Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50%

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 00:11 #37

  • gpap
  • Το Άβαταρ του/της gpap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0 (2)
ΟΜΟΛΟΓΙΟΥΧΟΣ έγραψε:
Τα πράγματα είναι απλά.Τα φυσικά πρόσωπα που κατέχουν ομόλογα(αναμεσά τους και εγώ)θα πρέπει να είναι έτοιμοι να αντιδράσουν στην (τραγική) περίπτωση που τούτοι εδώ οι λήσταρχοι τους εμπλέξουν σε υποχρεωτική ανταλαγή ομολόγων.ΞΥΠΝΑΤΕ ρε γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα.Η απόφαση ειναι ξεκάθαρη.Η διαδικασία είναι εθελοντική,ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ.Κάθε τι που λέγεται (η που σκέφτονται τα πιτσουνάκια της κυβέρνησης )προς την αντίθετη κατεύθυνση(αποφασίζω και διατάσω για απομείωση των ομολόγων των φυσικών προσώπων)είναι αστεία και αντιμετωπίσιμα.Γίνεται συζήτηση για εξαίρεση απο τουσ γελοίους δημοσιογραφίσκους και τον γελοίο τον Σαχινίδη.Ποια εξαίρεση ρε κερατάδες,ποια εξαίρεση από εθελοντική διαδικασία?Και άντε και δεν μας εξαιρείς,αν εγώ αρνηθώ να το ανταλάξω με 15%cash kai 35%ομόλογο που λήγει το 2030 τι θα μου κάνεις?Πως θα με υποχρώσεις?Θα το κάνεις μονομερώς?Αν τα έχεις τα ...... κάντο.Ο πιο απλός τρόπος αντίδρασης είναι να συστήσουμε ένα σύλλογο(20 ανθρώπους χρειαζόμαστε και ένα καλό δικηγόρο(αυτόν τον έχω).Και μετά θα σε κράξουμε παντού.Αρχικά στα εσωτερικό (εσωτερικά ένδικα μέσα)και μετά όπου φτάσει.ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΜΕ.Και ναι, μπορεί να προκαλέσουμε και την χρεωκοπία της χώρας.Το θες πραγματικά αυτό Βαγγελάκη?
μεσα για τον συλλογο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 00:36 #38

  • στάθης
  • Το Άβαταρ του/της στάθης
την άκουσα και εγώ τη συνέντευξη και εκνευρίστηκα ...

υπομονή, να δούμε από Δευτέρα τι παίζει.

απλά στην περίπτωσή μου (λήξη 8/2014), αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να ελπίζουμε πως θα υπάρχει κράτος που δεν θα έχει χρεοκοπήσει για να μπορεί να πληρώσει ομόλογα ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 00:57 #39

  • ΟΜΟΛΟΓΙΟΥΧΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΟΜΟΛΟΓΙΟΥΧΟΣ
Χαίρομαι που βλέπω ανθρώπους έτοιμους να αντιδράσουν.Συμφωνώ επίσης Στάθη,ότι πρέπει να περιμένουμε μέχρι να μας το ξεφουρνίσουν.Αλλά μετά πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιδράσουμε.ΑΜΕΣΑ.Μετά για μένα δεν υπάρχει πίσω.Θα τους κυνηγήσω μέχρι τον Άδη.Ευελπιστώ να βρω απο δω μέσα-και από άλλα blog στα οποία θα απευθυνθώ- , ανθρώπους που θα είναι έτοιμοι να το παλέψουν.Μετά σκεφτείτε το δεν θα έχουμε να χάσουμε και τίποτα και θα έχουμε και το δίκιο με το μέρος μας.Χίλιες φορές να τα φάω στους δικηγόρους και στον όποιο αγώνα,παρά να τους χαρίσω οικονομίες μιας ζωής.Θα χαρώ αν βρώ ανθρώπους απο εδώ για να το παλέψουμε μαζί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 09:26 #40

  • ΤΑΣΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΤΑΣΟΣ
στην δικη μου περιπτωση ληξη 6\20 το ονομαζανε ''λαικο ομολογο " . εκδοση για το αποταμιευτικο κοινο.το αγορασαμε και με "καπελλο'' απο τι τεαπεζες .κονομισαμε.πολυ λαικο και πολυ αποταμιευτικο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 11:08 #41

  • VassilisK
  • Το Άβαταρ του/της VassilisK
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
Από ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΕΡΙΚ ΤΟΥΣΕΝ
CADTM (Committee for the Abolition of the World Debt - Επιτροπή για την Ακύρωση του Χρέους)

CADTM: Ποιος θα πρέπει να πληρώσει το τίμημα της διαγραφής του χρέους;

Ερίκ Τουσέν: Ό,τι κι αν συμβεί, σωστό και πρέπον είναι τα ιδιωτικά νομικά πρόσωπα και τα φυσικά πρόσωπα με υψηλά εισοδήματα, που κατέχουν κρατικά ομόλογα, να φέρουν το κύριο βάρος της ακύρωσης (διαγραφής), του παράνομου κρατικού χρέους δεδομένου ότι αυτοί σε μεγάλο βαθμό ευθύνονται για την κρίση, και επιπλέον, επωφελήθηκαν κατά κύριο λόγο από αυτήν. Αν θέλουμε ποτέ να υπάρξει επιστροφή σε μεγαλύτερη κοινωνική δικαιοσύνη, το μόνο δίκαιο είναι αναγκαστούν αυτοί να αναλάβουν το κόστος της ακύρωσης (διαγραφής) του χρέους.

CADTM: Θα πρέπει να πληρώσουν, επίσης, οι μικρομέτοχοι ή οι μισθωτοί που κατέχουν κρατικά ομόλογα μέσω συνταξιοδοτικών αποταμιεύσεων;

Ερίκ Τουσέν: Θα πρέπει να διεξαχθεί μια σωστή έρευνα μεταξύ των κατόχων κρατικών ομολόγων, έτσι ώστε οι πολίτες με λίγα ή πενιχρά μέσα να μπορούν να αποζημιωθούν.

............................
ποιος (και πως) θα κάνει αυτή την έρευνα σε κάθε ομολογιουχο πολίτη;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 14:48 #42

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
Χωρίς να είμαι σχετικός ιδιαίτερα..
Το κούρεμα είναι εθελοντικό.. υποχρεωτικό κούρεμα δεν υπάρχει..
Ο κάτοχος έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να πάρει 100% των λεφτών του..
Αν το κούρεμα γίναι "υποχρεωτικό" τότε αυτό = αδυναμία πληρωμών..χρεοκοπία 100% και ενεργοποίηση CDS, γι αυτό κοιτάνε να συμφωνήσουν με τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 14:49 #43

  • m
  • Το Άβαταρ του/της m
Βλέπω θετικά την οργανωμένη αντίδραση, αν και πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί.

Επιμένω στην εκτίμησή μου ότι αυτά τα μασημένα λόγια και οι ασάφειες, έχουν σκοπό να δημιουργήσουν πανικό και να αποτρέψουν την κερδοσκοπία και κυρίως τη βαζική πώληση [ξεφόρτωμα] των ομολόγων των τραπεζών σε φυσικά πρόσωπα και ελάττωση της απόδοσης του κουρέματος....έπειτα, αν θέλετε τη γνώμη μου δεν συμφωνώ να πληρωθούν αυτοί που αγοράζουν τώρα, όπως εγώ π.χ. που αγόρασα πάνω από το 100....πώς θα γίνει;

Ψυχραιμία, δεν ξέρω αν το ανέβασε άλλος, από τον γνωστό..... B) και πρόσφατο....

www.bankingnews.gr/bank-insider/item/274...BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 14:54 #44

  • magnet
  • Το Άβαταρ του/της magnet
Το "m" σημαίνει "magnet", ξέχασα ένα κλικ..... :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ 50% 30 Οκτ 2011 15:07 #45

  • τρυποκάρυδος
  • Το Άβαταρ του/της τρυποκάρυδος
VassilisK έγραψε:
Από ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΕΡΙΚ ΤΟΥΣΕΝ
CADTM (Committee for the Abolition of the World Debt - Επιτροπή για την Ακύρωση του Χρέους)

CADTM: Ποιος θα πρέπει να πληρώσει το τίμημα της διαγραφής του χρέους;

Ερίκ Τουσέν: Ό,τι κι αν συμβεί, σωστό και πρέπον είναι τα ιδιωτικά νομικά πρόσωπα και τα φυσικά πρόσωπα με υψηλά εισοδήματα, που κατέχουν κρατικά ομόλογα, να φέρουν το κύριο βάρος της ακύρωσης (διαγραφής), του παράνομου κρατικού χρέους δεδομένου ότι αυτοί σε μεγάλο βαθμό ευθύνονται για την κρίση, και επιπλέον, επωφελήθηκαν κατά κύριο λόγο από αυτήν. Αν θέλουμε ποτέ να υπάρξει επιστροφή σε μεγαλύτερη κοινωνική δικαιοσύνη, το μόνο δίκαιο είναι αναγκαστούν αυτοί να αναλάβουν το κόστος της ακύρωσης (διαγραφής) του χρέους.

CADTM: Θα πρέπει να πληρώσουν, επίσης, οι μικρομέτοχοι ή οι μισθωτοί που κατέχουν κρατικά ομόλογα μέσω συνταξιοδοτικών αποταμιεύσεων;

Ερίκ Τουσέν: Θα πρέπει να διεξαχθεί μια σωστή έρευνα μεταξύ των κατόχων κρατικών ομολόγων, έτσι ώστε οι πολίτες με λίγα ή πενιχρά μέσα να μπορούν να αποζημιωθούν.

............................
ποιος (και πως) θα κάνει αυτή την έρευνα σε κάθε ομολογιουχο πολίτη;

Μάλλον ο κύριος Τουσέν ξεχνάει ότι μιλάει για την Ελλάδα... Εδώ είναι ανίκανοι να περάσουν στο σύστημα ένα Ε9 προκειμένου να βγει το ΕΤΑΚ-ΦΜΑΠ-ΦΑΠ ή όπως αλλιώς λέγεται (γι'αυτό άλλωστε περάσανε το χαράτσι μέσω της ΔΕΗ κι όποιον πάρει ο Χάρος..) και θα γίενι "σωστή έρευνα"?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα