Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Φθηνά ακίνητα πάρε!

Φθηνά ακίνητα πάρε! 01 Σεπ 2018 15:51 #46

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Stefan έγραψε:
Ματι δε θα εκλεινα εγω αν τα' χα σπιτι, θα πεταγομουν μες τη νυχτα με τον παραμικρο υποπτο θορυβο.

Ανησυχεις μηπως φαει τα λεφτα του κοσμου η Εθνικη?

Ποιος μίλησε για σπίτι;

Όσο για τις τράπεζες, εσύ ένιωθες ασφάλεια όταν είχαν κλείσει για ένα μήνα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 01 Σεπ 2018 16:35 #47

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Stefan έγραψε:
Στο μεταξυ μολις ειδα στον Ant1 ρεπορτάζ oτι εξαφανιστηκαν τα ακινητα προς ενοικιαση ή είναι πολυ ακριβα, λογω airbnb, τι είναι η airbnb?

tsig.gr/lang-el/forum/akinita/20087-AirBnb
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 01 Σεπ 2018 22:45 #48

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Stefan έγραψε:
Άλλο αυτο, αυτό κι εγω το ειπα πρωτος. Αν νομιζεις λοιπον ότι σε συμφερει να εχεις τσαμπατζηδες μεσα (που σου κανουν και ζημιες που τρεχεις να τις επισκευασεις κιολας), συνεχισε ετσι.

Στο μεταξυ μολις ειδα στον Ant1 ρεπορτάζ oτι εξαφανιστηκαν τα ακινητα προς ενοικιαση ή είναι πολυ ακριβα, λογω airbnb, τι είναι η airbnb?
Ειναι φσνερο, χωρις να θελω να σε προσβαλω απολύτως καθόλου οτι δεν εχεις ιδεα απο το αντικείμενο που μιλαμε.
Με δικηγόρους ασχολήθηκα τα πρώτα 2 χρόνια. Στη συνέχεια καταλαβα οτι είμαστε χειρότερα και απο την Ουγκάντα και επαψα να ασχολουμε με νόμους.
Ξανα εγραψα παραπάνω οτι ακινητο που σου δινει κατω απο 2χ το χρονο ΔΕΝ πας σε δικηγόρο. Ακόμα και να κερδίσεις χαμενος θα βγεις.
Εχω ακουσει από ενοίκιαστες πολλες φορες, περίμενε, αμα δε θες να περιμένεις τραβα στα δικαστήρια. Σου κανουν κανονικότατο εκβιασμό δηλαδη γιατι και αυτοι γνωριζουν οτι η δικαιοσύνη στα ακίνητα χαμηλών ενοικίων προστατεύει τον απατεωνα και μονο.
Επίσης αμα πετας τον αλλο εξω, εποχή κρισης επειδη σου χρωστα 2-3 μηνες το εχασες το παιχνίδι. Κατσε κοιτα το ακινητο μετα και πληρωνε φορους χαρατσια, ενεργειακά, νερα, εκτακτες εισφορές κλπ για ΜΗΝΕΣ μεχρι να το ξανα νοικιασεις να δεις τι θα βγάλεις ετσι..
Ούτε περιουσιακά στοιχεια του ενοικιαστή ψάχνουν ουτε τιποτα. (Ασε που δεν έχουν αυτοί που νοικιάζουν γκαρσ.) Πρεπει εσυ να κανεις τον ντετέκτιβ να αποδείξεις τι εχει, να ασκησεις έξτρα αγωγή, να δουλεύουν τα δικαστήρια τη μέρα που πρεπει, να εμφανιστεί ο ενοικίασης κλπ κλπ κλπ. Αν εχεις κανα δικηγορο γατα μπορει κατι να παρεις. Αυτοι οι δικηγοροι γατες εχουν 2000 για να αναλάβουν υπόθεση. Σε 10 χρονια που θα ξεμπερδέψεις θα κερδίσεις πχ 800€-2000 έξοδα κλπ θα μπεις και μεσα δηλαδη. Θες και τα εξοδα της δικης? Νέα αστικη άγωγη και πάει λέγοντας.
Με το δικηγόρο της γειτονιάς δεν κάνεις τίποτα.
Αν έχεις φιλο δικηγόρο σου λεει ξεχασε τα, δεν αναλαμβάνω καν να μη σε κοροϊδευω.
Το μονο που μπορεί να σου κανει ο δικηγόρος ειναι εντολή εξωσης, να βγάλεις τον αλλο εξω.
Προσωπικά τους απατεώνες και ειρωνες του βγάζω με κλωτσιές και τους λεω, πήγαινε εσυ τωρα στο δικαστήριο να μου κανεις μήνυση. Μεχρι στιγμης δεν πηγε κανενας, και όποιος παει χαμένος θα βγει.
Το εχω μαθει και εγω αυτο το παιχνίδι. Λυπάμαι αυτούς που πανε με το νομο.. Δεν βγάζουν τίποτα και τα πουλάνε για ενα κοματι ψωμι να ησυχάσουν ή απλα δε νοικιάζουν.
Για να εχω βγάλει προ κρισης καμια 200χ απο ενοικια, σε μια 10ετια μαλλον κατι καλα κανω, με τη μέθοδο που εφαρμόζω, όταν μιλαμε για χαμηλά ενοικια ειδικα.
Τωρα δεν βγάζει κάνεις, συντιριση κανουν όλοι με ελάχιστα κερδη.
Τελευταία διόρθωση: 01 Σεπ 2018 22:50 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 00:02 #49

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
προς sosimple...
πολυ σωστα αυτα που γραφεις.δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με ακινητα αλλα εχω φιλους χρονια και ξερω τι τραβανε..

πιστευω ακραδαντα οτι τα τελευταια χρονια και με την κριση και απο δω και περα δεν αξιζει ομως να εχεις ουτε κοτετσι λογω φορων κτλ.
τωρα τι θα τα κανεις ολα αυτα που εχεις στην κατοχη σου ενα θεος ξερει.ευχομαι να βρεις ακρη.
δικη μου εκτιμηση ειναι μιας και συνεχιζεις να τα συντηρεις και να βγαζεις ενα μικρο κερδος να προτιμησεις να διωξεις καποια που δεν αποφερουν κατι σημαντικο και ειναι προτιμοτερο να χασεις μερικα εσοδα παρα να τα εχεις στην κατοχη σου για τα επομενα χρονια και να σου μεινουν αμανατι και ανοικιαστα συν τους φορους που θα εχεις να πληρωνεις.θα μπεις και μεσα δηλ.

βασικα πιστευω οτι η καλυτερη λυση στα επομενα χρονια ειναι να μην εχεις καν δικο σου σπιτι αλλα να νοικιαζεις.εκει θα παει το πραγμα.πιο πολλα θα πληρωνεις σε φορους παρα σε νοικι.γιατι ολα συνδυαζονται.δεν μπορει να πανε οι συνταξεις και οι μισθοι στα 200-300 ευρω μεσα στην επομενη δεκαετια και να ζητα καποιος 150 ευρω νοικι.απλα δεν γινεται.

προσεξε τωρα την περιπτωση σου γιατι συμφωνω με πολλα που λες και ειναι κριμα τωρα να βγεις χαμενος γιατι βλεπω οτι εχεις κανει πολυ καλη διαχειριση καταστασεων κτλ.
εγω στη θεση σου θα αποσυρομουν απο ολα αυτα πριν συμβει το κακο.
το κακο ποιο ειναι? η επιβολη φορου με το περιουσιολογιο που θα περιλαμβανει ακινητα και καταθεσεις.
λες εχεις υψηλες καταθεσεις με προθεσμιακες και ακινητα.
θα φορολογησουν τωρα με το περιουσιογιο το συνολο ολων αυτων που εχεις. πραγματικα δεν ξερω αν θα σου μεινει κατι...αξιολογω προσωπικα οτι θα μπαινεις μεσα....και οταν μπαινεις μεσα σημαινει οτι χανεις σιγα σιγα και καθε χρονος που θα περναει αυτα τα 200χιλ που λες οτι εβγαλες ολα αυτα τα χρονια και ειναι κριμα.
βασικα επρεπε απο τα 11 ακινητα που λες οτι εχεις τα μισα ηδη να ειχαν φαει σουτ. οσο και μικρα κερδη να σου αποφερουν τωρα.αν δεν τα διωξεις οσο πιο γρηγορα μπορεις τοσο το χειροτερο.καλυτερα να τα σκοτωσεις η να πετυχεις μια μικρη τιμη παρα να σου μεινουν αμανατι για μια ζωη.

φαντασου αν κανεις σουμα καταθεσεις και ακινητα τι εχεις να παθεις με το περιουσιολογιο.το κερδος θεωρω οτι θα ειναι στην καλυτερη των περιπτωσεων ενα 1-2% οσο δηλ μια προθεσμιακη στις μερες μας.ομως θα σου βγει ο καρκινος με το κυνηγι των φορων τα προβληματα και ολα τα σχετικα.αξιζει τον κοπο?εσυ ξερεις..υπαρχει περιπτωση ομως να μπαινεις και μεσα η απλα να εισαι στο μηδεν.αλλα και στο μηδεν να εισαι και με τοση ταλαιπωρια να τραβας παλι δεν αξιζει.
τωρα θα μου πεις.και τι να κανω? ειμαι πχ ανεργος εχω αυτα τα εισοδηματα,δουλευω και παλευω για να τα συντηρω και ετσι επιβιωνω.
απαντηση.πανε αυτα που ηξερες.ετσι πορευοσουν και παλευες.αοριστος χρονος.τωρα παμε γι΄αλλες λυσεις.ερχονται σκληρα μετρα.αυτα που ειδατε δεν ηταν τιποτα.

καλυτερα να εχεις μια δουλεια των 400 ευρω και να ξεφορτωθεις ολα αυτα τα βαριδια παρα να μπαινεις μεσα μηνα με το μηνα.γιατι αυτο θα γινει μεχρι το 2025 εκτιμω.ισως και πολυ νωριτερα.εκει θα παει το πραγμα.

και προς gus...
gus το ακινητο που νοικιαζεις στο δημοσιο και παιρνεις τα λεφτα στην ωρα σου εισαι τυχερος.ξερω ατομο που ειναι ιδια περιπτωση με σενα και του χρωστα το δημοσιο 100 χιλιαρικα απο νοικια.υποθετω οτι εχεις πεσει σε καλη περιπτωση.
τι θα κανεις ομως τωρα που το δημοσιο προσπαθει να στησει τα γραφεια του σε δικα του χωραφια και κτιρια που ειναι ιδιοκτησιας του για να περιοριστουν οι δαπανες του κρατους? ισως καποια στιγμη γινει και σε σενα αυτο.τι εχεις σκεφτει για εκεινη την περιπτωση? γιατι αν σου μεινει ανοικιαστο το θηριο ολων αυτων των τονων πολυ δυσκολα θα επανελθει στη ζωη μετα...και αντε να ειχες κατι μικρο λες οκ μικρο το κακο μικρη η χασουρα....αλλα εσυ υποθετω νοικιαζεις κατι μεγαλο σε μεγεθος...και οπως λενε μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες...

αυτο που λεω γενικα....κανατε οτι κανατε και καλως πραξατε...ομως τωρα το εργο αλλαζει..γινεται χειροτερος ο εφιαλτης.προσπαθηστε να περισωσετε τα κερδισμενα πριν σας τα φανε και αυτα και να ξεφορτωθειτε τα βαριδια πριν ειναι πολυ αργα.

ο εξυπνος αποσυρεται πριν γινει το κακο εστω και αν ακομη υπαρχουν περιθωρια κερδους ειτε μικρα ειτε μεγαλυτερα.
Τελευταία διόρθωση: 02 Σεπ 2018 00:09 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 00:08 #50

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) έγραψε:
...και εάν δεν έχει καθόλου έσοδα ή περιουσία ο ενοικιαστής στο όνομά του.....θα εισπράξεις...πολλά :)
...άσε έχει ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ ο @sosimple!

Δηλαδη εβαλες μεσα έναν ανεργο και ακτημονα, καλα να παθεις :)

TEV έγραψε:
Ποιος μίλησε για σπίτι;

Όσο για τις τράπεζες, εσύ ένιωθες ασφάλεια όταν είχαν κλείσει για ένα μήνα;

Aν δε τα εχεις ουτε σε τραπεζα ουτε σε σπιτι, που τα εχεις? Σε κανα χαντακι στο χωριο σου?

Πότε ειχε κλεισει η Εθνικη για ενα μηνα? Προφανως μιλας για τις μικρες τραπεζες που φουνταρισαν τα τελευταια χρονια. Αυτές που προσφεραν τα υψηλα κιολας επιτοκια.

γιώργης (yorgi) έγραψε:
To ειχα διαβασει βεβαια αυτό το θρενετ γιατι είναι από κατω, αλλα δεν εχει πληροφοριες περι τινος προκειται.

sosimple έγραψε:
Ειναι φσνερο, χωρις να θελω να σε προσβαλω απολύτως καθόλου οτι δεν εχεις ιδεα απο το αντικείμενο που μιλαμε.
Με δικηγόρους ασχολήθηκα τα πρώτα 2 χρόνια. Στη συνέχεια καταλαβα οτι είμαστε χειρότερα και απο την Ουγκάντα και επαψα να ασχολουμε με νόμους.
Ξανα εγραψα παραπάνω οτι ακινητο που σου δινει κατω απο 2χ το χρονο ΔΕΝ πας σε δικηγόρο. Ακόμα και να κερδίσεις χαμενος θα βγεις.
Εχω ακουσει από ενοίκιαστες πολλες φορες, περίμενε, αμα δε θες να περιμένεις τραβα στα δικαστήρια. Σου κανουν κανονικότατο εκβιασμό δηλαδη γιατι και αυτοι γνωριζουν οτι η δικαιοσύνη στα ακίνητα χαμηλών ενοικίων προστατεύει τον απατεωνα και μονο.
Επίσης αμα πετας τον αλλο εξω, εποχή κρισης επειδη σου χρωστα 2-3 μηνες το εχασες το παιχνίδι. Κατσε κοιτα το ακινητο μετα και πληρωνε φορους χαρατσια, ενεργειακά, νερα, εκτακτες εισφορές κλπ για ΜΗΝΕΣ μεχρι να το ξανα νοικιασεις να δεις τι θα βγάλεις ετσι..
Ούτε περιουσιακά στοιχεια του ενοικιαστή ψάχνουν ουτε τιποτα. (Ασε που δεν έχουν αυτοί που νοικιάζουν γκαρσ.) Πρεπει εσυ να κανεις τον ντετέκτιβ να αποδείξεις τι εχει, να ασκησεις έξτρα αγωγή, να δουλεύουν τα δικαστήρια τη μέρα που πρεπει, να εμφανιστεί ο ενοικίασης κλπ κλπ κλπ. Αν εχεις κανα δικηγορο γατα μπορει κατι να παρεις. Αυτοι οι δικηγοροι γατες εχουν 2000 για να αναλάβουν υπόθεση. Σε 10 χρονια που θα ξεμπερδέψεις θα κερδίσεις πχ 800€-2000 έξοδα κλπ θα μπεις και μεσα δηλαδη. Θες και τα εξοδα της δικης? Νέα αστικη άγωγη και πάει λέγοντας.
Με το δικηγόρο της γειτονιάς δεν κάνεις τίποτα.
Αν έχεις φιλο δικηγόρο σου λεει ξεχασε τα, δεν αναλαμβάνω καν να μη σε κοροϊδευω.
Το μονο που μπορεί να σου κανει ο δικηγόρος ειναι εντολή εξωσης, να βγάλεις τον αλλο εξω.
Προσωπικά τους απατεώνες και ειρωνες του βγάζω με κλωτσιές και τους λεω, πήγαινε εσυ τωρα στο δικαστήριο να μου κανεις μήνυση. Μεχρι στιγμης δεν πηγε κανενας, και όποιος παει χαμένος θα βγει.
Το εχω μαθει και εγω αυτο το παιχνίδι. Λυπάμαι αυτούς που πανε με το νομο.. Δεν βγάζουν τίποτα και τα πουλάνε για ενα κοματι ψωμι να ησυχάσουν ή απλα δε νοικιάζουν.
Για να εχω βγάλει προ κρισης καμια 200χ απο ενοικια, σε μια 10ετια μαλλον κατι καλα κανω, με τη μέθοδο που εφαρμόζω, όταν μιλαμε για χαμηλά ενοικια ειδικα.
Τωρα δεν βγάζει κάνεις, συντιριση κανουν όλοι με ελάχιστα κερδη.

Aπλα πραγματα ειπα, δε χρειαζεται να εχεις και πτυχιο. Αν ηταν ετσι οπως τα περιγραφεις ολοι θα το επαιζαν καταληψιες και κανεις δε θα πληρωνε το ενοικιο του αφου ο νομος θα τον προστατευε. Επισης σημειωσα πως αν νομιζεις οτι δε σε συμφερει να διωξεις καποιον λογο κρισης τοτε να μην τον διωξεις, αστον μεσα να σε δουλευει. Ισως δε διαβαζεις τα ποστς μου, πρωτος εγω ειπα ότι είναι ασυμφορο στην εποχη μας να νοικιαζεις σπιτια με τα χαρατσια, φορους, επισκευες κλπ.
Πως τους βγαζεις εξω με κλωτσιες, μισθωνεις μπραβους απ το τοπικο σκυλαδικο?
Νομος υπαρχει, μη φοβασαι. Εδώ στη πολυκατοικια μου καποιος δε πληρωνε κοινοιχρηστα, μετα από τις δικες και τις αναβολες,δηλαδη μετα από 2 χρονια υποχρεωθηκε να πληρωσει αλλιως θα εχανε το σπιτι του.
Δες τα δικα σου αποτελέσματα, δουλευει η τακτικη σου? Μεσα λες οτι μπαινεις και τρεχεις και ολη μερα.
Τελευταία διόρθωση: 02 Σεπ 2018 00:10 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 00:40 #51

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Stefan έγραψε:
Aπλα πραγματα ειπα, δε χρειαζεται να εχεις και πτυχιο. Αν ηταν ετσι οπως τα περιγραφεις ολοι θα το επαιζαν καταληψιες και κανεις δε θα πληρωνε το ενοικιο του αφου ο νομος θα τον προστατευε. Επισης σημειωσα πως αν νομιζεις οτι δε σε συμφερει να διωξεις καποιον λογο κρισης τοτε να μην τον διωξεις, αστον μεσα να σε δουλευει. Ισως δε διαβαζεις τα ποστς μου, πρωτος εγω ειπα ότι είναι ασυμφορο στην εποχη μας να νοικιαζεις σπιτια με τα χαρατσια, φορους, επισκευες κλπ.
Πως τους βγαζεις εξω με κλωτσιες, μισθωνεις μπραβους απ το τοπικο σκυλαδικο?
Νομος υπαρχει, μη φοβασαι. Εδώ στη πολυκατοικια μου καποιος δε πληρωνε κοινοιχρηστα, μετα από τις δικες και τις αναβολες,δηλαδη μετα από 2 χρονια υποχρεωθηκε να πληρωσει αλλιως θα εχανε το σπιτι του.
Δες τα δικα σου αποτελέσματα, δουλευει η τακτικη σου? Μεσα λες οτι μπαινεις και τρεχεις και ολη μερα.
Δεν ειπα οτι μπαίνω μεσα, λεω οτι θα μπεις μέσα αν δεν κάνεις τα παντα μονος σου, όπως επίσης οτι εχω μπει μέσα. Οχι απο τα απλήρωτα αλλα απο τα ανοικιαστα. Απο απληρωτα ενοικια λιγα χάνω αυτη τη στιγμη.
Χρειάζεται η χρυσή τομη. Ψυχολογεις τον αλλο και βλέπεις αν πρέπει να τον διώξεις ή οχι.
Γνωριζω άλλους πολλούς. Όλοι έχουν ενοικιαστές που τους χρωστάνε 3-4 ενοικια σε πληροφορω. Πραγματικο γεγονός και όχι θεωρια. Ο κόσμος ζορίζεται απίστευτα να τα φέρει βολτα. Ειδικά ξαναλεω στα χαμηλα ενοικια. Δεν το συνεχίζω αλλο γιατι ακρη δε βγάζουμε. Εγω μιλαω για πορτοκάλια και εσυ για αχλαδια. Μου λες για τον ενοικο πολυκατοικίας που χρωστά κοινοχρηστα και μενει χρονια. Οκ εκει θα βγάλεις ακρη. Με το φοιτητη που δεν εχει περιουσία στοιχεια που θα βγάλεις ακρη? Ουτε η δεη δεν έβγαλε που ανοιξε το ρολοι και εκλεβε ρευμα σε πληροφορώ. Ουτε απο νεαρό που θα έρθει στην πόλη για δουλειά θα βγάλεις ποτε ακρη, ουτε αυτος εχει τίποτα. Αυτο ειναι το πελατολόγιο της κατηγορίας. Αν βρεις τον γιο του βαρδικογιαννη εσυ οκ παω πασο.
Ξαναλεω και το κλείνω : 2αρια 3αρια, εκει βγαζεις (συνήθως) ακρη γιατι έχεις ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ ΠΕΛΑΤΩΝ.
Η θεωρια απο την πράξη απέχει πολυ.
@sonic : Οποιος βρέθηκε με πολλα ακινήτα στα χερια του ειναι ο μεγάλος χαμένος. Τωρα οποιος νομίζει οτι θα βγάλει και κερδη σήμερα επένδυωντας εκει, ας το δοκιμασει να δει τη γλύκα. Ουτε που φαντάζεται που πάει να μπλέξει. Αρκει να δει κανεις τις αποποιησεις κληρονομιών ακινητων που εχουν ανεβει σε αστρονομικά επίπεδα.
Αν μπορουσα να πουλήσω με ανεκτη χασούρα θα το είχα κανει. Βλέποντας και κάνοντας φυσικά. Αυτη τη στιγμη ειμαστε κυριολεκτικά εγκλοβισμενοι.
Με το περιουσιαολογιο έχεις δικιο, παει να γινει και αλλο έγκλημα ειδωμεν.. Αν γινει θυμηθείτε ποσοι θα παρουν τα λεφτά τους απο τις τράπεζες και αμεσως μετα θα δηλώσουν απώλειας μεσω ληστείας κλπ.
Εκει και κολαει το ολο θεμα γιατι τελικα θα χτυπηθουν οι τράπεζες ετσι.. Γιατι νομίζετε δεν εγινε μεχρι τώρα? Πρόβλεπω αναβολή στην αναβολή ή παράθυρακια.. Αλλα εδω είμαστε και θα δούμε..
Τελευταία διόρθωση: 02 Σεπ 2018 00:42 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), sonik

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 01:11 #52

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Stefan έγραψε:

Aν δε τα εχεις ουτε σε τραπεζα ουτε σε σπιτι, που τα εχεις? Σε κανα χαντακι στο χωριο σου?

Πότε ειχε κλεισει η Εθνικη για ενα μηνα? Προφανως μιλας για τις μικρες τραπεζες που φουνταρισαν τα τελευταια χρονια. Αυτές που προσφεραν τα υψηλα κιολας επιτοκια.

1. Έγραψα ότι έχω;
Ή ότι είμαι σε (ή από) χωριό;

2. Από τις 29 Ιουνίου 2015 ως τις 20 Ιουλίου 2015, μπορούσες να πας σε κατάστημα της Εθνικής (ή άλλης τράπεζας) και να εξυπηρετηθείς;
Μετά το άνοιγμα των καταστημάτων, μπορούσες να πας και να σηκώσεις τα λεφτά σου;
Ένιωθες ασφάλεια και σιγουριά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 02:19 #53

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sonik έγραψε:
προς sosimple...
πολυ σωστα αυτα που γραφεις.δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με ακινητα αλλα εχω φιλους χρονια και ξερω τι τραβανε..

πιστευω ακραδαντα οτι τα τελευταια χρονια και με την κριση και απο δω και περα δεν αξιζει ομως να εχεις ουτε κοτετσι λογω φορων κτλ.
τωρα τι θα τα κανεις ολα αυτα που εχεις στην κατοχη σου ενα θεος ξερει.ευχομαι να βρεις ακρη.
δικη μου εκτιμηση ειναι μιας και συνεχιζεις να τα συντηρεις και να βγαζεις ενα μικρο κερδος να προτιμησεις να διωξεις καποια που δεν αποφερουν κατι σημαντικο και ειναι προτιμοτερο να χασεις μερικα εσοδα παρα να τα εχεις στην κατοχη σου για τα επομενα χρονια και να σου μεινουν αμανατι και ανοικιαστα συν τους φορους που θα εχεις να πληρωνεις.θα μπεις και μεσα δηλ.

βασικα πιστευω οτι η καλυτερη λυση στα επομενα χρονια ειναι να μην εχεις καν δικο σου σπιτι αλλα να νοικιαζεις.εκει θα παει το πραγμα.πιο πολλα θα πληρωνεις σε φορους παρα σε νοικι.γιατι ολα συνδυαζονται.δεν μπορει να πανε οι συνταξεις και οι μισθοι στα 200-300 ευρω μεσα στην επομενη δεκαετια και να ζητα καποιος 150 ευρω νοικι.απλα δεν γινεται.

προσεξε τωρα την περιπτωση σου γιατι συμφωνω με πολλα που λες και ειναι κριμα τωρα να βγεις χαμενος γιατι βλεπω οτι εχεις κανει πολυ καλη διαχειριση καταστασεων κτλ.
εγω στη θεση σου θα αποσυρομουν απο ολα αυτα πριν συμβει το κακο.
το κακο ποιο ειναι? η επιβολη φορου με το περιουσιολογιο που θα περιλαμβανει ακινητα και καταθεσεις.
λες εχεις υψηλες καταθεσεις με προθεσμιακες και ακινητα.
θα φορολογησουν τωρα με το περιουσιογιο το συνολο ολων αυτων που εχεις. πραγματικα δεν ξερω αν θα σου μεινει κατι...αξιολογω προσωπικα οτι θα μπαινεις μεσα....και οταν μπαινεις μεσα σημαινει οτι χανεις σιγα σιγα και καθε χρονος που θα περναει αυτα τα 200χιλ που λες οτι εβγαλες ολα αυτα τα χρονια και ειναι κριμα.
βασικα επρεπε απο τα 11 ακινητα που λες οτι εχεις τα μισα ηδη να ειχαν φαει σουτ. οσο και μικρα κερδη να σου αποφερουν τωρα.αν δεν τα διωξεις οσο πιο γρηγορα μπορεις τοσο το χειροτερο.καλυτερα να τα σκοτωσεις η να πετυχεις μια μικρη τιμη παρα να σου μεινουν αμανατι για μια ζωη.

φαντασου αν κανεις σουμα καταθεσεις και ακινητα τι εχεις να παθεις με το περιουσιολογιο.το κερδος θεωρω οτι θα ειναι στην καλυτερη των περιπτωσεων ενα 1-2% οσο δηλ μια προθεσμιακη στις μερες μας.ομως θα σου βγει ο καρκινος με το κυνηγι των φορων τα προβληματα και ολα τα σχετικα.αξιζει τον κοπο?εσυ ξερεις..υπαρχει περιπτωση ομως να μπαινεις και μεσα η απλα να εισαι στο μηδεν.αλλα και στο μηδεν να εισαι και με τοση ταλαιπωρια να τραβας παλι δεν αξιζει.
τωρα θα μου πεις.και τι να κανω? ειμαι πχ ανεργος εχω αυτα τα εισοδηματα,δουλευω και παλευω για να τα συντηρω και ετσι επιβιωνω.
απαντηση.πανε αυτα που ηξερες.ετσι πορευοσουν και παλευες.αοριστος χρονος.τωρα παμε γι΄αλλες λυσεις.ερχονται σκληρα μετρα.αυτα που ειδατε δεν ηταν τιποτα.

καλυτερα να εχεις μια δουλεια των 400 ευρω και να ξεφορτωθεις ολα αυτα τα βαριδια παρα να μπαινεις μεσα μηνα με το μηνα.γιατι αυτο θα γινει μεχρι το 2025 εκτιμω.ισως και πολυ νωριτερα.εκει θα παει το πραγμα.

και προς gus...
gus το ακινητο που νοικιαζεις στο δημοσιο και παιρνεις τα λεφτα στην ωρα σου εισαι τυχερος.ξερω ατομο που ειναι ιδια περιπτωση με σενα και του χρωστα το δημοσιο 100 χιλιαρικα απο νοικια.υποθετω οτι εχεις πεσει σε καλη περιπτωση.
τι θα κανεις ομως τωρα που το δημοσιο προσπαθει να στησει τα γραφεια του σε δικα του χωραφια και κτιρια που ειναι ιδιοκτησιας του για να περιοριστουν οι δαπανες του κρατους? ισως καποια στιγμη γινει και σε σενα αυτο.τι εχεις σκεφτει για εκεινη την περιπτωση? γιατι αν σου μεινει ανοικιαστο το θηριο ολων αυτων των τονων πολυ δυσκολα θα επανελθει στη ζωη μετα...και αντε να ειχες κατι μικρο λες οκ μικρο το κακο μικρη η χασουρα....αλλα εσυ υποθετω νοικιαζεις κατι μεγαλο σε μεγεθος...και οπως λενε μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες...

αυτο που λεω γενικα....κανατε οτι κανατε και καλως πραξατε...ομως τωρα το εργο αλλαζει..γινεται χειροτερος ο εφιαλτης.προσπαθηστε να περισωσετε τα κερδισμενα πριν σας τα φανε και αυτα και να ξεφορτωθειτε τα βαριδια πριν ειναι πολυ αργα.

ο εξυπνος αποσυρεται πριν γινει το κακο εστω και αν ακομη υπαρχουν περιθωρια κερδους ειτε μικρα ειτε μεγαλυτερα.

Αν φυγουν μεταφερω εκεί μια απο τις επιχειρήσεις μου και περνάω έξοδα φουσκωμένα τα ενοίκια με τα έξοδα μετεγκατάστασής. Άλλωστε το ακίνητο ειναι στο όνομα της οικογενειας και πληρώνω φόρο 15% ενώ γλυτώνω απι το έξοδο του ενοικίου τουλάχιστον 50%. Πάντα υπάρχει τρόπος για τριπλές νομιμες για να γκρινιάζει και ο Batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sonik

Φθηνά ακίνητα πάρε! 02 Σεπ 2018 10:59 #54

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Φίλε sosimple,

Αφού το Κράτος δε φροντίζει να δημιουργήσει αρχείο τύπου Τειρεσία για τους κακοπληρωτές πονηρούς ενοικιαστές, για να προστατεύσει τους ιδιοκτήτες ακινήτων, γιατί δε φροντίζεις μόνος σου;
Ζήτα από όλους συστάσεις από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες τους, αν αρνηθούν, είναι ύποπτοι, κι αρνείσαι να συνεργαστείς μαζί τους.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 02 Σεπ 2018 11:04 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα