Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: Επιστροφή χρημάτων ή όχι;

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 31 Οκτ 2016 05:54 #46

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ιωάννη,

Όλα καλά.

Θα σου απαντήσω μόνο σε ένα, στο οποίο μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει το πράμα:

Εσύ είσαι υποψήφιος αγοραστής.
(Προφανώς) δεν έχεις πάει σε μεσιτικό γραφείο λέγοντας "Θέλω να μου βρείτε ένα σπίτι έτσι, κι αλλιώς, κι αλλιώτικα". Ψάχνεις μόνος σου.
(Γιατί αν είχες πάει, θα είχες συμφωνήσει ότι αν στο βρουν, θα τους πληρώσεις 2%).
Τι κάνεις? Κοιτάς τα πωλητήρια, κοιτάς τις αγγελίες, και παίρνεις τηλέφωνα.
Παράλληλα έχεις ένα ποσό στην τσέπη (π.χ. 100.000) το οποίο σκοπεύεις να διαθέσεις για την αγορά του ακινήτου. Παραπάνω δεν έχεις (ή δεν θέλεις) να δώσεις.
Πως εμπλέκεται ο μεσίτης?
Βλέπεις μια αγγελία, και παίρνεις τηλέφωνο. Απαντάει μεσιτικό γραφείο. Λες για ποιο ενδιαφέρεσαι, και σου λένε: "Αυτό πωλείται 130.000".
Η απάντηση είναι "Έχω μόνο 100.000 να διαθέσω", ή "Γι' αυτό, δίνω 80.000".
Αν υποθέσουμε ότι συμφωνείς στις 90.000, τότε ΕΣΥ, 90.000 ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ.
Το πως θα μοιραστούν οι 90.000 μεταξύ ιδιοκτήτη, συμβολαιογράφου και μεσίτη, δεν σε αφορά.
Επομένως το ότι ο μεσίτης βγάζει νταβατζηλίκι 3.600 (ή 36.000, ή όσο θέλει) δε σε αφορά, και δεν σε απασχολεί. Από την τσέπη του πωλητή βγαίνουν αυτά, όχι απ' τη δικιά σου. Εσύ θα βγάλεις από τη δικιά σου τσέπη τα 90.000 που συμφώνησες, και τέλος.
Αν ο πωλητής έχει συμφωνήσει με το μεσίτη 2%, ή 4%, ή 10% ή 50%, τι σε νοιάζει εσένα?

Με άλλα λόγια, εσένα (που δεν έχεις πάει σε μεσίτη να ζητήσεις υπηρεσία) ΔΕ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ αν αυτό που βρήκες μεσιτεύεται ή όχι, και τι συμφωνία έχει γίνει μεταξύ μεσίτη - ιδιοκτήτη. Ούτε αν ο μεσίτης που έχει διαλέξει ο άλλος για να του πουλήσει το σπίτι) είναι σωστός επαγγελματίας ή λαμόγιο σε ενδιαφέρει. Ενδιαφέρει τον πωλητή.

Ο κακός μεσίτης μπορεί να μην βοηθήσει τον πελάτη του (τον πωλητή) να πουλήσει το σπίτι, και αυτό σε νοιάζει, γιατί θα τορπιλλίσει την υπόθεση (έχουν τρόπους) και δεν θα μπορέσεις να το πάρεις (αν είναι καλό και σ' αρέσει). Σ' αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να κάνεις λίγο τον... ντετέκτιβ, να βρεις μόνος σου τον ιδιοκτήτη, και να δεις τι γίνεται μ' αυτόν. Αν κι αυτός είναι μ@λ@κ@ς, ε, τι να σου πω, ατύχησες.
Αλλά (θέλω να καταλήξω) αφορισμοί τύπου "έχω αποκλείσει τους μεσίτες" δεν έχουν νόημα, και δε σε βοηθάνε.

Καλή συνέχεια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 31 Οκτ 2016 05:55 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 31 Οκτ 2016 13:53 #47

  • PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • Το Άβαταρ του/της PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 147
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 16
kathrine έγραψε:
Πρόσφατα γνωστός μου αγόρασε διαμέρισμα στην Αθήνα αξίας 80.000€ . Έδωσε στο συμβολαιογράφο 1000€ και 300€ στο υποθηκοφυλάκειο / Κτηματολόγιο. Σύμφωνα δηλαδή με το νόμο ο αεριτζής μεσίτης θα πρέπει να πάρει 1600€ ενώ ο συμβολαιογράφος που έχει φάει όλη του τη ζωή στα θρανία λιγότερο ;;; Αίσχος...


ο Συμβολαιογράφος κάθετε σε ενα γραφείο , εχει ενα PC με windows και microsoft office 2007 , 10 είδη .docx template, και απλα γράφει ονοματα, τυπώνει σε εναν εκτυπωτη και βαζει υπογραφή και σφραγίδα .

ο μεσίτης συνήθως κυνηγά κατασκευαστές και πωλητες για αποκλειτικότητες, βάζει αγγελίες, βρίσκει τους πελάτες και τους πάει στα ακίνητα, ειναι όλη μέρα στο δρόμο και στα τηλέφωνα, και αν καταφέρει το 1 στα 10 ραντεβού να το κάνει deal έχει μεροκάματο αλλιώς πεινάει.

Για εμένα πάνω απο 100-200€ (flat rate) του συμβολαιογράφου δεν αξίζουν και ειναι παρασιτική αμοιβή, δεδομένου οτι τον έλεγχο ακινήτου τον κάνει ο δικηγόρος του αγοραστή , ενώ τα 1600€ (+1600€) του μεσίτη , αν σου έδειχνε 50 σπίτια για 2-3 μήνες μέχρι να βρεις αυτό που θες , μοιάζει να ειναι και λίγα.

Αν υποχρεώσουν όλες τις αγγελίες ακινήτων να μπαινουν σε κάποιο site δωρεάν ή πολύ φθηνα (π.χ. του δήμου ή της νομαρχίας ή του εθνικου κτηματολογογίου) με ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ :
1/ διευθύνσεις ΚΑΙ
2/τοπογραφικό σχέδιο
μαζί με τις όποιες φωτογραφίες τοτε ναι, ο θεσμός του μεσίτη αυτόματα καταργείται ή περιορίζεται ως επίσης παρασιτικός.

4%(2+2) ειναι όντως υπερβολικό και αντιαναπτυξιακό, δοδομένου οτι σε αγορά 1ης κατοικίας μέχρι πχ 150τμ ο αγοραστής πληρώνει ~2-2.5% ολους τους υπολοιπους βάση νόμου (συμβολαιογραφο 0.8% , δικηγόρο 1% , υποθηκοφυλακείο , δημοτικό φορους , χαρτόσημα) ενώ αλλα τόσα 2%+24% ΦΠΑ = 2,48% θα δώσει στον μεσίτη!!

Τελος η μεσιτική αμοιβή δεν ειναι κατοχυρωμένη βαση νόμου , αλλα 2+2 ειναι το συνηθες της αγορας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεσίτες 31 Οκτ 2016 19:16 #48

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Παντελή,

Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τη πυρίτιδα.
Το έχουν κάνει άλλο πριν από μας.
Δες τι γίνεται με τους μεσίτες (real estate agents) σε χώρες όπως η Ολλανδία, και οι ΗΠΑ (και αναφέρω αυτές τις δυο, γιατί γι' αυτές ξέρω από πρώτο χέρι).
Ο real estate agent δεν βρίσκει απλώς πελάτες.
Φροντίζει ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Και διατηρεί επαφή με τα ακίνητα (σε περιπτώσεις ενοικιάσεων) και μετά την ενοικίαση, για όσο κρατήσει αυτή. Ακόμα μπορεί και να εισπράττει τα νοίκια (και να τα δίνει αυτός στον ιδιοκτήτη). Να φροντίζει συντηρήσεις, να κάνει όλη τη γραφειοκρατία (που είναι λίγη, αλλά υπάρχει κάποια) με το δήμο, τα πάντα όλα. Πληρώνονται (καλά), αλλά προσφέρουν υπηρεσίες.

Εδώ, ο θεσμός του αεριτζή (όπως και ο θεσμός του "αέρα" σε περιπτώσεις ενοικίασης επαγγελματικών ακινήτων (για παλιότερα μιλάω - αλλά ακόμα και τώρα σε ελάχιστες) είναι καθεστώς, καθιερωμένο, και γενικώς αποδεκτό.
(Ίσως δεν είναι τυχαίο ότι οι πρόγονοι μας φώναζαν "Αέρα" όταν την έπεφταν στους Ιταλούς στα βουνά της Αλβανίας πριν από 76 χρόνια... Κάτι τέτοιο θα είχαν στο μυαλό τους, και εννοούσαν: "Ουστ από δω ρε φραγκολεβαντίνοι κερατάδες, που θα έρθετε σεις να μας αλλάξετε συνήθειες!")

Οι συντεχνίες (και οι συμβολαιογράφοι είναι ισχυρή τέτοια, βλέπεις ότι αν "απέχουν" δεν γίνονται πλειστηριασμοί - ενώ οι μεσίτες όχι τόσο) δεσπόζουν. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου συμβολαιογράφοι, και τα μεν ακίνητα να μεταβιβάζονται στο κτηματολόγιο (και μόνο), τα δε πάσης άλλης μορφής συμβόλαια (= συμφωνητικά) να τα ετοιμάζουν δικηγόροι (ή και οι ίδιοι οι συμβαλλόμενοι αν είναι απλά), και να στέλνουν τους συμβαλλόμενους για ένα γνήσιο υπογραφής στην αστυνομία.

Η Κύπρος έχει κτηματολόγιο 200 χρόνια, η Κένυα επίσης, μη σου πω και η Ζιμπαμπουε (πρώην Ροδεσία). Εδώ... Δυστοκία. Εσύ γιατί λες ότι δεν προχωράει αυτή η υπόθεση?

Κάποια στιγμή έπρεπε να εκπροσωπήσω παιδί μου (που σπούδαζε στην επαρχία) στην εφορία του εδώ (Αθήνα). Έπρεπε να τους πάω ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟ πληρεξούσιο! Εξουσιοδότηση (με γνήσιο υπογραφής από την αστυνομία - ίδιο κείμενο με το πληρεξούσιο) ΔΕΝ τους έκανε! Γιατί? Γιατί κάποτε η συντεχνία τους κατάφερε και πέρασε μια υπουργική απόφαση που λέει ότι "Εξουσιοδότηση δεν είναι αρκετή. Χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο".
Ποιος ενδιαφέρθηκε να την περάσει, εγώ? Ή εσύ?

Απλά πράματα, που όμως ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει (ή δεν θέλει κι όλας). Ποιος πολιτικός θέλει να πάει κόντρα στην συντεχνία των συμβολαιογράφων?
Γι' αυτό και (λέω εγώ) χρειάζεται να έρθει ο Σόϊμπλε και να τα αλλάξει ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ όλα αυτά.
Σε 50 χρόνια, κάτι θα έχει καταφέρει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μεσίτες 31 Οκτ 2016 20:53 #49

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Μια που γίνεται μεγάλη κουβέντα για τους μεσίτες, υπάρχει μια εταιρία οπου τα μεσιτικά, σε κάποια ακίνητα, δεν τα πληρώνει ο αγοραστής, αλλα μόνο ο πωλητής.
Τουλάχιστον έτσι ήταν πριν 4 χρόνια όταν αγόρασα σπίτι.
Όποιος θέλει να μάθει την εταιρία ας στείλει pm.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 01 Νοε 2016 02:28 #50

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Ιωάννου (Ιωάννης) έγραψε:
Το... Βούλγαρος και Ρομά το έγραψα γιατί έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι αυτές οι... ειδικότητες εντοπίζονται στην προώθηση πλαστών χαρτονομισμάτων.
Είναι κάτι που δεν γνώριζα , έτσι κι αλλιώς το εξέλαβα ως αστείο
]

Γέλασα πολύ με το τελευταίο γιατί φέτος το καλοκαίρι που μας πέρασε στενός συγγενής μου πούλησε παραθάλλασιο σπίτι στην Χαλκιδική σε Βούλγαρο....Μάλιστα ΑΠΕΡΙΨΕ Ελληνα που του είχε κάνει ΕΛΑΦΡΩΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ προσφορά γιατί ο Ελληνας τα είχε τα λεφτά στην τράπεζα και θα του έκανε μεταφορά στον λογαριασμό ενώ ο Βούλγαρος του είπε θα στα κατεβάσω σε μια μαυρη σακούλα όλα μετρητά!

Οντως εμφανίστηκε στο συμβόλαιο μπροστά στον συμβολαιογράφο με μαυρη σακούλα σκουπιδιών με λεφτά! Απλά ακριβώς πριν την υπογραφή κατεβήκαν σε μια τράπεζα όπου δούλευε γνωστός του ταμίας, τα πέρασαν από το μηχάνημα να είναι σίγουροι και υπέγραψαν το συμβόλαιο κανονικά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 01 Νοε 2016 03:23 #51

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Zis (teris3) έγραψε:

Οντως εμφανίστηκε στο συμβόλαιο μπροστά στον συμβολαιογράφο με μαυρη σακούλα σκουπιδιών με λεφτά! Απλά ακριβώς πριν την υπογραφή κατεβήκαν σε μια τράπεζα όπου δούλευε γνωστός του ταμίας, τα πέρασαν από το μηχάνημα να είναι σίγουροι και υπέγραψαν το συμβόλαιο κανονικά

Παράτολμος ο ταμίας.
Σε εργασιμη μέρα, με κόσμο στην τραπεζα, υποδέχτηκε 2 τυπους με μια μαύρη σακούλα γεμάτη χαρτονομίσματα, άρχισε να βγαζει ένα-ενα, να τα περνάει απο το μηχανημα, να τα ξαναβάζουν στη σακούλα κ να φευγουν;; :dry:

Εγώ πάντως θα χ...@μουν να το κάνω....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 01 Νοε 2016 03:25 #52

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
soto51 έγραψε:
kathrine έγραψε:
Πρόσφατα γνωστός μου αγόρασε διαμέρισμα στην Αθήνα αξίας 80.000€ . Έδωσε στο συμβολαιογράφο 1000€ και 300€ στο υποθηκοφυλάκειο / Κτηματολόγιο. Σύμφωνα δηλαδή με το νόμο ο αεριτζής μεσίτης θα πρέπει να πάρει 1600€ ενώ ο συμβολαιογράφος που έχει φάει όλη του τη ζωή στα θρανία λιγότερο ;;; Αίσχος...

Όπως το λες.

"Σύμφωνα με το νόμο".

Κατά τα λοιπά, μας πειράζουν οι μεταρρυθμίσεις που θέλουν να μας επιβάλουν "αυτοί οι ξένιοι".

Δεν υπάρχει νόμος που ορίζει το ύψος της μεσιτικής αμοιβής. Απλά στην Αττική οι μεσίτες έχουν καθορίσει σαν αμοιβή τους το 2%. Υπάρχουν και μεσιτικά που δε παιρνουν καθόλοι αμοιβή απο τους αγοραστές.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 01 Νοε 2016 03:33 #53

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Εγώ πάντως θα χ...@μουν να το κάνω....

Γιατί?
Τι θα κινδύνευες να πάθεις?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιστροφή χρημάτων ή όχι; 01 Νοε 2016 03:37 #54

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Zis (teris3) έγραψε:
ΑΠΕΡΙΨΕ Ελληνα που του είχε κάνει ΕΛΑΦΡΩΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ προσφορά γιατί ο Ελληνας τα είχε τα λεφτά στην τράπεζα

Πες τα νούμερα.
Έτσι θα πάρουμε μια ένδειξη για το πόσο είναι το [καπέλλο] / [επίσημη vs μαύρη] / [εκτίμηση κινδύνου τράπεζας] ποσοστό διαφοράς μεταξύ λεφτών εντός και εκτός τραπεζικού συστήματος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα