Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 13 Νοε 2015 14:27 #19

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
soto51 έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Soto, ίσως δεν το έγραψα καθαρά. Αναφέρομαι σε καταθέσεις που βρίσκονται στο εξωτερικό και χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου το (υπαρκτό κατά τη γνώμη μου) ρίσκο της διάλυσης του ευρώ ή της ραγδαίας υποτίμησης του ενιαίου νομίσματος.
Στην περίπτωση μιας τέτοιας ελληνικής κρίσης, φεύγεις μόνο με τα 250 ευρώ και να πάς να βρεις τις καταθέσεις σου σε κάποιο άλλο μέρος του κόσμου.
Πολύ καλά κατάλαβα τι έγραψες.
Εσύ δεν έχεις καταλάβει τι θα αντιμετωπίσεις.

Αν τις δηλώσεις, θα ΕΚΒΙΑΣΤΕΙΣ (με διάφορους τρόπους) να τις φέρεις μέσα.
Χώρια που θα φορολογηθείς (πάλι με διάφορους τρόπους) γι' αυτές, με αγριότητα.
Ο συνδυασμός των δυο (επανεισαγωγή - φορολογία) θα είναι αυτός που θα επιτυγχάνει τη μεγαλύτερη δυνατή αύξηση των δημοσίων εσόδων.
Τίποτα άλλο δεν τους απασχολεί, και τίποτ' άλλο δεν λαμβάνουν υπ' όψη τους.
Αν δεν πετύχυν στην αύξηση, καταρρέουν και κινδυνεύουν και οι ίδιοι.

Ο συμπαθής φοροτεχνικός Μουζάκης τα λέει όσο μπορεί πιο καθαρά, αλλά δεν μπορεί να τα πει και χύμα, δημόσια. Θα τον χώσουν μέσα.
Δες τον (6 λεπτά):
www.capital.gr/capitaltv/3079604/neo-xar...ei-to-periousiologio

Η διάλυση του ευρώ ή η υποτίμηση του ευρώ είναι τα τελευταία που πρέπει να σε απασχολούν τώρα, όπως είναι, και όπως πάνε να γίνουν τα πράματα.
Πλησιάζουν το όριο των "υπαρξιακών" αναζητήσεων, για μας, όσους ζούμε σ' αυτή τη χώρα.
ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ αυτά τα άμεσα προβλήματα μας.

Γι' αυτό στο ξαναλέω:
Ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις κάπως τη λίστα με τα "ρίσκα σου", αυτά που νομίζεις πως έχεις, και με τη σειρά που τα έχεις.

Εντελώς φιλικά.

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Εννοείται φιλικά τα αντιμετωπίζω και καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες.
Απλά δεν πρόκειται να τα αφήσω σε τράπεζα εξωτερικού χωρίς να τα δηλώσω καθώς τίποτα δεν μένει κρυφό για μεγάλο διάστημα και οι συνέπειες τότε πιθανόν να είναι χειρότερες. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω λογικά, αργά ή γρήγορα, πολλές τράπεζες θα ζητούν πέρα από το εκκαθαριστικό και το αντίστοιχο έγγραφο δηλωμένων καταθέσεων. Δεν νομίζω πως θα υπάρχουν τράπεζες που θα δέχονται να υποθάλπτουν αδήλωτες καταθέσεις...Στην καλύτερη περίπτωση θα σου ζητήσουν να μεταφέρεις τα χρήματα σου αλλού και το ότι θα μπορείς να τα κάνεις ανάλληψη, δεν είναι καθόλου σίγουρο. Εξάλλου ακόμα και σήμερα αν πας σε τράπεζα να σηκώσεις ένα μεγάλο ποσό ζητάνε αποδεικτικά νομιμότητας των κεφαλαίων σου.
Δεν θα τα φέρω στο πάπλωμα, γιατί δεν το βρίσκω καθόλου ασφαλές.
Δεν θα τα βάλω σε θυρίδα στην Ελβετία, καθώς δεν με ενδιαφέρει να έχω χρήματα κάπου που η μοναδική μου πρόσβαση σε αυτά θα είναι ένα ταξίδι με αεροπλάνο -που μεταξύ μας δεν θα είναι εύκολη υπόθεση αν επέλθει πλήρης καταστροφή στην Ελλάδα.
Δεν θα τα φέρω σε ελληνική τράπεζα καθώς είναι αυτοκτονία.
Δεν θα τα επενδύσω πουθενά καθώς το οικονομικό περιβάλλον το θεωρώ άκρως ευμετάβλητο.
Τέλος, κατά τη γνώμη μου τα σενάρια για τις καταθέσεις εξωτερικού είναι 3:
Είτε δεν θα μπει κανένας φόρος.
Ή θα φορολογήσουν τις καταθέσεις εξωτερικού με έναν συντελεστή ανάλογο με άλλες χώρες ανα τον κόσμο (βλ. Ιταλία).
Ή θα φορολογήσουν τα χρήματα με έναν τεράστιο συντελεστή με σκοπό να τα φέρουν όλα εντός Ελλάδας και να βγάλουν λεφτά.

Με το πρώτο και το δεύτερο σενάριο δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα (φυσικά θεωρώ πως σε μια δημοκρατική κοινωνία θα έπρεπε να ισχύει το 1 αλλά λέμε τώρα). Κατά τη γνώμη μου το βασικό σενάριο είναι το 2ρο ενώ το 3ο δεν το βρίσκω καθόλου πιθανό - τουλάχιστον για όσο ακόμα δεν μας κυβερνούν οι επίσημοι φασίστες ή κομμουνιστές - καθώς με το δεύτερο σενάριο μπορούν να παίρνουν περισσότερα και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από το 3. Επομένως οι βασικές ερωτήσεις που έχει να λύσει ο καθένας μας είναι: Αν πιστεύει πως οι καταθέσεις εξωτερικού θα φορολογηθούν και σε τι βαθμό και αν πιστεύει πως οι αδήλωτες καταθέσεις θα παραμείνουν στο απυρόβλητο ή δεν θα μπορούν να διασταυρωθούν. Ανάλογα με τις (υποθετικές) απαντήσεις που δίνεις, πράττεις κιόλας...

ΥΓ: Εκτός από την φορολόγηση των καταθέσεων εξωτερικού, μπορούν επίσης να μπλοκάρουν και τις εισαγωγές χρημάτων από το εξωτερικό (με σκοπό να αναγκάσουν κόσμο να τα φέρει μέσα προτού να είναι αργά και να μείνουν αποκομμένα στο εξωτερικό). Επομένως, για την ώρα, μάλλον το ασφαλέστερο μέσο για να αποφύγεις τερτίπια του συστήματος είναι να έχεις τα λεφτά εκτός τραπεζικού συστήματος. Αλλά από την άλλη, δεν είναι καθόλου ασφαλές από τα επίπεδα της εγκληματικότητας τα οποία κιόλας θα γίνουν ακόμα χειρότερα σε περίπτωση που η κατάσταση φτάσει στα επίπεδα που αναλύουμε...
ΥΓ2: Το να μην δηλώσεις καταθέσεις σε τράπεζες εξωτερικού το θεωρώ απόφαση πολύ υψηλού κινδύνου. Το να μην δηλώσεις καταθέσεις που έχεις στο πάπλωμα σου το καταλαβαίνω απόλυτα και είναι πολύ ορθή απόφαση. Αρκεί να μην φοβάσαι το κίνδυνο της εγκληματικότητας ώστε να τις αφήσεις κάτω από το πάπλωμα σου.
Τελευταία διόρθωση: 13 Νοε 2015 14:52 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 13 Νοε 2015 15:07 #20

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
George (geo821) έγραψε:
1) Ευχαριστώ για τα σχόλια.

2) μπορούν επίσης να μπλοκάρουν και τις εισαγωγές χρημάτων από το εξωτερικό

3) το ασφαλέστερο μέσο για να αποφύγεις τερτίπια του συστήματος είναι να έχεις τα λεφτά εκτός τραπεζικού συστήματος.

4) τον κίνδυνο της εγκληματικότητας

1) Νομίζω ότι συννενοούμεθα σε ένα καλό επίπεδο.
2) Αυτό, ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να συμβεί. Είναι πρεζόνια για χρήμα. Ούτε ο Kim δεν έχει επιβάλλει τέτοιο μέτρο. Βγάλ'το απ' το μυαλό σου. ΑΛΛΟ ΑΝ με το που θα τα στέλνεις (εμβασματικώς), θα αρχίζουν οι ερωτήσεις.
3) Συμφωνώ 100%.
4) Αυτό είναι τεχνικό θέμα (και στρατηγικό σε επίπεδο συνολικής εικόνας). Απλή (και λίγο άνω του μέσου) νοημοσύνη χρειάζεται για να λάβει ο καθένας τα μέτρα του και να είναι στο απυρόβλητο των επίδοξων...

Μάλλον τα είπαμε όλα, και καλημέρα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 13 Νοε 2015 17:30 #21

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
soto51 έγραψε:
Nozomi έγραψε:
να έχεις καβαντζώσει κάποια (δεν χρειάζονται πολλά) χρήματα σε μια άλλη, ασφαλή, χώρα, δια παν ενδεχόμενο.
(Για 2 παιδιά), για πες την εκτίμηση σου:
Ποια χώρα?
Πόσα είναι τα "όχι πολλά"?
Όλα εξαρτώνται απ΄το background καθενός, τις επιδιώξεις του κτλ.
Αν μιλάμε για νέο/σχετικά νέο άνθρωπο που μπορεί να βρει εργασία στο εξωτερικό, αυτά τα χρήματα δεν είναι πολλά, ομιλούμε για το κόστος διαμονής 6 το MAXIMUM 12 μηνών στο εξωτερικό μέχρι να βρει δουλειά.
Ειδικά αν είναι ΕΝΑ άτομο 10-15 χιλιάρικα του αρκούν. Πριν καν τελειώσουν, θα έχει ξεκινήσει να δουλεύει.
Τέτοια περίπτωση είχα στο μυαλό μου γράφοντας λίγα χρήματα.

Αν μιλάμε για οικογένεια, τότε το πράγμα (κι το κόστος) αλλάζει, αλλά αυτό υποννοεί ότι έχουμε 2 άτομα τα οποία στην Ελλάδα θα έπρεπε να αποταμιεύουν για την αποφράδα ημέρα που θα αναγκαστούν να ξενιτευτούν.
Και σε αυτή την περίπτωση όμως, αρκεί ο ΕΝΑΣ απ' τους γονείς να είναι ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας, ώστε να μπορεί να συντηρήσει τους υπόλοιπους 3 (αν μιλάμε για την κλασσική οικογένεια με 2 παιδιά). Τα λεφτά δεν θα είναι πολλά, δεν θα μένουν πολλά για να βάζουν στην άκρη, αλλά σίγουρα θα ζουν αξιοπρεπώς, ειδικά σε μια χώρα με κράτος πρόνοιας, π.χ Γερμανία. Το βασικότερο ;
Πολύ καλύτερες προοπτικές για τα παιδιά, απ΄την στιγμή που θα μεγαλώσουν στην χώρα, κι θα έχουν ενταχθεί από μικρά στο σύστημά της.

Όλα τα παραπάνω καθίστανται ανεύ νοήματος, αν δεν είχε υπάρξει πρόβλεψη για αποταμίευση κι φυγάδευση της καβάντζας στο εξωτερικό.
Τελευταία διόρθωση: 13 Νοε 2015 17:33 από Nozomi.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 14 Νοε 2015 16:10 #22

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
Πιστεύω ότι το πρόβλημα τους είναι ότι και αυτοί οι ίδιοι έχουν πολλά έξω και τι θα κάνουν με όλα αυτά εμείς έτσι κι αλλιώς μικρό ποσά έχουμε αυτοί τι θα κάνουν;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 14 Νοε 2015 17:34 #23

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
opensource έγραψε:
Πιστεύω ότι το πρόβλημα τους είναι ότι και αυτοί οι ίδιοι έχουν πολλά έξω και τι θα κάνουν με όλα αυτά εμείς έτσι κι αλλιώς μικρό ποσά έχουμε αυτοί τι θα κάνουν;

"τους"?
"αυτοί"?
"εμείς"?

Μπορείς να τα προσδιορίσεις λίγο ποιο σαφώς αυτά?

Ποιοί είναι "αυτοί"?
Ποιοί είμαστε "εμείς"?

Για να καταλάβω δηλαδή ποιος είμαι εγώ και που πάω,
και με ποιον μιλάω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 14 Νοε 2015 18:07 #24

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
Τους: η κυβέρνηση - κυβερνοντες

Αυτοί είναι οι πολιτικοί +όλο το διαπλεκομενο μαζί τους lobby

Εμείς είμαστε η μεσαία τάξη και γενικά εμείς ο λαός.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 14 Νοε 2015 18:46 #25

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
opensource έγραψε:
Πιστεύω ότι το πρόβλημα τους είναι ότι και αυτοί οι ίδιοι έχουν πολλά έξω και τι θα κάνουν με όλα αυτά εμείς έτσι κι αλλιώς μικρό ποσά έχουμε αυτοί τι θα κάνουν;

Δεν νομίζω να ανησυχούν ιδιαίτερα...

Κορόϊδα δεν είναι..
Δεν ξέρουμε τι συμφωνίες κάνουν με πολιτικούς, τραπεζίτες κ οικονομικούς παράγοντες άλλων χωρών..

Βλέπεις, αυτοί αποφασίζουν για μας κ εμείς ακολουθούμε θέλοντας κ μη τις εντολές τους..
Οπότε, δεν πορευόμαστε σύμφωνα με το τι θα είναι πιθανόν να κάνουν, με τα λεφτά τους...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 14 Νοε 2015 20:00 #26

  • Nozomi
  • Το Άβαταρ του/της Nozomi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 281
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 112
  • Κάρμα: 13
opensource έγραψε:
Πιστεύω ότι το πρόβλημα τους είναι ότι και αυτοί οι ίδιοι έχουν πολλά έξω και τι θα κάνουν με όλα αυτά εμείς έτσι κι αλλιώς μικρό ποσά έχουμε αυτοί τι θα κάνουν;
Δυσκολεύομαι να πιστέψω πολιτικούς με δεκαετίες θητείας που δηλώνουν λίγες δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε ξενες Τράπεζες...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 14 Νοε 2015 21:42 #27

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
opensource έγραψε:
Τους: η κυβέρνηση - κυβερνοντες
Αυτοί είναι οι πολιτικοί +όλο το διαπλεκομενο μαζί τους lobby
Εμείς είμαστε η μεσαία τάξη και γενικά εμείς ο λαός.
Διαφωνώ με το διαχωρισμό που κάνεις, για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους, αλλά μάλλον δεν χρειάζεται να το αναλύσω περισσότερο.
Εγώ πάντως κάνω άλλου είδους διαχωρισμό.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
εμείς ακολουθούμε θέλοντας κ μη τις εντολές τους.
Και σ' αυτό διαφωνώ, Παναγιώτη.


Nozomi έγραψε:
Δυσκολεύομαι να πιστέψω πολιτικούς με δεκαετίες θητείας που δηλώνουν λίγες δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε ξενες Τράπεζες...
Μα,
το πως δεν εμφανίζεις εκατομμύρια που έχεις έξω (καθώς και ακίνητα και πλοία, και τα πάντα όλα), το έχουμε πει εδώ, δεν είναι μυστικό. Εγώ το έχω γράψει. Νομίζω στο νήμα περί περιουσιολογίου.
Τι συζητάμε τώρα?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα