Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 10:07 #262

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Nik (Nikolaosf) έγραψε:
Χωρίς να σε πάρω στον λαιμό μου...και με βάση όλα τα προηγούμενα www.minfin.gr/stoicheia-demosiou-chreous...nheritRedirect=false

3μηνο θα είναι 1/11/2023
6μηνο θα είναι 29-30/11/2023
12μηνο θα είναι 6/12/2023

Ευχαριστώ.
Αρα αν ισχύουν οι ημερομηνίες, θα πρέπει να τα αφήσω περίπου ενα μηνα ελεύθερα δηλαδή, για να κανω 6μηνο ή ετήσιο.. Εκτος και κάνω 3μηνο που προλαβαίνω σε λίγες μέρες..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nik (Nikolaosf)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 14:44 #263

  • Vasileios1981
  • Το Άβαταρ του/της Vasileios1981
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 101
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Ευχαριστώ.
Αρα αν ισχύουν οι ημερομηνίες, θα πρέπει να τα αφήσω περίπου ενα μηνα ελεύθερα δηλαδή, για να κανω 6μηνο ή ετήσιο.. Εκτος και κάνω 3μηνο που προλαβαίνω σε λίγες μέρες..

Ελεύθερα γιατί ? Εχει προθεσμιακές όλες οι τράπεζες για όσο διάστημα θες μπορεί να ζητήσεις γαι 24 μέρες ή 37 ή 19 κτλ όσο θες απλά το επιτόκιο δεν θα είναι τόσο καλό ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 14:54 #264

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Vasileios1981 έγραψε:
Ελεύθερα γιατί ? Εχει προθεσμιακές όλες οι τράπεζες για όσο διάστημα θες μπορεί να ζητήσεις γαι 24 μέρες ή 37 ή 19 κτλ όσο θες απλά το επιτόκιο δεν θα είναι τόσο καλό ...
Ναι, αυτό εννοώ. Θα τα κλείσω για κανα μηνα αλλα για τοσο στην επαρχία είναι τραγικά τα επιτόκια μιας και δεν υπάρχει ανταγωνισμός όπως στην Αθήνα. Οι τράπεζες είναι λίγες και έχουν συνεννόηθει μεταξύ τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 15:05 #265

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Εχω διαβασει ολο το thread ξανα τώρα, και προβλήματιζομαι όσον αφορά το πόθεν έσχες που δεν εχω βγάλει ακρη.. Εχω 260χ σε προθεσμίακη. Μαζεύτηκαν σε βάθος 20 ετών κυρίως απο ενοίκια. Διαβάζω στο εδω thread οτι γίνεται μεγαλύτερος έλεγχος για πόθεν έσχες κλπ σε σχέση με προθεσμίακες, αν κατάλαβα καλα. Το θέμα είναι οτι εχω καμια 40ρια χιλιάδες ακόμα τα όποια είχα βγάλει παλαιά, τότε που είχαν πρόβλημα οι τράπεζες με τα capital, και δεν ξανα εβαλα.
Παρότι κανω φορολογική δήλωση τοσα χρόνια, δεν είμαι και σίγουρος οτι καλύπτω τα πάντα..
Αρχικά η λογιστρια μου, μου λεει, άνετα, δεν εχεις πρόβλημα. Μετα ψάχνει κάνει ανάλωση κεφαλαίου καμια 20ρια χρόνια, και ούτε αυτη ειναι σίγουρη οτι τα καλύπτω ολα. Εκει που έλεγε είσαι οκ, βλέπει ενα δάνειο που είχα πάρει και μετά ούτε αυτή ήταν σίγουρη. Παρόλα αυτά μου λεει βαλτα και αυτά που έχεις ελεύθερα λιγα λιγα, δε νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.

Καταρχήν αν βάλω τα 260χ σε εντοκα υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα? Τα 200χ είναι 5 χρόνια πίσω αποκτημενα και συνεχώς σε τράπεζα. Νομίζω δεν ελενχουν ποιο πίσω ή κάνω λάθος?
Το ερώτημα είναι :
1 βαζω μονο τα 260χ σε εντοκα?
2 βαζω και τα 300χ σε έντοκα?
Μη μου βρούνε πχ να μη καλύπτω 50χ και αντι να βγάλω 10 σε τόκους πληρώσω κανα 30% των 50χ...
Αν βγάζει κανεις άκρη απο ολο αυτό..
Thanks,
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 15:39 #266

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Εχω διαβασει ολο το thread ξανα τώρα, και προβλήματιζομαι όσον αφορά το πόθεν έσχες που δεν εχω βγάλει ακρη.. Εχω 260χ σε προθεσμίακη. Μαζεύτηκαν σε βάθος 20 ετών κυρίως απο ενοίκια. Διαβάζω στο εδω thread οτι γίνεται μεγαλύτερος έλεγχος για πόθεν έσχες κλπ σε σχέση με προθεσμίακες, αν κατάλαβα καλα. Το θέμα είναι οτι εχω καμια 40ρια χιλιάδες ακόμα τα όποια είχα βγάλει παλαιά, τότε που είχαν πρόβλημα οι τράπεζες με τα capital, και δεν ξανα εβαλα.
Παρότι κανω φορολογική δήλωση τοσα χρόνια, δεν είμαι και σίγουρος οτι καλύπτω τα πάντα..
Αρχικά η λογιστρια μου, μου λεει, άνετα, δεν εχεις πρόβλημα. Μετα ψάχνει κάνει ανάλωση κεφαλαίου καμια 20ρια χρόνια, και ούτε αυτη ειναι σίγουρη οτι τα καλύπτω ολα. Εκει που έλεγε είσαι οκ, βλέπει ενα δάνειο που είχα πάρει και μετά ούτε αυτή ήταν σίγουρη. Παρόλα αυτά μου λεει βαλτα και αυτά που έχεις ελεύθερα λιγα λιγα, δε νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.

Καταρχήν αν βάλω τα 260χ σε εντοκα υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα? Τα 200χ είναι 5 χρόνια πίσω αποκτημενα και συνεχώς σε τράπεζα. Νομίζω δεν ελενχουν ποιο πίσω ή κάνω λάθος?
Το ερώτημα είναι :
1 βαζω μονο τα 260χ σε εντοκα?
2 βαζω και τα 300χ σε έντοκα?
Μη μου βρούνε πχ να μη καλύπτω 50χ και αντι να βγάλω 10 σε τόκους πληρώσω κανα 30% των 50χ...
Αν βγάζει κανεις άκρη απο ολο αυτό..
Thanks,
Έχεις κάνει ΑΝΑΛΩΣΗ κεφαλαίου?
Τι ποσό σου βγάζει διαθέσιμο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 15:50 #267

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
GREGORYMO έγραψε:
Έχεις κάνει ΑΝΑΛΩΣΗ κεφαλαίου?
Τι ποσό σου βγάζει διαθέσιμο?
120x, (επειδή αφαίρεσε ενα δάνειο που εξόφλησα αλλιώς θα ήταν πολύ περισσότερα, γύρω στα 200χ), αλλά δεν ξερω τι έβαλε μέσα πχ τόκους κλπ που έβγαλα ολα αυτα τα χρόνια δεν ξέρω αν τα έβαλε , συν ότι είχα λεφτά και πριν απο τα 20 χρόνια που εξετάσε αυτή, και ηταν πάντα στις τράπεζες. Τώρα πόσα είχα τότε ούτε εγώ θυμάμαι. Πρέπει να είναι λίγο οριακά τα πράγματα όπως το βλέπω εγω. Γι αυτο δεν ήταν σίγουρη και η ίδια. Το ελενξε στα γρήγορα για να πάρει μια ένδειξη, μια γενική εικόνα ουσιαστικά. Της ειπα όμως ότι σκοπεύω να παρω εντοκα και δεν με απέτρεψε. Μπορεί βέβαια να μη ξέρει και η ίδια ότι υπάρχει μεγαλύτερος ελενχος σε σχεση με τις προθεσμιακές, αν όντως υπάρχει. Μου κάνει εντύπωση πάντως αφου εχω 260χ σε προθεσμιακη και δεν εχω πρόβλημα, γίνεται να εχω αν πάρω εντοκα?

Να βάλω μονο τα 260χ σε εντοκα για να είμαι σίγουρος?
Να βαλω γα 120χ που μου βρήκε? Μετα δεν εχει και μεγάλο νόημα, το κέρδος δε θα είναι τοσο μεγάλο. Βαζω και τα 40χ ακόμα λιγα λιγα και βάζω 300χ σε προθεσμιακη αν είναι..
Σκεφτόμουν να βάλω 300χ εντοκα που έβγαινε όντως μεγάλη διαφορά. Αν δεν μπορώ να το κάνω, ισως δεν αξίζει τον κόπο.
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιουλ 2023 15:59 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 16:00 #268

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
120x, (επειδή αφαίρεσε ενα δάνειο που εξόφλησα αλλιώς θα ήταν πολύ περισσότερα, γύρω στα 200χ), αλλά δεν ξερω τι έβαλε μέσα πχ τόκους κλπ που έβγαλα ολα αυτα τα χρόνια δεν ξέρω αν τα έβαλε , συν ότι είχα λεφτά και πριν απο τα 20 χρόνια που εξετάσε αυτή, και ηταν πάντα στις τράπεζες. Τώρα πόσα είχα τότε ούτε εγώ θυμάμαι. Πρέπει να είναι λίγο οριακά τα πράγματα όπως το βλέπω εγω. Γι αυτο δεν ήταν σίγουρη και η ίδια. Το ελενξε στα γρήγορα για να πάρει μια ένδειξη, μια γενική εικόνα ουσιαστικά. Της ειπα όμως ότι σκοπεύω να παρω εντοκα και δεν με απέτρεψε. Μπορεί βέβαια να μη ξέρει και η ίδια ότι υπάρχει μεγαλύτερος ελενχος σε σχεση με τις προθεσμιακές, αν όντως υπάρχει. Μου κάνει εντύπωση πάντως αφου εχω 260χ σε προθεσμιακη και δεν εχω πρόβλημα, γίνεται να εχω αν πάρω εντοκα?
Η ανάλωση, πάει όσο ΠΙΣΩ θες ΑΡΚΕΙ να έχεις στοιχεία. Επίσης, στον υπολογισμό 'έσοδα έξοδα ', μετράει το ΤΕΚΜΑΡΤΟ εισοδήμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 16:07 #269

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
GREGORYMO έγραψε:
Η ανάλωση, πάει όσο ΠΙΣΩ θες ΑΡΚΕΙ να έχεις στοιχεία. Επίσης, στον υπολογισμό 'έσοδα έξοδα ', μετράει το ΤΕΚΜΑΡΤΟ εισοδήμα.
Thanks. Δεν τα καταλαβαίνω αυτα τα λογιστικά, τεκμαρτο κλπ.
Πάντως οτι εχω ηδη σε τράπεζα 250χ σε προθεσμιακη χωρίς να έχω κάποιες πρόβλημα μέχρι στιγμής, δεν με καλύπτει αυτό για να πάρω εντοκα? Υπάρχει περίπτωση αν πάρω εντοκα να κάτσουν να ψάξουν 25 χρόνια πίσω να δουν αν δικαιολογούνται όλα?
Είχα την εντύπωση οτι λεφτά που προέρχονται απο τράπεζα δεν ξανα ελενχονται.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Ιουλ 2023 16:11 #270

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 284
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 71
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
Thanks. Δεν τα καταλαβαίνω αυτα τα λογιστικά, τεκμαρτο κλπ.
Πάντως οτι εχω ηδη σε τράπεζα 250χ σε προθεσμιακη χωρίς να έχω κάποιες πρόβλημα μέχρι στιγμής, δεν με καλύπτει αυτό για να πάρω εντοκα? Υπάρχει περίπτωση αν πάρω εντοκα να κάτσουν να ψάξουν 25 χρόνια πίσω να δουν αν δικαιολογούνται όλα?
Είχα την εντύπωση οτι λεφτά που προέρχονται απο τράπεζα δεν ξανα ελενχονται.
Δεν έχεις ακούσει ποτέ για τεκμήρια και τεκμαρτό εισόδημα?
Τι είσαι? Μισθωτός?
Έλεγχος κανείς δεν ξέρει αν και πότε θα γίνει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα