Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα;

Απ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα; 21 Δεκ 2010 20:57 #10

  • cartmangr
  • Το Άβαταρ του/της cartmangr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Εδώ που βρίσκομαι εγώ πάντως καλύτερη εξυπηρέτηση έχω από τη Eurobank αλλά και την Probank που πρόσφατα άρχισα συνεργασία. Εθνική και Αγροτική ούτε απ' έξω δε θέλω να περνάω, τραγική εξυπηρέτηση. Πειραίως είχα πάρε δώσε παλιότερα αλλά μου την έδωσε η άγνοια κάποιων υπαλλήλων της σε κάποια θέματα κι έφυγα πριν ένα χρόνο περίπου. Το μεγαλύτερο μερος των συναλλαγών πλέον είναι με τη eurobank, δάνεια, πιστωτικές, προθεσμιακές, και εσχάτως με την probank ένα μέρος των χρημάτων μου για καλύτερη απόδοση, αλλά και για διασπορά κινδύνου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα; 22 Δεκ 2010 01:28 #11

  • ο πλανόδιος
  • Το Άβαταρ του/της ο πλανόδιος
όλες καλές είναι ή μάλλον όλες άθλιες είναι
οπότε είναι που θα συνηθίσεις... σε ποσά κατάθεσης μεχρί 100-150 χήνες, το να σου δίνει η μια 3,5 και η άλλη 4,5 οκ... έχει μια διαφορά αλλά βρε αδερφέ όχι και τέτοια που να σε τρώει... μιλάμε 100 ευρώ στο τρίμηνο.... όχι αμελητέο αλλά κίνητρο να κουβαλάς επιταγές από σπίτι σε σπίτι;.... τέλος πάντων... είναι θέμα χαρακτήρα....
από δάνεια... όλες σε κλέβουν.... απλά (προσφάτως) κάποιες έριξαν τα επιτόκια σε κάρτες..... (από 17% έως και 10% έχω βρει εγώ χωρίς να έχω ψάξει και πολύ).... αλλα οι μειώσεις αυτές είναι υπό προυποθέσεις και συνήθως σαν μπόνους για να τους αφήσεις χρήματα.

βασικά δείτε ποιές έχουν υποκατάστημα στην περιοχή σπιτιού / δουλειάς, μπείτε και μιλήστε με τους υπαλλήλους... κατάστημα από κατάστημα έχει μεγάλη διαφορά στην εξυπηρέτηση ακόμα και στην ίδια τράπεζα.... ειδικά στις ιδιωτικές (στην εθνική, σχεδόν παντού όπου κατά καιρούς μπήκα ήταν αδιάφοροι).... πείτε τους τι τους προσφέρετε και τί μπορούν να σας δώσουν για τα χρήματά σας (επιτόκια καταθετικά αλλά αν σας ενδιαφέρει ρωτήστε για επιτόκια/πιστωτικό όριο/συνδρομή για κάρτα/δάνεια/ internet banking κλπ)...

εν τέλει καταλήξτε στο καλύτερο/φιλικότερο/κοντινό κατάστημα.

αν πάλι ψάχνετε για τράπεζα ικανή να αντέξει ενδεχόμενη χρεοκοπία.... τότε τα πράγματα περιπλέκονται και η απάντηση εξαρτάται από τι νόημα δίνετε στην χρεοκοπία....

χρεοκοπία σημαίνει ίσως κατάρρευση των ελληνικών τραπεζών -> τότε ίσως η λύση είναι να βάλετε από τώρα τις αποτεμιεύσεις σας σε μια ξένη τράπεζα που έχει μαγαζί στην ελλάδα (πχ hsbc, kedr, κύπρου)
χρεοκοπία ίσως σημαίνει δραχμοποίηση δια νόμου όλων των καταθέσεων που τηρούν έλληνες σε οποιαδήποτε τράπεζα λειτουργεί στην ελλάδα -> τότε ίσως η λύση είναι το μαξιλάρι, (η θυρίδα, προσωπικά με επιφύλαξη γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα βάλουν χέρι και εκεί) ή η φυγή σε ξένη τράπεζα στο εξωτερικό.... πράξεις που μπορεί να αποδειχθούν ατομικά σωτήριες αλλά σίγουρα πλήττουν από μόνες τους το εγχώριο τραπεζικό σύστημα αν γίνουν από πολλούς....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα; 22 Δεκ 2010 21:44 #12

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
Cross έγραψε:
Και η Εθνική Τράπεζα, όπως όλες οι υπόλοιπες Τράπεζες με Κρατική Διοίκηση ή καθαρά Κρατικές, είναι βαριά εκτεθειμένη σε τοξικά κρατικά ομόλογα.
Και οι ιδιωτικές το ίδιο είναι, αλλά η εθνική είναι πιο πολύ απ' όλες.Cross έγραψε:
Σε περίπτωση αναδιάρθρωσης ή πτώχευσης θα κλείσουν την επόμενη ημέρα!
χχχ έγραψε:
το θεμα δεν ειναι μονο ποια δνει τα καλυτερα επιτοκια....δυστυχως η εθνικη ειναι κολοσσος στην ελλαδα..ακομα και αν δινει τα χειροτερα επιτοκια...μεγαλη κεφαλαιακη επαρκεια..το θεμα ειναι οτι ολες στο ιδιο καζανι βραζουν...αν γινει πτωχευση ολες θα κλεισουν σε μια νυχτα...
Φίλοι μου μην είμαστε τόσο απόλυτοι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα; 23 Δεκ 2010 00:02 #13

  • ΦΑΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΦΑΝΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ
Η καλυτερη Τραπεζα κατα την αποψη μου ειναι η Αγία Τράπεζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα; 23 Δεκ 2010 08:24 #14

Σωστός. Γι'αυτό και μας χρειάζεται ΤΙΜΙΟ ξύλο!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα; 24 Δεκ 2010 02:14 #15

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13157
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Η Fitch Ratings προειδοποίησε την Πέμπτη ότι ενδέχεται να υποβαθμίσει σε «junk» (μη διαβαθμισμένη κατηγορία) την αξιολόγησή της για την πιστοληπτική ικανότητα των πέντε μεγαλύτερων ελληνικών τραπεζών...

Η κίνηση αφορά την Εθνική Τράπεζα, την Alpha Bank, την Eurobank, την Τράπεζα Πειραιώς και την ATEbank, είπε ο ξένος οίκος την Πέμπτη.

fimotro.blogspot.com/2010/12/fitch-junk-ti.html
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ποια είναι η καλύτερη τράπεζα; 04 Ιαν 2011 19:59 #16

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13157
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Η Deutsche Bank αναφέρει πέντε τράπεζες, το χρέος των οποίων θα «ωριμάσει» σε μεγαλύτερο ποσοστό στην επόμενη τριετία: Την ισπανική Bankinter, την ιταλική Cassa Depositi & Prestiti, την ιρλανδική Anglo Irish και τις ελληνικές Eurobank και Πειραιώς.

news.in.gr/economy/article/?aid=1231073174
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα