Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

ΘΕΜΑ: millenium- προμηθεια!!! απιστευτο!!

Απ: millenium- προμηθεια!!! απιστευτο!! 05 Φεβ 2012 20:10 #46

  • aaaaaaaaaaaaaaaaaa
  • Το Άβαταρ του/της aaaaaaaaaaaaaaaaaa
tioduuae έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
Απο που σε συμφερει; απο τα επιτοκια; Αμα τα μεζεψουν και την κανουν απο την Ελλαδα σε ενα βραδυ τοτε θα ειναι αργα. Λες να την σωσουν κι αυτην σαν την Προτον

Ρε παιδια.....ημαρτον δηλαδη!
Οταν λεω μεινε στην millenium εφ'οσον σε συμφερουν τα επιτοκια ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι εχεις αποφασισει ηδη οτι θα μεινεις στο ελληνικο τραπεζικο συστημα.Αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση.
Τωρα σχετικα με το απο ποιον θα καλυφθουν οι καταθεσεις σε περιπτωση μαζικης καταρευσης.(πλεον απιθανο σεναριο)
ΝΑΙ ειναι αληθεια οτι αμα καταρευσουν μερικες μεγαλες τραπεζες το ΤΕΚΕ ΔΕΝ φτανει για να καλυψει τις καταθεσεις.Αλλα προσοχη!
Το ΤΕΚΕ δεν ειναι η μονη εγγυηση.Η προτον και η ασπις εκλεισαν υποτιθετε αλλα στην πραγματικοτητα κρατικοποιηθηκαν και αυτο εγινε μονο και μονο για να την γλυτωσουν οι καταθετες.Και το ΤΕΚΕ δεν χρειαστηκε να επεμβει καν.Ε το ιδιο θα γινονταν και με ολες τις υπολοιπες τραπεζες μεγαλες η μικρες.Θα κρατικοποιουνταν και θα χωριζονταν σε ενεργητικο (καλη) και παθητικο (κακη) τραπεζα.Και αλλοιμονο σε οσους θα ειχαν στα χερια τους στοιχια παθητικου αυτων των τραπεζων.Οπως ακριβως εγινε και με την Ασπις και την Προτον.
Οι καταθεσεις των πελατων παντως ειναι στοιχια ενεργητικου.Να το γνωριζετε αυτο.
Οποτε ουτε οριο 100000 ουτε ΤΕΚΕ τιποτα.Απλως κρατικοποιηση χαμενοι οι μετοχοι.
Παντως πλεον και αυτο το σεναριο φανταζει πλεον απιθανο.Γιαυτο και το προσφατο ραλλυ στις τραπεζικες μετοχες.Επειδη απομακρυνθυκε το σεναριο τις κρατικοποιησης.Παντως ως καταθετες πολυ δυσκολα θα χασετε τις καταθεσεις σας.Πιο πολυ κυνδινευουν απο τους φορους-τα χαρατσια-το ΣΔΟΕ-τα χαμηλα επιτοκια-και τα νταβατζιλικια των τραπεζων που σας τις ροκανιζουν σιγα σιγα και δεν παιρνει κανανας χαμπαρι!
Τωρα οποιος νομιζει οτι με το να κλεισει μια τραπεζα θα δει την αλλη μερα κλειστα τα υποκαταστηματα "ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΤΩΧΕΥΣΗΣ" αυτο δεν προκειτε να γινει.Αν γινοτανε τοτε θα ισχυε το ΤΕΚΕ.
Συγχρονη πτωχευση τραπεζας=κρατικοποιηση=απειραχτοι ολοι οι καταθετες.
Τωρα να σας πω και για το σεναριο πτωχευσης του κρατους.Αλλο απιθανο σεναριο αυτο της επαναφορας της δραχμης!!!!
Το κουρεμα των ομολογων υποχρεοτικο η μη δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με τις καταθεσεις.
Μονο σε περιπτωση ολικης και ανεξελεγκτης πτωχευσης οι καταθεσεις θα μετατραπουν στο νεο νομισμα αλλα αυτο δεν προκειτε να γινει ποτε κατα την γνωμη μου.Φυσικα ποτε μην λες ποτε!
Αλλα ο αρχικος λογος που εγραψα σε αυτο το φορουμ ειναι για να πω στους καταθετες της Millenium οτι να μην φευγουν απο μια τραπεζα αν τους συμφερει το επιτοκιο μονο και μονο επειδη αυτη εφαρμοζει αθεμιτες τακτικες πχ. προμηθεια για εκδοση επιταγης.Να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ εκδοση επιταγης χωρις προμηθεια.Ειναι δικαιωμα τους αλλωστε.
Τωρα αν καποιος θελει να φυγει απο το ελληνικο τραπεζικο συστημα φοβουμενος την ολικη πτωχευση (που αρχιζει να μου μοιαζει οπως τις θεωριες περι του τελους του κοσμου προ δεκαετιας) ολο ερχετε!!! ειναι ελευθερος να παει τα χρηματα του οπου θελει ακομα και να τα θαψει.Αλλα μην φευγετε απο μια τραπεζα με τοσο καλο επιτοκιο μονο και μονο επειδη χρεωνει προμηθεια για εκδοση επιταγης.Προσπαθηστε να το αποφυγετε και θα το καταφερετε.Επιμονη θελει.Μαθετε Ενημερωθειτε και ισως ετσι καποια μερα οι τραπεζες γινουν πιο ανθρωπινες στην χωρα αυτη.Η αν θελετε δηθεν ΑΣΦΑΛΕΙΑ τρεξτε στην Εθνικη με 2-3%.

κάποιοι φιλε είναι τόσο χαζή που αντί να χαίρονται απο τα επιτόκια 6,5-7,5 εξαρτάτε το ποσό (για 2 εκατομμύρια η μιλενιουμ έδωσε σε γνωστό μου 8,2 %) γκρινιάζουν για τα 3 € έλεος ρε παιδιά !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: millenium- προμηθεια!!! απιστευτο!! 05 Φεβ 2012 21:35 #47

  • magnet
  • Το Άβαταρ του/της magnet
Τώρα μας κάνεις πρόταση να μαζευτούμε καμιά 30αριά να κάνουμε κοινή κατάθεση στη millenium; Λίγο μέτρο ρε παιδιά, να έχετε αίσθηση που απευθύνεστε, σε κατοίκους του Νταβός ή της Ελλάδας;

Kαλοπροαίρετα, γιατί η μέρα είναι δύσκολη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: millenium- προμηθεια!!! απιστευτο!! 28 Ιουν 2012 01:56 #48

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Πριν απο αρκετά χρόνια με είχανε καλέσει απο τη συγκεκριμένη τράπεζα να μου ζητήσουν λιγότερα απο 10 λεπτα! γιατί ο λογαριασμός μου είχε γινει πιστωτικός. Πήρα άδεια απο τη δουλειά μου να πάω να συμπληρώσω το τεράστιο ποσό-χαράτσι. Και μόλις τους είπα οκ επειδή δε τον κινώ μπορείτε να τον κλείσετε, μου λένε...δε πειράζει να σας χαρίσουμε τα λεπτά και ο λογαριασμός σας απο εδώ και πέρα δε θα χρεώνεται έξοδα! Τελικά τον έκλεισα, αφού με κάνανε "ρεζίλι" γιατί στο τηλ μου είπανε οτι οφείλω...! Επίσης η συγκεκριμένη τράπεζα για 15ευρώ υπόλοιπο κάρτας καλεί τους πελάτες και επιμένει ... να πληρώσουν αν αργήσουν 2 μέρες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα