Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 Μαϊ 2018 10:31 #1396

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
gus (gus326) έγραψε:
Δε νομίζω να δεχτούν οι Ελβετοί κάτι τέτοιο. Πάντως αν εφαρμοστούν όλα αυτά η μονη λύση ειναι η αλλαγή διαβατηρίου η η μετανάστευση.
Έτσι εκτιμώ κι εγώ μιας και είναι κι εκτός Ε.Ε.
Θα είμαστε σε ετοιμότητα πάντως..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 Μαϊ 2018 15:24 #1397

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Που είσαι βρε soto51 άρχοντα να ξυπνήσει το forum. Γατάκια γίναμε όλοι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 30 Μαϊ 2018 15:55 #1398

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Δε νομίζω να δεχτούν οι Ελβετοί κάτι τέτοιο. Πάντως αν εφαρμοστούν όλα αυτά η μονη λύση ειναι η αλλαγή διαβατηρίου η η μετανάστευση.


η λυση που λες ειναι εφαρμοσιμη και σωστη ιδεα.αλλα ποσοι νομιζεις θα το κανουν? θα σου απαντησω.σταγονα στον ωκεανο θα ειναι αυτοι που θα προβουν σε τετοιες ενεργειες συγκριτικα με το συνολο του πληθυσμου.

οσον αφορα τον σωτο καλη του ωρα εκει που ειναι δυστυχως το θεμα το ειχαμε συζητησει διεξοδικα σε παλαιοτερες αναρτησεις.
θεωρουσε και πιστευε οτι δεν θα γινει το περιουσιολογιο.
ημουν της αποψης οτι αυτο δεν προκειται να συμβει και διαφωνουσαμε πανω σε αυτο.

οταν κατι βρισκεται στα προαπαιτουμενα και ειναι δεσμευτικο απο τους δανειστες δεν προκειται να το αποφυγουν δυστυχως για εμας.

πιστευω οτι τοσα χρονια το τρεναρουν και το καθυστερουν χρονικα για να αποφυγουν δυσαρεστες καταστασεις μεχρι να γινουν εκλογες.οπως ειδες και εσυ απο το 2019 μετατεθηκε για το 2020. οι ημερομηνιες δεν ειναι τυχαιες.θελουν να το πασαρουν στην επομενη κυβερνηση να βγαλει αυτη τα καστανα απο την φωτια.

δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2018 11:27 #1399

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Δεν παίζει ρόλο τόσο αν θα το κάνουν ή όχι.
Κι αν δεν κάνουν το περιουσιολόγιο ίσως κάνουν κάτι άλλο, κάτι αντίστοιχο. Πάντα θα προσπαθούν οι παρόντες αλλά και οι προηγούμενοι (και ίσως και μελλοντικοί) υπάνθρωποι της διακυβέρνησης να τσιμπολογούν από την τσέπη μας.
Κι αυτό το "τσιμπολόγημα" έχει ξεπεράσει προ πολλού τα όρια της κατανόησης και του αναγκαστικού δικαίου.

Κουβεντιάζουμε λοιπόν και θα κουβεντιάζουμε για το τι μπορούμε, και το τι θα κάνουμε εμείς ώστε να προστατευθούμε από τις αντίστοιχες συμμορίες. Πέστε το κατενάτσιο, πέστε το συμμοριτοπόλεμο, δεν έχει σημασία. Το αποτέλεσμα και ο στόχος μετράει.
Τελευταία διόρθωση: 31 Μαϊ 2018 11:28 από Voukes.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Αυγ 2018 15:16 #1400

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sonik έγραψε:

μπα gus πιστευω θα το κανουν.δεν βλεπεις τι γινεται με ενφια,περικοπη εκας,μειωσεις συνεχομενες συνταξεων κτλ? εκει θα κολωσουν λες?

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΦΟΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ.

η υπερφορολογηση των παντων καλα κρατει. μονο ετσι μπορουν να δινουν μισθους δημοσιων υπαλληλων και συνταξεις.η υπερφορολογηση ειναι ενας ακομη τροπος.

θυμασαι τι λεγαμε gus?

www.star.gr/eidiseis/oikonomia/433478/fa...itia-mexri-kosmhmata

οπως σου ελεγα και τοτε...ακολουθουν κατα γραμμα τις μνημονιακες δεσμευσεις....παμε ολοταχως σε φορο επι των καταθεσεων...
τωρα αν συμβει αυτο που λες και αποτυχει το περιουσιολογιo και πανε μονο σε φορολογηση των ακινητων που αυτο ηδη γινεται μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες.αλλα το αποκλειω προσωπικα εγω.

ποσο αποθεματικα εχουν οι τραπεζες? 120 δις τωρα? ε αν μεινουν με πανω απο 30 δις μετα το περιουσιολογια τρυπηστε μου την μυτη!
Τελευταία διόρθωση: 27 Αυγ 2018 15:23 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Αυγ 2018 17:04 #1401

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sonik έγραψε:
θυμασαι τι λεγαμε gus?

www.star.gr/eidiseis/oikonomia/433478/fa...itia-mexri-kosmhmata

οπως σου ελεγα και τοτε...ακολουθουν κατα γραμμα τις μνημονιακες δεσμευσεις....παμε ολοταχως σε φορο επι των καταθεσεων...
τωρα αν συμβει αυτο που λες και αποτυχει το περιουσιολογιo και πανε μονο σε φορολογηση των ακινητων που αυτο ηδη γινεται μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες.αλλα το αποκλειω προσωπικα εγω.

ποσο αποθεματικα εχουν οι τραπεζες? 120 δις τωρα? ε αν μεινουν με πανω απο 30 δις μετα το περιουσιολογια τρυπηστε μου την μυτη!

Εξακολουθώ να μην πιστεύω ότι θα το υλοποιήσουν με φόρο στις καταθέσεις γιατί οι ίδιοι θα πληγούν πρώτοι. Έρχονται και εκλογές έχουν και το πχ της Γαλλίας θα μείνουν οι τράπεζες με το μανουάλι στο χέρι. Αν παρ όλα αυτά το ψηφισουν εγώ θα τα βάλω σε θυρίδες και τα υπόλοιπα ( εκτός ΕΕ βέβαια κατά κύριο λόγο) και όσα αφήσω μέσα θα τα μεταφέρω στο καινούργιο μου διαβατήριο ως ξένος υπήκοος. Ήδη βρίσκεται στα χέρια μου και περιμένω 2 έντυπα που μπ ζητάνε οι τράπεζες για μα ειμαι έτοιμος. Τι νομίζουν ότι θα παραδοθούμε αμαχητί να τα φανε οι σταλινομπηνεδες. Το ίδιο θα κάνουν όλοι όσοι έχουν σοβαρές καταθέσεις εντός εκτός Ελλάδας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Αυγ 2018 18:02 #1402

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Εξακολουθώ να μην πιστεύω ότι θα το υλοποιήσουν με φόρο στις καταθέσεις γιατί οι ίδιοι θα πληγούν πρώτοι. Έρχονται και εκλογές έχουν και το πχ της Γαλλίας θα μείνουν οι τράπεζες με το μανουάλι στο χέρι. Αν παρ όλα αυτά το ψηφισουν εγώ θα τα βάλω σε θυρίδες και τα υπόλοιπα ( εκτός ΕΕ βέβαια κατά κύριο λόγο) και όσα αφήσω μέσα θα τα μεταφέρω στο καινούργιο μου διαβατήριο ως ξένος υπήκοος. Ήδη βρίσκεται στα χέρια μου και περιμένω 2 έντυπα που μπ ζητάνε οι τράπεζες για μα ειμαι έτοιμος. Τι νομίζουν ότι θα παραδοθούμε αμαχητί να τα φανε οι σταλινομπηνεδες. Το ίδιο θα κάνουν όλοι όσοι έχουν σοβαρές καταθέσεις εντός εκτός Ελλάδας.


ο σκοπος του περιουσιολογιου αυτος ειναι.ο φορος επι μιας συνολικης περιουσιακης καταστασης. αν δεν ειναι αυτος τοτε ποιος ο λογος της υπαρξης του?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 01 Σεπ 2018 16:03 #1403

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sonik έγραψε:

ο σκοπος του περιουσιολογιου αυτος ειναι.ο φορος επι μιας συνολικης περιουσιακης καταστασης. αν δεν ειναι αυτος τοτε ποιος ο λογος της υπαρξης του?


www.star.gr/eidiseis/oikonomia/433934/pw...ghsei-ston-neo-enfia

και στα δικα σας!

εδω το λεει ξεκαθαρα..αντικατασταση ΕΝΦΙΑ απο τον νεο φορο απο το περιουσιολογιο. και απ οτι καταλαβαινω θα τον ονομασουν ΕΝΦΠΕ(ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΟΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ).

οι πληροφοριες διαφερουν στο ποτε θα εφαρμοστει ομως και αυτο δεν το εχω καταλαβει.αλλοι λενε τελος του 19 αλλοι το 20.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 12 Σεπ 2018 19:39 #1404

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
Την… απόσυρση του Ενιαίου Φόρου Ακίνητης Περιουσίας, και την αντικατάστασή του με τον Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας επιβεβαίωσε ο πρωθυπουργός.

Και μπορεί στα τέλη του μήνα, χιλιάδες ιδιοκτήτες ακινήτων να πρέπει να πληρώσουν την πρώτη δόση του φετινού λογαριασμού του ΕΝΦΙΑ, ωστόσο θα πρέπει ταυτόχρονα να προετοιμάζονται για την έλευση ενός νέου φόρου.

Η δομή του θα στηρίζεται είτε στην πρόβλεψη ενός μικρού αφορολογήτου ενδεχομένως έως τα 20.000 ευρώ ή στην εφαρμογή πολύ χαμηλών συντελεστών για τα πρώτα κλιμάκια της κλίμακας τους κύριου φόρου.

Αυτό που θα πρέπει να ξεκαθαρίσει το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης είναι αν θα συμπεριληφθούν στον συμπληρωματικό φόρο τα αγροτεμάχια ή θα συνεχίσουν να εξαιρούνται όπως συμβαίνει σήμερα. Το κλειδί των επιβαρύνσεων βρίσκεται στην επικείμενη νέα αναπροσαρμογή των Τιμών Ζώνης, για την οποία έχει δεσμευθεί η κυβέρνηση, ενώ θα ακολουθήσει μια ακόμα το 2020, δηλαδή τη χρονιά, που υποτίθεται το εισπρακτικό αποτέλεσμα του φόρου ακινήτων θα περιοριστεί στα 1,8 δισ. ευρώ.

Έρχεται και το περιουσιολόγιο
Η μείωση του ΕΝΦΙΑ «κρύβει» μια μεγάλη ανατροπή στην γενικότερη φορολόγηση της περιουσίας των Ελλήνων. Το οικονομικό επιτελείο έχει προχωρήσει στον ευρύτερο ανασχεδιασμό των φόρων με «κλειδί» το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο που εδώ και χρόνια βρίσκεται στα χαρτιά. Το 2015 η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων είχε προχωρήσει σε έναν σχεδιασμό του περιουσιολογίου που, ωστόσο, αναβλήθηκε. Πλέον φαίνεται ότι το νερό μπαίνει στο αυλάκι και η κυβέρνηση ετοιμάζεται για τη μεγάλη ανατροπή που θα περιλαμβάνει τη μείωση του ΕΝΦΙΑ με τη «φάκα» της φορολόγησης του συνόλου της περιουσίας των πολιτών.

Τι θα δηλώνονται
Στο Περιουσιολόγιο θα δηλώνονται σταδιακά:

Ακίνητα
Οχήματα
Μετρητά
Χρυσός
Εναέρια μέσα μεταφοράς, σκάφη αναψυχής
Μετοχές, εταιρικά μερίδια, συμμετοχές σε επιχειρήσεις οποιασδήποτε μορφής, τραπεζικοί λογαριασμοί, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, αμοιβαία κεφάλαια, παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα και λοιπά χρηματοοικονομικά προϊόντα και υπηρεσίες
Άλογα που συμμετέχουν σε αγώνες
Κοσμήματα μεγάλης αξίας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα