Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Χρυσές λίρες

Χρυσές λίρες 18 Νοε 2014 14:08 #55

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
maria έγραψε:
To θεμα μας ειναι οι χρυσες λιρες !

Προβλεπετε αυξηση της τιμης του χρυσου τους αμμεσως προσεχεις μηνες 'η οχι ?

Ο χρυσός το μόνο που προσφέρει είναι ασφάλεια από extreme κινδύνους.

Εγώ θα αγόραζα χρυσές λίρες εάν:
1. Επίκειτο 3ος Παγκόσμιος Πόλεμος
2. Το Ισλαμικό χαλιφάτο των τζιχαντιστών προελάσει και βάλει στο χέρι την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και την Ομοσπονδιακή Τράπεζα των ΗΠΑ και καταρρεύσουν το Ευρώ και το Δολλάριο.

Η τελευταία κατα τη γνώμη μου στοχευμένη επένδυση σε χρυσές λίρες στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε πριν από 70 χρόνια. Από τους μαυραγορίτες της Γερμανικής Κατοχής. Όσοι έκαναν τα λεφτά τους χρυσές λίρες τα έσωσαν, οι υπόλοιποι τα έχασαν.
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 18 Νοε 2014 14:47 #56

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
vacondios έγραψε:
Η τελευταία κατα τη γνώμη μου στοχευμένη επένδυση σε χρυσές λίρες στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε πριν από 70 χρόνια.

Μπα, Vacondie.
Λάθος γνώμη έχεις.
Για δες εδώ στο χαρτί:

Lires2004_bsl45.jpg



Πριν δέκα (10 - όχι 70) χρόνια, δες πόσο αγόρασα αυτές τις λίρες. Και μάλιστα, απ' τον κλέφτη.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 19 Νοε 2014 02:20 #57

  • PETROS (NEWCOMER)
  • Το Άβαταρ του/της PETROS (NEWCOMER)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
vlass έγραψε:
Το έχουμε πει και άλλες φορές εδώ οι τιμές του Νικία είναι τελικές! Αν σου πούν οτι επιβαρύνονται και με χαρτόσημο σήκω και φύγε.
Όσες φορές έχω πάρει απο εκεί πάντα στην τιμή που αναγράφεται στη σελίδα τους αγοράζω.Μια φορά μου είπαν οτι επιβάλετε χαρτόσημο και τους είπα οτι έχω έρθει πολλές φορές και αγοράζω σε αυτή την τιμή.Έχω βέβαια να πάω κανα χρόνο για αυτό δε χάνεις και τίποτα να τους
πάρεις ένα τηλέφωνο. :)

Μπορείς να μας πεις λίγο πως γίνεται η όλη διαδικασία; Δίνουν καινούριες λίρες ή παλιάς κοπής; στα δίνουν σε κάποια θήκη ή χύμα; Επίσης δέχονται ταυτότητα και εκκαθαριστικό ή θέλουν και άλλα χαρτιά;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 19 Νοε 2014 12:08 #58

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
soto51 έγραψε:
vacondios έγραψε:
Η τελευταία κατα τη γνώμη μου στοχευμένη επένδυση σε χρυσές λίρες στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε πριν από 70 χρόνια.

Μπα, Vacondie.
Λάθος γνώμη έχεις.
Για δες εδώ στο χαρτί:

Lires2004_bsl45.jpg



Πριν δέκα (10 - όχι 70) χρόνια, δες πόσο αγόρασα αυτές τις λίρες. Και μάλιστα, απ' τον κλέφτη.

το ποσό που δειχνεις ειναι πολύ μικρό, αρα δεν υπήρχε ρίσκο για 70 μόνο, λίρες ! Εγω κληρονόμησα 20 λίρες, και η αποδοση ειναι 500% απο την τιμή αγοράς τους ...
anyway, οταν ξαναπαει 70 ευρω , αγοραζουμε..
τωρα εχει 1200δολλαρια περίπου !!! αν επερνες πριν 2 χρονια λιρές , σημερα θα ειχες χασει το 50 % του κεφαλαίου σου, ενω εαν αγοραζες bitcoin, θα διπλασιαζες το κεφαλαιο σου
Τελευταία διόρθωση: 19 Νοε 2014 12:14 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 19 Νοε 2014 12:43 #59

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george123 έγραψε:
το ποσό που δειχνεις ειναι πολύ μικρό, αρα δεν υπήρχε ρίσκο για 70 μόνο, λίρες ! Εγω κληρονόμησα 20 λίρες, και η αποδοση ειναι 500% απο την τιμή αγοράς τους ...
anyway, οταν ξαναπαει 70 ευρω , αγοραζουμε..
τωρα εχει 1200δολλαρια περίπου !!! αν επερνες πριν 2 χρονια λιρές , σημερα θα ειχες χασει το 50 % του κεφαλαίου σου, ενω εαν αγοραζες bitcoin, θα διπλασιαζες το κεφαλαιο σου
Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω το 80% από αυτά που έγραψες εδώ πάνω, αλλά μην το κανουμε θέμα.
Δεν έχει και νόημα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 19 Νοε 2014 13:30 #60

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
soto51 έγραψε:
george123 έγραψε:
το ποσό που δειχνεις ειναι πολύ μικρό, αρα δεν υπήρχε ρίσκο για 70 μόνο, λίρες ! Εγω κληρονόμησα 20 λίρες, και η αποδοση ειναι 500% απο την τιμή αγοράς τους ...
anyway, οταν ξαναπαει 70 ευρω , αγοραζουμε..
τωρα εχει 1200δολλαρια περίπου !!! αν επερνες πριν 2 χρονια λιρές , σημερα θα ειχες χασει το 50 % του κεφαλαίου σου, ενω εαν αγοραζες bitcoin, θα διπλασιαζες το κεφαλαιο σου
Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω το 80% από αυτά που έγραψες εδώ πάνω, αλλά μην το κανουμε θέμα.
Δεν έχει και νόημα.

χρυσοχοείο έχεις?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 19 Νοε 2014 15:50 #61

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
Μπορείς να μας πεις λίγο πως γίνεται η όλη διαδικασία; Δίνουν καινούριες λίρες ή παλιάς κοπής; στα δίνουν σε κάποια θήκη ή χύμα; Επίσης δέχονται ταυτότητα και εκκαθαριστικό ή θέλουν και άλλα χαρτιά;


Αγοράζεις κανονικά στην τιμή που αναγράφει το σάιτ.Δίνουν κυρίως από 1957 και μετά.Αν θες πιο παλιές απλά τους το λες και σου φέρνουν αλλά να ξέρεις κατα 99% θα είναι λιποβαρής 7,98-8,01γρ οι του 1957 και μετά.Πρό 1957 θα είναι από 7,92-7,96 γρ που δε πιστεύω να ενδιαφέρεσαι.Τα δίνουν χύμα σε πλαστικό σακουλάκι.Εγώ έχω αγοράσει μέχρι και 15 κομμάτια και δε μου έχουν ζητήσει ταυτότητα και εκκαθαριστικό.Μόνο να τους ζητάς να στα υπογράφουν με μαρκαδόρο που μπορεί να σβήσει με οινόπνευμα γιατί σε περίπτωση κάλπικης να μπορείς να τους τη γυρίσεις πίσω :P .Σε μένα τουλάχιστον ευτυχώς δεν έχει συμβεί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 19 Νοε 2014 17:28 #62

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
vlass, ασχετο, αλλα αν θες να δεις αν οι λιρες ειναι καλπικες , υπαρχει υπηρεσια εκτίμησης , νομιζω υπαγεται στο υπ. αναπτυξης.
μπορεις να πας και χρυσαφικα , πληρωνεις ενα μικρο ποσό και σου λενε, αν ειναι μουφα η χρυσαφι, αυτο που κρατας

Οι αγορες λιρων καλυτερα να γινονται απο ΤΤΕ, γιατι η ελλαδα ειναι κολομβια, δεν πρεπει να εμπιστευεσαι κανενα σημερα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χρυσές λίρες 20 Νοε 2014 09:44 #63

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george123 έγραψε:
χρυσοχοείο έχεις?
Όχι, γιατί σου δημιουργήθηκε η απορία?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα