Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Είναι έμπιστη η Proton Bank???

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 18 Δεκ 2010 09:08 #10

  • tham
  • Το Άβαταρ του/της tham
Xρεωμένος καταθέτης! έγραψε:
Ζητάω πάντα επιταγή τα χρήματά μου πριν τα διαπραγματευθώ για να δω αν όταν είναι να τα πάρω, θα έχω τη δυνατότητα να τα πάρω αμέσως. Το κάνω σε κάθε τράπεζα και έτσι βλέπω την αξιοπιστία της στις αναλήψεις και όχι μόνο στις καταθέσεις!

αρα αν καταλαβα καλα η προτον σου δινει αμεσως την επιταγη χωρις καθυστερησεις? καλο αυτο, επισης αν υπαρχει και καποιος που προσπαθησε να σπασει προθεσμιακη να δουμε την συμπεριφορα τους και σαυτη την περιπτωση ας μας γραψει πως του συμπεριφερθηκαν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 18 Δεκ 2010 09:13 #11

  • tham
  • Το Άβαταρ του/της tham
tham έγραψε:
Xρεωμένος καταθέτης! έγραψε:
Ζητάω πάντα επιταγή τα χρήματά μου πριν τα διαπραγματευθώ για να δω αν όταν είναι να τα πάρω, θα έχω τη δυνατότητα να τα πάρω αμέσως. Το κάνω σε κάθε τράπεζα και έτσι βλέπω την αξιοπιστία της στις αναλήψεις και όχι μόνο στις καταθέσεις!

αρα αν καταλαβα καλα η προτον σου δινει αμεσως την επιταγη χωρις καθυστερησεις? καλο αυτο, επισης αν υπαρχει και καποιος που προσπαθησε να σπασει προθεσμιακη να δουμε την συμπεριφορα τους και σαυτη την περιπτωση ας μας γραψει πως του συμπεριφερθηκαν.

να συμπληρωσω επισης αν εχει ζητησει καποιος μετρητα μολις τελειωσε η προθεσμιακη του αν και ποτε του τα εδωσαν.
και μια ερωτηση ανεξαρτητως τραπεζης, αν μας δωσει καποια τραπεζα επιταγη αντι για μετρητα που χρειαζομαστε μπορουμε με καποιο τροπο να την ρευστοποιησουμε ΑΜΕΣΩΣ χωρις καθυστερησεις? πχ να την παμε στην τραπεζα της ελλαδος και να μας δωσει αμεσως μετρητα?
ευχαριστω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 18 Δεκ 2010 10:41 #12

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
H τραπεζική επιταγή είναι ουσιαστικά μετρητά. Πας και τη ρευστοποιείς παντού.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 20 Δεκ 2010 23:57 #13

  • miou
  • Το Άβαταρ του/της miou
TO 2005-2007 ειχα προθεσμιακη στην proton(tote omega) με το μεγαλυτερο επιτοκιο 4% τοτε της αγορας με 2η την κυπρου με 3,75% και εμεινα γενικα ευχαριστημενος. μαλιστα ημουν και ανασφαλιστος απο το ταμειο εγγυησης γιατι τοτε η εγγυηση ηταν μονο 20000€
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 21 Δεκ 2010 03:07 #14

  • aliartos (BnT)
  • Το Άβαταρ του/της aliartos (BnT)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
συνεργαζομαι με τη συγκεκριμενη τραπεζα εδω και 1,5 χρονο.Ολα αψογα μεχρι τωρα.προθεσμιακη και χρηματιστηριο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 26 Δεκ 2010 13:57 #15

  • Niko$ (Gold_Man)
  • Το Άβαταρ του/της Niko$ (Gold_Man)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 0 (4)
Καλημέρα Χρόνια Πολλά

Πριν μερικές μέρες σύναψα μια προθεσμιακή στην proton bang για 12 μήνες(proton best 4,80%)είναι η δεύτερη φορά που συνεργάζομαι με την συγκεκριμένη κ δεν υπάρχει κάποιο παράπονο.
Σ'ερώτηση που έκανα σχετικά με το ΤΕΚΕ ότι τον Σεπτέμβρη του 2011 που λίγη τι γίνεται αν δεν δοθεί παράταση κ μετά βαρέσει κανόνι η τράπεζα,τα χρήματα μου καλύπτονται?Μου απάντησε πως όχι δεν καλύπτονται από το ΤΕΚΕ.
Μήπως θα ήταν καλύτερα πριν τον Σεπτέμβρη να έπαιρνα τα χρήματα μου??Tsig θα ήθελα την άποψη σου κ οποιουδήποτε άλλου,ευχαριστώ πολύ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 26 Δεκ 2010 21:17 #16

  • antonisg
  • Το Άβαταρ του/της antonisg
Οι καταθέσεις καλύπτονται από το Τ.Ε.Κ.Ε μέχρι 31-12-2011.Μπορεί να δοθεί παράταση με υπουργική απόφαση.Η κάλυψη είναι 100000 ευρώ.Το όριο αυτό ισχύει ανά καταθέτη και ανά πιστωτικό ίδρυμα,ανεξάρτητα από τον αριθμό των λογαριασμών,το νόμισμα ή τη χώρα λειτουργίας του υποκαταστήματος του πιστωτικού ιδρύματος στο οποίο τηρείται η κατάθεση.Οπότε,νομίζω,ότι άδικα ανησυχείς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 27 Δεκ 2010 21:51 #17

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Σχετικά με την εγγύηση καταθέσεων, περιμένουμε πριν το τέλος του 2011 να βγει υπουργική απόφαση για παράταση του ορίου των 100.000 ευρώ ανά καταθέτη. Διαφορετικά θα ισχύει το όριο των 20.000 ευρώ από 1/1/2012.
Επειδή όλα πρέπει να τα περιμένουμε, καλό θα ήταν να μοιράσουμε τα χρήματα σε τόσες καταθέσεις ώστε να είμαστε καλυμμένοι στην τελευταία, λιγότερο πιθανή, περίπτωση.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 17 Φεβ 2011 14:08 #18

  • pontiadis
  • Το Άβαταρ του/της pontiadis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Πήγα σήμερα στην Proton Bank να ρωτήσω περι προθεσμιακών...

ανω των 25000€

3μηνη : 4.60%
6μηνη : 4,70%
12μηνη : 4,80%

1) κάθε μήνα καταβάλλονται οι τόκοι μηνός της προθεσμιακής και επίσης, ΜΠΟΡΕΙΣ να σπάσεις το συμβόλαιο την ημερομηνία εκτοκισμού κάθε μήνα ΧΩΡΙΣ πεναλτυ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ!!!

2) έπειτα μπορείς την ίδια στιγμή που σπάς το συμβόλαιο, να συνάψεις καινούριο κατευθείαν χωρίς καμμία επιβάρυνση, χωρίς κανένα πρόβλημα και αλλαγή.

ΕΠΙΣΗΣ η ίδια η σύμβουλος μου πρότεινε, να κλείσω 12μηνη που έχει 4,80% και σε όποιον μήνα θέλω σπάω το συμβόλαιο (ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΤΟΚΙΣΜΟΥ ΤΟΝ ΤΟΚΩΝ ΤΟΥ ΜΗΝΑ υπενθυμίζω) και ουσιαστικά καρπόνομαι επιτόκιο 4,80% για όσους μήνες θέλω...

Επίσης ρώτησα σε περίπτωση χρεοκοπίας τι γίνεται και μου απάντησε ότι καλύπτομαι μέχρι 100.000€ ΑΝΑ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟ! δηλαδή εγώ και η γυναίκα μου αν έχουμε 200.000€ μέσα καλυπτόμαστε στο ακέραιο του ποσού...

Διάβασα όμως το forum εδώ και είδα που λέτε ότι αυτή η εγγύηση ισχύει μέχρι 31/12/2011 ως 100.000€

Αν εγώ κάνω προθεσμιακή για ένα χρόνο, δηλαδή λήξης κάποιου μήνα του 2012 (κάτω των 100.000€) και πρίν έρθει η ημ/νια που μπορώ να σπάσω το συμβόλαιο η τράπεζα πτωχεύσει... Η εγγύηση καλύπτει τα συμβόλαια που ΛΗΓΟΥΝ το 2012? ή μόνο όσες λήγουν το 2011?

Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα