες αναλύσεις που έχω διαβάσει για το bitcoin. Από τον εξαιρετικό Βαρουφάκη:

Εξαιρετικός, σε τι;
Μη μου πεις οτι θα πλήρωνες για να παρακολουθήσεις μια ομιλία του.. :silly:

Καλό θα ήταν να μην μπερδεύουμε τη θεωρία με την πράξη..
Ο Βάρουφ είναι καθηγητής οικονομικών κ διδάσκει κάποιες θεωρίες του.
Στην πράξη, έχουν δοκιμαστεί;
Εχουν επιτύχει;

Να σου δώσω ένα παράδειγμα..
Την Τρίτη χειρουργήθηκε ο πατέρας μου σε δημόσιο νοσοκομείο.
Ενα βαρύ χειρουργείο, που ευτυχώς πήγε καλά.
Ο γιατρός, τυχαίνει να είναι κ καθηγητής..

Δεν κάνει όμως μόνο μαθημα στους φοιτητές του.
Τους παίρνει μαζί του στο χειρουργείο, τους δείχνει τι να κάνουν αφού ΠΡΩΤΑ Ο ΙΔΙΟΣ τα δοκιμάσει, μπροστά τους.
Έτσι, οι φοιτητές βλέπουν στην πράξη οτι αυτά που τους διδάσκει ο καθηγητής τους, αποδίδουν..αλλιώς, θα πέθαινε ο ασθενής..

Οι φοιτητές του Βάρουφ, που έχουν δει να εφαρμόζονται οι θεωρίες του;
Μήπως ο ίδιος ανέλαβε τα οικονομικά καμιάς πολυεθνικής κ την απογείωσε;

Εγώ ξέρω οτι ανέλαβε τα οικονομικά της Ελλάδος, μας φέσωσε 80 δις, μας έφερε μνημόνιο 15 δις, τον έδιωξαν κακήν-κακώς, μας γελοιοποίησε ακόμη παραπάνω κ τώρα θέλει να κάνει κ νέο κόμμα..
Ζητάει κ συνδρομή 60€...
Αυτός είναι ο "εξαιρετικός"...
Όποιος θέλει, ας τον ακολουθήσει...

Και, όποιος έχει ...αυγά, ας τον προσλάβει, για να αναλάβει τα οικονομικά της επιχείρησής του..
Και να ακολουθεί, όμως, τυφλά τις εντολές του...

Σε λίγο καιρό, θα τρίβει τα μάτια του (ο επιχειρηματίας)..
Θα αντικρίζει κάγκελα μπροστά του κ τοίχους γύρω του... :ohmy:

Πολύ μεγάλη κουβέντα. Ατελείωτη.
Βασικά ένας καθηγητής οικονομικών ή ένας καθηγητής φυσικής...με έναν καθηγητή ιατρικής ΔΕΝ έχουν καμια απολύτως σχέση.
Αφετέρου, μου μιλάς για τις (αποτυχημένες όπως κρίνεις) θεωρίες του Βαρουφάκη, χωρίς να ξέρω αν τις γνωρίζεις (θα ήταν πιο χρήσιμο να μου περιγράψεις τις συγκεκριμένες διαφωνίες σου με αυτές τις θεωρίες) και χωρίς αφετέρου να έχουν δοκιμαστεί κάπου.. Στην περίπτωση της Ελλάδας, ΔΕΝ εφάρμοσε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα αφού εκείνοι που αποφασίζουν θεώρησαν πως οι απόψεις του Βαρουφάκη είναι λανθασμένες (για τα συμφέροντα τους υποθέτω. Εν μέρει κατανοητό...). Αφετέρου δεν είμαι βέβαιος για το τί έχει επιτύχει στις επιχειρήσεις που έχει εργαστεί καθώς δεν ήμουν προιστάμενος του...
Για το συμπέρασμα: Αφενός έχω διαβάσει 2 εξαιρετικά βιβλία του ΓΒ (Πολιτική Οικονομία και Θεωρία Παιγνίων) αφετέρου τον είχα γνωρίσει κατα τύχη το 2005 όταν ήταν πιο ενεργός στο Πανεπιστήμιο Αθηνών - αλλά άγνωστος στο ευρύ κοινό, μέσω κοινού γνωστού μου καθηγητή, και θεωρώ πως είναι άνθρωπος με υψηλό δείκτη νοημοσύνης και αντίλληψης της οικονομικής πραγματικότητας.
Νομίζω όποιος διαβάσει τις προτάσεις του, χωρίς ιδεολογικές προκαταλήψεις, είτε συμφωνήσει ή διαφωνήσει με τις προτάσεις του - θα καταλάβει το υψηλό επίπεδο.
Τώρα όσοι τον κρίνουν από τα πουκάμισα που φοράει ή από την άποψη που έχει γι αυτόν ο ανειδίκευτος Νταισελμπλουμ, οι Έλληνες πολιτικοί ή τα ΜΜΕ...δεν νομίζω πως πρέπει να τους πάρει κανείς στα σοβαρά...
ΥΓ: Προφανώς και δεν φέσωσε ο Βαρουφάκης την χρεοκοπημένη ελληνική οικονομία 80 μύρια....
ΥΓ2: Οι τελευταίες προτάσεις σου με εκπλήσουν. Φαντάζομαι τον γνωρίζεις προσωπικά και ξέρεις τις συμβουλές που έδινε ή δίνει. Και εν πάσει περιπτώσει παραπάνω με ρωτάς αν εφαρμοστηκαν πουθενά οι θεωρίες του...αρα πως ξέρεις πως είναι ή θα είναι αποτυχημένες...;
ΥΓ3: Νομίζω πως ΠΑΛΙ βγήκαμε εκτός θέματος. Η άποψη που έχει ο καθένας μας για τον Βαρουφάκη δεν νομίζω πως απασχολεί ούτε τον ίδιο, ούτε πιθανόν τους λοιπούς αναγνώστες της παραγράφου για τα Bitcoin.
Τελευταία διόρθωση: 13 Νοε 2015 18:20 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kakabouras

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 21:07 #5

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Βγήκαμε εκτός θέματος, γι'αυτό, αν μου επιτρέπει ο διαχειριστής, θα δώσω μία κ μόνη απάντηση..

Δεν έχω σπουδάσει οικονομικά κ δεν ξέρω τέτοιους καθηγητές..

Ξερω ομως πως όλες οι επιστήμες συνδυάζουν θεωρία κ πράξη..

Ο καθηγητής Φυσικής, πχ, καλείται να αποδείξει τις θεωρίες του με πειράματα..
Το ίδιο κ ο καθηγητής Χημείας..
Ο καθηγητής στο Πολυτεχνείο, εκτός απο τις θεωρίες του, για το πως θα χτιστεί μια πολυκατοικία, πρέπει στην πράξη να έχει κ δίκιο..
Αλλιώς, ο τέως φοιτητής κ νυν πολιτικός μηχανικός, δεν πρόκειται, όχι πολυκατοικία να χτίσει, αλλα ούτε μαντρότοιχο...

Οι οικονομικές επιστήμες, πως επαληθεύονται στην πράξη;
Ποιά είναι τα κριτήρια;
Οι θεωρίες, δεν κρίνονται εκ των αποτελεσμάτων;
Στην περίπτωση της Ελλάδας, τα αποτελέσματα δεν ήταν τραγικά;
Ποιός φταίει;

Τον Βάρουφ δεν τον ξέρω προσωπικά κ ούτε ξέρω επακριβώς τις απόψεις του.
Αλλα κ να τις ήξερα θα μου ήταν αδιάφορες, εφόσον στην πράξη θα ήταν ανεφάρμοστες..
Τι πάει να πει "δεν τον άφησαν οι Ευρωπαίοι να εφαρμόσει τις απόψεις του";
Ας άλλαζε πλάνο, ας είχε εναλλακτικές..
Ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται..

Τι κατάλαβα λοιπόν απο τις θεωρίες του για την οικονομική πολιτική της Ελλάδας, διαχρονικά, απο το 2010 ως σήμερα;
Λοιπόν, με βάση τις δικές του συνεντεύξεις, στα τηλεοπτικά κανάλια....

Απο το 2010 ως το 2012 ήταν κατά της ΕΕ κ υπέρ της δραχμής..

Απο το 2012 ως τις εκλογές του'15, "στρογγύλευε" τις θέσεις του κ μιλούσε για δύσκολο δρόμο που θα πάρουμε, αλλα εντός του ευρώ..

Ως κ τον Ιουνη του '15, ήταν υπέρ της ΕΕ κ του ευρώ, ενώ χαρακτήριζε τον Σόϊμπλε ως "ζωντανή ιστορία της Ευρώπης" κ "δόκτορ"..
Δεν ήθελε να παρει την δόση των 7,2 δις, αλλα απο την άλλη, έριξε στους Ευρωπαίουςτην πρόταση να εκδόσει η Ελλάδα τα perpetual bonds..

Κουβέντα για κατάργηση άχρηστων δημόσιων οργανισμών, για μείωση του πελατειακού κράτους, για μείωση φόρου επιχειρήσεων κ φυσικών προσώπων, για τόνωση των εξαγωγών κ άλλα πολλά...
Το μόνο που ήθελε ήταν , άπαντες να μας δανείζουν στο τζάμπα, για να προσλαμβάνουν διαρκώς ΔΥ..
Δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο σκοπός του, πάντως αυτό έγινε..
Κ δεν μας χρέωσε 80 μύρρια, αλλα 80 δις..

Απο τον Ιούλη, είναι πια κατά της ΕΕ, του ευρώ, της Μέρκελ, του Σόϊμπλε, του Τσίπρα, του Συριζα κ γενικώς, κατα πάντων..

Δεν ξέρω επακριβώς σε ποιές επιχειρήσεις έχει εργαστει κ δεν μ'ενδιαφέρει..
Στην πραγματική ζωή, στην πραγματική οικονομία, που αναφέρουν πολιτικοί κ δημοσιογράφοι...τι έχει επιτύχει;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 22:02 #6

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
1. Τον διαβάζω από το 2006 και δεν είχε τις απόψεις που λες. Αφενός η άποψη του και οι προτάσεις του είναι τόσο συγκεκριμένες που τις έχει κυκλοφορήσει και σε βιβλίο (η μετριοπαθής πρόταση του ευρώ). Ποτέ του δεν ήταν και δεν είναι υπέρ της δραχμής. Ίσα ίσα πάντοτε αντίθετος ήταν. Το ότι μελετούσε πιθανόν εναλλακτικό σενάριο με δραχμή, παράλληλο νόμισμα ή whatever για μένα είναι πολύ ορθό. Το πρόβλημα θα ήταν να μην δούλευε σε κάποιο εναλλακτικό σενάριο.
2. Ήταν και είναι υπέρ της αναδιάρθρωσης του κράτους. Έχει αναφερθεί σε πολλά άρθρα του τουλάχιστον από το 2010. Επίσης όταν ανέλαβε ΥΠΟΙΚ είχε πει οτι συμφωνεί με το 80% του μνημονίου (ή κάτι τέτοιο) εκτός από τα μέτρα λιτότητας καθώς σε περίοδο κρίσης η επιπλέον λιτότητα διογκώνει το πρόβλημα και δεν το λύνει. Τελικά του την έπεσαν οι σύντροφοι από τον Σύριζα (μεγάλο του λάθος η συμμετοχή στον Σύριζα...) επειδή δήλωσε πως συμφωνεί με μέρος του μνημονίου και κατάλαβε πως η κομματική γραμμή είναι διαφορετική και άλλαξε τροπάριο για ευνόητους λόγους (κακώς κατά τη γνώμη μου)...
3. Από τον Ιούλιο ΔΕΝ είναι κατά του ευρώ της Μέρκελ και των λοιπών. Είναι κατά του λάθους δρόμου που έχει πάρει το ευρώ και η ευρωζώνη και θεωρεί πως πάει προς διάλυση. Συνεχίζει να κάνει προτάσεις για δομικές αλλαγές που χρειάζονται.
4. Τα αποτελέσματα της Ελλάδας ήταν και εξακολουθούν να είναι τραγικά εξαιτίας της πολιτικής που ακολουθούνταν 35 χρόνια (με τον υπερδανεισμό) και εξαιτίας της πολιτικής που ακολουθείται τα τελευταία 6 χρόνια (με την υπερφορολόγηση και τα λοιπά λάθος μέτρα λιτότητας). Που βλέπεις να ευθύνεται ο Βαρουφάκης σε κάτι από αυτά και στην ελληνική κατάντια, δεν είμαι βέβαιος...
5. Δεν ξέρεις τις προτάσεις του Βαρουφάκη, αλλά σου είναι αδιάφορες γιατί είναι ανεφάρμοστες...Ενδιαφέρον! Γιατί τις θεωρείς ανεφάρμοστες; Επειδή το λένε οι....ειδικοί;!

Γενικά:
Δεν με απασχολεί η γνώμη που έχει ο Έλληνας ψηφοφόρος για τον βαρουφάκη. Αλλά είναι αστείο να βλέπεις ανθρώπους που ψήφιζαν τόσα χρόνια τα καθιζήματα της ελληνικής πολιτικής να τους φαίνεται....λίγος ο Βαρουφάκης που ήταν από τους ελάχιστους που έχουν περάσει από πολιτικό πόστο, με τεράστιες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο που ανέλαβε! Ήμαρτον απλά!
Όπως κι εσύ, έτσι και πολλοί από αυτούς που τον κρίνουν έχουν σχηματίσει γνώμη από όσα ακούγονται δεξιά και αριστερά - αυτό ειναι εμφανές από το κείμενο σου και είναι πραγματικά λυπηρό.
Προσωπικά σαν οικονομολόγος που είμαι, ο Βαρουφάκης είναι από τους επιστήμονες που θεωρώ πως τιμούν την επιστήμη μου και μου αρέσει να τον ακούω και να τον διαβάζω. Και ξέρεις γιατί; Διότι είτε διαφωνώ ή συμφωνώ μαζί του (δεν έχει σημασία και ένας άνθρωπος δεν κρίνεται από τον βαθμό με τον οποίο συμφωνούμε μαζί του) ΠΑΝΤΑ:
- έχει το θάρρος της γνώμης του και δεν αναπαράγει απόψεις τρίτων.
- επιχειρηματολογεί και στηρίζει τις θέσεις και τις προτάσεις του.
Και δεν περιμένω να κρίνω τις ικανότητες του ΓΒ από τη συμμετοχή του σε ενα τσίρκο που προεδρεύει το κομματόσκυλο ο Ντάισελ, που δεν έχει καν τελειώσει βασικές σπουδές οικονομικών....
Βέβαια αν θέλεις, μπορούμε να ξαναφέρουμε σαν ΥΠΟΙΚ καμια απο τις μαριονέτες του ΙΟΒΕ, που σύμφωνα με τα μέσα ενημέρωσης και τον Νταισελ, έκαναν καλύτερη δουλειά!
Ήμαρτον παιδιά με την πλύση εγκεφάλου...Υπάρχουν και όρια
Τελευταία διόρθωση: 13 Νοε 2015 22:09 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kakabouras

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 23:04 #7

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Ποιές απόψεις του απο όλες, εννοείς;
Γιατί, σήμερα έλεγε κάτι κ αύριο το είχε διαψεύσει.
Λίγο πριν τον αποπέμψουν, είχε βελτιωθεί κάπως κ εκανε διάψευση στις δηλώσεις του, εντός 3-4 ωρών...
Και αυτά, δεν τα έλεγαν οι δημοσιογράφοι, αλλα τα ακούγαμε με τα αυτάκια μας, τα βλέπαμε με τα μάτια μας...
Να μην τα ξαναθυμόμαστε...

Όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος κ δουλεύουμε με ότι μέσα μας παρέχονται..

Τα τελευταία 35 χρόνια, όντως, οι προηγούμενοι κατέστρεψαν τα πάντα..
Ήρθε ο Συριζα κ ο Βαρουφ να ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ότι μπορούσαν...
Το κατάφεραν;
Όχι;
Γιατί;
Εσύ λες πως η υπόλοιπη Ευρώπαίοι ήταν ηλίθιοι κ δεν κατάφεραν τη μεγαλοφυΐα του..
Ας πούμε οτι έχεις δίκιο..

Όμως, ΑΥΤΟΙ έχουν τα λεφτά, ΑΥΤΟΙ μας δανείζουν, κ σε ΑΥΤΟΥΣ οφείλουμε την , εδώ κ 5 χρόνια επιβίωσή μας ως χώρα..

Οπότε, παρόλο που έχουμε δίκιο, δυστυχώς, δεν θα αλλάξει η Ευρώπη τελικά επειδή το γουστάρουμε, αλλα σίγουρα, θα γινει το αντίθετο...

Δηλ, ποιοί είμαστε;
Θα πούμε, εμείς, οι χρεωκοπημένοι, στις κυβερνήσεις των χωρών της Ευρώπης, οτι αυτοί έχουν λάθις, θα μας ακούσουν κ θα αλλαξουν οικονομική πολιτική για χάρη μας;
Δύσκολο το κόβω..

Είναι σαν να πάει ένας πολύ φτωχός, σε ένα ακριβό εστιατόριο, να απαιτήσει να τον σερβίρουν, να πληρώσει με υποσχετικές που θα λήγουν στο διηνεκές κ να μην βοηθήσει, τουλάχιστον, στη λάντζα..

Και όταν αρνηθούν να τον σερβίρουν, αυτός να κατηγορήσει το εστιατόριο κ όχι τη φτώχεια του..
Και να τους τη λέει κιόλας, οτι δεν έχουν καλό management...

Και δίκιο να είχε, ποιός τον πιστεύει;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βαρουφάκης 13 Νοε 2015 23:35 #8

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
Υπουργό Οικονομικών κι τον κρίνουμε για τις απόψεις του κι τις θεωρίες του !

Το διαβάσαμε κι αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Βαρουφάκης 14 Νοε 2015 01:04 #9

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Προσωπικά δεν κρίνω τους ανθρωπούς από το τι λένε αλλά από το τι πράττουν.
Πριν αναλάβει κυβερνητικό πόστο ο Γιάνης μου ήταν συμπαθής, όσα έλεγε ήταν μια ωραία θεωρία (ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή όχι μαζί του), τα βιβλία του είναι ευκολοδιάβαστα και κατανοητά, κτλ.

Στην πράξη βέβαια ο άνθρωπος δεν έκανε τίποτε. Κι όχι μόνο δεν έκανε τίποτα, αλλά ανέλαβε μια "διαπραγμάτευση" και απέτυχε παταγωδώς. Ακόμη και τα λεγόμενα του ήταν τις περισσότερες φορές αντικρουόμενα ή άνευ ουσίας.

Το μόνο που αποδείχθηκε ήταν ότι αυτό που τον ενδιαφέρει είναι η προσωπική του προβολή.

Γενικά επαληθεύει τον Σω: όποιος μπορεί δημιουργεί, όποιος δεν μπορεί...διδάσκει.
Για τα πανεπιστημιακά έδρανα λοιπόν είναι μια χαρά. Μέχρι εκεί όμως.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα