Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 18 Ιαν 2013 00:45 #10

  • mitsaras
  • Το Άβαταρ του/της mitsaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (2)
Υπολόγιζα τη Δευτέρα να πάω να ρυθμίσω μια εκκρεμότητα στην T bank αλλά ΔΕΝ.. απεργία. Πάω την Τρίτη.. 48ωρη απεργία... Πήγα σήμερα νέα 48ωρη...
Από Δευτέρα πάλι...τα κορόιδα να μαστε καλά... οι υπόλοιποι καλά έφαγαν, τρώνε κ ίσως συνεχίσουν να τρώνε και στο μέλλον...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 21 Ιαν 2013 03:20 #11

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΑ? η εχετε ακομα τεμπελιτιδα? λαμογια. ακουσα οτι παλι κλειστα θα ειστε.

τα υπολοιπα τα εγραψε ο VAZ (σας το εκανε VAZO απλως εβαλε τα τριανταφυλλα)

Εχουμε και λέμε λοιπόν, ο μισθος πρώην ΔΥ στο ΤΤ συντιθεται τουλάχιστον (σιγουρα ξεχναω καποια) απο τα κάτωθι:
Επιδομα θεσεις ευθυνης, Επίδομα γάμου, επίδομα τέκνων, επίδομα πληροφορικής, επίδομα προσωπικής διαφοράς, επίδομα ξένης γλώσσας, επίδομα πτυχίου, επίδομα μεταπτυχιακού ( όλοι κάνουν μεταπτυχιακό πληρωμενο κατα 82% φέτος, συνήθως στο ανοικτό πανεπιστήμιο για να έχουν και ένα μήνα φοιτητική άδεια). Επίσης οι μισές και πλεον δνσεις έχουν και ειδικό επίδομα ( δικηγόροι, μηχανικοί, πληροφορική, δημόσιες σχέσεις, dealing room κα)

Οι 660 πρώην ΔΥ υπάλληλοι εχουν ΜΟ μικτού μισθού 63000€.

Καλύτερα μην αναφέρουμε ποιοτικά χαρακτηριστικά...

Αδειες όσες μπορώ να θυμηθώ:

Μηχανογραφικη 6 το χρόνο, 1 ανά δίμηνο,
Αιμοδοτικες 6 ανά χρόνο
Φοιτητικές 30 μέρες ανά μεταπτυχιακό
Ανατροφής τέκνων
2 ρεπό ετησίως
4 ασθένειες χωρίς χαρτί γιατρού
Ανθυγιειενες άδειες ορισμένοι ( όχι μόνο καθαριστριες αλλά και άλλοι)
Βραδειας προσέλευσης 4 ώρες το μηνα (ερχομαι αργότερα ή την κοπαναω νωρίτερα με το νομο...)
Βεβαίως οι περισσότεροι βάζουν με σύστημα 2-4 ασθένειες το μήνα που κανείς γιατρός ΠΟΤΕ δεν ελέγχει, σύνολο 24-48 επιπλέον μέρες ετησίως.

Κάντε τη σούμα να δείτε τι βγαίνει..

Αν λοιπόν σουμαρουμε τις άδειες που προβλέπονται καταλήγουμε ΕΥΚΟΛΑ σε αριθμό αδεων ΑΝΩ των 70 και πολλές φορές άνω των 80!!!!! ημερών.!!! Ητοι 14- 16 εβδομάδες ετησίως.3-4 μήνες δηλαδή απουσία απο την εργασία..

Οι 2-4 ´ασθενειες´ το μήνα ειναι πάγια τακτική για τους υπαλλήλους του ΤΤ που ανήκουν στο καθεστώς πρώην δημιου υπαλλήλου.. Οι πιο οργανωμένοι καλύπτονται απο χαρτί ιδιώτη γιατρού, οι περισσότεροι όμως ειναι παντελώς αδιάφοροι να κανουν εστω και αυτο. Βεβαίως τον Κατ´ οίκον έλεγχο θα μπορούσε να τον κάνει ο μόνιμος υπάλληλος γιατρός του ΤΤ αλλά..... Ειναι και αυτός απο το βαθύ δημόσιο...!!!
Για πείτε μου τώρα σε πια ιδιωτική τράπεζα παίρνεις 6 μέρες άδεια αιμοδοτικη? σε πια ιδιωτικη τράπεζα παίρνει άδεια ...λοχειας!!!! ο άντρας της οικογένειας? !!!!
Οσο για τα δάνεια καλά τα λέτε . Ειναι εταιρικη παροχη. Δεν μας λες όμως ότι δίνονταν στεγαστικα δάνεια 200000€ ( 270000€ αν είχες δυο τέκνα) με LTV 250%!!!! Αν τώρα και ο/ η σύζυγος ήταν και αυτός υπάλληλος στην τράπεζα (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ συνηθες γεγονος) τα δάνεια δίνονταν επι δυο!!! Θα μου πειτε βεβαια ότι αφου μας τα δινανε....να μην τα παιρναμε? τα δανεια λοιπον τα δινανε με τα νταηλικια και τους τραμπουκισμους που κανατε προκειμενου να εκβιαζετε για εργασιακη ηρεμια τις εκαστοτε διοικησεις. Αποτελεσμα ηταν να υπογραφονται επιχειρησιακες με αδιανοητες παροχες και μισθούς, εξω απο καθε λογικη.
Αυτά τα δάνεια που πήρατε φιλοι υπαλληλοι του ΤΤ, θα κληθούν να πληρώσουν όσοι έλληνες αντέχουν να πληρώνουν ακόμα φόρους για να εξυπηρετείται το χρέος που σε αυτή την περίπτωση προέρχεται απο τις υπερβολές των υπαλλήλων του ΤΤ, κατα κύριο λόγο των προερχομενων απο το Δημόσιο. Εσείς φυσικά τώρα θα επικαλεστειτε αδυναμία πληρωμής...

Επειδή το κουράσαμε το θέμα αρκετά πρεπει να συμφωνήσουμε ότι:
Ηταν ένα απίστευτο μισθολογικο πάρτυ, ειδικά για του προερχόμενος απο το Δημοσιο,παλαιούς υπαλλήλους, που τελείωσε.
Οι 660 πρώην ΔΥ υπάλληλοι του ΤΤ είχαν ΜΟ μικτού μισθού 63000€. ( plus benefits φυσικά)

Ηταν ένα απίστευτο πάρτυ παροχων και δανειων που επίσης τελείωσε. Αυτό θα εχει και δραματικές συνέπειες αφού για τους απερισκεπτους θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα εξυπηρέτησης των δανειακών υποχρεώσεων. Προσωπικα σαν Ελληνας ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πληρώσω μεσω των επαχθων φορων που πληρωνω, τα υπερβολικά σπίτια που πήρανε με τις ευλογίες και την πίεση του συλλόγου τους.

Οι προερχόμενοι απο το δημόσιο υπάλληλοι ήταν εξαιρετικά μειωμένων προσόντων και προϋπηρεσίας, αλλα το χειρότερο όλων ήταν η ΤΡΑΓΙΚΗ αδιαφορία, ασυνέπεια, υπεροψία έναντι των πληβειων άλλων υπαλληλων του ΤΤ. Οσοι δούλευαν στοΤΤ καταλαβαίνουν πολύ καλα τι λέω..

Αν κάποιος ειναι λίγο προηγμένος πνευματικά, θα έπρεπε να πει : ´έζησα το απόλυτο εργασιακό όνειρο για 10 περίπου χρόνια και τώρα αυτό απλά τελείωσε. Δεν πειράζει καλα ήταν.. Ο περισσότερος κόσμος δεν θα ζήσει ποτέ αυτό που έζησα, απλά επειδή έτυχε να βρεθώ εκεί στην σωστή εποχή...´

p.s. ρε κορίτσια του ΤΤ έλεος. Τόση Luis Vuitton τσάντα που είδα στις πορείες σας, δεν έχω δει ούτε στην F St honore στο Παρίσι.... ( και κυταριτιδα επίσης....)

Υπολοιπα χαλια εδω:
www.axiaplus.gr/article/28727/o-ypethyno...agio-pwlhshs-toy-tt/

stathis έγραψε:
η προσωπικη μου αποψη απο το καταστημα στην μεσογειων ειναι αριστη.
οντως η απεργια εμποδιζει οσους εχουν λεφτα εκει αλλα και το ξεπουλημα το ττ παει πολυ...
η καλυτερη τραπεζα στην ελλαδα και την χαριζουν...

οσο για τον λαικο δεξιο...τραβα πρωτα στον σαμαρα να βρεις το δικιο σου και τον καραμανλη και αμα ξεμπερδεψεις με ολους αυτους και σου μεινει χρονος ασχολεισου και με κανεναν υπαλληλο.

εσυ πρεπει να εισαι προβατο, αν δεν σε ενοχλουν ολα αυτα που συμβαινουν. Εχει βουλιαξει η Ελλαδα με αυτες τις νοοτροπιες και εμεις πρεπει να στηριζουμε το καθε λαμογιο πολιτικους και κομματικα βολεμενο στρατο. Τετοιες αξιες να περασεις στα παιδια σου και στα Ελληνοπουλα, ντροπη και αισχος.
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιαν 2013 03:23 από Λαικος Δεξιος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 21 Ιαν 2013 22:02 #12

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
Ρε πιο καλό και κακό Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Να δούμε τι θα κάνετε κι εσείς στο "Νεο ΤΤ", όταν ο αγανακτισμένος κόσμος σηκώσει τα λεφτά του. Δεν μπορούμε να πληρωθούμε και να πληρώσουμε, 10 μέρες τώρα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 22 Ιαν 2013 19:43 #13

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
1ο)δεν ειναι οπως τα λες.πετας μια λαλακια για 30 μερες για σπουδες μονο και μονο για εντυπωσεις.
αντε να την παρει 1 φορα καποιος στα 20 χρονια που μπορει να δουλευει στο ττ...
ποια ιδιωτικη τραπεζα δεν στελνει τα στελεχη της για εξιδεικευση και σεμιναρια στο εξωτερικο???????
οι αδειες τους λοιπον τα 34 απο τα 35 χρονια ειναι ιδιες με τους υπολοιπους τραπεζουπαλληλους.


2)οι μισθοι δεν ειναι αυτοι που λες.ξερω προσωπικα υπαλληλο που με 5 χρονια προυπηρεσια παιρνει 1400 καθαρα.
αμα τωρα εχεις παρει τους μισθους απο 5-6 μεγαλοστελεχη μπορει να ειναι και ετσι...αλλα για πες μας ο βγενοπουλος ας πουμε σαν προεδρος της mig ποσα επερνε η ο προβοπουλος η αλλα διευθεντικα στελεχη στην εθνικη,την αλφα η την eurobank...


3ο) αλλα βασικοτερο...ας υποθεσουμε οτι δεν ειναι καποιες εξαιρεσεις οπως λεω εγω αλλα ο κανονας οπως λες εσυ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ)
ποιος φταιει για ολα αυτα?η κατινα και η μαρικα και ο μπαμπης που τα δεχτηκαν η ο σαμαρας και ο καραμανλης λαικε δεξιε που τα εδωσε??????
βγαλε το δαχτυλο απο το ματι σου μπας και δεις το δασος γιατι οπως πας σε λιγο δεν θα εχεις ματια...


4ο)το ττ ειναι ακομα και τωρα η καλυτερη τραπεζα στην ελλαδα.το ττ εδινε δανεια σε ολες τις αλλες τραπεζες.και οχι μονο τους εδινε δανεια αλλα με αυτα τα δανεια ηθελαν να το αγορασουν κι ολας.
οπως ακριβως με την αγνο και την δωδωνη.
αυτος που αγορασε την δωδωνη της χρωσταγε 12 εκ.η περισουσια της δωδωνη απο χρεωστουμενα,ακινητα και προιοντα που υπαρχουν σε αποθηκες ξεπερνανε τα 100εκ και ο τυχαρπαστος την αγορασε με 7-8εκ αν θυμαμε καλα...
δηλαδη πηρε την δωδωνη και του δωσαμε και καμια 100εκ δωρο...ενω της χρωσταγε 12 εκ...


το ιδιο και με τον κοκαλη και με το λαχειο...το αγορασε 50 εκ και τα καθαρα εσοδα του λαχειου σε 1 χρονο ειναι πανω απο 80εκ...

αυτο πανε να κανουνε και στο ττ και οι υπαλληλοι αντιστεκονται και καλα κανουν!!!

αλλα εισαι τοσο αδαης που δεν καταλαβαινεις οτι αυτα χρημματα ειναι δικα σου...ΔΙΚΑ ΣΟΥ ειναι και τα χαριζουν.και οχι απλα τα χαριζουν...τους πληρωνουμε για να τους τα χαρισουμε!!!

ξυπνα!
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιαν 2013 19:44 από stathis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 24 Ιαν 2013 03:12 #14

υπνε Σταθη δεν μπορει κανεις να το βαλει με το δικαιο, οσα λες ειναι απλα ενας κοκκος σκονης που στο φυσημα της λαικης δεξιας αξιοκρατιας θα χαθεις στο υπερπεραν.

Τοσα χρονια το ΤΤ ηταν φωλια βυσματοθεσεων με παχυλους μισθους. Τα τελευταια χρονια (με την κριση) ειχαν αυξηση 75% στις προσληψεις. Εχεις ιδεα πως γινονταν αυτες? ψαξε βρες ποτε εγιναν νομιμες προκυρηξεις και ποσους προσελαβαν και μετα δες το αριθμο των εργαζομενων. Τα χαλια τους τα ξερει ολος ο κοσμος πλεον και αν δεν τα ξερει ας συνεχισει να ειναι προβατο. Ισολογισμοι δεν δινονταν επι τοσα χρονια.. (πως ειναι η καλυτερη χωρις στοιχεια?)... τα ψυγεια κρασιων του Πασοκου... οι μισθοι και τα προνομια δεν αμβισητηθηκαν απο κανεναν... η Πρασινη Αναπτυξη κτλπ χαλια. Και οι μισθοι των βυσματοθεσεων και αυτα δικα σου λεφτα ηταν και των μετοχων και δικα μου.

Και στην ουσια:
Εχεις γνωση τι σημαινει στα ματια ενος νομιμου πολιτη/ανεργου να βλεπει γυρω του να μισθωνετε με βουτηγμενα λεφτα ο βυσματακιας/γλυφτης του ΤΤ? και αυτος να παλευει να κρατησει την αξιοπρεπεια του. Θελω εσυ που δειχνεις να μην το ξερεις αυτο να μαθεις τα παιδια σου να πεφτουν στα 4 και να γλυφουν για να προσληφθουν και να λες με καμαρι μετα κοιτα εναν φουστη η τανα που εβγαλα. ΑΞΙΟΣ

Εσυ κυρηγμα δεν θα μου κανεις, εκει μεσα μπορει να υπηρχε μερος σωστων ατομων, αλλα δεν παευει να ειναι ενας φορεας βυσματο-υπαλληλων. Αυτοι το βουλωσαν επι τοσα χρονια οποτε και τωρα ας παραμεινουν μπουκωμενοι μεσα στην αηδια που τους δερνει. Εισαι ενα προβατο, Υπνε Σταθη εισαι ενας μηδαμινος κοκος που το μονο που μπορεις να συναντησεις ειναι το σαλιο μου και να γνωρισεις την αρχη της βαρυτητας για να συρθεις οπως τα βυσματουπαλληλακια. Και επειδη εισαι ασχετος απο πολιτικο λογο με αυτα που γραφεις και μιλας για αλλους (προβοπουλους, ιδιωτικες τραπεζες -εχω και για αυτους ραμματα-) και ασχετος απο ιδεολογιες ας σου γραψω στο ιδιο ασχετο μοτιβο μιας και μονο σε αυτο το επιπεδο μπορω να μιλησω μαζι σου για τετοια θεματα:
Τιμη στους λαικους απλυτους που παλεψαν και συνεχιζουν να παλευουν μαζι μας στην απεργια. Αλλωστε οι απλυτοι φιλοι μου, μου τονιζουν οτι επανασταση εχει εξοδα, δεν κανουν επανασταση τσαμπα, και μου λενε αφου εισαι δεξιος πρεπει να το ξερεις χωρις χρημα δεν εχει επανασταση, πρεπει να στηριξουμε τον αγωνα και την παρτη μας αλλα οχι αμισθι

Τα ιδια και με τα λαμογια του μετρο για οσους ειναι Αθηνα, πληρωθηκε απο την τσεπη των πολιτων, πεφτουν μισθαρες και μπαινουν με γνωριμιες. Μονοπωλιο και εχει μπει μεσα, παγκοσμια πρωτια.

Εισαι τυχεροι ολοι εσεις που δεν εχει ξεσπασει ο λαικος στρατος των πολιτων που πιστευει στη ισονομια και στην δικαιοσυνη και δεν σας εχει παρει με τι πετρες, απλως σας φτυνει. Και μαθε τι σημαινει ΛΑΙΚΟΣ:



και ακου βουλωμενος και καλυνηχτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 25 Ιαν 2013 04:59 #15

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
βρε κακομοιρε σαμαροκαραμανλικε...
ο σαμαρας σου τους εβαλε εκει...και ο καραμανλης...
εκει να αναζητησεις ευθηνες...

και οι αλητες του μετρο εχουν τα @@ που δεν εχεις εσυ...και τα βαζουν με θεους και δαιμονες...
αλλα που να ξερεις εσυ απο τετοια...
να ποιος ειναι στα 4...
προσκυνα σαμαρα,βενιζελο,κουβελη και τροικα...


εγω ειμαι ολη μερα στο αμαξοστασιο...


-αντι να κοιτας να ανεβει ο μισθος σου κοιτας να πεσει του γειτονα...τοσο μικροαστος νεοελληνας καραμπουρτζοβλαχος...
-επειδη παιρνεις εσυ 1 ψιχουλε και ο απεναντι παιρνει 2 κοιτας να το χασει και αυτος...
-σου φταει ο δημοσιος υπαλληλος επειδη εσυ δεν εχεις αναστημα απεναντι στο συστημα και οχι μονο αυτο αλλα αυτοχαρακτηριζεσαι και ως δεξιος...(σαμαρας,καραμανλης)...


δεν βρεχει....σε φτυνουν...

το ξερω ...ποναει να βλεπεις αλλους να παλευουν και συ να μην εχεις το σθενος...
συνηθισετο ομως...δεν θα αλλαξει αυτο...παντα καποιοι θα εχουν τα @@ να κανουν αυτο που εσυ μονο θα ονειρευεσαι...
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιαν 2013 05:05 από stathis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 25 Ιαν 2013 05:08 #16

  • stathis
  • Το Άβαταρ του/της stathis
Το σκέφτηκα και έτσι, το σκέφτηκα και αλλιώς και τελικά κατέληξα...

Οι παλιοαπεργοί του Μετρό είναι αυτοί που φταίνε για την κατάντια της Ελλάδας μου!...


Για την κατάντια τη δικιά μου...

Τους μισώ και θέλω να τους δω να σέρνονται σα σκουλήκια, άμισθοι και ταπεινωμένοι να με παρακαλάνε για έλεος.

Ακούς εκεί να κάνουν απεργία διαρκείας... Παλιόπαιδα. Δημόσιοι υπάλληλοι. Προκλητικοί.

Δε με νοιάζει αν στο σπίτι μου έχουμε τρεις ανέργους.

Δε με νοιάζει που παίρνω τα μισά από όσα έπαιρνα πρόπερσι.

Δε με νοιάζει που ο γέρος μου, μετράει τα ευρώ στο τέλος κάθε μήνα για να πάει λαϊκή και δε του βγαίνουν.

Δε με νοιάζει που κυκλοφορώ με μπουφάν στο σαλόνι γιατί δε βάλαμε πετρέλαιο.

Δε με νοιάζει που το μέλλον του παιδιού μου είναι να δουλεύει σε... ΕΟΖ με αλυσίδες.

Δε με νοιάζει που ξεπουλάνε την πατρίδα μου.

Δε με νοιάζει που χθες αυτοκτόνησε ένας δύο τετράγωνα πιο κάτω.

Δε με νοιάζει που δεν έχει φάρμακα η μάνα μου.

Δε με νοιάζει η κακομοιριά μου. Με νοιάζει να μπορώ να περιφέρω την κακομοιριά μου από τη Νερατζιώτισα στο Σύνταγμα.

Δεν πάμε καλά, αγαπημένε μου, δεν πάμε καλά.

Οι τρόικες, τα ΔΝΤ, οι αυταρχικές κυβερνήσεις πονοκεφαλιάζουν για ένα πράγμα: πώς θα περάσουν τα απάνθρωπα μέτρα τους με τη λιγότερη το δυνατόν κοινωνική αντίδραση.

Ένα από τα βασικά τους κολπάκια; Να στρέφουν τη μία κοινωνική ομάδα κατά της άλλης. Μόνο στην Ελλάδα, δεν είχαν τέτοια προβλήματα.

Ο νεοελληνάρας τα καταφέρνει σε αυτόν τον τομέα χωρίς κυβερνητική προπαγάνδα...

Φωνές διαμαρτυρίας από απλούς πολίτες: "οι προκλητικά αμειβόμενοι εργαζόμενοι του Μετρό κάνουν απεργίες για να πίνουν καφεδάκια αραχτοί και στρέφονται κατά του κοινωνικού συνόλου που ταλαιπωρείται και δεν έχει να πάει στη δουλειά του" λένε πολλοί και παράλληλα ηδονίζονται όταν ακούν ότι θα πέσει νέο τσεκούρωμα στους μισθούς των εργαζομένων. "Καλά να πάθουν"...

Μα ρε ταλαίπωρε νεοελληναρά, το θέμα δεν είναι να πάρει λιγότερα ο άλλος όπως κι εσύ.

Είναι να βρεις τρόπο να ξαναπάρεις περισσότερα. Να πάρεις πίσω τα μισθολογικά σου κεκτημένα. Να ανακτήσεις τα χαμένα και βιασμένα εργασιακά σου δικαιώματα... Όχι να τα χάσει και ο άλλος..

Και το θέμα δεν είναι να λήξει η απεργία για να μπορείς να πηγαίνεις στη δουλειά σου.

Είναι να πας δίπλα σε αυτούς που τόλμησαν να κατεβάσουν επιτέλους τα χειρόφρενα (με κόστος ξέρεις: χαμένα μεροκάματα σε καιρούς δύσκολους, απειλές απόλυσης, ασκούμενη ψυχολογική βία) και να κάνεις κι εσύ τη δική σου αντίσταση. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Μας βίασαν τη ζωή, μας τσάκισαν τα δικαιώματα, μας γύρισαν δεκαετίες πίσω και η μόνη μας αντίδραση είναι κάποιες... 24ωρες απεργίες, σκόρπιες κι αυτές.

Γελάει μαζί μας ο κόσμος όλος, γελάνε και οι τροϊκανοί.

Αντέχουν αυτοί, σκέφτονται. Κόψε κι άλλο. Και θα κόψουν. Να είστε βέβαιοι. Ειδικά όσο η κοινωνία βράζει που δε βρίσκει μετρό να πάει στη δουλίτσα.

Εσύ που γκρινιάζεις, έρμε, σκέφτηκες ότι ένας στους τέσσερις νέους αδιαφορεί για την απεργία στο Μετρό γιατί πολύ απλά δεν έχει δουλειά;

Σκέφτηκες ότι το πρόβλημα είναι ότι σου ζητάνε ένα χιλιάρικο παλιές δραχμούλες για να σε πάνε και να σε φέρουν;

Σκέφτηκες, διάολε, ότι αύριο μπορεί να μην έχεις εσύ δουλειά. Γιατί πρέπει να χτυπήσει η μοίρα το δικό σου μικρόκοσμο για να αντιδράσεις;

Αν δεν είχαμε χάσει την υπερηφάνεια μας, το σθένος μας, την ελληνική μας ψυχή; Θα ήμασταν τρία εκατομμύρια έξω από το μετρό. Και ας έρχονταν να κάνουν επιστράτευση οι Σαμαράδες.

Αντ' αυτού, τι κάνουμε; Έχουμε αφήσει κάποιους εκατοντάδες εργαζόμενους να δίνουν τον αγώνα τους και περιμένουμε με αγωνία πότε θα τους ξεσχίσουν, πότε θα τους δείρουν, πότε θα τους απολύσουν, για να μπορέσουμε - λέει - να πάμε στη δουλίτσα μας.

Ε, βέβαια... Να μην έχουμε λεφτά να πληρώσουμε τα χαράτσια μας; Ρε σεις. Μήπως είμαστε άξιοι της μοίρας μας;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 25 Ιαν 2013 20:53 #17

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Ναι, είμαστε άξιοι της μοίρας μας όταν πληρώνουμε (γιατί εμείς πληρώνουμε) υπέρογκους μισθούς και υπερωρίες σε οδηγούς, χαρτογιακάδες και φύλακες διορισμένους από το παράθυρο και όχι σε καθηγητές και γιατρούς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τα χάλια του Ταχυδρομικού Ταμιευτήριου 25 Ιαν 2013 21:32 #18

Επιδή καλό είναι να μην τρώμε σανό και λέμε ότι θέλουμε…
Δείτε τα παρακάτω βίντεο για να καταλάβετε ποιοι κατέστρεψε μία εξαιρετικά αξιόπιστη τράπεζα όπως το ΤΤ…!





ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makper
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα