Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ

ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ 09 Σεπ 2015 23:39 #1

  • ΠΕΤΡΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΠΕΤΡΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
καλησπερα στην παρεα. εχω ενα ερωτημα για οποιον ισως γναωριζει. εχω κατασκευασει ενα φωτοβολταικο παρκο με δανειο που εχει μπει εγγυητης ο κατασκευαστης. για να αποδεσμευτουν γρηγορα οι εγγυησεις που κατεβαλε υπηρξε ορος στη συμβαση μαζι του να πηγαινει ολο το ποσο απο την πληρωμη της παραγωγης μου στην αποπληρωμη του δανειου. ολα κυλουσαν ομαλα μεχρι που ηρθαν τα capital controls. επειδη απαγορευτηκε η προωρη αποπληρωμη δανειων, εχει μαζευτει ενα σεβαστο ποσο σε εναν δεσμευμενο λογαριασμο που ουτε μπορει να το παρει η τραπεζα λογω της παραπανω απογορευσης αλλα ουτε και να το χρησιμοποιησω εγω λογω της συμφωνιας με τον κατασκευαστη. υπαρχει τροπος να διεκδικησω αυτα τα χρηματα; το να βρω το δικιο μου σε περιπτωση κουρεματος καταθεσεων δεν το βρισκω πολυ πιθανο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ 10 Σεπ 2015 10:32 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΕΤΡΟΣ έγραψε:
καλησπερα στην παρεα. εχω ενα ερωτημα για οποιον ισως γναωριζει. εχω κατασκευασει ενα φωτοβολταικο παρκο με δανειο που εχει μπει εγγυητης ο κατασκευαστης. για να αποδεσμευτουν γρηγορα οι εγγυησεις που κατεβαλε υπηρξε ορος στη συμβαση μαζι του να πηγαινει ολο το ποσο απο την πληρωμη της παραγωγης μου στην αποπληρωμη του δανειου. ολα κυλουσαν ομαλα μεχρι που ηρθαν τα capital controls. επειδη απαγορευτηκε η προωρη αποπληρωμη δανειων, εχει μαζευτει ενα σεβαστο ποσο σε εναν δεσμευμενο λογαριασμο που ουτε μπορει να το παρει η τραπεζα λογω της παραπανω απογορευσης αλλα ουτε και να το χρησιμοποιησω εγω λογω της συμφωνιας με τον κατασκευαστη. υπαρχει τροπος να διεκδικησω αυτα τα χρηματα; το να βρω το δικιο μου σε περιπτωση κουρεματος καταθεσεων δεν το βρισκω πολυ πιθανο

Πέρα από τις δεσμεύσεις των CC (που δεν ξεπερνιώνται) αυτόν τον καινούριο, "ενδιάμεσο" λογαριασμό, τον "δεσμευμένο", ποιος τον ορίζει? Λες "τον άνοιξε η τράπεζα", αλλά δε λες ποιος είναι ο δικαιούχος. Εσύ? Ο κατασκευαστής σου? Κοινός είναι? Διευκρίνισε το αυτό.

Το "δεν μπορει να παρει λεφτά η τραπεζα" απ' αυτόν τον καινούριο, ενδιάμεσο, δεσμευμένο λογαριασμό, υποθέτω ότι εννοείς να πάρει για να ΠΡΟεξοφλήσει δάνειο. Μπορεί όμως να πάρει (και παίρνει) τις κανονικές δόσεις του δανείου. Ορθώς υποθέτω? Διευκρίνισε το κι αυτό.

Το τρίτο που υποθέτω είναι:
-Δεδομένο είναι ότι οι δεσμεύσεις του λογαριασμού οφείλονται απ' τη μια στα CC
-Απ' την άλλη όμως οφείλονται στη μεταξύ σας συμφωνία (την οποία γνωρίζει η τράπεζα).
Υποθέτω λοιπόν ότι αν εσείς εμφανίσετε στην τράπεζα μια τροποποίηση της συμφωνίας σας, οι δεσμεύσεις του λογαριασμού θα αλλάξουν, και θα γίνουν σύμφωνα με την τροποποίηση. Ορθώς υποθέτω?

Για δευκρίνισε τα όλα αυτά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.049 δευτερόλεπτα