Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

ΘΕΜΑ: win bank direct

Απ: win bank direct 02 Αυγ 2012 13:06 #19

  • Scrooge (unclescrooge)
  • Το Άβαταρ του/της Scrooge (unclescrooge)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Ανώνυμος έγραψε:
afto me ton trexoumeno den to katalaba....
dld o trexoumenos dinei kalutero epitokio apo ton prothesmiako arkei na vazeis 200E kathe mina...?

Αυτό φαίνεται να λέει στο site της winbank. Ξέρει κάνεις αν το εισερχόμενο έμβασμα μπορεί να προέρχεται από λογαριασμό του καταθέτη σε άλλη τράπεζα ή πρέπει ο λογαριασμός από το εισερχόμενο έμβασμα να είναι σε διαφορετικό όνομα;

Έχω έναν Eurobank live με γύρω στα 3Κ για τις δωρεάν συναλλαγές. Αν ανοίξω winbank direct και μεταφέρω χρήματα από τον live στον direct τρεχούμενο κάθε μήνα θα μπορώ να έχω το 5% στον επόμενο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: win bank direct 02 Αυγ 2012 13:36 #20

  • Tellis
  • Το Άβαταρ του/της Tellis
Theios Scrooge έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
afto me ton trexoumeno den to katalaba....
dld o trexoumenos dinei kalutero epitokio apo ton prothesmiako arkei na vazeis 200E kathe mina...?

Αυτό φαίνεται να λέει στο site της winbank. Ξέρει κάνεις αν το εισερχόμενο έμβασμα μπορεί να προέρχεται από λογαριασμό του καταθέτη σε άλλη τράπεζα ή πρέπει ο λογαριασμός από το εισερχόμενο έμβασμα να είναι σε διαφορετικό όνομα;

Έχω έναν Eurobank live με γύρω στα 3Κ για τις δωρεάν συναλλαγές. Αν ανοίξω winbank direct και μεταφέρω χρήματα από τον live στον direct τρεχούμενο κάθε μήνα θα μπορώ να έχω το 5% στον επόμενο;

Δεν παίζει ρόλο το ποιός είναι ο αποστολέας του εμβάσματος αλλά το να είναι από άλλη τράπεζα. Και εγώ από λογαριασμό που διατηρώ σε άλλη τράπεζα κάνω τις μεταφορές.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 02 Αυγ 2012 14:54 #21

  • kalo
  • Το Άβαταρ του/της kalo
Apotamieutis έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
kalo έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
Δεν υπάρχει κανένας τύπος ή αλγόριθμος. Η μόνη προυπόθεση για να κρατήσεις το 5% είναι το γνωστό έμβασμα >=200 € (ή μισθοδοσία/σύνταξη μέσω ΔΙΑΣ). Άρα μπορείς να κάνεις όσες αναλήψεις, οποιουδήποτε ποσού επιθυμείς. Το μόνο ψιλοφάουλ που κάνουν είναι ότι στο site δεν αναφέρεται η (εφάπαξ) χρέωση των 5€ για τη χρήση του web banking. Κατά τα άλλα είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Ελπίζω να κρατήσει.

Γνωρίζω το ότι για να πάρεις το 5% πρέπει να υπάρχει τον προηγούμενο μήνα το έμβασμα >=200, το ανέφερα άλλωστε. Άλλο λέω φίλε μου, να το κάνω πιο λιανά που λένε για να καταλάβεις.. Έστω ότι 1η του μήνα έχεις υπόλοιπο 10000 ευρώ, στις 10 του μήνα έχεις 5000 ευρώ, στις 20 του μήνα 8000 ευρώ και στις 30 20000. Πως θα υπολογιστεί το 5%; Με ποιον τρόπο; Το πιο σωστό είναι να υπολογίζεται σύμφωνα με το ημερήσιο υπόλοιπο και να βγαίνει στο τέλος η αναλογία. Αλλά δε ξέρω πως το κάνουν.. Έγινα αντιληπτός;

Είναι αυτονόητο ότι ο υπολογισμός των τόκων γίνεται με βάση το εκάστοτε ημερήσιο υπόλοιπο μέσα στον μήνα αλλά αυτό οπως καταλαβαίνεις δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο προιόν αλλά με το τρόπο υπολογισμού των τόκων γενικότερα, γι αυτό και η αρχική παρανόηση. Ελπίζω αυτή τη φορά να σε κατάλαβα!


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: YpologismosTokou.zip
Μέγεθος αρχείου: 11 KB

Επιπρόσθετα με τα πολύ κατατοπιστικά που γράφει ο φίλος Ανώνυμος επισυνάπτω ένα αρχείο excel με το οποίο υπολόγισα με ακρίβεια τους τόκους του προηγούμενου μήνα

Mπράβο φίλε Apotamieuti πάρα πολύ καλό το excel, υπολογίζει ακριβώς! Αυτό ρωτούσα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 03 Αυγ 2012 12:27 #22

  • Laker
  • Το Άβαταρ του/της Laker
Άραγε τα εμβάσματα από ΑΤΕ εξασφαλίζουν το 5% για τον επόμενο μήνα στον τρεχούμενο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 03 Αυγ 2012 14:24 #23

  • aaatoel
  • Το Άβαταρ του/της aaatoel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 86
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: -1 (1)
Laker έγραψε:
Άραγε τα εμβάσματα από ΑΤΕ εξασφαλίζουν το 5% για τον επόμενο μήνα στον τρεχούμενο?

Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση! Θα πρότεινα να ρωτήσει κάποιος και να το επιβεβαιώσει στο φόρουμ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: win bank direct 04 Αυγ 2012 19:01 #24

  • Scrooge (unclescrooge)
  • Το Άβαταρ του/της Scrooge (unclescrooge)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Tellis έγραψε:
Theios Scrooge έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
afto me ton trexoumeno den to katalaba....
dld o trexoumenos dinei kalutero epitokio apo ton prothesmiako arkei na vazeis 200E kathe mina...?

Αυτό φαίνεται να λέει στο site της winbank. Ξέρει κάνεις αν το εισερχόμενο έμβασμα μπορεί να προέρχεται από λογαριασμό του καταθέτη σε άλλη τράπεζα ή πρέπει ο λογαριασμός από το εισερχόμενο έμβασμα να είναι σε διαφορετικό όνομα;

Έχω έναν Eurobank live με γύρω στα 3Κ για τις δωρεάν συναλλαγές. Αν ανοίξω winbank direct και μεταφέρω χρήματα από τον live στον direct τρεχούμενο κάθε μήνα θα μπορώ να έχω το 5% στον επόμενο;

Δεν παίζει ρόλο το ποιός είναι ο αποστολέας του εμβάσματος αλλά το να είναι από άλλη τράπεζα. Και εγώ από λογαριασμό που διατηρώ σε άλλη τράπεζα κάνω τις μεταφορές.

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση Telli.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: win bank direct 08 Αυγ 2012 08:09 #25

  • Anonymous
  • Το Άβαταρ του/της Anonymous
elpizw na mi ginw kourastikos alla na rwtisw xana kai gw me paradeigma giati 2 fores pou pirA til 2 diaforetika prgmata amou eipan, px. oti egw pou eixa winbank direct eprepe na bgalw oles tis katatheseis kai meta na tis xanaebaza sto direct mazi me ena embasma.... xanapira meta apo 2 bdomades kai me eipe oti apla na steilw ena embasma, loipon stis 27iouliou esteila ena embasma apo ethniki sthn winbank mazi me ta lefta pou ipirxan sto trexoumeno.. tha isxusei to 5 % kai pote tha ginei i apodosi twn tokwn? 30 avgoustou i 30 septe
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: win bank direct 08 Αυγ 2012 13:45 #26

  • Tellis
  • Το Άβαταρ του/της Tellis
Anonymous έγραψε:
elpizw na mi ginw kourastikos alla na rwtisw xana kai gw me paradeigma giati 2 fores pou pirA til 2 diaforetika prgmata amou eipan, px. oti egw pou eixa winbank direct eprepe na bgalw oles tis katatheseis kai meta na tis xanaebaza sto direct mazi me ena embasma.... xanapira meta apo 2 bdomades kai me eipe oti apla na steilw ena embasma, loipon stis 27iouliou esteila ena embasma apo ethniki sthn winbank mazi me ta lefta pou ipirxan sto trexoumeno.. tha isxusei to 5 % kai pote tha ginei i apodosi twn tokwn? 30 avgoustou i 30 septe

Από τη στιγμή που το έμβασμα είναι πάνω από 200 ευρώ και η εγγραφή του εισερχόμενου εμβάσματος στο λογαριασμό winbankdirect έγινε μέχρι τις 31/7 (προηγούμενος ημερολογιακός μήνας) τότε έχεις το 5%.

Η απόδοση των τόκων θα γίνει με ημερομηνία κίνησης 31/8 (τελευταία μέρα κάθε μήνα) και θα μπορείς να τους δεις την 1/9.

Ελπίζω να βοήθησα
Tellis

Φίλε anonymous αν δεν υπάρχει κάποια ανάγκη (πχ κοινόχρηστο pc χωρίς ελληνικά) προτίμησε να γράφεις με ελληνικά.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

win bank direct 22 Αυγ 2012 17:46 #27

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Επειδή μου φαίνεται λιγο περίεργο συγκριτικά με τα άλλα προγράμματα του ανταγωνισμού θα ήθελα διευκρινίσεις..

Εστω ότι βάζεις 5000 ευρώ αρχικό κεφάλαιο στον τρεχούμενο και 1000 στον προθεσμιακό.
Βάζοντας πρωτη του μηνα τα απαιτούμενα 200 θα πάρεις τον επόμενο μήνα το 5% στο συνολικο ποσό δηλ στα 5200 ή μόνο στα 200 ή παραπάνω που θα βάζεις κάθε μήνα? :dry: ??

Αν το πάιρνεις στο συνολικό (δηλ στο 5200) ποιος ο λόγος να βάλεις λεφτα στον προθεσμιακό? :blink:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα