Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

ΘΕΜΑ: ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ

Re:ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 09 Νοε 2015 20:31 #145

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Για όποιον έχει πιθανόν καταθέσεις στην Πορτογαλία....


Το Μπλόκο της Αριστεράς και το Κομμουνιστικό Κόμμα Πορτογαλίας ανακοίνωσαν ότι κατέληξαν σε συμφωνία με το Σοσιαλιστικό Κόμμα προκειμένου να σχηματιστεί μια κυβέρνηση συνεργασίας των τριών, κατά της λιτότητας.
Τα τρία κόμματα και οι Πράσινοι καταλαμβάνουν συνολικά τις 122 από τις 230 έδρες του πορτογαλικού Κοινοβουλίου. Την Τρίτη αναμένεται να απορρίψουν το κυβερνητικό πρόγραμμα της δεξιάς κυβέρνησης προκαλώντας την παραίτηση της.


Επίσης στην Ισπανία:

Το Κοινοβούλιο της Καταλονίας με ψήφισμα του ενέκρινε την έναρξη της διακοπής των σχέσεων με την Ισπανία και το ξεκίνημα μιας διαδικασίας που αναμένεται να καταλήξει στη δημιουργία μιας ανεξάρτητης δημοκρατίας το αργότερο το 2017.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 10 Νοε 2015 01:12 #146

  • Ιωάννης (mousatos)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννης (mousatos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 338
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 7 (3)
leupay.eu/grc/en/open_account/step1
Λουξεμβούργο σας κάνει; Ορμάτε .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 10 Νοε 2015 01:18 #147

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Ιωάννης (mousatos) έγραψε:
leupay.eu/grc/en/open_account/step1
Λουξεμβούργο σας κάνει; Ορμάτε .

Δεν συμμετέχει στο ΤΕΚΕ Λουξεμβούργου.. Για συναλλαγές με μικροποσά καλό φαίνεται...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Re:ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 16 Νοε 2015 13:28 #148

  • Mike (Mike_83)
  • Το Άβαταρ του/της Mike (Mike_83)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα σας! Έχω το εξής θεματάκι. Έχει συμβεί σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο ή μήπως σκέφτεστε τι θα ήταν καλύτερο; Δεν ρώτησα -ακόμα- την τράπεζα για να μην "μπλοκάρω" το σύστημα!

Είχα ανοίξει πριν 2 χρόνια περίπου λογαριασμό χρησιμοποιώντας το διαβατήριο μου και υπέγραψα την αίτηση -όπως μου ζητήθηκε τότε- με την υπογραφή του τότε διαβατηρίου μου που δεν ήταν όμως η κανονική μου υπογραφή.
Στο μεταξύ το διαβατήριο έληξε, το αντεκατέστησα με καινούριο -με την κανονική υπογραφή αυτή τη φορά- αλλά δεν χρειάστηκε να ενημερώσω την τράπεζα όλο αυτό το διάστημα.
Την προηγούμενη βδομάδα ζήτησα την αλλαγή διεύθυνσης μου και μου ζήτησαν να στείλω αίτηση αλλαγής διεύθυνσης υπογεγραμμένη, μαζί με αντίγραφο διαβατηρίου και αποδεικτικού νέας διεύθυνσης. Το θέμα είναι πως τόσο το διαβατήριο μου όσο και η υπογραφή έχουν αλλάξει.
Σκέφτομαι να επισυνάψω το καινούριο διαβατήριο (και όχι το ληγμένο που είχα χρησιμοποιήσει κατά το άνοιγμα - καθώς δεν νομίζω πως έχει νόημα). Αλλά αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να υπογράψω την αίτηση με την κανονική μου υπογραφή -που είναι και στο καινούριο διαβατήριο- ή με την υπογραφή που ήταν στο αρχικό/ ληγμένο διαβατήριο και στην αίτηση ανοίγματος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 16 Νοε 2015 16:22 #149

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Απλά θα πάρουν δειγμα υπογραφής απο το νέο διαβατήριο. Υπογραφή μπορείς να αλλάζεις γενικά όποτε θες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Re:ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 04 Δεκ 2015 19:04 #150

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Ιωάννης (mousatos) έγραψε:
leupay.eu/grc/en/open_account/step1
Λουξεμβούργο σας κάνει; Ορμάτε .

Παρόλο που δεν συμμετέχει στο ΤΕΚΕ, προσπάθησα να ψάξω για τη LeuPay καθώς μου άρεσε η ιδέα του multicurrency account.
Όμως:
- Δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεφωνικής επικοιωνίας (δεν έχουν τηλέφωνα στο σάιτ). Απορώ τι θα συμβεί αν χρειάζεσαι επείγουσα εξυπηρέτηση...
- Έχω στείλει 2-3 email 3 μερες τώρα και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα - πέρα από το ότι το μηνυμα μου ελήφθη. Καθόλου καλό σημάδι.

Εν τέλει, ξέρει κανείς αν πρόκειται για κανονικό λογαριασμό από τον οποίο μπορείς να δεχθείς και να κάνεις πληρωμές από/προς τρίτους; Ή μπορείς μόνο να στέλνεις χρήματα από/ προς προσωπικούς λογαριασμούς;
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είχε κανένα πρόβλημα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 05 Δεκ 2015 05:18 #151

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Mike (Mike_83) έγραψε:
Σκέφτομαι να επισυνάψω το καινούριο διαβατήριο (και όχι το ληγμένο που είχα χρησιμοποιήσει κατά το άνοιγμα - καθώς δεν νομίζω πως έχει νόημα). Αλλά αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να υπογράψω την αίτηση με την κανονική μου υπογραφή -που είναι και στο καινούριο διαβατήριο- ή με την υπογραφή που ήταν στο αρχικό/ ληγμένο διαβατήριο και στην αίτηση ανοίγματος.
Να στείλεις την αίτηση με την κανονική (σημερινή) σου υπογραφή.
Να στείλεις και τα δυο διαβατήρια (αντίγραφα, εννοείται) με σαφή σημείωση/ένδειξη πάνω σε κάθε αντίγραφο:
Στο παλιό: "Old passport - expired"
Στo νέο: "Current passport - expires 2019"

Μόνο ιδιαίτερα βλάκας δεν θα καταλάβει τι στέλνεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Re:ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 05 Δεκ 2015 15:48 #152

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
George (geo821) έγραψε:
Ιωάννης (mousatos) έγραψε:
leupay.eu/grc/en/open_account/step1
Λουξεμβούργο σας κάνει; Ορμάτε .

Παρόλο που δεν συμμετέχει στο ΤΕΚΕ, προσπάθησα να ψάξω για τη LeuPay καθώς μου άρεσε η ιδέα του multicurrency account.
Όμως:
- Δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεφωνικής επικοιωνίας (δεν έχουν τηλέφωνα στο σάιτ). Απορώ τι θα συμβεί αν χρειάζεσαι επείγουσα εξυπηρέτηση...
- Έχω στείλει 2-3 email 3 μερες τώρα και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα - πέρα από το ότι το μηνυμα μου ελήφθη. Καθόλου καλό σημάδι.

Εν τέλει, ξέρει κανείς αν πρόκειται για κανονικό λογαριασμό από τον οποίο μπορείς να δεχθείς και να κάνεις πληρωμές από/προς τρίτους; Ή μπορείς μόνο να στέλνεις χρήματα από/ προς προσωπικούς λογαριασμούς;
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είχε κανένα πρόβλημα;
Στα emails απαντούν, αλλά με καθυστέρηση.
Έχω ανοίξει λογαριασμό, έχω παραλάβει την χρεωστική Mastercard, αλλά δεν έχω κάνει κάποια αγορά ακόμα.

Γενικά έχω ανάμικτες εντυπώσεις, με προβληματίζει ότι δεν υπάρχει κάποια φυσική Τράπεζα από πίσω όπως το number26, ότι δεν υπάρχουν τηλέφωνα επικοινωνίας, απλά γράφουν κάτι EU Licensed and Regulated, που δεν λέει κι πολλά, ούτε αν υπάρχει εγγύηση καταθέσεων κι από ποιόν.

Τώρα που άνοιξε η γερμανική number26 για Έλληνες σκέφτομαι να στραφώ εκεί.

Πάντως η διατήρηση του λογαριασμού στο leupay είναι δωρεάν. Κάτι είναι κι αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ 05 Δεκ 2015 16:24 #153

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Τώρα που άνοιξε η NUMBER26 και για μόνιμους κάτοικους Ελλάδας, αν κάποιος θέλει πρόσκληση για να γραφτεί, ας στείλει ΠΜ ;)

Το μόνο που χρειάζεται είναι διαβατήριο σε ισχύ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα