Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 13 Απρ 2016 23:29 #73

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
george123 έγραψε:
Η τράπεζα Πειραιώς εχει μεγάλη προμήθεια , την μεγαλύτερη .. Εγώ θυμάμαι , ενδεικτικά , πριν 1 χρονο αγόρασα χρυσή λίρα απο UBS , φθηνότερη 20 ευρω το κομμάτι απο οτι στην τράπεζα Πειραιώς


Sent from my iPhone using Tapatalk


Α για λεγε. Δεν ξερω ποσο τις πουλανε στην UBS. Πόσο τις πηρες, ηταν uncirculated και τι ηθελαν (ποσοτητα, δικαιολογητικα κοκ). Επίσης γιατι δεν τις πηρες απο κανενα coinvest;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 13 Απρ 2016 23:57 #74

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
Τπτ δεν ήθελαν απο χαρτιά , πας στο ταμείο , τις παίρνεις και φεύγεις .. 280 πήρα την μια , όταν Ελλάδα έκαναν 300. ΛΙΓΕΣ πήρα για να της κάνω κάπου δώρο
Οπως αγοράζεις τσιγάρα απο το περίπτερο

Sent from my iPhone using Tapatalk
Τελευταία διόρθωση: 13 Απρ 2016 23:59 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 14 Απρ 2016 02:19 #75

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george123 έγραψε:
Η τράπεζα Πειραιώς εχει μεγάλη προμήθεια , την μεγαλύτερη
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι τράπεζες (και η Πειραιώς και η ΤτΕ) έχουν τόσο μεγάλη προμήθεια στις λίρες (οι άλλες δεν ασχολούνται καθόλου).
Σήμερα π.χ. η Ελλάδος είχε αγορά-πώληση (ίδια τιμή από 11 Απρ) 241,36 - 291,67. Spread 50,31 ευρώ!
Είναι ακανατόητο αυτό που κάνουν. Μάλλον δεν θέλουν να απασχολούν πόρους με αυτή την υπόθεση, και βρίσκουν αυτό τον τρόπο για να το πετύχουν.

Το αποτέλεσμα βέβαια είναι αντί να απομακρύνουν τον κόσμο απ' τις λίρες, να τον στρέφουν προς τους διάφορους Ριχάρδους κλπ., αλλά και προς το εξωτερικό.

Σκέψου δηλαδή, από μια λίρα που πάει κάποιος να πουλήσει στην ΤτΕ, του δίνει 241,36 (μείον και κάποιο μικρό φόρο - αλλά εν πάσει περιπτώσει) και την πουλάει στον άλλον με +20,84%!

Αν το έκανα εγώ, θα με έχωναν μέσα για αισχροκέρδεια....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 14 Απρ 2016 02:35 #76

  • Euritos (Euritos )
  • Το Άβαταρ του/της Euritos (Euritos )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 3
Ναι αλλα οι τραπεζες ειναι οι νομιμοι φορεις για αισχροκερδεια. εσυ οχι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 14 Απρ 2016 02:59 #77

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Τις λίρες δεν τις πουλάς σε τραπεζες..
Γενικά, δεν τις πουλάς..

Εκτός, αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη..
Οπότε, τις δίνεις, κυριολεκτικά για να σωθείς.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 14 Απρ 2016 03:35 #78

  • Euritos (Euritos )
  • Το Άβαταρ του/της Euritos (Euritos )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 3
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τις λίρες δεν τις πουλάς σε τραπεζες..
Γενικά, δεν τις πουλάς..

Εκτός, αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη..
Οπότε, τις δίνεις, κυριολεκτικά για να σωθείς.

Kαι οταν τις αγοραζεις... μετα τις ξεχνας!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2016 19:44 #79

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Euritos (Euritos ) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τις λίρες δεν τις πουλάς σε τραπεζες..
Γενικά, δεν τις πουλάς..

Εκτός, αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη..
Οπότε, τις δίνεις, κυριολεκτικά για να σωθείς.

Kαι οταν τις αγοραζεις... μετα τις ξεχνας!

Το μεγαλυτερο λαθος του συγχρονου Ελληνα μεχρι την εποχη του Χρηματιστηριου και της φουσκας των ακινητων. Ειδικα στα ακινητα, το ιδιο μοτο απαραλλαχτο. Στην περιπτωση των λιρων μετα των Β παγκοσμιο, οι κατοχοι που δεν πουλησαν εγκαιρως εφαγαν την υποτιμηση του αιωνα. Το ιδιο και οσοι αγορασαν ασημι τελη 70 αρχες 80 (κυριολεκτικα καταστραφηκαν). Απλα επειδη πχ 50 λιρες αγοραζεις και 50 λιρες εχεις δεν βλεπεις την πραγματικη αναγωγη και την χασουρα ακομη και στην σημερινη εποχη της απολυτης υποτιμησης ακινητων. Αν καποιος την δεκαετια του 50 πουλουσε ενα κτημα στην Αθηνα πχ 100 λιρες (26χιλ ευρω σημερα), αν εισεπρατε δρχ και τις κατεθετε στην τραπεζα θα ειχε πανω κατω με τα επιτοκια 200-220χιλ ευρω. Δεν ισχυει εδω και χρονια η ασφαλεια και η αποδοση του χρυσου και για αυτο ονομαζεται επενδυτικος χρυσος. Την ασφαλεια σε χρυσο ως μερος του χαρτοφυλακιου τους, την εχουν τα πολυ μεγαλα βαλαντια που μπορουν να συναλλασονται σε πραγματικο χρονο και με ικανοποιητικες συμφωνιες.

Το κακο ειναι οτι κανεις δεν μιλουσε για χρυσο οταν η λιρα πριν καμια 12ετια εκανε 80 ευρω. Με 1000 κομματια καποιος θα μπορουσε να βγαλει μεχρι και 220 χιλιαρικα. Δεν ξεχνας τιποτα γιατι σε ξεχναει. Και τα πιο απιθανα πραγματα ακολουθουν πτωτικους και ανοδικους κυκλους. Στην δεκαετια του 90 τα αμερικανικα κομικς χρησιμοποιηθηκαν ως επενδυτικο καταφυγιο δημιουργοντας μια τεραστια φουσκα, που λιγο ελειψε να τιναξει την εν λογω βιομηχανια. Μετα το ξεσπασμα της φουσκας, μπορουσες να βρεις κομικς της δεκαετιας 50-60 που σημερα κανουν ακομη και 100χιλ δολλαρια, στα 1000 δολαρια αλλα οι παντες ελεγαν μακρυα, τα κομικς ειναι τελειωμενα. Χρυσος κανονας: αγοραζει χαμηλα, πουλας υψηλα και δεν ξεχνας τιποτα- αλλιως σε ξεχναει.

Η αγορα και η πωληση χρυσου ειναι τεχνη και επιστημη που ακολουθει καποιους κανονες (μελετη ιστοριας μεταλου αλλα και γενικοτερης ιστοριας/ futures κοκ). Δεν αγοραζουμε στα κουτουρου και με αναθεματα τυπου " το ακινητο ποτε δεν χανει" "ο χρυσος ποτε δεν χανει". Τα παντα χανουν και τα παντα κερδιζουν. Εξαρταται καθε φορα αν θα εισαι με τους πολλους που χανουν ή τους πολυ λιγους που κερδιζουν. Η πλαστιγγα γερνει σχεδον παντα εναντιον σου και μονο με γνωση/συναιση/ψυγχραιμια αλλα και με λιγες πινελιες ρισκου μπορεις να κερδισεις το παιχνιδι.
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2016 19:51 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdoros

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2016 20:29 #80

  • Euritos (Euritos )
  • Το Άβαταρ του/της Euritos (Euritos )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 3
starmaker έγραψε:
Euritos (Euritos ) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τις λίρες δεν τις πουλάς σε τραπεζες..
Γενικά, δεν τις πουλάς..

Εκτός, αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη..
Οπότε, τις δίνεις, κυριολεκτικά για να σωθείς.

Kαι οταν τις αγοραζεις... μετα τις ξεχνας!

Το μεγαλυτερο λαθος του συγχρονου Ελληνα μεχρι την εποχη του Χρηματιστηριου και της φουσκας των ακινητων. Ειδικα στα ακινητα, το ιδιο μοτο απαραλλαχτο. Στην περιπτωση των λιρων μετα των Β παγκοσμιο, οι κατοχοι που δεν πουλησαν εγκαιρως εφαγαν την υποτιμηση του αιωνα. Το ιδιο και οσοι αγορασαν ασημι τελη 70 αρχες 80 (κυριολεκτικα καταστραφηκαν). Απλα επειδη πχ 50 λιρες αγοραζεις και 50 λιρες εχεις δεν βλεπεις την πραγματικη αναγωγη και την χασουρα ακομη και στην σημερινη εποχη της απολυτης υποτιμησης ακινητων. Αν καποιος την δεκαετια του 50 πουλουσε ενα κτημα στην Αθηνα πχ 100 λιρες (26χιλ ευρω σημερα), αν εισεπρατε δρχ και τις κατεθετε στην τραπεζα θα ειχε πανω κατω με τα επιτοκια 200-220χιλ ευρω. Δεν ισχυει εδω και χρονια η ασφαλεια και η αποδοση του χρυσου και για αυτο ονομαζεται επενδυτικος χρυσος. Την ασφαλεια σε χρυσο ως μερος του χαρτοφυλακιου τους, την εχουν τα πολυ μεγαλα βαλαντια που μπορουν να συναλλασονται σε πραγματικο χρονο και με ικανοποιητικες συμφωνιες.

Το κακο ειναι οτι κανεις δεν μιλουσε για χρυσο οταν η λιρα πριν καμια 12ετια εκανε 80 ευρω. Με 1000 κομματια καποιος θα μπορουσε να βγαλει μεχρι και 220 χιλιαρικα. Δεν ξεχνας τιποτα γιατι σε ξεχναει. Και τα πιο απιθανα πραγματα ακολουθουν πτωτικους και ανοδικους κυκλους. Στην δεκαετια του 90 τα αμερικανικα κομικς χρησιμοποιηθηκαν ως επενδυτικο καταφυγιο δημιουργοντας μια τεραστια φουσκα, που λιγο ελειψε να τιναξει την εν λογω βιομηχανια. Μετα το ξεσπασμα της φουσκας, μπορουσες να βρεις κομικς της δεκαετιας 50-60 που σημερα κανουν ακομη και 100χιλ δολλαρια, στα 1000 δολαρια αλλα οι παντες ελεγαν μακρυα, τα κομικς ειναι τελειωμενα. Χρυσος κανονας: αγοραζει χαμηλα, πουλας υψηλα και δεν ξεχνας τιποτα- αλλιως σε ξεχναει.

Η αγορα και η πωληση χρυσου ειναι τεχνη και επιστημη που ακολουθει καποιους κανονες (μελετη ιστοριας μεταλου αλλα και γενικοτερης ιστοριας/ futures κοκ). Δεν αγοραζουμε στα κουτουρου και με αναθεματα τυπου " το ακινητο ποτε δεν χανει" "ο χρυσος ποτε δεν χανει". Τα παντα χανουν και τα παντα κερδιζουν. Εξαρταται καθε φορα αν θα εισαι με τους πολλους που χανουν ή τους πολυ λιγους που κερδιζουν. Η πλαστιγγα γερνει σχεδον παντα εναντιον σου και μονο με γνωση/συναιση/ψυγχραιμια αλλα και με λιγες πινελιες ρισκου μπορεις να κερδισεις το παιχνιδι.


O καθενας εχει διαφορετικη αποψη επι του θεματος και δεν γινεται αλλιως... Ξερω ανθρωπους που απο λιρες εχουν σωθει η ζωη του. Και οχι δεν περιμεναν ποτε θα ειναι στο peak τους ή ητανε τυχεροι να πεσουνε στην περιοδο οπως ειναι το 2010. Είναι ασφάλεια. Οτιδηποτε εχει φυσικη μορφη και δν ειναι "χαρτι" μπορει να φτασει σε σημειο να εχει 1 ευρω.... αλλα δν θα εχει ποτε μηδεν. Αυτο λεμε. Και ας τις ξεχασω εγω και ας σωσουνε οι λιρες ενα εγγονακι μου μετα απο 80 χρονια. Το εμπορειο το αφηνουμε για αυτους που μπορουνε να το κανουνε και να το εκμεταλευτουνε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 15 Απρ 2016 21:35 #81

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Euritos (Euritos ) έγραψε:
starmaker έγραψε:
Euritos (Euritos ) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τις λίρες δεν τις πουλάς σε τραπεζες..
Γενικά, δεν τις πουλάς..

Εκτός, αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη..
Οπότε, τις δίνεις, κυριολεκτικά για να σωθείς.

Kαι οταν τις αγοραζεις... μετα τις ξεχνας!

Το μεγαλυτερο λαθος του συγχρονου Ελληνα μεχρι την εποχη του Χρηματιστηριου και της φουσκας των ακινητων. Ειδικα στα ακινητα, το ιδιο μοτο απαραλλαχτο. Στην περιπτωση των λιρων μετα των Β παγκοσμιο, οι κατοχοι που δεν πουλησαν εγκαιρως εφαγαν την υποτιμηση του αιωνα. Το ιδιο και οσοι αγορασαν ασημι τελη 70 αρχες 80 (κυριολεκτικα καταστραφηκαν). Απλα επειδη πχ 50 λιρες αγοραζεις και 50 λιρες εχεις δεν βλεπεις την πραγματικη αναγωγη και την χασουρα ακομη και στην σημερινη εποχη της απολυτης υποτιμησης ακινητων. Αν καποιος την δεκαετια του 50 πουλουσε ενα κτημα στην Αθηνα πχ 100 λιρες (26χιλ ευρω σημερα), αν εισεπρατε δρχ και τις κατεθετε στην τραπεζα θα ειχε πανω κατω με τα επιτοκια 200-220χιλ ευρω. Δεν ισχυει εδω και χρονια η ασφαλεια και η αποδοση του χρυσου και για αυτο ονομαζεται επενδυτικος χρυσος. Την ασφαλεια σε χρυσο ως μερος του χαρτοφυλακιου τους, την εχουν τα πολυ μεγαλα βαλαντια που μπορουν να συναλλασονται σε πραγματικο χρονο και με ικανοποιητικες συμφωνιες.

Το κακο ειναι οτι κανεις δεν μιλουσε για χρυσο οταν η λιρα πριν καμια 12ετια εκανε 80 ευρω. Με 1000 κομματια καποιος θα μπορουσε να βγαλει μεχρι και 220 χιλιαρικα. Δεν ξεχνας τιποτα γιατι σε ξεχναει. Και τα πιο απιθανα πραγματα ακολουθουν πτωτικους και ανοδικους κυκλους. Στην δεκαετια του 90 τα αμερικανικα κομικς χρησιμοποιηθηκαν ως επενδυτικο καταφυγιο δημιουργοντας μια τεραστια φουσκα, που λιγο ελειψε να τιναξει την εν λογω βιομηχανια. Μετα το ξεσπασμα της φουσκας, μπορουσες να βρεις κομικς της δεκαετιας 50-60 που σημερα κανουν ακομη και 100χιλ δολλαρια, στα 1000 δολαρια αλλα οι παντες ελεγαν μακρυα, τα κομικς ειναι τελειωμενα. Χρυσος κανονας: αγοραζει χαμηλα, πουλας υψηλα και δεν ξεχνας τιποτα- αλλιως σε ξεχναει.

Η αγορα και η πωληση χρυσου ειναι τεχνη και επιστημη που ακολουθει καποιους κανονες (μελετη ιστοριας μεταλου αλλα και γενικοτερης ιστοριας/ futures κοκ). Δεν αγοραζουμε στα κουτουρου και με αναθεματα τυπου " το ακινητο ποτε δεν χανει" "ο χρυσος ποτε δεν χανει". Τα παντα χανουν και τα παντα κερδιζουν. Εξαρταται καθε φορα αν θα εισαι με τους πολλους που χανουν ή τους πολυ λιγους που κερδιζουν. Η πλαστιγγα γερνει σχεδον παντα εναντιον σου και μονο με γνωση/συναιση/ψυγχραιμια αλλα και με λιγες πινελιες ρισκου μπορεις να κερδισεις το παιχνιδι.


O καθενας εχει διαφορετικη αποψη επι του θεματος και δεν γινεται αλλιως... Ξερω ανθρωπους που απο λιρες εχουν σωθει η ζωη του. Και οχι δεν περιμεναν ποτε θα ειναι στο peak τους ή ητανε τυχεροι να πεσουνε στην περιοδο οπως ειναι το 2010. Είναι ασφάλεια. Οτιδηποτε εχει φυσικη μορφη και δν ειναι "χαρτι" μπορει να φτασει σε σημειο να εχει 1 ευρω.... αλλα δν θα εχει ποτε μηδεν. Αυτο λεμε. Και ας τις ξεχασω εγω και ας σωσουνε οι λιρες ενα εγγονακι μου μετα απο 80 χρονια. Το εμπορειο το αφηνουμε για αυτους που μπορουνε να το κανουνε και να το εκμεταλευτουνε

Η συντριπτικη πλειοψηφια εχει την ιδια αποψη με σενα πλεον. Φυσικα ειναι λιγοτεροι απο εκεινους της περιοδου 2010 που αγοραζαν κοψοχρονια τις λιρες 300-320 ευρω. Δες μονος σου το οξυμωρο των αποψεων σου. Λες "Οτιδηποτε εχει φυσικη μορφη και δν ειναι "χαρτι" μπορει να φτασει σε σημειο να εχει 1 ευρω.... αλλα δν θα εχει ποτε μηδεν." Ολα τα αντικειμενα που εχουμε σπιτι μας εχουν καποια αξια και δεν θα πανε ποτε μηδεν. Δεν σημαινει απολυτως τιποτα αυτο. Την ιδια στιγμη λες "ας τις ξεχασω εγω και ας σωσουνε οι λιρες ενα εγγονακι μου μετα απο 80 χρονια". Αν εχουν παει 1 ευρω και εχεις παρει 100 λιρες, θα τον σωσεις με 100 ευρβ; Εννοειται οτι καταλαβαινω οτι το 1 ευρω ειναι σχημα λογου. Αλλα εμενα δεν με εσωσε ο παπους μου που πουλησε κτημα στην Πλακα, καπου 150 λιρες στην δεκαετια του 50. Αν το κρατουσε.........θα ειχα κυριολεκτικα σωθει. Εγω σου λεω και το αλλο. Πες οτι η λιρα τοτε κανει 600ευρω (σε σημερινα λεφτα θα ειναι ακριβως τα ιδια σε 80 χρονια). Γιατι να παρεις 10 λιρες με 3000 ευρω και να μην παρεις πχ, 2-3 επιλεγμενα κομικς δεκαετιας 40-60 που τοτε μπορει να κανουν 1εκ ευρω; Σιγουρα θα κανουν πιο πανω απο τι λιρες. Θα μου πεις δεν ξερεις απο κομιξ- λογικο και κατανοητο. Λες " το εμποριο το αφηνουμε για αυτους που μπορουνε να το κανουμε". Μα τον θεο την ιδια εκφραση μου ειπαν οι γονεις μου οταν ηθελα να πουλησω στις αρχες 2007 το μοναδικο κτημα που εχω και ειναι εντος Αττικης- 1εκ ευρω μας εδιναν. Μαλιστα συνοδευοταν απο την εκφραση "το κτημα ποτε δεν χανει". Τωρα δεν κανει ουτε 100χιλιαρικα. Επισης δεν ειμαι εμπορος (Οικονομετρια και στρατηγικο μανατζμεντ εχω σπουδασει) , δεν εχω δουλεψει ποτε σε καταστημα και κανενας εκ των γονιων μου επισης.

Ανακεφαλαιωνω για οσους θελουν να καταλαβουν. Ο χρυσος καθολου απιθανο να παει και 2000 η ουγγια προτου πεσει αλλα θα πεσει και θα πεσει πολυ. Αγοραστε, πουληστε ξαναγοραστε σε καλυτερες τιμες και αν δεν θελετε χρηματα, θα εχετε περισοτερο χρυσο. Εξαλλου το σπρεντ ειναι γυρω στο 4-5% στην λιρα και αρα ο καθενας μπορει να το κανει- εν αντιθεσει με το ασημι που πρεπει να περιμενεις ενα γερο μπαμ για να το πουλησεις.

Τα εχω ξαναγραψει: θετικα χρυσου περα απο τα γνωστα ζητηση απο Κινα/Ινδια
αρνητικα: ταση για πλαστικοποιηση/ηλεκτρονοποιηση χρηματος που αφορουν ολα τα μεταλα αλλα και το φυσικο χρημα.

Τελος καλο ειναι να παραθετουμε καποια στοιχεια σε οτι λεμε. Σε αλλο θρεντ τα εχω παραθεσει αυτα τα στοιχεια. Ωρα να παραθεσω και ενα ακομη. O Μαλοουνι εχει επενδυσει τα παντα πρωτιστως σε χρυσο και μετα σε ασημι. Εχει την goldsilver και εχει πει πολλες μπουρδες ενω παντα μα παντα το συμφερον του ειναι με την ανοδο του χρυσου. Πριν χρονια ελεγε οτι ο χρυσος θα φτασει και 5000 η ουγγια. Τον θεωρω αλλοπροσαλο σε πολλα. Τοτε γιατι τον βαζω; γιατι αν αυτος υποστηριζει (που δεν το κανε ποτε μα ποτε) οτι ο χρυσος θα παει κατω προτου παει πανω τοτε για μενα αυτο σημαινει πολλα. Εχει σημασια αυτος πχ που εχει συμφερον να σου πουλαει χρυσο να σου λεει ξερεις φιλε "θα εχεις ευκαιρια στο μελλον να αγορασεις χρυσο φθηνοτερα"

goldsilver.com/about-mike-maloney/

[/video]

Στο συγκεκριμενο βιντεο μιλαει αρκετα λογικα και τεχνικα και καλο ειναι να ακουσει κανεις τα επιχειρηματα του

Παρεπιπτοντως αυτο που εχεις στο αβαταρ σου ειναι ο καναδικος λυκος σε silver proof. Παντως και το ασημι συμφωνα με τον Μαλοουνι θα παει απατα πριν εκτοξευθει.

Προσωπικη εκτιμηση; Δεν πιστευω οτι θα πεσουν τοσο αλλα αν πεσουν εστω ενα 30% εγω θα μπω και στα 2 μεταλλα.
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2016 22:53 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα